Справа № 344/18220/25
Провадження № 1-кс/344/7102/25
14 жовтня 2025 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , його захисника ОСОБА_5 , розглянувши в судовому засіданні клопотання про відсторонення від займаної посади підозрюваного ОСОБА_4 , в межах кримінального провадження № 62025140150000735 від 09.09.2025, за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, -
Слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого покликався на те, що Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025140150000735 від 09.09.2025 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом начальника Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби від 08.07.2025 №416-к/тр ОСОБА_4 призначено на посаду начальника відділу міграційного контролю № 2 (м. Івано-Франківськ) Управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії Західного міжрегіонального управління ДМС.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360, Державна міграційна служба України (надалі - ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Пунктом 3 вищевказаного Положення визначено, що одним із основних завдань ДМС є реалізація державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Відповідно до п. 7 Положення ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.
Згідно з приміткою 1 до ст. 364 КК України, службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Окрім цього, згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Таким чином, працівники Західного міжрегіонального управління ДМС України, в тому числі й ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , наділені організаційно-розпорядчими функціями, та, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 та ч. 3
ст. 18 КК України є службовими особами та працівниками правоохоронного органу.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Відповідно до ч. 3 цієї ж статті строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Угодою між Кабінетом Міністрів України і Урядом Азербайджанської Республіки про безвізові поїздки громадян, яка затверджена Постановою Кабінету Міністрів України № 1565 від 24.10.2022, визначено, що громадяни держави однієї Сторони, незалежно від місця їх постійного проживання, можуть в'їжджати, прямувати транзитом, виїжджати та перебувати на території держави іншої Сторони без віз з дотриманням правил перебування і реєстрації, що діють в цій державі.
Підпунктом 2 пункту 2 Порядку продовження строку перебування та тимчасового проживання, продовження та скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012 № 150, визначено, що іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в'їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено законодавством та міжнародними договорами України.
Пунктами 4-5 вищевказаної постанови визначено, що строк перебування іноземців та осіб без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, продовжується ДМС, її територіальними органами за наявності обґрунтованих підстав (лікування, пологи, догляд за хворим членом родини, вимушена зупинка на території України у зв'язку з надзвичайними обставинами, оформлення спадщини, наявність підстав для оформлення посвідки на постійне чи тимчасове проживання, подання заяви про отримання дозволу на імміграцію чи набуття громадянства України, а також інші обставини, що унеможливлюють виїзд іноземця або особи без громадянства) та за умови подання підтвердних документів - на період існування таких підстав.
Заява про продовження строку перебування на території України за формою згідно з додатком 1 (далі - заява) подається особисто повнолітнім дієздатним іноземцем або особою без громадянства чи законним представником повнолітньої недієздатної особи та приймаючою стороною територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС за місцем перебування іноземця або особи без громадянства не пізніше ніж за три робочих дні до закінчення встановленого строку перебування на території України.
У разі подання іноземцем або особою без громадянства заяви із порушенням строків, встановлених абзацом першим цього пункту, але до закінчення встановленого строку перебування на території України, до заяви додаються документи, що підтверджують наявність підстав, що унеможливлюють їх виїзд з території України.
У разі порушення іноземцем або особою без громадянства встановленого строку перебування на території України заява приймається після притягнення іноземця або особи без громадянства та приймаючої сторони до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону прибули в Україну для працевлаштування або укладення гіг-контракту або під час перебування на законних підставах на території України у випадку, передбаченому частиною тринадцятою цієї статті, отримали дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні та посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період роботи в Україні.
Згідно з ч. 3 ст. 5 цього ж Закону іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах четвертій-п'ятнадцятій, вісімнадцятій, двадцятій і двадцять четвертій статті 4 цього Закону, отримують посвідку на тимчасове проживання.
У клопотанні вказано, що начальник відділу міграційного контролю № 2 (м. Івано-Франківськ) Управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії Західного міжрегіонального управління ДМС України ОСОБА_4 за попередньою змовою групою осіб із головним спеціалістом цього ж відділу ОСОБА_6 за пособництва перекладача ОСОБА_7 впродовж 11.08.2025-08.10.2025 вимагали неправомірну вигоду в загальній сумі 5 500 доларів США, що згідно з курсом НБУ становить 227 035,51 грн, та фактично одержали від громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_8 неправомірну вигоду в розмірі 3 800 доларів США, що згідно з курсом НБУ становить 156 798,65 грн, за прийняття позитивного рішення щодо продовження 7 громадянам Азербайджанської Республіки строку перебування на території України, а також отримання ними в подальшому посвідок на тимчасове проживання на території України.
З огляду на викладене, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється в одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе та третьої особи за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи дії із використанням влади та службового становища, вчиненому службовою особою, яка займає відповідальне становище, за попередньою змовою групою осіб, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Як слідує з матеріалів клопотання, 09 жовтня 2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України та 10 жовтня 2025 року щодо останнього застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із можливістю внесення застави.
Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , у відповідності до ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів, максимальне покарання згідно санкції статті - десять років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень повністю підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, а саме: відомостями, які містяться у протоколах проведення НСРД, протоколах допитів свідка ОСОБА_8 , та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Матеріалами клопотання зазначається, що вказане кримінальне правопорушення вчинено ОСОБА_4 у зв'язку із перебуванням на посаді, пов'язаній із виконанням функцій держави та із використанням наданих у зв'язку із зайняттям даної посади влади та службових повноважень начальника відділу міграційного контролю № 2 (м. Івано-Франківськ) Управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії Західного міжрегіонального управління ДМС. Вчинене кримінальне правопорушення полягало у вимаганні та одержанні громадянина Азербайджанської республіки неправомірної вигоди за продовження іноземцям строку перебування на території України, а також виготовлення/продовження їм посвідок на тимчасове проживання, що свідчить про суспільно-небезпечний характер його поведінки під час перебування на даній посаді.
Крім цього, ОСОБА_4 у силу того, що на даний час обіймає посаду начальника відділу міграційного контролю № 2 (м. Івано-Франківськ) Управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії Західного міжрегіонального управління ДМС, без відсторонення його від посади під час досудового розслідування, матиме можливість, використовуючи свій авторитет, владу, службові повноваження та зв'язки в правоохоронних органах на території Івано-Франківської області, впливати на свідків у кримінальному провадженні, які працюють разом із ним в Західному міжрегіональному управління ДМС та можуть бути обізнаними про обставини вчинення кримінального правопорушення з метою надання ними вигідних для ОСОБА_4 показань.
Також зазначено, що перебуваючи на посаді начальника відділу міграційного контролю № 2 (м. Івано-Франківськ) Управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії Західного міжрегіонального управління ДМС ОСОБА_4 , відповідно до своєї посадової інструкції уповноважений на прийняття рішень щодо громадян іноземної держави, пов'язаних із законністю їх перебування на території України. Враховуючи викладене, перебуваючи на займаній посаді, користуючись наданою владою, та службовим становищем, може мати безпосередній вплив на громадян Азербайджанської республіки, як тих, які на даний час допитані в ході досудового розслідування, так і тих, які ще не допитані з метою надання ними вигідних для ОСОБА_4 показань.
У судовому засіданні слідчий підтримав клопотання, просить його задовольнити.
Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні заперечили щодо клопотання. Просять врахувати, що на утриманні ОСОБА_4 є сім'я, неповнолітня дитина, він є єдиним годувальником. До підозрюваного вже застосовано запобіжний захід та на нього ухвалою слідчого судді покладено відповідні обов'язки. Наміру впливати на свідків підозрюваний не має.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, заслухавши слідчого, позицію підозрюваного та його захисника, встановлено наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог ст. 158 цього Кодексу.
Наявні у матеріалах кримінального провадження докази у їх сукупності дають підстави слідчому судді прийти до висновку, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у причетності до інкримінованого йому злочину, оскільки підтверджується існування фактів та інформації, які можуть переконати об'єктивного та неупередженого спостерігача в тому, що підозрюваний, міг вчинити вказане правопорушення.
При вирішенні даного питання слідчий суддя враховує в сукупності всі наявні обставини даного кримінального провадження, а також необхідність захисту суспільних інтересів, які незважаючи на презумпцію невинуватості, мають превалююче та переважне значення та слід констатувати, що таке відсторонення носить тимчасовий характер, а потреби досудового розслідування в даному кримінальному провадженні, на думку слідчого судді, виправдовують такий ступінь втручання в права і свободи особи і є доцільним та співмірним, з огляду і на те, що переконливих обставин, котрі давали б підстави для відмови у задоволенні клопотанні, або які не виправдовують таке відсторонення не наведено і слідчим суддею в процесі судового розгляду не встановлено.
Натомість, як вбачається з матеріалів клопотання, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного злочину. Вказане кримінальне правопорушення вчинено ним у зв'язку із перебуванням на посаді, пов'язаній із виконанням функцій держави та із використанням наданих у зв'язку із зайняттям даної посади влади та службових повноважень начальника відділу міграційного контролю № 2 (м. Івано-Франківськ) Управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії Західного міжрегіонального управління ДМС.
Перебуваючи на посаді начальника відділу міграційного контролю № 2 (м. Івано-Франківськ) Управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії Західного міжрегіонального управління ДМС, ОСОБА_4 може негативно впливати на хід досудового розслідування та у подальшому судового розгляду.
Зважаючи на вищевикладене, слідчий суддя вважає за необхідне заявлене клопотання задовольнити та відсторонити ОСОБА_4 від займаної посади в межах строку досудового розслідування - до 07.12.2025.
Керуючись ст.ст. 131-132, 154-157, 309, 392-395 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної посади начальника відділу міграційного контролю № 2 (м. Івано-Франківськ) Управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії Західного міжрегіонального управління ДМС, в межах строку досудового розслідування - до 07.12.2025 включно.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Повний текст ухвали складено 14.10.2025 року.