Справа № 338/1262/25
14 жовтня 2025 року селище Богородчани
Суддя Богородчанського районного суду Івано-Франківської області Шишко О.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , в.о. директора філії "Богородчанська дорожня експлуатаційна дільниця" дочірнього підприємства "Івано-Франківський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", громадянина України, персональний ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
За результатами проведеної перевірки філії "Богородчанська дорожня експлуатаційна дільниця" ДП "Івано-Франківський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", яке знаходиться на вул. Петраша, 12А в селищі Богородчани Івано-Франківського району Івано-Франківської області головним державним інспектором відділу позапланових перевірок ризикових платників управління податкового аудиту ГУДПС в Івано-Франківській області Осадчуком Ю.Б. 10 вересня 2025 року складено протокол про адміністративне правопорушення № 1947 щодо ОСОБА_1 , в якому зазначено, що останній, будучи керівником філії "Богородчанська дорожня експлуатаційна дільниця", в період з 01.01.2018 по 30.06.2025 року порушив порядок ведення податкового обліку, зокрема, п. 168.1 ст. 168, п. 171.1, п. 171.2, ст.171, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно перераховано в бюджет податок на доходи фізичних осіб з сум заробітної плати за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
В суді ОСОБА_1 просив провадження у справі закрити у зв'язку із закінченням строків притягнення його до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Частиною 1 ст. 163-4 КУпАП передбачена відповідальність за неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян.
Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
З протоколу про адміністративне правопорушення встановлено, що порушення вчинено в період з 01.01.2018 -30.06.2025 року. Таким чином з дня вчинення правопорушення минуло три місяці.
Відповідно до п. 7 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Вищевказана норма не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями і прийняття таких рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За правилами ст. 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення, а не постанова про закриття провадження.
Наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення, якщо на час розгляду справи не закінчився строк давності, передбачений положеннями п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Таким чином, вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається за строком давності, що прямо вказано в п. 7 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Оскільки на час розгляду справи закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, провадження у справі щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю.
На підставі наведеного, керуючись ст. 38, п. 7 ч. 1 ст.247, ст. 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 ч. 1 ст. 163-4 КУпАП закрити у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення.
Копію вручити ОСОБА_1 та направити Головному управлінню Державної податкової служби в Івано-Франківській області.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя О. А. Шишко