Справа № 128/2554/25
Іменем України
15 жовтня 2025 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді ОСОБА_1 ,
секретар ОСОБА_2 ,
за участю: прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , обвинуваченого ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниця кримінальне провадження № 12025020050000328, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.05.2025, за обвинуваченням
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Вінниця, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, раніше не судимого,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 345КК України,
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 (далі - Закон «Про Збройні Сили України») Збройні Сили України (далі - ЗСУ) - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.
У відповідності до ст. 3 Закону «Про Збройні Сили України» організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Згідно зі ст. 12 Закону «Про Збройні Сили України» підготовка Збройних Сил України до виконання покладених на них Конституцією України завдань, організація та забезпечення їх виконання, підтримання на належному рівні бойової і мобілізаційної готовності та боєздатності, виховна робота, збереження життя і здоров'я особового складу, забезпечення законності та військової дисципліни у Збройних Силах України здійснюються органами військового управління, командирами і начальниками всіх рівнів відповідно до вимог Конституції України та законів України, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері оборони.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 (далі - Закон «Про оборону України») військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Збройна агресія - застосування іншою державою або групою держав збройної сили проти України. Вторгнення або напад збройних сил іншої держави або групи держав на територію України, а також окупація або анексія частини території України вважається збройною агресією.
Статтею 4 Закону «Про оборону України» визначено, що у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях.
Положеннями ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 (далі - Закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію») встановлено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно- рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Цим же законом особливий період визначено як період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Пунктом 8 статті 4 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Згідно з п. 5 ст. 22 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади.
Пунктами 1, 3 цієї ж статті Закону зобов'язано громадян з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; під час мобілізації з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин.
Пунктом 2 статті 26 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено настання відповідальності громадян за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно зі ст. 17 Закону «Про оборону України», ст, 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 (далі - Закон «Про військовий обов язок і військову службу») захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Відповідно до ст. 1 Закону «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об' єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об' єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Пунктом 8 Положення визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 9 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
24 лютого 2022 року президент російської федерації оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні, після чого був відданий наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію України.
Після того, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил російської федерації шляхом збройної агресії, незаконно вторглись на територію України, перетнувши лінію державного кордону України, розташовану в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та шляхом застосування зброї здійснили напад на цивільні на військові об'єкти, окупували частину території України, чим вчинили дії на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до теперішнього часу та призводить до тяжких наслідків.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було неодноразово продовжено, в тому числі, до 7 серпня 2025 року.
Указом Президента України від 24,02.2022 № 65/2022, затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, оголошено проведення загальної мобілізації.
Крім того, строк проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався Указами Президента України і його було продовжено, в тому числі, до 7 серпня 2025 року.
Окрім того, 18.05.2024 набрав чинності Закон України від 11 квітня 2024 року № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», яким було значно посилено проведення мобілізаційних заходів та розширено повноваження органів ТЦК та СП, в тому числі з метою ефективного забезпечення оборони України в особливий період, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями, а також забезпечення виконання військового обов'язку громадянами України для надання відсічі збройній агресії російської федерації проти України.
Також, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан», блокпост - посилений контрольно-пропускний пункт, який за рішенням військового командування тимчасово встановлюється на вході/виході (в'їзді/виїзді) на територію/з території, де введено воєнний стан і встановлено особливий режим (за винятком державного кордону), на якому облаштовуються місця для перевірки осіб, транспортних засобів, багажу та вантажів, позиції вогневих засобів та бойової техніки, місця для відпочинку та забезпечення життєдіяльності особового складу, який виконує завдання на такому пункті, до складу якого можуть входити службові особи військових формувань та правоохоронних органів, які відповідно до закону залучені до здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Особливий режим встановлюється шляхом видання наказу військовим командуванням разом з військовою адміністрацією (у разі її утворення), яким призначається комендант, а також визначаються:
- завдання коменданта, повноваження щодо забезпечення єдиного управління визначеними силами та засобами Держспецтрансслужби, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Національної поліції, СБУ, ДПС, ДМС, ДСНС, військових адміністрацій (у разі їх утворення) та координації їх дій під час здійснення заходів особливого режиму, тощо.
Комендант у межах своїх повноважень: визначає необхідну кількість патрулів, їх склад, маршрути та здійснює безпосереднє керівництво під час виконання ними завдань за призначенням. Організовує несення служби на блокпостах.
До складу комендатури можуть включатися сили та засоби Збройних Сил, Держспецтрансслужби, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДСНС, поліцейські, військовослужбовці та працівники СБУ.
Під час дії особливого режиму особовий склад Держспецтрансслужби, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Національної поліції, СБУ, переданий у підпорядкування коменданту, продовжує виконання своїх завдань відповідно до призначення та специфіки діяльності.
Виконання завдань з координації та здійснення контролю за несенням служби патрулями покладається на коменданта, якому підпорядковані патрулі.
Особовий склад патруля під час виконання завдань за призначенням здійснює свої повноваження в порядку, передбаченому законодавчими актами, якими визначені повноваження військових формувань, утворених відповідно до законів України, та правоохоронних органів, до складу яких вони належать.
Незважаючи на все вищевикладене, 15.05.2025, приблизно о 14:45 год., інспектор СРПП ВП № 3 ВРУП ГУНП у Вінницькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_6 та інспектор СРПП ВП № 3 ГУНП у Вінницькій області старший сержант поліції ОСОБА_7 , спільно із військовослужбовцями ЗС України та інших військових формувань, під час несення служби на території посиленого контрольно-пропускного пункту (далі - блокпосту) розташованого при в'їзді в с. Березина Вінницького району Вінницької області, діючи на законних підставах відповідно до своїх функціональних обов'язків, зупинили автомобіль «Volkswagen Golf» д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням громадянина України ОСОБА_5 , та при перевірці через інформаційно-комунікаційну систему «Оберіг» документів останнього, що посвідчують його особу, встановили факт перебування ОСОБА_5 у розшуку, як особи, яка ухиляється від призову на військову службу, про що повідомили групу оповіщення військовозобов'язаних.
Так, група оповіщення військовозобов'язаних, яка складалась з числа військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_2 майора ОСОБА_8 , солдата ОСОБА_9 , солдата ОСОБА_10 та поліцейського офіцера громади СВГ ВП № 3 ВРУП ГУН у Вінницькій області лейтенанта поліції ОСОБА_11 , з метою уточнення військово-облікових даних громадянина України ОСОБА_5 , прибула на територію вказаного блокпосту.
Далі, 15.05.2025, приблизно о 14:50 год., інспектором СРПП ВП № 3 ГУНП у Вінницькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_7 було запропоновано ОСОБА_5 вийти з автомобіля для подальшого складання уповноваженими особами протоколу про адміністративне правопорушення та уточнення військово-облікових даних, на що ОСОБА_5 категорично відмовився.
15.05.2025, приблизно о 14:55 год., громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи в салоні автомобіля «Volkswagen Golf» д.н.з. НОМЕР_2 , умисно, усвідомлюючи, що перед ним знаходяться військовослужбовці та працівники поліції, відмовляючись виконувати їх законні вимоги, з метою перешкоджання виконання ними своїх обов'язків, в особливий період, під час зневажливої, агресивної словесної суперечки, у грубій формі висловлював погрози, зокрема застосування відносно них металевого предмету та спричинення їм тілесних ушкоджень, після чого застосував газовий балончик сльозоточивої та дратівливої дії.
Внаслідок вчинених ОСОБА_5 описаних вище умисних протиправних дій щодо перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, у період дії воєнного стану, військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_2 та працівники поліції не змогли виконати свої службові обов'язки в умовах особливого періоду, пов'язаних із проведенням мобілізаційних заходів.
Крім того, 15.05.2025, приблизно о 14:45 год., інспектор СРПП ВП № 3 ВРУП ГУНП у Вінницькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_6 та інспектор СРПП ВП № 3 ГУНП у Вінницькій області старший сержант поліції ОСОБА_7 , будучи працівниками правоохоронного органу спільно із військовослужбовцями ЗС України та інших військових формувань, під час несення служби на території посиленого контрольно-пропускного пункту (далі - блокпосту), розташованого при в'їзді в с. Березина Вінницького району Вінницької області, будучи у форменому одязі з табельною вогнепальною зброєю, виконуючи покладені на них, в тому числі, і Законом України «Про національну поліцію» та іншими підзаконними актами обов'язки, діючи на законних підставах відповідно до своїх функціональних обов'язків, зупинили автомобіль «Volkswagen Golf» д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням громадянина України ОСОБА_5 , та при перевірці через інформаційно-комунікаційну систему «Оберіг» документів останнього, що посвідчують його особу, встановили факт перебування ОСОБА_5 у розшуку, як особи, яка ухиляється від призову на військову службу, про що повідомили групу оповіщення військовозобов'язаних.
Далі, 15.05.2025, приблизно о 14:50 год., інспектором СРПП ВП №3 ГУНП у Вінницькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_7 було запропоновано ОСОБА_5 вийти з автомобіля для подальшого складання уповноваженими особами протоколу про адміністративне правопорушення та уточнення військово-облікових даних, на що ОСОБА_5 категорично відмовився.
У подальшому, приблизно о 14:55 год., ОСОБА_5 , перебуваючи в салоні автомобіля «Volkswagen Golf» д.н.з. НОМЕР_2 , на ґрунті раптово виниклого умислу, спрямованого на заподіяння тілесних ушкоджень працівникам правоохоронного органу, умисно, достовірно розуміючи, що перед ним знаходяться працівники поліції при виконанні своїх службових обов'язків, відмовляючись виконувати їх законні вимоги, цілеспрямовано, неправомірно, застосував газовий балончик сльозоточивої та дратівливої дії, в результаті чого спричинив тілесні ушкодження інспекторам СРПП ВП № 3 ВРУП ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_6 , та ОСОБА_7 , та поліцейському офіцеру громади СВГ ВП № 3 ВРУП ГУН у Вінницькій області ОСОБА_11 , які відповідно до висновку експерта відносяться до легких тілесних ушкоджень.
В судовому засіданні ОСОБА_5 за пред'явленим йому обвинуваченням вину визнав повністю, розкаявся у вчиненому та пояснив, що дійсно вчинив кримінальні правопорушення за умов та при обставинах, викладених в обвинувальному акті. А саме зазначив, що щиро просить пробачення в потерпілих, дійсно у вказаний час та у вказаному в обвинувальному акті місці, коли його зупинили на блокпосту, вів себе агресивно та розумів, що перед ним працівники поліції та військовослужбовці. Так, коли його спинили, то встановили, що він у розшуку ІНФОРМАЦІЯ_2 , після цього на блокпості під'їхали працівники ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання відповідних протоколів про порушення. Коли йому запропонували вийти з авто для складання протоколів, він не погодився, між ними виник конфлікт, він розмахував перед ними "монтіровкою", що була в машині, та застосував газовий балончик. Він щиро кається у вчиненому та розуміє, що має понести покарання, просить не позбавляти його волі, так як він має хронічні хвороби, добровільно задонатив на Збройні Сили України 50 000 грн адресної благодійної допомоги, проживає з матір'ю похилого віку, яка також хворіє, повністю відшкодував потерпілим завдані збитки добровільно та відповідно до їх вимог ще до судового розгляду справи.
Потерпілі ОСОБА_7 , ОСОБА_11 та ОСОБА_6 в судове засідання з розгляду кримінального провадження по суті не з'явились, попередньо подали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, претензій матеріального та морального характеру до обвинуваченого не мають, при визначенні міри покарання обвинуваченому покладаються на розсуд суду, потерпілий ОСОБА_11 просить суворо не карати обвинуваченого та не позбавляти волі.
Враховуючи думку учасників судового провадження, відповідно до ч. 3 ст. 349 КПК України, суд визнав недоцільним досліджувати докази по кримінальному провадженню стосовно тих обставин, які ніким не оспорюються. Суд визнав за необхідне обмежитись допитом обвинуваченого, дослідженням доказів стосовно особи обвинуваченого, процесуальних витрат та речових доказів. При цьому судом з'ясовано, що учасники судового провадження правильно розуміють зміст встановлених досудовим слідством обставин, сумнівів у добровільності їх позиції немає, а також судом роз'яснено, що в такому випадку вони будуть позбавлені можливості оскаржити ці обставини в апеляційному порядку.
Розглянувши справу в межах пред'явленого обвинувачення, суд вважає доведеним, що ОСОБА_5 вчинив кримінальні правопорушення за встановлених під час досудового слідства та судового розгляду обставин та його дії вірно кваліфікуються за ч. 1 ст. 114-1 КК України, як перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, та за ч. 2 ст. 345 КК України, як умисне заподіяння працівникові правоохоронного органу легких тілесних ушкоджень, у зв'язку з виконанням цим працівником службових обов'язків.
При призначенні виду та розміру покарання обвинуваченому суд враховує, що він на обліку у лікаря психіатра та у лікаря нарколога не перебуває, раніше не судимий, скарги за місцем проживання щодо його поведінки відсутні, має хронічні захворювання та проживає з матір'ю похилого віку, добровільно перерахував на військову частину Національної Гвардії України 50 000 грн адресної благодійної допомоги.
Згідно досудової доповіді Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області, беручи до уваги наявну інформацію, що характеризує особу за місцем його проживання/роботи, умов його життєдіяльності, відносин у суспільстві, результату оцінки середнього ризику вчинення повторного кримінального правопорушення, орган пробації вважає, що виправлення цієї особи без позбавлення волі або обмеження волі на певний строк можливе та становить середню небезпеку для суспільства (у тому числі окремих осіб). Зважаючи на виявлені фактори ризику вчинення повторного правопорушення, такі як «контроль над поведінкою та мисленням», у випадку прийняття судом рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням, орган пробації вважає доцільним крім обов'язків, передбачених ч. 1 ст. 76 КК України, покласти на особу додаткові обов'язки, передбачені ч. 3 ст. 76 КК України, зокрема: виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою «Подолання агресивної поведінки».
Обставинами, що відповідно до ст. 66 КК України пом'якшують покарання обвинуваченого, суд встановив щире каяття та добровільне відшкодування завданого збитку.
Обставин, що відповідно до ст. 67 КК України обтяжують покарання обвинуваченого, судом не встановлено, оскільки жодних доказів чи викладу обставин, які саме ознаки в діях обвинуваченого вказують на використанням ним умов воєнного стану для вчинення злочинів, надані суду матеріали кримінального провадження не містять. Та суд зауважує, що вчинення злочинів "під час дії" правового режиму воєнного стану та "з використанням" такого стану є різними правовими катергоріями, і як обтяжуюча покарання обвинуваченого обставина, повинна бути доведена в ході судового розгляду, що підтверджується правовими позиціями ВС, зокрема, від 24.01.2024, справа № 346/1286/23, від 21.05.2025, справа № 636/6354/23.
Однак стороною обвинувачення така обставина не доводилась та не обгрунтовувалась, тому підстав для визнання обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченого, вчинення злочину з використанням умов воєнного стану (п. 11 ч. 1 ст. 67 КК України), яка зазначена в обвинувальному акті, судом не встановлено.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на наявність пом'якшуючих та відсутність обтяжуючих покарання обвинуваченогообставин, відомості, що характеризують особу обвинуваченого, тяжкість вчиненого ним кримінального правопорушення, позицію державного обвинувача та потерпілих щодо можливості виправлення і перевиховання обвинуваченого, досудову доповідь Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області, суд вважає, що виправлення та перевиховання ОСОБА_5 можливе без ізоляції від суспільства, через що при призначенні покарання у виді позбавлення волі в межах санкції кожної статті обвинувачення та визначенням остаточного покарання шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим він може бути звільнений від відбування покарання з випробуванням та призначенням іспитового строку на підставі ст. 75 КК України, із застосуванням ст. 76 КК України..
Суд вважає, що саме таке покарання обвинуваченомубуде справедливим, необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченого та попередження вчинення ним нових злочинів. На переконання суду, призначене обвинуваченому покарання відповідатиме меті покарання, гуманності, справедливості і не потягне за собою порушення засад виваженості, що включає наявність розумного балансу між захищуваними інтересами суспільства, потерпілих, та правами особи, яка притягується до кримінальної відповідальності.
Цивільні позови потерпілими особами не заявлялися.
Зважаючи на положення ч. 4 ст. 374 КПК України, обраний обвинуваченому запобіжний захід, враховуючи особу обвинуваченого, його поведінку в ході судового розгляду, відсутність клопотання про його продовження, та приймаючи до уваги призначене покарання, слід скасувати, та зарахувати строк цілодобового домашнього арешту у строк покарання з розрахунку 3 дні цілодобового домашнього арешту за 1 день позбавлення волі, а також зарахувати обвинуваченому строк попереднього ув'язнення у строк покарання за період з 15.05.2025 до 17.05.2025 включно, з розрахунку один день попереднього ув'язнення за один день позбавлення волі, оскільки згідно матеріалів кримінального провадження до вирішення клопотання про обрання запобіжного заходу (17.05.2025) обвинуваченого було затримано 15.05.2025, тобто строк попереднього ув'язнення застосовувався до обвинуваченого протягом 15.05.2025 - 17.05.2025.
Враховуючи постанови про визнання вилучених речей речовими доказами, а також ухвали слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області про накладення арешту, на підставі ч. 4 ст. 174, ст. 100 КПК України, слід скасувати арешт речових доказів, а саме на: мобільний телефон, марки «Самсунг Дуос» ІМЕІ: НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1264558; змив з поверхні металевого лома чорного кольору із написом «INTER TOOL u.а», який поміщено до паперового конверту НПУ; змив з поверхні газового балона жовтого кольору, який поміщено до паперового конверту НПУ; змив з поверхні газового балона синього кольору із написом «Тризуб 4», який поміщено до паперового конверту НПУ; мобільний телефон, марки «Редмі» чорного кольору IMEI 1: НОМЕР_5 , IMEI 2: НОМЕР_6 , який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026691; мобільний телефон, марки «Редмі» синього кольору IMEI 1: НОМЕР_7 , IMEI 2: НОМЕР_8 , який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026692; три сліди папілярних узорів рук (папілярних ліній) з поверхні газового балону, які наклеєно на два відрізка прозорої клейкої стрічки, які поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026693; змив з мобільних телефонів на фрагмент ватно-марлевого бинта, які поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026557; змив з правих задніх дверцят автомобіля, який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026560; змив з водійських дверцят (лівих передніх дверцят), який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026559; контрольний зразок ватно-марлевого бинта, який поміщено спеціального пакету НПУ CRI 1026558; балон газовий «Тризуб 4», який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026550; балон перцевий «PEPER JET KO», який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026552; металевий ломик «INTER TOOL u.а», який поміщено до спеціального пакету НПУ QHY 0186290.
З урахуванням думки сторін кримінального провадження, на підставі ст. 100 КПК України, речові докази, а саме: мобільний телефон марки «Самсунг Дуос» ІМЕІ: НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1264558; мобільний телефон марки «Редмі» чорного кольору IMEI 1: НОМЕР_5 , IMEI 2: НОМЕР_6 , який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026691; мобільний телефон марки «Редмі» синього кольору IMEI 1: НОМЕР_7 , IMEI 2: НОМЕР_8 , який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026692, та які були передані до кімнати зберігання речових доказів ВП № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області; а також автомобіль марки «Фольцваген» моделі «Гольф» сірого кольору із номерним знаком НОМЕР_2 (ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_9 ), який вилучено та поміщено на арешт майданчик, слід повернути власнику даного майна, ОСОБА_5 .
Речові докази, а саме: змив з поверхні металевого лома чорного кольору із написом «INTER TOOL u.а», який поміщено до паперового конверту НПУ; змив з поверхні газового балона жовтого кольору, який поміщено до паперового конверту НПУ; змив з поверхні газового балона синього кольору із написом «Тризуб 4», який поміщено до паперового конверту НПУ; три сліди папілярних узорів рук (папілярних ліній) з поверхні газового балону, які наклеєно на два відрізка прозорої клейкої стрічки, які поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026693; змив з мобільних телефонів на фрагмент ватно-марлевого бинта, які поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026557; змив з правих задніх дверцят автомобіля, який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026560; змив з водійських дверцят (лівих передніх дверцят), який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026559; контрольний зразок ватно-марлевого бинта, який поміщено спеціального пакету НПУ CRI 1026558; балон газовий «Тризуб 4», який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026550; балон перцевий «PEPER JET KO», який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026552; металевий ломик «INTER TOOL u.а», який поміщено до спеціального пакету НПУ QHY 0186290, та які були передані до кімнати зберігання речових доказів ВП № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, слід знищити.
Речовий доказ, а саме: DVD-R диск, ємкістю 4.7 GB, з відеозаписом, який приєднано до матеріалів кримінального провадження, слід залишити в матеріалах кримінального провадження, які знаходяться в сторони обвинувачення.
Відомості про витрати на залучення експерта в межах даного кримінального провадження відсутні.
Керуючись ст.ст. 100, 174, 349, 373, 374,376, 395 КПК України, суд
Визнати винним ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 2 ст. 345 КК України, та призначити йому покарання:
за ч. 1 ст. 114-1 КК України - у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років;
за ч. 2 ст. 345 КК України - у виді позбавлення волі строком на 1 (один) рік.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточне покарання за сукупністю злочинів ОСОБА_5 призначити у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років.
На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від відбування покарання з випробуванням, призначивши іспитовий строк тривалістю 3 (три) роки.
Відповідно до ч. 1, п.п. 4 ч. 3 ст. 76 КК України зобов'язати ОСОБА_5 :
періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання;
виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою.
Початок іспитового строку ОСОБА_5 рахувати з 15.10.2025, тобто з дня проголошення вироку.
Обраний обвинуваченому запобіжний захід, у вигляді цілодобового домашнього арешту, скасувати.
На підставі ч.ч. 5, 7 ст. 72 КК України, зарахувати ОСОБА_5 в строк покарання строк попереднього ув'язнення за період з 15.05.2025 по 17.05.2025 включно, з розрахунку один день попереднього ув'язнення за один день позбавлення волі, а також термін цілодобового домашнього арешту з розрахунку три дні цілодобового домашнього арешту за один день позбавлення волі, з 18.05.2025 по день проголошення вироку.
Скасувати арешт, накладений ухвалами слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 20.05.2025 на речові докази, а саме: мобільний телефон, марки «Самсунг Дуос» ІМЕІ: НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1264558; змив з поверхні металевого лома чорного кольору із написом «INTER TOOL u.а», який поміщено до паперового конверту НПУ; змив з поверхні газового балона жовтого кольору, який поміщено до паперового конверту НПУ; змив з поверхні газового балона синього кольору із написом «Тризуб 4», який поміщено до паперового конверту НПУ; мобільний телефон, марки «Редмі» чорного кольору IMEI 1: НОМЕР_5 , IMEI 2: НОМЕР_6 , який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026691; мобільний телефон, марки «Редмі» синього кольору IMEI 1: НОМЕР_7 , IMEI 2: НОМЕР_8 , який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026692; три сліди папілярних узорів рук (папілярних ліній) з поверхні газового балону, які наклеєно на два відрізка прозорої клейкої стрічки, які поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026693; змив з мобільних телефонів на фрагмент ватно-марлевого бинта, які поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026557; змив з правих задніх дверцят автомобіля, який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026560; змив з водійських дверцят (лівих передніх дверцят), який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026559; контрольний зразок ватно-марлевого бинта, який поміщено спеціального пакету НПУ CRI 1026558; балон газовий «Тризуб 4», який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026550; балон перцевий «PEPER JET KO», який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026552; металевий ломик «INTER TOOL u.а», який поміщено до спеціального пакету НПУ QHY 0186290.
Речові докази, а саме: мобільний телефон, марки «Самсунг Дуос» ІМЕІ: НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1264558; мобільний телефон, марки «Редмі» чорного кольору IMEI 1: НОМЕР_5 , IMEI 2: НОМЕР_6 , який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026691; мобільний телефон, марки «Редмі» синього кольору IMEI 1: НОМЕР_7 , IMEI 2: НОМЕР_8 , який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026692, та які були передані до кімнати зберігання речових доказів ВП № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області; автомобіль марки «Фольцваген» моделі «Гольф» сірого кольору із номерним знаком НОМЕР_2 (ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_9 ), власником якого є ОСОБА_5 , який вилучено та поміщено на спеціальний майданчик ГУНП у Вінницькій області, вул. Ботанічна, 30 - 32, м. Вінниц, повернути власнику ОСОБА_5 .
Речові докази, а саме: змив з поверхні металевого лома чорного кольору із написом «INTER TOOL u.а», який поміщено до паперового конверту НПУ; змив з поверхні газового балона жовтого кольору, який поміщено до паперового конверту НПУ; змив з поверхні газового балона синього кольору із написом «Тризуб 4», який поміщено до паперового конверту НПУ; три сліди папілярних узорів рук (папілярних ліній) з поверхні газового балону, які наклеєно на два відрізка прозорої клейкої стрічки, які поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026693; змив з мобільних телефонів на фрагмент ватно-марлевого бинта, які поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026557; змив з правих задніх дверцят автомобіля, який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026560; змив з водійських дверцят (лівих передніх дверцят), який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026559; контрольний зразок ватно-марлевого бинта, який поміщено спеціального пакету НПУ CRI 1026558; балон газовий «Тризуб 4», який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026550; балон перцевий «PEPER JET KO», який поміщено до спеціального пакету НПУ CRI 1026552; металевий ломик «INTER TOOL u.а», який поміщено до спеціального пакету НПУ QHY 0186290, та які були передані до кімнати зберігання речових доказів ВП № 3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, знищити.
Речовий доказ, а саме: DVD-R диск, ємкістю 4.7 GB, з відеозаписом, який приєднано до матеріалів кримінального провадження, залишити в матеріалах кримінального провадження, які знаходяться в сторони обвинувачення.
Вирок суду може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 30 днів з дня його проголошення.
Вирок суду з підстав заперечення обставин, які ніким не оспорювались під час судового розгляду і дослідження яких було визнано недоцільним відповідно до положень ч. 3 ст. 349 КПК України, не може бути оскаржений в апеляційному порядку.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.
Суддя: