Справа № 296/10725/25
2-а/296/133/25
про залишення позовної заяви без руху
13 жовтня 2025 рокум.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м.Житомира Петровська М.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, інспектора відділу поліцейської діяльності (смт. Черняхів) Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області лейтенанта поліції Калінчука Максима Юрійовича про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Корольовського районного суду м.Житомира із позовною заявою, відповідно до змісту якої просить скасувати постанову інспектора відділу поліцейської діяльності (смт. Черняхів) Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області лейтенанта поліції Калінчука Максима Юрійовича, серії ЕНА №2884472 про адміністративне правопорушення від 21.08.2024 про накладення на нього штрафу в сумі 1190 гривень за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст.121-3 Кодексу України про адміністративне правопорушення, внаслідок відсутності в його діях складу вказаного правопорушення, а провадження по справі закрити.
Перевіряючи матеріали позовної заяви на відповідність вимогам статей 160 - 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам Кодексу, виходячи з наступних підстав.
Згідно п.2 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
Частиною четвертою статті 46 КАС України закріплено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
В постановах від 26 грудня 2019 року по справі №724/716/16-а, від 17 червня 2020 року по справі №127/6881/17 та від 17 вересня 2020 року по справі №742/2298/17 Верховний Суд в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, посадові особи відповідного органу діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені органу. Отже, відповідні посадові особи не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Таким чином, відповідачем у справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному Кодексу адміністративного судочинства України, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, а не відповідні інспектори та управління.
В поданій позовній заяві позивач в якості відповідача вказав "Головне управління Національної поліції в Житомирській області інспектор відділу поліцейської діяльності (смт. Черняхів) Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області лейтенант поліції Калінчук Максим Юрійович".
Отже, позивачу слід уточнити найменування відповідача.
Частиною 1 статті 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 3 вказаної статті КАС України визначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.2 ст.286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Так, оскаржувану позивачем постанову серії ЕНА № 2884472 винесено 21.08.2024, в той час як із цим позовом до суду позивач ОСОБА_1 звернувся 23.09.2025, що підтверджується відповідною відміткою про реєстрацію позовної заяви.
Враховуючи вищевикладене, позивачем пропущено строк звернення із позовом до суду, передбачений ч.2 ст.286 КАС України.
Згідно зі ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Наведеними правовими нормами передбачено, що адміністративний суд зобов'язаний в кожному випадку з'ясувати чи дотримано особою (позивачем) строк звернення до адміністративного суду із відповідним позовом, чи є поважними підстави пропуску цього строку.
Поважними причинами пропуску процесуального строку можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивачем на виконання вимог ч.6 ст.161 КАС України заявлено клопотання про поновлення строку на подання адміністративного позову, відповідно до змісту якого вказує, що постанову серії ЕНА №2884472 від 21.08.2024 він ані наручно, ані поштою не отримував, дізнався про неї випадково від представників поліції, отримав її копію лише після особистого звернення до державного виконавця Житомирського відділу державної служби у Житомирському районі.
Оцінивши наведені підстави для поновлення строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що постанова серії ЕНА №2884472 від 21.08.2024 підписана особисто ОСОБА_1 , про що свідчить наявний підпис особи в оскаржуваній постанові в графі 8 "Права за статтею 268 КУпАП та строк оскарження за статтею 289 КУпАП мені роз'яснено". Посилання позивача на те, що про дану постанову дізнався випадково від працівників поліції, безпідставне та доказово не підтверджене.
Отже, позивачу ОСОБА_1 необхідно вказати підстави для поновлення строку звернення до суду із цим позовом разом з наданням доказів поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду:
- примірників позовної заяви із уточненими даними щодо відповідача (відповідно до кількості учасників справи);
- заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду щодо оскарження спірної постанови із зазначенням підстав для поновлення такого строку разом із сукупністю доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення із позовом до суду.
Керуючись статтями 160, 161, 169,243, 248, 256 КАС України, -
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, інспектора відділу поліцейської діяльності (смт. Черняхів) Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області лейтенанта поліції Калінчука Максима Юрійовича про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі якщо недоліки заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Марина ПЕТРОВСЬКА