Рішення від 13.10.2025 по справі 910/10621/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13.10.2025справа №910/10621/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., за участю секретаря судового засідання Роздобудько В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні

справу № 910/10621/25

за позовом Південно-східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (просп. Олександра Поля, буд. 2, м. Дніпро, 49004; ідентифікаційний код 20306037)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Уніоптим» (вул. Вишняківська, буд. 12, м. Київ, 02149; ідентифікаційний код 41941867)

про стягнення 612 000 грн пені,

за участю представників:

позивача - Солодухіна М.В. (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань);

відповідача - не з'явився.

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий виклад позовних вимог

Південно-східне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (далі - Відділення АМК) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Уніоптим» (далі - Товариство) 612 000 грн пені, нарахованої за прострочення виконання відповідачем рішенням Відділення АМК від 17.12.2024 №54/112-р/к «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» у справі №54/1-24 (далі - рішення №54/112-р/к).

Позовні вимоги мотивовано тим, що: штраф у сумі 612 000 грн, накладений на Товариство рішенням №54/112-р/к згідно з приписами Закону України «Про захист економічної конкуренції» (далі - Закон), відповідач повинен був сплатити до 24.04.2025; виконуючою обов'язки Голови Відділення АМК Гречаною Л.В. видано наказ від 01.05.2025 №54/32-Ю про примусове виконання рішення №54/112-р/к, який, разом з супровідним листом від 06.05.2025 №54-02/1881е, пред'явлено до Дарницького відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ; далі - ВДВС); постановою головним державним виконавцем ВДВС Ушенко Юлією Петрівною від 20.05.2025 відкрито виконавче провадження №78122651 з виконання наказу від 01.05.2025 №54/32-Ю про примусове виконання рішення №54/112-р/к; станом на 25.08.2025 (дата підписання позову) відомості щодо стягнення штрафу з Товариства до Відділення АМК не надходили; відповідно до частини п'ятої статті 56 Закону з Товариства слід стягнути 612 000 грн пені (детальний розрахунок пені вказано в позовній заяві).

2. Процесуальні дії у справі

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 13.10.2025; встановлено:

- позивачу строк:

для надання суду оригіналів всіх документів, доданих до позовної заяви, що стосуються предмету спору - для огляду безпосередньо у засіданні.

у п'ять днів з дня отримання від відповідача відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив в порядку статті 166 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) з доданням доказів, що підтверджують викладені обставини, та доказів направлення вказаних документів відповідачу;

- відповідачу строк:

у п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для надання суду: докази реєстрації відповідача в Електронному кабінеті в підсистемі Електронний суд в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі на підставі частини шостої статті 6 ГПК України; відзив на позов в порядку статті 165 ГПК України з доданням доказів, що підтверджують викладені обставини, та доказів надіслання відзиву і доданих до нього документів позивачу; документів, що підтверджують повноваження представників (накази, довіреності, тощо), - оригіналів для огляду, належним чином засвідчених копій для долучення до матеріалів справи;

у п'ять днів з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечення на відповідь на відзив в порядку статті 167 ГПК України з доданням доказів, що підтверджують викладені обставини, та доказів направлення вказаних документів позивачу.

Представник відповідача у судове засідання 13.10.2025 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. У зв'язку з відсутністю у Товариства зареєстрованого електронного кабінету ухвалу від 05.09.2025 було надіслано відповідачу на адресу, зазначену у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується відміткою канцелярії суду на звороті такої ухвали.

До матеріалів справи долучено конверт-повернення з відміткою відділення поштового зв'язку «адресат відсутній за вказаною адресою».

Пунктом 5 частини шостої статті 242 ГПК України передбачено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Крім того, судом враховано, що у відповідності до частини другої статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання. Судові рішення також можуть публікуватися в друкованих виданнях із додержанням вимог цього Закону.

Єдиний державний реєстр судових рішень - це автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень (частина друга статті 3 Закону України «Про доступ до судових рішень»).

Згідно з частиною першою статті 4 Закону України «Про доступ до судових рішень» судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.

З огляду на викладене відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитися з ухвалою суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень та подати у встановлені ГПК України строки відзив на позовну заяву.

Суд у підготовчому засіданні 13.10.2025 перейшов о розгляду справи по суті.

Представник позивача у судовому засіданні 13.10.2025 оголосив вступне слово та підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Суд, заслухавши вступне слово представника позивача, з'ясувавши обставини, на які посилається позивач, дослідив в порядку статей 209 і 210 ГПК України докази у справі.

Після закінчення з'ясування обставин справи та перевірки їх доказами суд перейшов до судових дебатів.

Представник позивача виступив з промовою (заключним словом), в якій посилався на обставини і докази, досліджені у судовому засіданні.

У судовому засіданні 13.10.2025 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до статті 233 ГПК України.

Судом згідно з вимогами статей 222 і 223 ГПК України здійснювалося повне фіксування судового засідання технічними засобами та секретарем судового засідання велися протоколи судових засідань, які долучені до матеріалів справи.

ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням №54/112-р/к:

- визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Елтранс Україна» (ідентифікаційний код 39380838; далі - ТОВ «Елтранс Україна») та Товариство вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю запасних частин до електровозів ВЛ-8 (підвіска РП-8, рамка верхня КП-35, передача тягова КМБ-1, вузол шаровий ШУ-8, шестерня ліва, шестерня Е 96-37-12-00 (ідентифікатор у системі «Prozorro» UA-2019-08-13-000715-c), проведених регіональною філією «Донецька залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» (пункт 1 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- за порушення, зазначене в пункті 1 резолютивної частини рішення №54/112-р/к, накладено на Товариство штраф у сумі 68 000 грн (пункт 3 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- визнано, що ТОВ «Елтранс Україна» та Товариство вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю частин залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху (ідентифікатор у системі «Prozorro» UA-2019-07-26-001854-b лот 2), проведених регіональною філією «Донецька залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» (пункт 4 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- за порушення, вказане у пункті 4 резолютивної частини рішення №54/112-р/к, накладено на Товариство штраф у сумі 68 000 грн (пункт 6 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- визнано, що ТОВ «Елтранс Україна» та Товариство вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю частин залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху (ідентифікатор у системі «Prozorro» UA-2019-11-15-002215-е лот 2), проведених регіональною філією «Донецька залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» (пункт 7 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- за порушення, зазначене в пункті 7 резолютивної частини рішення №54/112-р/к, накладено на Товариство штраф у сумі 68 000 грн (пункт 9 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- визнано, що ТОВ «Елтранс Україна» та Товариство вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю частин залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху (ідентифікатор у системі «Prozorro» UA-2020-03-18-001307-c), проведених регіональною філією «Донецька залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» (пункт 10 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- за порушення, вказане у пункті 10 резолютивної частини рішення №54/112-р/к, накладено на Товариство штраф у сумі 68 000 грн (пункт 12 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- визнано, що ТОВ «Елтранс Україна» та Товариство вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю частин залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху (ідентифікатор у системі «Prozorro» UA-2020-04-17-002898-c), проведених регіональною філією «Донецька залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» (пункт 13 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- за порушення, зазначене в пункті 13 резолютивної частини рішення №54/112-р/к, накладено на Товариство штраф у сумі 68 000 грн (пункт 15 резолютивної частин рішення №54/112-р/к);

- визнано, що ТОВ «Елтранс Україна» та Товариство вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю частин залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху (ідентифікатор у системі «Prozorro» UA-2020-03-27-001757-b), проведених регіональною філією «Південна залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» (пункт 16 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- за порушення, вказане у пункті 16 резолютивної частини рішення №54/112-р/к, накладено на Товариство штраф у сумі 68 000 грн (пункт 18 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- визнано, що ТОВ «Елтранс Україна» та Товариство вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю частин залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху (ідентифікатор у системі «Prozorro» UA-2020-03-25-003338-b), проведених регіональною філією «Південна залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» (пункт 19 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- за порушення, зазначене в пункті 19 резолютивної частини рішення №54/112-р/к, накладено на Товариство штраф у сумі 68 000 грн (пункт 21 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- визнано, що ТОВ «Елтранс Україна» та Товариство вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю частин залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху (ідентифікатор у системі «Prozorro» UA-2020-03-25-003254-b), проведених регіональною філією «Південна залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» (пункт 22 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- за порушення, вказане у пункті 22 резолютивної частини рішення №54/112-р/к, накладено на Товариство штраф у сумі 68 000 грн (пункт 24 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- визнано, що ТОВ «Елтранс Україна» та Товариство вчинили порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю частин залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху (ідентифікатор у системі «Prozorro» UA-2020-03-27-001901-b), проведених регіональною філією «Південна залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» (пункт 25 резолютивної частини рішення №54/112-р/к);

- за порушення, зазначене в пункті 25 резолютивної частини рішення №54/112-р/к, накладено на Товариство штраф у сумі 68 000 грн (пункт 27 резолютивної частини рішення №54/112-р/к).

Копію з рішення №54/112-р/к надіслано Товариству супровідним листом від 27.12.2024 №54-02/3778е засобами поштового зв'язку на адресу місцезнаходження відповідача, що була зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відділенням поштового зв'язку вказане поштове відправлення повернуто Відділенню АМК з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

У зв'язку з наведеним інформацію щодо рішення №54/112-р/к було опубліковано в офіційному друкованому органі «Урядовий кур'єр» від 12.02.2025 №32 (7957).

Рішення №54/112-р/к вважається врученим відповідачу 24.02.2025 (оскільки 22.02.2025 і 23.02.2025 вихідні дні).

Судом встановлено, що відповідач не оскаржував вказане рішення до суду.

Отже, строк добровільної сплати Товариством суми штрафу закінчився 25.04.2025.

Відповідно до частин сьомої - дев'ятої статті 56 Закону у разі несплати пені органи Антимонопольного комітету України стягують пеню в судовому порядку.

У разі якщо протягом строку, встановленого абзацом першим частини третьої цієї статті, рішення органу Антимонопольного комітету України не виконується, Голова Антимонопольного комітету України, голова територіального відділення Антимонопольного комітету України видає наказ про примусове виконання рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу.

Наказ Голови Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України про примусове виконання рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу, є виконавчим документом, який пред'являється до органів державної виконавчої служби для примусового виконання в порядку, визначеному законом.

Зазначені в абзаці першому цієї частини накази мають відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом.

Виконуючою обов'язки Голови АМК видано наказ від 01.05.2025 №54/32-Ю про примусове виконання рішення №54/112-р/к, який пред'явлений для примусового виконання до органів державної виконавчої служби.

Постановою головного державного виконавця ВДВС Ушенко Ю.П. від 20.05.2025 відкрито виконавче провадження №78122651 з виконання наказу від 01.05.2025 №54/32-Ю про примусове виконання рішення №54/112-р/к.

Станом на день звернення Відділення АМК до суду з даним позовом позивач не отримував від Товариства та/або органів державної виконавчої служби документів, що підтверджують сплату/стягнення накладеного рішенням №54/112-р/к штрафу.

Тобто, штраф станом на дату подання позовної заяви не сплачено.

Відділення АМК просить стягнути з відповідача 612 000 грн пені за такий період нарахування пені: з 25.04.2025 по 20.08.2025, тобто 118 днів.

Проте, оскільки 25.04.2025 є останнім днем добровільного виконання рішення №54/112-р/к, то період нарахування суми пені починається з 26.04.2025 і порушення складає 117 днів.

Кількість днів прострочення сплати штрафу становить 117 днів; сума пені за один день прострочення сплати штрафу складає 9 180 грн, тому за 117 днів прострочення сплати штрафу з відповідача слід було б стягнути 1 074 060 грн пені (9 180 грн * 117 днів).

Проте за приписами частини п'ятої статті 56 Закону розмір пені не може перевищувати розміру штрафу (612 000 грн), накладеного на відповідача рішенням №54/112-р/к, а тому стягненню з Товариства підлягає 612 000 грн пені, що також було враховано Відділенням АМК.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

У частині першій статті 48 Закону зазначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу тощо.

Відповідно до абзацу першого частини першої та частин другої і третьої статті 56 Закону рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Згідно з частиною восьмою статті 56 Закону протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.

Крім того, у частині п'ятій статті 56 Закону зазначено, що за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу.

Відповідно до частини дев'ятої статті 56 Закону суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до державного бюджету.

Згідно з вимогами статті 29 Бюджетного кодексу України та статті 56 Закону суми стягнутих штрафів та пені перераховуються до загального фонду Державного бюджету України за кодом класифікації доходів бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.

Переліком кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 «Про деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету», передбачено, що контролюючими органами справляння надходжень бюджету по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», є органи Державної податкової служби України.

ВИСНОВКИ

Враховуючи несплату відповідачем накладеного рішенням №54/112-р/к штрафу у передбачений Законом строк, позовні вимоги щодо стягнення 612 000 грн пені є обґрунтованими, документально підтвердженими, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

За приписами статті 129 ГПК України судові витрати зі справи слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 129, 233, 236 - 238, 240 та 241 ГПК України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Південно-східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (просп. Олександра Поля, буд. 2, м. Дніпро, 49004; ідентифікаційний код 20306037) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Уніоптим» (вул. Вишняківська, буд. 12, м. Київ, 02149; ідентифікаційний код 41941867) про стягнення 612 000 грн пені задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Уніоптим» (вул. Вишняківська, буд. 12, м. Київ, 02149; ідентифікаційний код 41941867) в дохід загального фонду Державного бюджету України за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», на рахунок ГУК у м.Києві/Дарниц.р-н/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); номер рахунку (IBAN): UA618999980313010106000026003, код класифікації доходів бюджету: 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції, 612 000 (шістсот дванадцять тисяч) грн пені.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Уніоптим» (вул. Вишняківська, буд. 12, м. Київ, 02149; ідентифікаційний код 41941867) на користь Південно-східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (просп. Олександра Поля, буд. 2, м. Дніпро, 49004; ідентифікаційний код 20306037; р/р НОМЕР_1 ) 7 344 (сім тисяч триста сорок чотири) грн судового збору.

Після набрання рішенням законної сили видати відповідні накази.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 15.10.2025.

Суддя Оксана Марченко