Постанова від 14.10.2025 по справі 461/7921/25

Справа №461/7921/25

Провадження №3/461/2799/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 року м. Львів.

Суддя Галицького районного суду м. Львова Юрків О.Р.,

за участю представника Львівської митниці Лубоцького Б.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно,-

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Італії, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт № НОМЕР_1 від 14.10.2024 року,

за ч.3 ст. 471 Митного Кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

11 вересня 2025 року близько 08 годин 41 хвилин в зону митного контролю в

напрямку виїзд з України, смугою руху «зелений коридор» пункту пропуску «Шегині - Медика»

митного поста «Мостиська» Львівської митниці заїхав транспортний засіб марки «FIAT 500Х»,

реєстраційний номер НОМЕР_2 [IT], де як водій слідував гр. Італії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в напрямку з України в Республіку Польща.

Обравши формою проходження митного контролю смугу спрощеного митного контролю -

«зелений коридор», чим своїми діями заявила про відсутність будь-яких товарів, які підлягають

обов'язковому декларуванню та оподаткуванню або, які належать до категорії товарів, на переміщення

яких через митний кордон України встановлені заборони чи обмеження.

Під час проведення візуального огляду даного транспортного засобу виникла підозра щодо

наявності в ньому товарів та предметів які є обов'язкові для письмового декларування або товарів та

предметів заборонених чи обмежених до переміщення через митний кордон України.

Автомобіль було переведено зі смуги спрощеного митного контролю в місце поглибленого

догляду транспортних засобів та товарів, де під час проведення митного огляду транспортного засобу з використанням службового собаки за кличкою «Айрон» та із застосуванням технічних засобів митного контролю (Фотокамера, ліхтарик), в рюкзаку було виявлено картонну коробку, в якій без ознак

приховування знаходився незадекларований за встановленою формою товар, який відповідно до

Постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2025 №770 підпадає під встановлені законодавством

заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України, а саме:

1. Лікарські засоби з діючою речовиною - «CODEINA FOSFATO» в кількості 12 таблеток, що

згідно постанови КМУ № 770 таблиці II списку І відноситься до наркотичних засобів, обіг

яких обмежено.

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) дозвільних документів на право переміщення

через митний кордон України вказаних лікарських засобів не надав.

11.09.2025 року УБК та МПМ Львівської митниці на Яворівський районний відділ поліції

ГУНП в Львівській області направлено повідомлення № 323/25 про вчинення кримінального

правопорушення передбаченого ст. 309 КК України. Вказаний медичний препарат був

вилучений та поміщений на склад митниці.

Таким чином ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) вчинив недекларування товарів, що

підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо ввезення на митну територію

України.

Дії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) органом митниці кваліфіковані, як порушення митних правил, відповідальність за вчинення яких передбачене ч.3 ст. 471 МК України.

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) в судове засідання не з'явився, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, наслідки неявки.

Відповідно до ст. 526 МК України, вважаю можливим проводити розгляд справи у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, що не з'явилася на виклик суду, хоча належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи.

Як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Як зазначено у рішенні Європейського Суду з прав людини в справі «Пономарьов проти України», сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Представник митниці в судовому засідання зазначив, що у діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) наявний склад правопорушення, яке йому інкриміноване. До останнього слід застосувати стягнення, передбачене санкцією частини 3 статті 471 МК України.

Частиною 3 статті 471 МК України передбачено, що недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами - тягне за собою накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів або без такої.

Згідно з приміткою ст. 471 МК України, вбачається, що недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор")".

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу.

У разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант (ч. 1, 2, 4 ст. 266 Митного кодексу України).

Згідно з ч.2 ст. 366 Митного кодексу України, канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

За ч.4 ст. 366 МКУ, громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою. Відповідно до примітки до ст. 471, недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор").

Частиною 6 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, що вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення.

Згідно з частиною 8 статті 264 Митного кодексу України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

За ч.4 ст 366 МКУ, громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою. Відповіпо до примітки до ст. 471, недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор").

Згідно з ч.5 ст.366 МК України обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) наявні ознаки правопорушення, передбаченого ч.3 ст.471 МК України, оскільки він вчинив дії, спрямовані на недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, а саме: недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України, та які переміщуються громадянами

Вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.471 МК України, підтверджується протоколом про порушення митних правил №1327/UA209000/2025 від 11.09.2025 року, письмовими пояснення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), актом проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 11.09.2025 року та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об?єктивному взаємозв?язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.

Вирішуючи питання призначення виду стягнення за порушення митних правил, з урахуванням характеру вчиненого порушення митних правил, особи правопорушника, який до адміністративної відповідальності за порушення митних правил раніше не притягувалася, обставин справи, приходжу до висновку, що до ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) слід застосувати адміністративне стягнення в межах санкції статті, якою передбачено вчинене правопорушення у виді штрафу.

Товари, що були безпосереднім предметом правопорушення і переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України - підлягають конфіскації в дохід держави.

З долученої до матеріалів справи квитанції №74137938 від 11.09.2025 вбачається, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) сплатив для забезпечення сплати штрафу кошти до державного бюджету України у розмірі 5100, 00 грн., у зв'язку з чим суд вважає, що дані кошти слід зарахувати в дохід держави в якості сплати штрафу накладеного у даній справі на ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 471 МК України за недекларування товарів, що підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо ввезення на митну територію України.

Таким чином, вилучений, згідно протоколу про порушення митних правил №1327/UA209000/2025 від 11.09.2025 року товар слід конфіскувати в дохід держави.

Крім того, відповідно до ст.40-1 КпАП України та Закону України «Про судовий збір» з правопорушника слід стягнути в користь держави судовий збір у розмірі 605, 60 гривень.

Окрім того, на підставі ч.1 ст.519 МК України та розрахунку витрат на зберігання на складі митниці, з правопорушника слід стягнути суму витрат за зберігання, яка складає 15,88 грн.

Керуючись ст.ст. 248, 249, 251, 283-285 КУпАП, ст.ст. 459, 461, 487, 526, 527, 528 МК України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 471 МК України та накласти стягнення - 5100,00 грн. штрафу в дохід держави.

Кошти сплачені згідно квитанції №74137938 від 11.09.2025 року у розмірі 5100, 00 грн. зарахувати в користь держави в якості сплати штрафу накладеного на ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) справі № 461/7921/25 у про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) за ч.3 ст. 471 МК України.

Товар, вилучений згідно з протоколом про порушення митних №1327/UA209000/2025 від 11.09.2025 року - конфіскувати в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь Львівської митниці Державної митної служби України 15,88 грн. витрат за зберігання товару на складі митниці.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь держави 605, 60 грн. судового збору.

Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду, особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя О.Р. Юрків.