Рішення від 06.10.2025 по справі 910/9973/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

06.10.2025Справа № 910/9973/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Пукаса А.Ю., за участю секретаря судового засідання Салацької О.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження матеріали справи

за позовом заступника керівника Роменської окружної прокуратури Сумської області (вул. Соборна, 43, м. Ромни, Сумська обл., 42500; ідентифікаціний код 0352789123) в інтересах держави в особі Міжрегіонального центру швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій (вул. Рятувальників, 64, м. Ромни, Сумська обл., 42001; ідентифікаційний код 33219415)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Роботенкс» (вул. Івана Дзюби, 11, м. Київ, 03134; ідентифікаційний код 43895996)

про визнання недійсним договору та стягнення 348 150 грн.,

Представники сторін:

прокурор: Артем'єва Анна Михайлівна

від позивача: Супонєва Тетяна Віталіївна

від відповідача: Кулішова Олена Борисівна

РОЗГЛЯД СПРАВИ СУДОМ

1. Стислий виклад позиції Прокурора

До Господарського суду міста Києва звернувся заступник керівника Роменської окружної прокуратури Сумської області (далі за текстом - Прокурор) в інтересах держави в особі Міжрегіонального центру швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі за текстом - Позивач, МЦШР ДСНС України) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Роботенкс» (далі за текстом - ТОВ «ТД «Роботенкс», Відповідач), в якому Позивач просить суд:

- визнати недійсним пункт 3.1 договору купівлі - продажу (товару) № 260 від 19.08.2022 в частині включення до ціни Мобільної контейнерної заправної станції DES-16 податку на додану вартість у розмірі 348 150 грн;

- стягнути з ТОВ «ТД «Роботенкс» на користь МЦШР ДСНС України сплачену за договором купівлі-продажу (товару) № 260 від 19.08.2022 суму податку на додану вартість у розмірі 348 150 грн.

В обґрунтування заявленого позову прокурор зазначає, що включення згідно з умовами пункту 3.1 Договору № 260 від 19.08.2022 до ціни товару податку на додану вартість в розмірі 348 150,00 грн та подальша його сплата на користь Відповідача не відповідає вимогам підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1. статті 195 Податкового кодексу України та пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 178 від 02.03.2022, а отже, наявні підстави для визнання недійними положень пункту 3.1 Договору в силу вимог частини 1 статті 203, частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України (надалі за текстом - ЦК України) в частині включення ПДВ до ціни товару.

Оскільки Відповідач отримав від Позивача суму ПДВ, попри те, що відповідний товар оподатковувався за нульовою ставкою, то наявні правові підстави для стягнення з відповідача безпідставно набутих коштів в сумі 348 150,00 грн, оскільки неповернення Відповідачем зазначеної суми, перерахованої поза межами договірних платежів, має наслідком збагачення Відповідача за рахунок Позивача поза підставою, передбаченою законом.

2. Стислий виклад позиції Позивача

Позивач підтримуючи позицію прокурора, викладену в позовній заяві та спростовуючи твердження Відповідача (викладені у відзиві) стверджує, що Мобільна контейнерна заправна станція (надалі за текстом - МКЗС) не є ані паливно-мастильним матеріалом, ані товаром для безпосереднього забезпечення транспорту, а отже операції з її відчуження мають оподатковуватись за ставкою 20 %.

На переконання Позивача, МКЗС- це готова до експлуатації система для зберігання та заправлення паливом, яка легко транспортується та розгортається на будь-якому об'єкті, зокрема на непідготовлених майданчиках. Вона складається з резервуара, насоса та заправного пістолета, що забезпечує мобільний доступ до пального, а отже МКЗС безпосередньо здійснює забезпечення транспортних засобів паливо-мастильними матеріалами та здійснює заправку (дозаправку) наявних транспортних засобів, і як наслідок правила оподаткування продажу таких МКЗС підпадають під дію вимог підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1. статті 195 Податкового кодексу України та пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 178 від 02.03.2022 та оподатковуються за 0 ставкою.

Крім того Позивач, зазначає, що індивідуальна податкова консультація не є нормативно-правовим актом, носить лише інформаційний характер та не встановлює правових норм, а Відповідач, як особа, здійснила поставку МКЗС, детально був ознайомлений з її характеристиками та мав змогу самостійно прийняти рішення застосувати 0 ставку ПДВ чого здійснено не було.

3. Стислий виклад позиції Відповідача

У поданому відзиві Відповідач заперечує щодо задоволення позову та зазначає, що пункт 3.1 Договору № 260 від 19.08.2022 відповідає законодавству, а включення до вартості поставленого товару податку на додану вартість є правомірним.

При обґрунтуванні власної правової позиції, Відповідач посилається на Індивідуальну податкову консультацію Державної податкової служби України № 1375/ІПК/99-00-21-03-02-06 від 02.09.2022 та Лист Головного управління ДПС у м. Києві Державної податкової служби України про надання роз'яснення з ПДВ № 196520/6/26-15-04-04-08 від 20.11.2023, відповідно до яких: «до операцій з постачання товарів, які використовуються для забезпечення транспорту опосередковано (металевих баків, резервуарів, контейнерних автозаправних станцій, модульних пунктів фільтрації авіаційного пального для заправки повітряних суден (аеродромних паливозаправників), тощо) нульова ставка податку на додану вартість, відповідно до підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195 розділу V ПКУ та Постанови № 178 не застосовується».

Крім того, сторона зазначає, що права та інтереси Позивача не порушені, тому підстави для задоволення позову відсутні.

У запереченнях на відповідь на відзив на позовну заяву, Відповідач посилається на недобросовісну поведінку Позивача, тобто таку, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них та безпідставності представництва прокурором інтересів держави, у зв'язку з тим, що неможливість сплати судового збору та недостатнє фінансування органу державної влади не свідчить про наявність виключного випадку, за якого прокурор може представляти інтереси держави.

4. Процесуальні дії у справі

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 22.09.2025.

28.08.2025 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшов відзив на позовну заяву.

01.09.2025 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва від Позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.

08.09.2025 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшли заперечення на відповідь на відзив.

У підготовчому засіданні 22.09.2025 підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду на 06.10.2025.

01.10.2025 через загальний відділ діловодства Господарського суду міста Києва надійшло клопотання Відповідача про долучення доказів, яке судом залишено без розгляду на підставі частини 2 статті 118 Господарського процесуального кодексу України (надалі за текстом - ГПК України).

06.10.2025 через загальний відділ діловодства Господарського суду міста Києва надійшла заява Прокурора, оформлена як відповідь на відзив, дослідивши яку, суд дійшов висновку залишити без розгляду в силу положень частини 2 статті 118 Господарського процесуального кодексу України (надалі за текстом - ГПК України) з огляду на пропуск Прокурором строку на подання такої заяви по суті спору.

При цьому судом враховано, що згідно доданої до відзиву квитанції № 4343360 про доставку документів відзив на позовну заяву отримано Покурором 28.08.2025 в силу чого відповідь на відзив мала би бути подана не пізніше 02.09.2025, однак подана до суду 06.10.2025.

У судовому засіданні 06.10.2025 Прокурор підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник Позивача надав пояснення по суті позову, просив суд його задовольнити.

Представник Відповідача заперечував щодо задоволення позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши вступні слова учасників справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, у судовому засіданні 06.10.2025 відповідно до статті 240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Міжрегіональним центром швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій проведено закупівлю «Цистерни, резервуари, контейнери та посудини високого тиску (код ДК 021:2015 - 44610000-9)».

Оголошення про завершену процедуру закупівлі з особливостями без використання електронної системи (оборонна закупівля), очікувана вартість якої становила 2 088 900 грн., оприлюднено на веб-порталі з питань закупівель «PROZORRO» від 09.05.2023 за № UA-2023-05-09-010006-a (посилання на джерело: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-05-09-010006-a?oldVersion=true).

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 169 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» в редакції, чинній на час проведення закупівлі, в пункті 1 частини 1 встановлено, що замовники, визначені частиною дев'ятою статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі»/державні замовники у сфері оборони здійснюють публічні/оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених Законами України «Про публічні закупівлі» та «Про оборонні закупівлі».

Згідно абзацу 4 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2021 № 363 «Питання оборонних закупівель» Державну службу з надзвичайних ситуацій визначено державним замовником у сфері оборони.

За наслідками проведеної закупівлі Міжрегіональним центром швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій з Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Роботенкс» укладено договір купівлі - продажу (товару) № 260 від 19.08.2022 (надалі за текстом - Договір).

Пунктами 1.1, 1.2 Договору визначено, що Продавець зобов'язується передати у власність Покупцеві мобільну контейнерну заправну станцію, код згідно ДК 021:2015- 39140000-5: цистерни, резервуари, контейнери та посудини високого тиску (далі - Товар), а Покупець - прийняти та оплатити цей Товар. Найменування, характеристики, асортимент, кількість, одиниця виміру, ціна за одиницю виміру, загальна ціна товару, визначена Сторонами у Специфікації (Додаток № 1 до Договору) та в Технічній специфікації (Додаток № 2 до Договору), які є невід'ємними частинами до цього Договору.

Зі змісту пункту 1.4 Договору закупівля Товару здійснюється відповідно до Постанови КМУ № 169 від 28.02.2022 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану».

Згідно з пунктом 2.1 Договору Продавець зобов'язаний поставити Покупцю Товар, якість якого відповідає державним стандартам, технічним умовам та чинному законодавству щодо показників якості такого роду/виду товарів, в кількості, асортименті, строки і за цінами, зазначеними у Специфікації (Додаток №1) та Технічній специфікації (Додаток №2) та підтверджуватися документом якості виробника.

Зі змісту пункту 3.1. Договору: ціна цього Договору становить 2 088 900,00 грн, в т.ч.

ПДВ - 348 150,00 грн.

Специфікацією, яка є Додатком № 1 та невід'ємною частиною Договору купівлі - продажу (товару) № 260 від 19.08.2022, визначено найменування Товару, що підлягає поставці: «Мобільна контейнерна заправна станція DES-16», країна - виробник: Україна, у кількості 1 шт., ціна якого без ПДВ становить - 1 740 750,00 грн., сума ПДВ - 348 150,00 грн., ціна (сума) разом з ПДВ - 2 088 900,00 грн.

Технічними вимогами (технічна специфікація) за кодом ДК 021-2015 34320000-5 «Причепи, напівпричепи та пересувні контейнери» (343223200-8-Паливозаправники), які є Додатком № 2 та невід'ємною частиною Договору купівлі - продажу (товару) № 260 від 19.08.2022, визначені технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі «Мобільна контейнерна заправна станція DES-16».

Положеннями пункту 4.1 Розділу 4 Договору (порядок здійснення оплати) сторонами узгоджено, що відповідно до підпункту 7 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №169 «Про Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (зі змінами) та Постанови Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1070 «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» Покупець здійснює 30 % попередню оплату вартості товару в 3-х денний термін з моменту отримання рахунку на строк не більше трьох місяців. Попередня оплата передбачена на часткове фінансування виконання предмету договору. Попередня оплата здійснюється шляхом спрямування Покупцем коштів Продавцю на розрахунковий рахунок, відкритий на його ім'я в державних банках України. Остаточний розрахунок здійснюється на поточний рахунок Продавця у безготівковій формі протягом 10 (десяти) днів після підписання Акту прийому-передачі Товару та видаткової накладної.

Додатком 2 до Договору купівлі - продажу (товару) № 260 від 19.08.2022 передбачені Технічні вимоги (технічна специфікація) товару - Мобільна контейнерна заправна станція DES-16.

Відповідно до розділу 1 додатку 2 «Вимоги по призначенню» Мобільна контейнерна заправна станція DES-16 повинна бути виконана як контейнерна автозаправна станція для заправки техніки в польових умовах з можливим перевезенням автомобільним, залізничним транспортом і відповідати вимогам ISO підвищеної жорсткості та комплекту конструкторської документації ТУ.У 25.2-37479576-001:2014.

За змістом розділу 2 додатку 2 Мобільна контейнерна заправна станція DES-16 повинна мати складові частини, в тому числі: резервуар двосекційний, систему заповнення резервуара паливом, паливо-роздавальну колонку з системою управління, всмоктувальний пристрій зі зворотним клапаном для підключення паливороздавальної колонки, систему освітлення в технологічному відсіку, можливість установки автономного енергопостачання (генератор з двигуном внутрішнього згоряння і кабель з вилкою і розеткою).

Згідно з даними експлуатаційної документації - Формуляр DES-16.ФО, 2022, мобільна контейнерна заправна станція DES-16, заводський номер 160/22, листопад 2022 року виробництва, за технічними характеристиками відповідає вимогам ТУ У 25.2-37279576-001:2014 та ДСТУ ISO 5817:2016, укомплектована резервуарами (ємності) з секцією для бензину (м. куб), секцією для дизельного палива (м.куб), має паливороздавальні колонки на 2 пістолети, світильник вибухозахищений, дизельний генератор, вогнегасник переносний порошковий, електрод заземлюючий.

22.08.2022 Позивач сплатив Відповідачу суму 627 670, 00 грн. з ПДВ, а саме: 30 % попередньої оплати вартості товару - мобільної контейнерної заправної станції DES-16 згідно договору № 260 від 19.08.2022 та рахунку на оплату № 70 від 19.08.2022, що підтверджується платіжним дорученням № 631 від 19.08.2022 (проведено банком 22.08.2022).

За видатковою накладною № 137 від 17.11.2022 Позивач отримав товар - мобільну контейнерну заправну станцію DES-16.

Введення в експлуатацію мобільної контейнерної заправної станції DES-16 здійснене

20.11.2022, що підтверджується комісійним актом введення в експлуатацію основних засобів МЦШР ДСНС України від 20.11.2022 (б/н).

Крім того, Позивач провів остаточний розрахунок з Відповідачем, а саме: 21.11.2022 сплатив грошові кошти в сумі 1 462 230, 00 грн. з ПДВ, що підтверджується платіжним дорученням № 990 від 18.11.2022 (проведено банком 21.11.2022).

Отже, на виконання умов Договору № 260 від 19.08.2022 в ході здійсненням розрахунків Позивачем сплачено Відповідачу загальну суму 2 088 900, 00 грн., в тому числі, податок на додану вартість (ПДВ) в сумі 348 150, 00 грн.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА МОТИВИ, З ЯКИХ ВИХОДИТЬ СУД

Наказом Державної служби з надзвичайних ситуацій від 08.05.2013 № 212 затверджено статут МЦШР ДСНС України. Наказом Державної служби з надзвичайних ситуацій від 05.06.2023 № 447 внесено зміни до Статуту, редакція якого діє на цей час.

Відповідно до пункту 1.3 Статуту МЦШР створено Державною службою з надзвичайних ситуацій України та належить до її управління. МЦШР підпорядковано безпосередньо Голові ДСНС.

Пунктом 1.4 Статуту передбачено, що МЦШР ДСНС України виконує завдання щодо

здійснення комплексу заходів із запобігання на надзвичайні ситуації, ліквідації надзвичайних ситуацій та окремих їх наслідків, аварійно-рятувальних, пошукових та інших невідкладних робіт на всій території України, а також надання освітніх послуг у сфері професійної (професійно-технічної) освіти.

Згідно з пунктом 1.5 Статуту МЦШР ДСНС України є державною аварійно-рятувальною службою, яку створено на професійній основі, засновано на принципах єдиноначальності, централізації управління, статутної дисципліни, особистої відповідальності особового складу.

Постановою Кабінету Міністрів України № 178 від 02.03.2022 «Про деякі питання обкладення податком на додану вартість за нульовою ставкою у період воєнного стану» в редакції на час виникнення спірних правовідносин (надалі за текстом - Постанова КМУ № 178) встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Міністерства внутрішніх справ, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших утворених відповідно до законів військових формувань, їх з'єднань, військових частин, підрозділів, установ або організацій, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави обкладаються податком на додану вартість за нульовою ставкою. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 24.02.2022.

Відповідно до норм вищевказаної постанови КМУ № 178 зазначено, що її прийняття обумовлене виконанням мобілізаційних завдань в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

Постанова КМУ № 178 містить посилання на норми підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 Податкового кодексу України за нульовою ставкою оподатковуються операції для заправки (дозаправки) або забезпечення наземного військового транспорту чи іншого спеціального контингенту Збройних Сил України, що бере участь у миротворчих акціях за кордоном України, або в інших випадках, передбачених законодавством.

Податок на додану вартість визначено у підпункті 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України як непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.

Об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу (підпункт «а» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України).

Отже, за своєю правовою сутністю ПДВ є часткою новоствореної вартості та сплачується покупцем (замовником послуг).

Фактичне постачання товару за Договором Відповідачем здійснене після набрання чинності Постанови КМУ № 178.

Як встановлено судом, згідно з даними експлуатаційної документації - Формуляр DES-16.ФО, 2022, мобільна контейнерна заправна станція DES-16, заводський номер 160/22, листопад 2022 року виробництва, за технічними характеристиками відповідає вимогам ТУ У 25.2-37279576-001:2014 та ДСТУ ISO 5817:2016, укомплектована резервуарами (ємності) з секцією для бензину (м. куб), секцією для дизельного палива (м.куб), має паливороздавальні колонки на 2 пістолети, світильник вибухозахищений, дизельний генератор, вогнегасник переносний порошковий, електрод заземлюючий.

Таким чином, суд погоджується з доводами Прокурора, що мобільна контейнерна заправна станція DES-16 є пересувною автозаправною станцією та обладнана засобами, що призначені для транспортування та відпустку палива, і застосовується для заправки або дозаправка транспортних засобів.

Постанова Кабінету Міністрів України № 178 є нормативно-правовим актом, ухваленим на виконання вимог підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 Податкового кодексу України.

Так, обов'язковість виконання нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, прийнятих на виконання законів України, за умови їх відповідності законам та прийняття в межах повноважень цього органу, визначена в Конституції України та законах, що регулюють діяльність виконавчої влади.

Відповідно до статті 113 Конституції України, Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією та законами України.

Частина перша статті 117 Конституції України передбачає, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Закон України «Про Кабінет Міністрів України» конкретизує дані положення, визначаючи в статті 49, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів видаються на основі, на виконання та з метою реалізації Конституції та законів України, актів Президента України.

Податковий кодекс України містить загальні засади податкового регулювання, зокрема передбачає умови застосування нульової ставки ПДВ до певних операцій.

Постанова Кабінету Міністрів України № 178 деталізує механізм реалізації відповідних положень Кодексу, зокрема визначає порядок їх практичного застосування для забезпечення належного правозастосування та досягнення цілей податкового регулювання.

Таким чином, застосування положень Постанови Кабінету Міністрів України № 178 не суперечить положенням Податкового кодексу України, а навпаки, забезпечує їх ефективну імплементацію в частині особливостей застосування ПДВ у період воєнного стану, що узгоджується із принципом системності правового регулювання та свідчить про взаємозв'язок між нормами різного рівня нормативно-правових актів, які регламентують відповідні правовідносини.

Питання застосування положень Постанови Кабінету Міністрів України №178 від 02.03.2022 у контексті підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 Податкового кодексу України вже було предметом розгляду Верховного Суду в низці постанов, зокрема від 10.09.2024 у справі № 922/4055/23, від 18.09.2024 у справі № 916/3864/23, від 28.05.2024 у справі № 910/12151/23, від 19.12.2024 у справі № 910/20125/23, від 17.09.2024 у справі № 915/1377/23, від 24.10.2024 у справі № 914/2694/23.

Щодо питання застосування положень Постанови Кабінету Міністрів України № 178 до спірних правовідносин, зокрема специфіки її реалізації та сфери поширення, суд зазначає наступне.

Як зазначено вище, Кабінет Міністрів України на підставі Постанови № 178 (в редакції на момент укладення Договору) постановив з метою виконання мобілізаційних завдань в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», та відповідно до підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 Податкового кодексу України установити, що до припинення чи скасування воєнного стану операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Міністерства внутрішніх справ, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших утворених відповідно до законів військових формувань, їх з'єднань, військових частин, підрозділів, установ або організацій, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави обкладаються податком на додану вартість за нульовою ставкою. Визначено, що постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 24.02.2022.

З аналізу положень Постанови № 178 вбачається, що встановлення нульової ставки ПДВ є заходом, спрямованим на створення правових передумов для своєчасного та безперешкодного постачання товарів, необхідних для забезпечення національної безпеки та оборони України, захисту населення та інтересів держави в умовах воєнного стану.

Відповідно, правозастосування у цій сфері має базуватися на цільовому призначенні відповідних товарів, що передбачає гнучке використання механізмів пільгового оподаткування з урахуванням функціонального підходу.

Зміст Постанови Кабінету Міністрів України № 178 свідчить про те, що її дія охоплює не лише правовідносини, у яких сторонами таких договір поставки є суб'єкти, прямо зазначені у постанові, а й випадки, коли характер товару та його цільове призначення об'єктивно зумовлюють використання в інтересах оборони та безпеки держави.

Відповідно до підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 Податкового кодексу України, операції з постачання товарів, що використовуються для забезпечення національної безпеки та оборони, підлягають обкладенню ПДВ за нульовою ставкою. При цьому пункт 185.1 статті 185 Податкового кодексу України визначає, що об'єктом оподаткування є операції з постачання товарів на митній території України, за умови їх документального підтвердження.

Ключовим критерієм для застосування нульової ставки ПДВ є передусім фактичне використання товару відповідно до визначеної державної мети.

У цьому контексті особливого значення набуває принцип "substance over form" (превалювання суті над формою), відповідно до якого юридична оцінка операції має ґрунтуватися на її реальному економічному змісті, а не виключно на формальних аспектах правочину.

Зважаючи на викладене, положення Постанови КМУ № 178 підлягають застосуванню до операцій з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту, яким є Мобільна контейнерна заправна станція DES-16 - пересувна автозаправна станція, обладнана засобами, що призначені для транспортування та відпустку палива, і застосовується для заправки або дозаправка транспортних засобів.

Умови договору повинні відповідати вимогам частини першої статті 6 Цивільного кодексу України, яка передбачає, що сторони мають право врегулювати свої відносини за договором на власний розсуд, якщо вони не суперечать законодавству.

Згідно з частиною першою статті 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про ціни і ціноутворення» вільні ціни встановлюються суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін на всі товари, крім тих, щодо яких здійснюється державне регулювання цін.

За змістом підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Податкового кодексу України.

Датою виникнення податкових зобов'язань зі сплати ПДВ з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, перелічених у пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України.

За своєю правовою сутністю ПДВ є часткою новоствореної вартості та сплачується покупцем (замовником послуг).

Отже, хоча ПДВ й включається до ціни товару, однак не є умовою про ціну в розумінні цивільного законодавства, оскільки не може встановлюватися (погоджуватися чи змінюватися) сторонами за домовленістю, тобто у договірному порядку (постанова Верховного Суду від 01.06.2021 у справі № 916/2478/20 та постанова Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.12.2021 у справі № 910/12764/20).

Статтею 203 ЦК України встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, зокрема: - зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; - особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; - волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; - правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; - правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; - правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Згідно з частинами 1, 3 статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Отже, недійсність правочину зумовлюється наявністю дефектів його елементів: дефекти (незаконність) змісту правочину; дефекти (недотримання) форми; дефекти суб'єктного складу; дефекти волі - невідповідність волі та волевиявлення.

Частиною 1 статті 216 ЦК України закріплено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Відповідно до частини 1 статті 217 ЦК України недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини.

Зважаючи на вищевикладене, Суд погоджується з твердженням Прокурора, що положення Договору поставки щодо включення до ціни договору суми податку на додану вартість та подальше її перерахування постачальнику не відповідають вимогам чинного законодавства, що є підставою для їх визнання недійсними на підставі статей 215, 217 Цивільного кодексу України та повернення сплаченої покупцем суми ПДВ відповідно до приписів статті 1212 Цивільного кодексу України.

Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що включення до ціни вартості ПДВ є неправомірним, якщо до правовідносин застосовується Постанова Кабінету Міністрів України № 178. Такі висновки викладені, зокрема, у постановах від 10.09.2024 у справі № 922/4055/23, від 18.09.2024 у справі № 916/3864/23, від 28.05.2024 у справі № 910/12151/23, від 19.12.2024 у справі №910/20125/23, від 17.09.2024 у справі №915/1377/23, від 24.10.2024 у справі № 914/2694/23.

Щодо посилання відповідача на індивідуальні податкові консультації суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 52 Податкового кодексу України за зверненням платників податків у паперовій або електронній формі контролюючий орган, визначений підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, надає їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

Проте індивідуальна податкова консультація не є нормативно-правовим актом, носить лише інформаційних та індивідуальний характер та не встановлює правових норм. Відповідач, як особа, яка поставила Мобільну контейнерну заправну станцію DES-16 детально був ознайомлений з її характеристиками та нормами чинного законодавства, а отже мав змогу самостійно прийняти рішення застосувати нульову ставку ПДВ.

Необхідно зазначити, що, інформація та висновки, викладені листах Державної податкової служби України (ДПС) № 1375/ІПК/99-00-21-03-02-06 від 02.09.2022 та Головного управління ДПС у м. Києві Державної податкової служби України № 196520/6/26-15-04-04-08 від 20.11.2023 щодо роз'яснення застосування ПДВ з питань, що є предметом спору, суперечать один одному. Зокрема, в листі Державної податкової служби України (ДПС) № 1375/ІПК/99-00-21-03-02-06 від 02.09.2022 зазначається: «нульова ставка податку на додану вартість, відповідно до підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексу та Постанови № 178 застосовується як до операцій з постачання товарів безпосередньо для заправки (дозаправки), так і до операцій з постачання будь- яких інших товарів, що використовуються безпосередньо для забезпечення транспорту (інші паливно-мастильні матеріали, запасні частини, комплектуючі, охолоджуючі рідини, інструменти та додаткове обладнання, визначені відповідними нормативними та технічними документами) для транспорту, при умові, що такі операції з постачання здійснюються категорії суб'єктів, що визначені Постановою № 178.

Поряд з цим, в листі Головного управління ДПС у м. Києві Державної податкової служби України № 196520/6/26-15-04-04-08 від 20.11.2023 зазначено «до операцій з постачання товарів, які використовуються для забезпечення транспорту опосередковано (металевих баків, резервуарів, контейнерних автозаправних станцій, модульних пунктів фільтрації авіаційного пального для заправки повітряних суден (аеродромних паливозаправників), тощо) нульова ставка податку на додану вартість, відповідно до підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ та Постанови № 178 не застосовується».

В сукупності зазначеного, листи Державної податкової служби України (ДПС) № 1375/ІПК/99-00-21-03-02-06 від 02.09.2022 та Головного управління ДПС у м. Києві Державної податкової служби України № 196520/6/26-15-04-04-08 від 20.11.2023 щодо роз'яснення застосування ПДВ за нульовою ставкою, на які посилається Відповідач, не є та не можуть бути джерелом права.

Доводи Відповідача щодо сплати ним суми податку жодним чином не спростовують незаконності пункту 3.1. Договору та безпідставного включення суми ПДВ.

З огляду на викладене, суд надав вичерпну відповідь на всі питання, що входять до предмета доказування у даній справі та виникають при кваліфікації спірних відносин, як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.

При цьому, суд зазначає, що іншим доводам сторін оцінка судом не надається, адже, вони не спростовують встановлених судом обставин, та не впливають на результат прийнятого рішення.

ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

З огляду на встановлені судом обставини на підставі наявних в матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку задовольнити позов в повному обсязі з огляду на доведеність Прокурором невідповідності пункту 3.1 Договору купівлі-продажу (товару) № 260 від 19.08.2022 приписам підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1. статті 195 Податкового кодексу України та пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 178 від 02.03.2022, а відтак і безпідставності сплати коштів в сумі ПДВ.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 129 ГПК України покладаються на Відповідача.

Kеруючись статтею 74, статтями 76-79, статтею 86, 123, 129, статтями 236-238, статтями 240 та 241 ГПК України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов заступника керівника Роменської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави в особі Міжрегіонального центру швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій - задовольнити.

2. Визнати недійсним пункт 3.1. договору купівлі - продажу (товару) № 260 від 19.08.2022 в частині включення до ціни Мобільної контейнерної заправної станції DES-16 податку на додану вартість у розмірі 348 150, 00 грн.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Роботенкс» (вул. Івана Дзюби, 11, м. Київ, 03134; ідентифікаційний код 43895996) на користь Міжрегіонального центру швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій вул. Рятувальників, 64, м. Ромни, Сумська обл., 42001; ідентифікаційний код 33219415) сплачену за договором купівлі-продажу (товару) № 260 від 19.08.2022 суму податку на додану вартість у розмірі 348 150 (триста сорок вісім тисяч сто п'ятдесят) грн.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Роботенкс» (вул. Івана Дзюби, 11, м. Київ, 03134; ідентифікаційний код 43895996) на користь Сумської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ: 03527891), UA598201720343120001000002983 в ДКСУ у м. Київ, МФО 820172) судовий збір в сумі 6600 (шість тисяч шістсот) грн 20 коп.

5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення підписано: 15.10.2025.

Суддя Антон ПУКАС