Справа № 471/1080/25
Провадження №3/471/465/25
Номер рядка звіту 305
14 жовтня 2025 року селище Братське
Суддя Братського районного суду Миколаївської області Жила Н.М., за участю секретаря - Холоденко І.Ю., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Відділення поліції № 1 Вознесенського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючу, одружену, не маючу на утриманні неповнолітніх дітей, зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 173 КУпАП,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 721442 від 08.09.2025 року вбачається, що 07.09.2025 року о 08:30 годині на АДРЕСА_2 ОСОБА_1 влаштувала сварку з ОСОБА_2 , під час якої ображала останню, висловлювалася на її адресу нецензурною лайкою, чим порушила громадський порядок та спокій громадян. Дії ОСОБА_3 кваліфіковані за ст. 173 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_3 свою вину у вказаному правопорушенні не визнала та пояснила, що 07.09.2025 року їхала додому на велосипеді від своєї матері, яка проживає в с. Новокостянтинівка. Назустріч їй йшла ОСОБА_2 , яка вела свою корову. Розминувшись з останньою, вона почула, що впав кілок, на який припинають худобу, і хтось за нею біжить, обернувшись побачила, що ОСОБА_2 біжить за нею та намагається наздогнати її. Оскільки раніше ОСОБА_2 декілька разів била її, то вона почала на велосипеді тікати від неї. Від'їхавши трохи далі, вона зупинилася та запитала у ОСОБА_2 чому вона до неї і до її матері постійно чіпляється, при цьому нецензурною лайкою відносно ОСОБА_2 вона не висловлювалася. Наступного дня до неї приїхав працівник поліції та склав протокол про адміністративне правопорушення. Зазначила, що між її родиною та ОСОБА_2 , яка є сусідкою її матері, тривалий час існують особисті неприязні відносини.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Дії ОСОБА_1 працівником поліції кваліфіковані за ст.173 КУпАП.
Статтею 173 КУпАП передбачена відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого даною нормою, полягає у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому ставленні до громадян та інших діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Тобто, для дій, які входять до складу дрібного хуліганства, характерно ігнорування волі та бажання оточення, прагнення нав'язати свою волю.
До обов'язкового складу об'єктивної сторони дрібного хуліганства входить здійснення дій, направлених на порушення громадського порядку та спокою громадян.
З письмових пояснень потерпілої ОСОБА_2 від 08.09.2025 року вбачається, що у ОСОБА_2 з ОСОБА_1 тривалий час існують особисті неприязні відносини. 07.08.2025 року близько 08:30 год. вона йшла по вулиці неподалік свого будинку, а назустріч їй проїхала ОСОБА_1 , яка зупинившись неподалік неї, почала безпричинно висловлювалася на її адресу нецензурною лайкою та ображала. Вона намагалася її наздогнати, але ОСОБА_1 сіла на велосипед та поїхала.
Письмові пояснення ОСОБА_4 від 08.09.2025 року, наявні в матеріалах справи, стосуються події 08.09.2025 року, а не 07.09.2025, а тому не можуть бути доказом.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, зокрема відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов:1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи.
Відповідно ч. 2 ст. 284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься, зокрема при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
За таких обставин, суд вважає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях останньої складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП , суд
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбачено ст. 173 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Жила Н.М.