Справа № 306/1847/25
Провадження № 1-кс/306/390/25
10 жовтня 2025 року м. Свалява
Слідчий суддя Свалявського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
слідчого СВ ОСОБА_3
розглянувши у судовому засіданні в залі суду №1 в м.Свалява клопотання начальника СВ відділення поліції № 1 Мукачівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області майора поліції ОСОБА_4 , погоджене прокурором Свалявського відділу Мукачівської окружної прокуратури Закарпатської області ОСОБА_5 про проведення огляду у кримінальному провадженні №42025072040000083 від19 вересня 2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.
Начальник СВ ВП № 1 Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_4 звернувся в суд із зазначеним клопотанням, посилаючись на те, що у провадженні відділення поліції №1 Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області перебувають матеріали кримінального провадження, відомості про яке 19.09.2025 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025072040000083 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.
В клопотанні начальник СВ вказує на те, що під час досудового розслідування встановлено, що в ході моніторингу офіційних майданчиків державних публічних закупівель «Prozorro», «E-tender» та «zakupki.prom» щодо оголошених та проведених закупівель на роботи, товари та послуги - службовими особами Полянської сільської ради Мукачівського району у вересні 2022 року організовано та проведено тендерну процедуру UA-2022-09-09-007328-а щодо об?єкту - адміністративна будівля села Родниківка Мукачівського району. За наслідками тендерної процедури укладено договір підряду №1 від 07.09.2022 року на загальну суму 1478 284,31 грн. щодо виконання робіт з «Поточного ремонту адміністративної будівлі села Родниківка для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб" за адресою: с. Родниківка, буд.12а, Мукачівського району Закарпатської області» (ДК 021:2015 - 45450000-6 - інші завершальні роботи). Джерело фінансування - кошти державного та місцевого бюджетів. У ході опрацювання документації встановлено, що згідно пункту 3.11 договору підряду №1 від 07.09.2022 року замовник проводить оплату виконаних підрядником робіт за їх поетапним завершенням згідно з календарним планом, але не пізніше 45 календарних днів після прийняття обсягу виконаних робіт (підписання акта приймання укладеному договору №1 від 07.09.2022 року, згідно отриманих відомостей з Єдиного веб-порталу використання публічних коштів «Spending»). 08.09.2022 року Полянською сільською радою здійснено дві трансакції № 241498972, №241498974 на загальну суму 754 564,72 грн. по вищевказаному договору підряду відповідно до акту виконаних робіт №1 від 08.09.2022 року, що свідчить про те, що службовими особами Полянської сільської ради наступного дня після укладення договору підряду вже сплачено 51% від загальної вартості робіт за договором на підставі акту виконаних робіт за фактично один день виконання робіт. В обгрунтування доводів клопотання начальник СВ вказує, що у ході перевірки вказаної інформації прокурором Свалявського відділу Мукачівської окружної прокуратури ОСОБА_5 здійснено виїзд безпосередньо на місце проведення ремонтних робіт у приміщення адміністративної будівлі села Родниківка, де було встановлено що фактичні обсяги реально проведених ремонтних робіт не відповідають обсягам передбачених у кошторисі, тобто роботи проведені у неповному обсязі, а до активів приймання виконаних робіт імовірно внесені завідомо неправдиві відомості, з приводу чого 19.09.2025 року прокурором поданий письмовий рапорт. Згідно інформаційної довідки №446869219 від 08.10.2025 року із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна - відомості щодо власника будівлі за адресою с.Родниківка, буд.12 А, Мукачівського району відсутні. Будівля за адресою с.Родниківка, буд.12 А, Мукачівського району перебуває у власності територіальної громади Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області (підтверджено наявною тендерною документацією). Вимоги слічий СВ мотивує тим, що проведення огляду адміністративної будівлі села Родниківка для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб є необхідним для виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, можливості проведення перевірки фактичних обсягів виконаних будівельних робіт та відповідності звітної документації.
Клопотання про проведення огляду надійшло до Свалявського районного суду Закарпатської області 10.10.2025 року та згідно протоколу автоматичного визначення слідчого судді таке передано для розгляду слідчому судді Свалявського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 . Розгляд клопотання призначено на 15:00 годину 10.10.2025 року.
У судовому засіданні слідчий СВ клопотання підтримав, просив клопотання задовольнити з підстав зазначених у клопотанні про проведення огляду (вх.№ 7703).
Заслухавши доводи прокурора перевіривши надані матеріали клопотання про проведення огляду та дослідивши докази по даних матеріалах, якими слідчий СВ обгрунтовує доводи в клопотанні, слідчий суддя доходить такого висновку.
Відповідно до положень п.18 ст.3 КПК України до повноважень слідчого судді належить здійснення у порядку, передбаченому КПК України судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні; ч.3 ст. 26 КПК принцип диспозитивності передбачає, що слідчий суддя у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на його розгляд сторонамита віднесені до його повноважень КПК України.
Відповідно до ч.1 ст. 237 КПК України - з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів.
Відповідно до ч.2 ст. 237 КПК України - огляд житла чи іншого володіння особи здійснюються згідно з правилами КПК України, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи, тобто огляд здійснюється з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення.
Згідно ст. 30 Конституції України ніхто не має права увійти до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою (не лише для обшуку), крім випадків, коли володільцем надана добровільна згода на це або коли є відповідний дозвіл суду ст. 13 КПК України - не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених КПК України; ч.1 ст.233 КПК України- ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді.
Відповідно до ч.2 ст. 233 КПК України - під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Слідчий суддя встановив, що доводи у клопотанні начальника СВ підтверджені доказами та доведені матеріалами кримінального провадження №42025072040000083 від 19.09.2025 року, враховує, що до клопотання додано необхідні документи та матеріали, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання про проведення огляду, які є виправданими потребами досудового розслідування, спрямованими на встановлення обставин по справі.
За наведених обставин, слідчий суддя вважає проведення огляду вказаної адміністративної будівлі села Родниківка законною метою розслідування кримінального правопорушення, оскільки у інший спосіб здобути докази неможливо, тобто втручання у здійснення права власника на недоторканість майна здійснюється «згідно із законом». Системний аналіз положень КПК України дає підстави для висновку, що застосування до ухвал слідчого судді про надання дозволу на огляд, положень, які регламентують загальні вимоги щодо судового рішення можливо лише з врахуванням особливостей стадії досудового розслідування, яка є відмінною від судового розгляду (узгоджується з позицією Європейського суду з прав людини, викладеною у п. 104 Рішення від 07 листопада 2013 року у справі «Бєлоусов проти України», зокрема Суд нагадує, що будь-яке втручання згідно з п. 1 ст. 8 Конвенції повинно бути виправданим у розумінні п. 2 вказаної статті як таке, що здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві задля досягнення однієї або більше законних цілей, що в ньому наводяться. Головною метою статті 8 Конвенції є захист особи від свавільного втручання державних органів).
Слідчий суддя на даній стадії не оцінює докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення фактичних обставин вчиненого кримінального правопорушення, розглядаючи подане клопотання враховує положення КПК України щодо дотримання меж, які не розкривають таємницю досудового розслідування та практику ЄСПЛ у рішеннях (п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення).
Приписи ст. 235 КПК України не зобов'язують слідчого суддю в ухвалі зазначати прокурора чи слідчого, який буде проводити обшук (огляд), натомість зазначена ухвала має містити відомості про прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук (огляд). Визначення в ухвалі слідчого судді конкретного слідчого або прокурора, які мають здійснювати обшук (огляд), перебуває поза межами повноважень слідчого судді з контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні та обмежується в цій частині перевіркою того, чи є належним суб'єктом учасник кримінального провадження, який звернувся з клопотанням про проведення обшуку (огляду).
Слідчий суддя враховує, що проведення огляду адміністративної будівлі села Родниківка для тимчасового переміщених осіб за адресою: с.Родниківка, буд.12 а, Мукачівського району, Закарпатської області спрямовано на виявлення та фіксацію відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення за ст.194 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), для забезпечення дієвості кримінального провадження, а тому слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання начальника СВ необхідно задовольнити.
Керуючись ст. ст. 234, 237, 309, 376, 392-393, 395 КПК України, слідчий суддя
Клопотання начальника СВ відділення поліції № 1 Мукачівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області майора поліції ОСОБА_4 про проведення огляду у кримінальному провадженні №42025072040000083 - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення огляду адміністративної будівлі села Родниківка для тимчасового переміщених осіб за адресою: с.Родниківка, буд.12 а, Мукачівського району, Закарпатської області, яка перебуває у власності територіальної громади Полянської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області (код 04351587) у кримінальному провадженні №42025072040000083 від 19 вересня 2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.
Строк дії ухвали один місяць з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Ухвала не підлягає оскарженню в апеляційному порядку, заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ ОСОБА_6