Провадження № 3/470/267/25
Справа № 470/909/25
14 жовтня 2025 року с-ще Березнегувате
Суддя Березнегуватського районного суду Миколаївської області Луста С.А.,
за участю секретаря Обуховської Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративні справи, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця смт.Березнегувате Миколаївської області, фізичної особи підприємця, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , малолітніх дітей на утриманні не маючого, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до п.п "Б" п.1 ч.1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції" як депутат 8-го скликання Березнегуватської селищної ради Баштанського району Миколаївської області та особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за ч.1 ст.172-6 КУпАП за постановою Березнегуватського районного суду Миколаївської області від 13 червня 2025 року, порушив вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно подав 19 червня 2025 року без поважних на те причин декларацію типу "щорічна" за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.3 ст.172-6 КУпАП.
Крім цього ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до п.п "Б" п.1 ч.1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції" як депутат 8-го скликання Березнегуватської селищної ради Баштанського району Миколаївської області та особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за ч.1 ст.172-6 КУпАП за постановою Березнегуватського районного суду Миколаївської області від 13 червня 2025 року, порушив вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно подав 05 вересня 2025 року без поважних на те причин декларацію типу "щорічна"за 2024 рік, як особа, що припинила виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.3 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання надав заяву про розгляд справ за його відсутності, вину у вчиненні даних правопорушень визнав, пояснив, що дійсно допустив вказані правопорушення, причиною стала зайнятість на роботі. На даний час декларації за 2023 та 2024 роки ним подано.
Прокурор Березнегуватського відділу Баштанської окружної прокуратури вважала, що вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень повністю підтверджується доказами, що містяться в матеріалах зазначених справ та просила притягнути його до адміністративної відповідальності ч.3 ст.172-6 КУпАП з призначенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу, в розмірі 200 неоподаткованих мінімумів громадян з позбавленням права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування на один рік, надавши до суду відповідні висновки.
Суддя, перевіривши матеріали адміністративних справ та дослідивши наявні у них докази, дійшов наступного.
Відповідно до ст.1 КУпАП України, завданням Кодексу України про адміністративне правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Положенням ст.23 КУпАП визначено, що метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до змісту вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими засобами.
Відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування визначена ч.1 ст.172-6 КУпАП, а дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення визначені ч. 3 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У відповідності до пп."б" п.1 ч.1 ст.3 ЗУ "Про запобігання корупції", суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є: народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
За нормою ч 1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації на території України введено воєнний стан, в зв'язку з чим було відтерміновано обов'язок подання декларацій.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який опублікованим в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос України» 11 жовтня 2023 та набрав чинності 12 жовтня 2023 року, відновлено обов'язок декларування.
Відповідно до пункту 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Перевіривши матеріали адміністративних справ суддя доходить висновку, що вина ОСОБА_1 встановлена та доведена і підтверджується даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення № 498 від 17 вересня 2025 року (а.с.1-9) постановою Березнегуватського районного суду Миколаївської області від 13 червня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП (а.с.10-14); рапортами оперуповноваженого Могильного О. (а.с.15.16); скріншотом подачі декларації ОСОБА_1 (а.с.17); повідомленням національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. (а.с.20,21) послідовністю дій користувача ЄДР декларацій (а.с.22-31); даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення № 500 від 17 вересня 2025 року (а.с.62-70); рапортами оперуповноваженого Могильного О. (а.с.76,77); скріншотом подачі декларації ОСОБА_1 (а.с.78); рішенням № 18 від 22 жовтня 2024 року Березнегуватської селищної ради про дострокове припинення повноваження депутата Березнегуватської селищної ради восьмого скликання ОСОБА_1 (а.с.85); повідомленням національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.91-92)
Досліджені під час розгляду справ про адміністративні правопорушення докази повністю узгоджуються між собою та є такими, що не викликають сумніву у їх достовірності та допустимості, а тому в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.172-6 КУпАП.
Обставинами, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративні правопорушення суддею не встановлено.
У відповідності до ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Обираючи вид та розмір адміністративного стягнення суддя враховує характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, ступінь його вини та вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу, в розмірі 120 неоподаткованих мінімумів громадян, з позбавленням права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування на один рік, без конфіскації доходу чи винагороди, оскільки діяльність депутатів місцевої ради згідно Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" не є оплачуваною, а тому саме такий вид стягнення буде відповідати завданню Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо охорони прав і свобод громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків та відповідальності перед суспільством.
Згідно ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.27,30, 36,40-1, 247, 252, 280, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу, в розмірі ста двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 2040 (дві тисячі сорок) гривень з позбавленням права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування на один рік.
Штраф сплачувати на розрахунковий рахунок: 588999980313070106000014424 Миколаїв.ГУК/тг смт. Березнегувате/21081100, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), код ЄДРПОУ 37992030.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави, в сумі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок) за розгляд справи про адміністративне правопорушення: на розрахунковий рахунок UA908999980313111256000026001, отримувач: ГУК у м. Києві/м. Київ 22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Після сплати судового збору та штрафу оригінали квитанцій надати на адресу Березнегуватського районного суду Миколаївської області.
У разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення буде стягнуто подвійний розмір штрафу зазначений у постанові.
Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду на протязі 10 днів з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги через Березнегуватський районний суд Миколаївської області.
В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Суддя С. А. Луста