Справа№938/1400/25
Провадження № 3/938/940/25
15 жовтня 2025 року селище Верховина Верховинського району Івано-Франківської області
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Бучинський А.Б., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Головного управління ДПС у Івано-Франківській області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , громадянина України, директор ТОВ «ЕКО-ЛІСБУД», до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.163-1 КпАП України,
ОСОБА_1 , будучи директором ТОВ «ЕКО-ЛІСБУД» (код ЄДРПОУ 44472312, місцезнаходження: с.Довгополе, вул. Польова, буд.9, Верховинський район, Івано-Франківська область), якого протягом року постановою Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 26.09.2024 було піддано адміністративному стягненню за ч.2 ст.163-1 КУпАП, вчинив порушення ведення податкового обліку, в результаті чого у ТОВ "ЕКО-ЛІСБУД" відсутнє право на отримання бюджетного відшкодування за липень 2025 року в сумі 899400грн., чим порушив вимоги п.п. 200.4, 200.7, 200.9, 200.12 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами і доповненнями) та ІVПорядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно ч.2 ст.163-1 КУпАП.
В судове засідання, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , не з'явився, про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку. Через канцелярію суду подав заяву, в якій вину у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.2 ст.163-1 КУпАП визнав, розгляд справи просив проводити без його участі.
Оскільки судом вжито належних заходів щодо сповіщення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про місце і час розгляду справи про адміністративне правопорушення, однак ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі, а тому, враховуючи, що його участь у розгляді даної категорії справ відповідно до ст.268 КУпАП не є обов'язковою, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, слід прийти до наступного висновку.
Згідно з ч.1 ст.7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст.245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Виходячи з вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом диспозиції ч.1 ст.163-1 КУпАП об'єктивна сторона правопорушення полягає в відсутності податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Диспозиція ч.2 ст.163-1 КУпАП передбачає відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення.
Статтею 200 Податкового кодексу України визначено порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків
Відповідно до 200.4, 200.7, 200.9, 200.12 ст.200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п.200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу,
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету,
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п.200.7 ст.200).
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (п.200.9 ст.200).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.163-1 КУпАП підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами у справі.
Протоколом про адміністративне правопорушення №1950 від 10.09.2025, складеного головним державним інспектором відділу перевірок з пиитань відшкодування ПДВ управління податкового аудиту ГУ ДПС в Івано-Франківській області Якібчук Н.Я., з якого вбачається, що ОСОБА_1 , будучи директором ТОВ «ЕКО-ЛІСБУД» (код ЄДРПОУ 44472312, місцезнаходження: с.Довгополе, вул. Польова, буд.9, Верховинський район, Івано-Франківська область), якого протягом року постановою Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 26.09.2024 було піддано адміністративному стягненню за ч.2 ст.163-1 КУпАП, вчинив порушення ведення податкового обліку, в результаті чого у ТОВ "ЕКО-ЛІСБУД" відсутнє право на отримання бюджетного відшкодування за липень 2025 року в сумі 899400грн., чим порушив вимоги п.п. 200.4, 200.7, 200.9, 200.12 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами і доповненнями) та ІV Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21.
Актом від 10.09.2025 №19247/09-19-07-03/44472312 про результати документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету ТОВ «ЕКО-ЛІСБУД» код ЄДРПОУ 44472312, місцезнаходження: с.Довгополе, вул. Польова, буд.9, Верховинський район, Івано-Франківська область), в якому зафіксовано факт порушення, а саме порушення ведення директором ТОВ "ЕКО-ЛІСБУД" податкового обліку, в результаті чого у ТОВ "ЕКО-ЛІСБУД" відсутнє право на отримання бюджетного відшкодування за липень 2025 року в сумі 899400грн.
Копією постанови Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 26.09.2024 з якої вбачається, що ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень.
Зазначені докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.163-1 КУпАП є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки у відповідності до ст.251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.
Таким чином, суд всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи вважає доведеним факт вчинення адміністративного правопорушення, а його дії правильно кваліфіковані, як адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.163-1 КУпАП, оскільки він, будучи керівником підприємства, протягом року з моменту накладення на нього стягнення за ст.163-1 КУпАП, знову порушив порядок ведення податкового обліку.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в межах санкції ч.2 ст.163-1 КУпАП, що на думку суду, буде відповідати завданням КУпАП та достатнє для виконання його мети: виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових адміністративних правопорушень.
Окрім цього, у відповідності до положень ст.40-1 КпАП України, слід також стягнути з правопорушника судовий збір.
Керуючись ст.ст.9,24,27,163-1,245,247,251,252,268,280,283,284 КУпАП, суддя,
визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.163-1 КпАП України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 255 (двісті п'ятдесят п'ять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в розмірі 605,60 гривень.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначеного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Верховинський районний суд Івано-Франківської області.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів ГУК в Ів.-Фр.об./ТГ Верховина/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37951998, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA988999980313000106000009056, код класифікації доходів бюджету 21081100, для зарахування надходжень: «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ Верховина/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37951998, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA398999980313101206000009622, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, пункт 5.
Суддя: Андрій БУЧИНСЬКИЙ