Справа № 296/8165/25
1-кп/296/764/25
Вирок
Іменем України
13 жовтня 2025 року м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Житомирі за процедурою спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42014110350000510, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24 грудня 2014 року за обвинуваченням:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Ломоносов Ленінградської області російської федерації, громадянина України, останнє відоме місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 1 ст. 408 КК України, -
встановив:
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади російської федерації (далі - рф), діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) і Декларацій ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і почали збройний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації (далі - зс рф) на територію України - Автономну Республіку Крим та місто Севастополь.
В подальшому, протягом лютого-березня 2014 року, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, захопили державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, розташовані на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тобто здійснили тимчасову окупацію вказаної території, чим змінили межі території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час.
06 березня 2014 року Верховна Рада Автономної Республіки Крим ухвалила Постанову «Про проведення загальнокримського референдуму» №1702-6/14, чим порушила конституційний принцип територіальної цілісності України та вийшла за межі своїх повноважень, встановлених Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим, іншими нормативно-правовими актами. Рішенням Конституційного Суду України від 14 березня 2014 року №2-рп/2014 було визнано зазначену Постанову такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), унаслідок чого вона втратила чинність.
15 березня 2014 року Верховна Рада України ухвалила Постанову «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим», внаслідок якої парламент Автономної Республіки Крим втратив легітимність.
За таких обставин, статус території Автономної Республіки Крим, відповідно до ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII визначено, як тимчасово окупована територія, унаслідок збройної агресії рф та встановлено особливий правовий режим на цій території, визначено особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про національну безпеку України» визначено, що збройний конфлікт - збройне зіткнення між державами (міжнародний збройний конфлікт, збройний конфлікт на державному кордоні) або між ворогуючими сторонами в межах території однієї держави, як правило, за підтримки ззовні (внутрішній збройний конфлікт).
Таким чином, станом на березень 2014 року, Україна перебувала у стані, що характеризується діями щодо вирішення національно-етнічних, релігійних та інших протиріч із застосуванням засобів збройного насильства, за яких держава не переходить в особливий стан, що визначається як війна, і не вводить режим воєнного стану в країні або на частині її території, а збройна боротьба не виходить за межі операційного напрямку (мають місце різні військові інциденти, військові акції, інші військові зіткнення обмеженого масштабу (низької інтенсивності) із застосуванням іррегулярних або регулярних збройних формувань), тобто знаходилася у періоді збройного конфлікту.
В умовах збройного конфлікту та окупації території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, вірні присязі Українському народу військовослужбовці самостійно та централізовано виходили з окупованої території Автономної Республіки Крим для подальшого проходження служби в Збройних Силах України.
У зв'язку із цим, виконуючому обов'язки ІНФОРМАЦІЯ_4 , дорученням Прем'єр-міністра України від 08.03.2014 № 6627/0/1 було доручено невідкладно вжити заходів для забезпечення розміщення в санаторіях сімей військовослужбовців, які перебувають на території Автономної Республіки Крим.
На виконання зазначеного доручення, керівникам підприємств, установ, організацій було доручено підготувати відповідні списки військовослужбовців, які бажають вийти з окупованої території Автономної Республіки Крим та продовжувати службу в Збройних Силах України, що у подальшому і було зроблено.
Виходячи з необхідності збереження життя, здоров'я, забезпечення прав і законних інтересів військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, працівників правоохоронних органів України, які проходять службу (працюють) на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Указом Президента України від 24 березня 2014 року № 339 «Про рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23 березня 2014 року «Про передислокацію військових частин (підрозділів), установ та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань і правоохоронних органів України з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя в інші регіони України», введено в дію рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23 березня 2014 року «Про передислокацію військових частин (підрозділів), установ та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань і правоохоронних органів України з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя в інші регіони України».
Відповідно до рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23 березня 2014 року «Про передислокацію військових частин (підрозділів), установ та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань і правоохоронних органів України з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя в інші регіони України» було вирішено невідкладно розпочати передислокацію військових частин (підрозділів), установ та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань і правоохоронних органів України з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя в інші регіони України.
Вказане рішення було опубліковане в офіційних виданнях та в засобах масової інформації.
На виконання Указу Президента України від 24 березня 2014 року №339, 01 квітня 2014 року Кабінетом Міністрів України схвалено план організації його виконання.
Відповідно до вимог ст. 14 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року, військовослужбовці військових формувань та правоохоронних органів України, які прибули з тимчасово окупованої території і виявили бажання (за наявності підстав) звільнитися з військової служби, звільняються з військової служби, у тому числі в особливий період, за наявних підстав, а при їх відсутності - у зв'язку із скороченням штатів, якщо вони звернулися з клопотанням про звільнення протягом трьох місяців після прибуття з тимчасово окупованої території. Військовослужбовці військових формувань та правоохоронних органів України, які не прибули до визначених пунктів у визначені військовими формуваннями та правоохоронними органами України строки, вважаються такими, що залишили військові частини, та зараховуються у розпорядження відповідних посадових осіб. Відповідна інформація щодо їх розшуку надається до правоохоронних органів.
Згідно з вищевказаними вимогами ст. 14 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та спільної директиви ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_6 від 12.05.2014 №Д-2, та з метою упорядкування проходження військової служби військовослужбовцями Збройних Сил України, які відрядженні до ІНФОРМАЦІЯ_7 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_8 ), ІНФОРМАЦІЯ_8 видано наказ по особовому складу від 14.05.2014 № 14-оф (далі Наказ № 14-оф) про прибуття військовослужбовців установ і філій, які розташовані на території АР Крим, в ІНФОРМАЦІЯ_8 , яке дислокується за адресою: АДРЕСА_2 , до 30.05.2014.
Разом з цим встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим 07.09.1996 Богунським РВ УМВС України в Житомирській області, призваний на військову службу до лав Збройних Сил України 30.07.1992 ІНФОРМАЦІЯ_9 .
06.09.1992 при ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_6 , прийняв військову присягу, відповідно до якої урочисто присягнув, вступаючи на військову службу, завжди бути вірним, відданим Українському народові, обороняти Україну, захищати її суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, накази командирів, неухильно додержуватися Конституції України та законів України, зберігати державну і військову таємницю. ОСОБА_6 , присягнув виконувати свої обов'язки в інтересах співвітчизників, присягнув ніколи не зраджувати Українському народові.
Наказом ІНФОРМАЦІЯ_11 від 01.10.1997 ОСОБА_6 , був відряджений до ІНФОРМАЦІЯ_12 із залишенням на військовій службі, для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки відповідно до (на 2014 рік) ч. 9 ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», п. 153 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, Указу Президента України «Про Перелік посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення в державних органах, установах і організаціях, та граничних військових звань за цими посадами» від 25.10.2007 № 1020/2007.
Станом на 2014 рік ОСОБА_6 було присвоєно військове звання майор.
Згідно з Указом Президента України від 09.12.2010 № 1085/2010, ІНФОРМАЦІЯ_13 було перейменовано у ІНФОРМАЦІЯ_14 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_8 ).
Наказом Голови ІНФОРМАЦІЯ_8 від 13.04.2012 № 19-ко майор ОСОБА_6 , призначений на посаду інженера (експерта з промислової безпеки) групи технологічного забезпечення експлуатації наземних космічних засобів центру науково-дослідного командно-вимірювальних систем ЦККП ІНФОРМАЦІЯ_15 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_16 ), який дислокувався в АДРЕСА_3 , фактично проходив військову службу за місцем розташування майданчика № 1 (місце дислокації - АР Крим, Сакський район, с. Вітине).
НЦУВКЗ створений відповідно до Указу Президента України від 12.08.1996 «Про ІНФОРМАЦІЯ_17 », функцією якого є завершення всієї ланки космічної діяльності, яку починають наукові установи та підприємства створенням орбітальних та наземних космічних засобів: випробування та експлуатація космічних апаратів та інших виробів, які виведені на орбіту. Відповідно до структури НЦУВКЗ, яка діяла станом на 2014 рік, група технологічного забезпечення експлуатації наземних космічних засобів центру науково-дослідного командно-вимірювальних систем ЦККП була структурним підрозділом НЦУВКЗ та зокрема здійснювала технологічне забезпечення експлуатації наземних космічних засобів.
Під час проходження служби на вищевказаній посаді, ОСОБА_6 виконував завдання пов'язані з технологічне забезпечення експлуатації наземних космічних засобів НЦУВКЗ.
Крім того, ОСОБА_6 , під час виконання обов'язків, був зобов'язаний, окрім іншого, керуватися вимогами ст.ст. 11, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV, та ст.ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №551-XIV, які вимагають від нього свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим, постійно бути зразком високої культури, скромності і витримки, берегти військову честь, захищати свою і поважати гідність інших людей, бути ввічливим і дотримуватись військового етикету, поводитися з гідністю і честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Відповідно до ст.ст. 1, 2, 3, 6, 8, 23, 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ОСОБА_6 , був зобов'язаний: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; беззастережно виконувати накази командирів (начальників); виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, які визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями; неухильно виконати відданий йому наказ у зазначений термін та про виконання наказу доповісти командирові (начальникові), який віддав наказ, і своєму безпосередньому начальникові; сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, засвоювати все, чого навчають командири (начальники) та бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України; вважатися таким, що виконує обов'язок з військової служби, знаходячись на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); дорожити бойовою славою Збройних Сил України, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України.
Разом з тим, ОСОБА_6 , будучи військовослужбовцем Збройних Сил України у військовому званні майор, обіймаючи вищевказану посаду, перебуваючи на території Автономної Республіки Крим, діючи всупереч інтересам України, в період збройного конфлікту, вчинив умисне кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України - державну зраду, за наступних обставин.
Так, на виконання кримінально протиправного умислу, що полягав у переході на бік ворога у період збройного конфлікту ОСОБА_6 , отримавши, не пізніше 19 березня 2014 року, в денний час (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено), у приміщенні клубу ІНФОРМАЦІЯ_16 ( АДРЕСА_3 ), пропозицію від невстановлених на даний час представників збройних сил російської федерації (далі - зс рф), щодо проходження військової служби в зс рф, погодився з цією пропозицією. Разом з тим, встановлено, що ОСОБА_6 , у вказаний період пропагував військовослужбовців ЗС України щодо переходу до лав зс рф; сприяв встановленню контролю зс рф над Центром; добровільно дав згоду на перехід до лав зс рф.
Також, продовжуючи реалізацію вищевказаного умислу, ОСОБА_6 , незважаючи на прийняття керівництвом ІНФОРМАЦІЯ_8 , не пізніше 24 березня 2014 року, усного рішення, доведеного до керівництва ІНФОРМАЦІЯ_16 та його структурних підрозділів, а також підрозділів кадрової політики, в телефонному режимі, про передислокацію НЦУВКЗ та його особового складу до м. Києва, шляхом подачі військовослужбовцями ЗС України рапортів про їх переведення за власним бажанням до установ та філій ІНФОРМАЦІЯ_8 , розміщених на материковій частині України з подальшим їх призначенням на посади, з відповідним рапортом не звернувся.
Разом з тим, в кінці березня 2014 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено), ОСОБА_6 був прийнятий та розпочав військову службу на умовах окупаційної влади у « ІНФОРМАЦІЯ_18 (в/ч НОМЕР_2 )». (вищевказане найменування присвоєно незаконно НЦУВКЗ на початку 2015 року). У вказаному збройному формуванні російської федерації, ОСОБА_6 , займав ту саму посаду та виконував ті ж самі посадові обов'язки, які були в нього в ІНФОРМАЦІЯ_16 .
У такий спосіб, ОСОБА_6 , діючи з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та передбачаючи, що внаслідок його дій може бути завдано шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності України, державній безпеці України, перейшов на бік ворога в період збройного конфлікту, тобто вчинив державну зраду.
Крім того, ОСОБА_6 , будучи військовослужбовцем Збройних Сил України у військовому званні майор, маючи кримінальний протиправний умисел на ухилення від військової служби, вчинив умисне кримінальне правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби - дезертирство, за наступних обставин.
30.04.2014 за вих. № 1996/10-9/14, ІНФОРМАЦІЯ_8 на адресу НЦУВКЗ електронним поштовим зв'язком направлено Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», з вимогою його доведення до працівників та військовослужбовців з обов'язковим роз'ясненням ст. 14 даного Закону.
Так, відповідно до вимог вказаної ст. 14 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ІНФОРМАЦІЯ_11 і ІНФОРМАЦІЯ_6 від 12.05.2014 № Д-2 та з метою упорядкування проходження військової служби військовослужбовцями Збройних Сил України, які відряджені до ІНФОРМАЦІЯ_8 , Головою ІНФОРМАЦІЯ_8 був виданий наказ по особовому складу від 14.05.2014 № 14-оф (далі - Наказ № 14-оф від 14.05.2014) про прибуття військовослужбовців установ і філій, які розташовані на території Автономної Республіки Крим, до ІНФОРМАЦІЯ_8 , яке дислокується за адресою: АДРЕСА_2 . Граничний термін прибуття - 30 травня 2014 року.
Разом з тим, вище зазначений Наказ № 14-оф був розміщений на офіційному сайті Агентства, та в той же день (14.05.2014) за вих. № 2162/10-9/14 був направлений електронною поштою на адреси ІНФОРМАЦІЯ_19 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_20 ), ІНФОРМАЦІЯ_21 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_16 ) та ІНФОРМАЦІЯ_22 спостереження (далі - ПЦРС), був ними отриманий та доведений офіцерам встановленим порядком. Крім того, 19.05.2014 на адреси ІНФОРМАЦІЯ_20 , НЦУВКЗ та ІНФОРМАЦІЯ_23 було додатково направлено лист-розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_8 № 2232/10-9/14, щодо здійснення усіх можливих заходів щодо доведення вимог наказу ІНФОРМАЦІЯ_8 від 14.05.2014 № 14-оф, до військовослужбовців.
Однак, ОСОБА_6 , обіймаючи посаду інженера (експерта з промислової безпеки) групи технологічного забезпечення експлуатації наземних космічних засобів центру науково-дослідного командно-вимірювальних систем ЦККП ІНФОРМАЦІЯ_15 , який дислокувався в АДРЕСА_3 , будучи обізнаним з вище вказаним Наказом від 14.05.2014 № 14-оф, всупереч виконання вимог ст.ст. 11, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV, та ст.ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №551-XIV, а також ст.ст. 1, 2, 3, 6, 8, 23, 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», діючи з прямим умислом, з особистих мотивів та з метою ухилення від військової служби, 30 травня 2014 року не з'явився на службу до ІНФОРМАЦІЯ_8 , яке дислокується за адресою: АДРЕСА_2 , з відрядження.
За час відсутності у ІНФОРМАЦІЯ_8 , майор ОСОБА_6 , обов'язки військової служби за посадою не виконував, з рапортом про звільнення з військової служби до ІНФОРМАЦІЯ_8 не звертався, перебуваючи поза межами ІНФОРМАЦІЯ_8 правоохоронні органи або органи державної влади, про свою належність до військової служби, про вчинене ним ухилення від військової служби та його причини, не повідомляв, та проводить час на власний розсуд.
Наказом ІНФОРМАЦІЯ_11 від 05.06.2014 № 272, майор ОСОБА_6 , зарахований у розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_11 з 31.05.2014. Наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 від 11.06.2014 № 18-оф майор ОСОБА_6 звільнений від займаної посади. Наказом ІНФОРМАЦІЯ_11 від 27.04.2015 № 94КП на ОСОБА_6 накладено дисциплінарне стягнення - «позбавлення військового звання». Наказом ІНФОРМАЦІЯ_11 від 12.05.2015 № 328, ОСОБА_6 звільнений з військової служби у запас з пунктом «ж» (у зв'язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку) та виключений зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_24 та всіх видів забезпечення з 27.04.2015.
У такий спосіб, ОСОБА_6 , будучи повідомлений про необхідність виконання Наказу № 14-оф від 14.05.2014, порушив встановлений порядок проходження військової служби та без поважних причин не прибув з відрядження на службу до ІНФОРМАЦІЯ_8 , з метою ухилення від її проходження з 30.05.2014 до теперішнього часу, чим вчинив дезертирство.
Дії обвинуваченого ОСОБА_6 кваліфіковано за ч. 1 ст. 111 КК України як державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, та за ч. 1 ст. 408 КК України як дезертирство, тобто нез'явлення на військову службу з відрядження з метою ухилення від її проходження.
Судом встановлено, що обвинувачений ОСОБА_6 в судові засідання за викликами суду не з'явився, про час та місце розгляду даного кримінального провадження повідомлявся неодноразово належним чином, а саме, шляхом розміщення оголошень в газетах «Урядовий кур'єр», офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_25 .
Відповідно до листа-роз'яснення Акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_26 », вбачається, що у зв'язку із блокуванням усіх ІНФОРМАЦІЯ_27 на території півострова, національний оператор змушений тимчасово припинити прийом пошти в напрямку Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до врегулювання ситуації. Врегулювання проблеми доставки поштових відправлень до АР Крим може відбутися після відновлення конституційного ладу на тимчасово окупованих територіях півострова Крим та м. Севастополя.
Тому з об'єктивних причин повістка по виклик обвинуваченого до суду за останнім відомим його місцем проживання ( АДРЕСА_1 ), судом не надсилалась.
Водночас згідно з ч. 3 ст. 323 КПК України з моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду обвинувачений ОСОБА_6 вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
За таких обставин, суд вважає, що вимоги кримінального процесуального законодавства щодо виклику обвинуваченого ОСОБА_6 в судове засідання виконані належним чином.
Ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_25 від 29 вересня 2025 року кримінальне провадження відносно ОСОБА_7 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111 та ч. 1 ст. 408 КК України, визначено здійснювати шляхом спеціального судового провадження у відсутності обвинуваченого (in absentia).
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_8 надав показання, що у 2014 році проходив військову службу в одній частині разом із обвинуваченим ОСОБА_6 . В березні 2014 року, після анексії Автономної республіки Крим російською федерацією, багато військовослужбовців перейшло на бік ворога та вирішили продовжувати військову службу в російських збройних силах. Серед таких військовослужбовців був і ОСОБА_6 , який позитивно відносився до російських військовослужбовців.
У той же час до всіх військовослужбовців Збройних Сил України був доведений наказ про прибуття на материкову частину України для продовження проходження військової служби. Для бажаючих виїхати на материкову частину України перешкод не було.
Свідок ОСОБА_9 надав показання, що проходив військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_15 , що знаходився біля м. Євпаторія АРК Крим. У лютому 2014 року їх військова частина була захоплена військовослужбовцями російської федерації. ОСОБА_6 підтримував дії російських військовослужбовців. Особисто бачив, як ОСОБА_6 разом з іншими військовослужбовцями вивозили з частини секретну документацію під приводом її знищення. В подальшому ОСОБА_6 відмовився повертатися на материкову частину України, хоча перешкод для цього не було.
Свідок ОСОБА_10 надав показання, що у 2014 році очолював кадрову службу ІНФОРМАЦІЯ_15 , який знаходився біля м. Євпаторія АРК Крим. В його частині також проходив військову службу обвинувачений ОСОБА_6 та мав військове звання «майор».
Після анексії АРК Крим військами російської федерації у березні 2014 року було прийнято рішення про передислокацію ІНФОРМАЦІЯ_15 . Всього було переведено 61 військовослужбовця. Решта військовослужбовців, у тому числі ОСОБА_6 , відмовилися виконувати наказ та залишилися на окупованій території. Перешкод для залишення території АРК Крим не було.
Свідок ОСОБА_11 надав показання, що у 2014 році проходив військову службу в одній частині разом із ОСОБА_6 , з яким навчався в одному військовому інституті. Після анексії російською федерацією АРК Крим у 2014 році ОСОБА_6 відмовився виконувати наказ та повертатися на материкову частину України, хоча будь-яких перешкод для цього не існувало.
Судом безпосередньо оголошені та досліджені в якості доказів документи, надані стороною обвинувачення, у яких викладені та посвідчені відомості, що мають значення для встановлення фактів і обставин кримінального провадження, а також проведено демонстрацію відеозаписів на підтвердження винуватості ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111 та ч. 1 ст. 408 КК України, а саме:
- витяг з ЄРДР про реєстрацію кримінального провадження № 42014110350000491 від 24.12.2014 з правовою кваліфікацією ч. 1 ст. 408 КК України;
- рапорт про виявлене кримінальне правопорушення від 18.12.2014;
- постанову про визначення групи прокурорів у кримінальному провадженні №42014110350000491 від 24.12.2014 та доручення на здійснення досудового розслідування групі слідчих від 24.12.2024;
- повідомлення про початок досудового розслідування у кримінальному провадженні №42014110350000491 від 24.12.2014 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 408 КК України;
- постанову про оголошення розшуку підозрюваного ОСОБА_6 від 24.12.2014;
- постанову про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні №42014110350000491 від 24.12.2014;
- постанову про визначення групи прокурорів у кримінальному провадженні №42014110350000491 від 24.12.2014 та доручення на здійснення досудового розслідування групі слідчих від 28.05.2015;
- постанову про відновлення досудового розслідування від 28.05.2015;
- постанову про зупинення досудового розслідування від 28.05.2015;
- клопотання про дозвіл на затримання ОСОБА_6 з метою приводу від 29.05.2015;
- клопотання про застосування запобіжного заходу до ОСОБА_6 у вигляді тримання під вартою від 29.05.2015;
- довідка-доповідь щодо розшуку підозрюваного ОСОБА_6 від 25.05.2015, згідно якої, ОСОБА_6 перебуває в АР Крим;
- ухвала ІНФОРМАЦІЯ_28 від 03.06.2015 № 757/19051/15-к про надання дозволу на затримання ОСОБА_6 з метою приводу;
- копію протоколу допиту свідка ОСОБА_10 від 19.12.2014;
- постанову заступника ІНФОРМАЦІЯ_29 ОСОБА_12 від 21.12.2016 щодо здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженню № 4214110350000491 від 24.12.2014 доручено слідчому військової прокуратури Черкаського гарнізону;
- витяг з ЄРДР про реєстрацію кримінального провадження № 42014110350000491 від 24.12.2014 з правовою кваліфікацією ч. 1 ст. 408 КК України;
- постанову про відновлення досудового розслідування у кримінальному провадженні від 14.10.2017;
- постанову про призначені групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42014110350000491 від 24.12.2014 за підозрою ОСОБА_6 від 14.10.2017;
- доручення про проведення досудового розслідування від 14.10.2017;
- повідомлення про початок досудового розслідування від 14.10.2017;
- -постанову заступника ІНФОРМАЦІЯ_29 ОСОБА_12 від 13.10.2017 щодо здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженню № 4214110350000491 від 24.12.2014 доручено слідчому військової прокуратури Чернігівського гарнізону;
- протокол огляду від , з CD-R диском до нього, згідно з яким слідчим військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_13 оглянуто книгу особової справи ОСОБА_6 , у якій знаходиться автобіографія, послужний список, атестація, накази про призначення на посади, про зарахування до списків особового складу, наказ про притягнення до дисциплінарної відповідальності;
- доручення оперативному підрозділу на проведення слідчих (розшукових) дій (у порядку ст.ст.40, 41 КПК України);
- повідомлення начальника міжрайонного оперативно-розшукового відділу (з м.д. н.п. Чернігів) оперативного-розшукового управління ІНФОРМАЦІЯ_30 ОСОБА_14 про виконання доручення від 02.02.2018;
- копію наказу голови ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_15 від 14.05.2014 № 14-оф «По особовому складу»;
- копію витягу наказу виконуючого обов'язки ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_16 від 30.05.2014 № 258 «По особовому складу»;
- копію директиви ІНФОРМАЦІЯ_11 від 12.05.2014 № Д-2;
- список військовослужбовців, які залишились на тимчасово окупованій території АР Крим;
- постанову військового прокурора Чернігівського гарнізону ОСОБА_17 про відновлення досудового розслідування від 02.11.2017;
- постанову слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_13 про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні від 03.11.2017;
- постанову слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_13 про відновлення досудового розслідування від 02.02.2018;
- постанову слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_13 про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні від 02.02.2018;
- постанову слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_13 про відновлення досудового розслідування від 13.04.2018;
- постанову слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_13 про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні від 13.04.2018;
- постанову слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_13 про відновлення досудового розслідування від 30.05.2018;
- витяг з ЄРДР про реєстрацію кримінального провадження № 42014110350000491 від 24.12.2014 з правовою кваліфікацією ч. 1 ст. 408 КК України;
- клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу підозрюваного ОСОБА_6 для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою від 30.05.2018;
- ухвалу ІНФОРМАЦІЯ_31 від 30.05.2018 № 750/5210/18 про надання дозволу на затримання ОСОБА_6 для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
- клопотання про застосування відносно підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою від 30.05.2018;
- ухвалу ІНФОРМАЦІЯ_31 від 31.05.2018 № 750/5210/18 про відмову у задоволені клопотання про застосування відносно підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
- постанову слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_13 про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні від 30.05.2018;
- доручення військової прокуратури Чернігівського гарнізону щодо виконання ухвали ІНФОРМАЦІЯ_31 від 30.05.2018 № 750/5210/18 про надання дозволу на затримання ОСОБА_6 для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
- постанову прокурора військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_18 про відновлення досудового розслідування від 05.02.2019;
- доручення про проведення досудового розслідування;
- повідомлення про початок досудового розслідування;
- постанову слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_19 про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні від 05.02.2019;
- постанову слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_19 про відновлення досудового розслідування у кримінальному провадженні від 26.04.2019;
- постанову про зміну групи прокурорів у кримінальному провадженні від 26.04.2019;
- клопотання про дозвіл на затримання з метою приводу підозрюваного ОСОБА_6 для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою від 26.04.2019;
- ухвалу ІНФОРМАЦІЯ_31 від 26.04.2019 № 750/5210/18 про надання дозволу на затримання ОСОБА_6 для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
- клопотання про застосування відносно підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою від 26.04.2019;
- постанову слідчого військової прокуратури Чернігівського гарнізону ОСОБА_19 про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні від 26.04.2019;
- ухвалу ІНФОРМАЦІЯ_31 від 02.05.2019 № 750/5210/18 про відмову у задоволені клопотання про застосування відносно підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
- доручення оперативному підрозділу на проведення слідчих (розшукових) дій (у порядку ст.ст. 40, 41 КПК України);
- доручення військової прокуратури Чернігівського гарнізону щодо виконання ухвали ІНФОРМАЦІЯ_31 від 26.04.2019 № 750/5210/18 про надання дозволу на затримання ОСОБА_6 для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
- постанову виконувача обов'язків ІНФОРМАЦІЯ_29 ОСОБА_20 про доручення здійснення досудового розслідування іншому органу досудового розслідування від 02.08.2019;
- доручення про проведення досудового розслідування від 07.08.2019;
- повідомлення про початок досудового розслідування від 07.08.2019;
- доручення про проведення досудового розслідування від 26.05.2021, 30.11.2022;
- постанову керівника ІНФОРМАЦІЯ_32 ОСОБА_21 про відновлення досудового розслідування у кримінальному провадженні від 17.06.2025;
- постанову керівника ІНФОРМАЦІЯ_32 ОСОБА_21 про доручення здійснення досудового розслідування іншому органу досудового розслідування та визначення органу, який буде здійснювати процесуальне керівництво від 17.06.2025;
- постанову керівника начальника ІНФОРМАЦІЯ_33 ОСОБА_22 про доручення проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні та призначення слідчого від 25.06.2025;
- витяг з ЄРДР про реєстрацію кримінального провадження № 42014110350000491 від 24.12.2014 з правовою кваліфікацією ч. 1 ст. 408 КК України;
- повідомлення про прийняття до провадження від 25.06.2025;
- постанову прокурора ІНФОРМАЦІЯ_34 ОСОБА_3 про об'єднання матеріалів досудових розслідувань та визначення підслідності об'єднаного кримінального провадження від 26.06.2025, а саме матеріали досудових розслідувань у кримінальних провадженнях № 22024060000000012 від 15.01.2025 за ч. 1 ст. 111 КК України та № 42014110350000491 від 24.12.2014 за ч. 1 ст. 408 КК України в яких підозрюється ОСОБА_6 ;
- постанову керівника ІНФОРМАЦІЯ_34 ОСОБА_23 про визначення групи прокурорів від 27.06.2025;
- постанову заступника начальника слідчого відділу Управління СБ України в Житомирській області ОСОБА_24 про доручення проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні та призначення слідчого від 27.06.2025;
- повідомлення про прийняття до провадження від 27.06.2025;
- витяг з ЄРДР про реєстрацію кримінального провадження № 42014110350000491 від 24.12.2014 з правовою кваліфікацією ч. 1 ст. 408, ч. 1 ст. 111 КК України;
- витяг з ЄРДР про реєстрацію кримінального провадження № 22024060000000012 від 15.01.2024 з правовою кваліфікацією ч. 1 ст. 408 КК України;
- повідомлення про виявлення кримінального правопорушення від 08.01.2024;
- рапорт про виявлене кримінальне правопорушення від 08.01.2024;
- акт огляду публічно доступного ресурсу мережі Інтернет « ІНФОРМАЦІЯ_35 » від 08.01.2024, згідно якого за допомогою інтернет-браузеру «Googl Chrom» знайдено інформацію на ОСОБА_6 ;
- акт огляду публічно доступного ресурсу мережі Інтернет « ІНФОРМАЦІЯ_36 » від 08.01.2024 з доданим до нього диском, згідно якого знайдено відеоролик під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_37 », у якому висвітлюється військове вітання та вмикається гімн рф, а також вбачається в другій шерензі, першим зліва, розташована особа у військовій формі, за ознаками зовнішності схожа на гр. ОСОБА_6 ;
- постанова від 15.01.2024 про доручення проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні слідчій групі та призначення старшого слідчої групи;
- повідомлення № 57/6/189 від 15.01.2024 про початок досудового розслідування;
- постанова керівника ІНФОРМАЦІЯ_34 від 16.01.2024 про визначення групи прокурорів;
- доручення слідчого в порядку п. 3 ч. 2 ст. 40 КПК України, згідно з яким проведено додатково відповідні слідчі (розшукові дії), щодо;
- пошуку та фіксації фактичних даних, встановлення осіб, які можуть бути причетні та яким можуть бути відомі обставини підготовки і вчинення кримінального провадження;
- встановлення можливих місць знаходження предметів або документів, які можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні;
- документальні матеріали відносно гр. ОСОБА_6 з відкритих джерел інтернет ресурсів;
- доручення слідчого в порядку п. 3 ч. 2 ст. 40 КПК України, згідно з яким встановити можливий факт виконання громадянином України ОСОБА_6 спеціального завдання правоохоронних органів або спецслужб України не представилось можливим;
- доручення слідчого в порядку п. 3 ч. 2 ст. 40 КПК України, згідно з яким встановити факти виконання громадянином України ОСОБА_6 спеціального завдання російської федерації щодо надання допомоги в проведені підривної діяльності проти України не представилося можливим;
- доручення слідчого в порядку п. 3 ч. 2 ст. 40 КПК України, згідно з яким проведено додатково відповідні слідчі (розшукові дії), було встановленою що в близьких родинних відносинах з ОСОБА_6 перебуває (племінник) ОСОБА_25 ІНФОРМАЦІЯ_38 , уродженець та приписаний АДРЕСА_4 , на даний час проживає в АДРЕСА_5 ;
- запит слідчого в ОВС слідчого відділу Управління ОСОБА_26 від 16.01.2024 до ДКА, щодо надання інформації та завірених копій відповідних документів відносно ОСОБА_6 :
- особова справа ОСОБА_6 , завірені копії наказів та документів;
- прокол огляду особової справи військовослужбовця ІНФОРМАЦІЯ_11 майора ОСОБА_6 від13.02.2024;
- кольорова фотокартка ОСОБА_6 ;
- постанова від 14.08.2024 про визнання фотокартки ОСОБА_6 документом у кримінальному провадженні, долучення її до матеріалів даного провадження та визначення місця її зберігання;
- постанова від 14.07.2025 про визнання матеріалами особової справи ОСОБА_6 №3/98 арк, для службового користування -документами у кримінальному провадженні та долучення до матеріалів даного провадження, визначення місця зберігання оригіналу особової справи;
- запит слідчого ОВС слідчого відділу Управління підполковника юстиції ОСОБА_26 від 16.01.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_39 про надання інформації стосовно ОСОБА_6 , згідно якого наявна відповідь про не встановлення щодо оформлення паспорта гр. України ОСОБА_6 для виїзду за кордон;
- запит слідчого ОВС слідчого відділу Управління підполковника юстиції ОСОБА_26 від 16.01.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_40 щодо перевірки факту можливого перебування на диспансерних обліках гр. України ОСОБА_6 ;
- вимогу № 57/6/206 від 15.01.2024 відносно ОСОБА_6 ;
- протокол огляду від 29.01.2024 та диск до нього, згідно якого слідчий в ОВС слідчого відділу УСБУ в Житомирській області підполковник юстиції ОСОБА_27 провела огляд інформації щодо « ІНФОРМАЦІЯ_41 » розміщеного в мережі Інтернет, згідно якого до анексії Автономної республіки Крим російською федерацією в 2014 році, це був ІНФОРМАЦІЯ_42 , який дислокувався за адресою: АДРЕСА_3 . В подальшому після анексії Автономної республіки Крим рф в 2014 році, над вказаним центром був піднятий флаг рф і флаг Військ повітряно-космічної оборони рф. Після цього центр увійшов в структуру військ повітряно-космічної оборони рф. В березні в 2014 року, більше 90% особового складу військового центру перейшли на службу в російську армію й пройшли перепідготовку в вузах Військ повітряно-космічної оборони. На початку 2015 року НЦУВКЗ був реорганізований в «40-окремий командно-вимірювальний комплекс військ ВКО рф». На базі наукового центра заново сформована «військово частина 81415». «Бойовий прапор частини» було вручено 22 лютого2015 р. на Театральній площі Євпаторії командуючим Військ ВКО рф генерал-лейтенантом ОСОБА_28 командиру 40-го ОКВК полковнику ОСОБА_29 . Крім того було встановлено емблему 40-го ОКВК, яка має вигляд: зверху міститься двохголовий орел з мечем, корона, всередині на синьому фоні мушля з перлиною, три еліпса, по краях яких знаходиться 6 зірок;
- протокол огляду від 12.02.2024 та диск до нього, згідно якого проведено огляд публічно доступного ресурсу мережі Інтернет сайту « ІНФОРМАЦІЯ_43 », згідно якого наявна інформація про гр. ОСОБА_6 ;
- протоколи огляду відеозаписів від 13.02.2024, 04.03.2024 та диски до них за участю осіб, які представлялися, як представник ІНФОРМАЦІЯ_44 , майор ОСОБА_30 , підполковник запасу ОСОБА_31 , полковника ОСОБА_32 , які повідомляли перед аудиторією, що нададуть відповіді на всі поставлені запитання. При перегляді відеоролику «Євпаторія» відображено ряд фото з особами, вдягнених у військову форму, які знаходяться на площі, серед них гр. ОСОБА_6 ;
- клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів від 11.03.2024;
- ухвалу ІНФОРМАЦІЯ_25 від 13.03.2024 № 296/2239/24 про надання дозволу слідчим СВ УСБУ в Житомирській області на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_45 , з можливістю їх вилучення;
- протокол тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_45 від 01.05.2024 з описом вилучених документів;
- протокол огляду документів. вилучених у в ІНФОРМАЦІЯ_46 , у яких зафіксовано, що ОСОБА_6 , є громадянином України;
- оригінал заяви ОСОБА_6 про видачу паспорта громадянина України;
- постанова про визнання оригіналу заяви ОСОБА_6 про видачу паспорта громадянина України документом, долученням її до матеріалів провадження та визначення місця її зберігання від 14.08.2024;
- протоколи огляду DVD- дисків від 16.04.2024 за участю свідка ОСОБА_8 та ОСОБА_11 , які в ході перегляду відео заявили, що на вказаному відео особа чоловічої статі у військовій формі являється громадянином ОСОБА_6 ;
- відомості з Державного реєстру речових прав № 434749535 від 09.07.2025;
- запит слідчого в ОВС слідчого відділу від 02.05.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_32 , згідно якого надано витяг з ЕРДР № 42014110350000491 від 24.12.2014 та повідомлено про здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_6 у вчинені кримінального правопорушення , передбаченого ч. 1 ст. 408 КК України, яке зупинено на підставі п. 2 ч.1 ст. 280 КПК України;
- лист начальника відділу полковника юстиції з доданими матеріалами кримінального провадження № 22024060000000012 від 15.01.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_34 для їх направлення до ІНФОРМАЦІЯ_47 та розгляду питання про визначення підслідності зазначеного злочину за ІНФОРМАЦІЯ_48 та подальшого його об'єднання з матеріалами кримінального провадження № 42014110350000491 від 24.12.2014;
- постанову слідчого в ІНФОРМАЦІЯ_49 ОСОБА_27 про призначення комплексної судово-портретної та фототехнічної експертизи від 02.05.2024;
- висновок комплексної судової портретної та фототехнічної експертизи від 09.08.2024 № КСЕ-19/106-24/6981-ФП, відповідно до якого підтверджено, що на наданих відео та фотоматеріалах зображено ОСОБА_6 у військовій формі зразка зс рф;
- довідка про витрати на проведення комплексної судової портретної та фототехнічної експертизи від 09.08.2024 № КСЕ-19/106-24/6981-ФП, згідно якої витрати на проведення експертизи становлять 3786 грн 40 коп.;
- витяг з ЄРДР про реєстрацію кримінального провадження № 22024060000000012 від 15.01.2024 з правовою кваліфікацією ч. 1 ст. 111 КК України;
- постанову про доручення призначити адвоката для здійснення захисту за призначенням від 06.09.2024;
- копію доручення для надання безоплатної вторинної правничої допомоги особі від 06.09.2024 № 004-060002193;
- лист головному редактору газети «Урядовий кур'єр», повідомлення про підозру, повістка про виклик підозрюваного від 03.09.2024;
- довідку щодо повідомлення про підозру та здійснення виклику підозрюваного ОСОБА_6 ;
- копію газети «Урядовий кур'єр» (випуск № 181 (7841) за 06.09.2024), в якій опубліковано повідомлення про підозру та повістка про виклик підозрюваного ОСОБА_6 ;
- довідку щодо повідомлення про підозру та здійснення виклику підозрюваного ОСОБА_6 ;
- роздруківку з офіційного веб-сайту ІНФОРМАЦІЯ_47 , на якому опубліковано повідомлення про підозру та повістка про виклик підозрюваного ОСОБА_6 ;
- рапорт старшого слідчого в ІНФОРМАЦІЯ_49 ОСОБА_33 про неприбуття підозрюваного ОСОБА_6 на виклик слідчого від 12.09.2024;
- постанову старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Житомирській області ОСОБА_33 про оголошення розшуку підозрюваного ОСОБА_6 від 13.09.2024;
- доручення слідчого в порядку п. 3 ч. 2 ст. 40, ч. 3 ст. 281 КПК України;
- постанову старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Житомирській області ОСОБА_33 про зупинення досудового розслідування від 18.09.2024;
- доручення слідчого в порядку п. 3 ч. 2 ст. 40 КПК України;
- повідомлення щодо виконання доручення слідчого від 15.07.2025;
- постанову старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Житомирській області ОСОБА_33 про відновлення досудового розслідування від 26.06.2025;
- повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_6 від 02.07.2025;
- лист головному редактору газети «Урядовий кур'єр», повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри, повістка про виклик підозрюваного від 30.06.2025;
- довідку щодо розміщення в газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті ІНФОРМАЦІЯ_47 повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та здійснення виклику підозрюваного ОСОБА_6 від 02.07.2025;
- копію газети «Урядовий кур'єр» (випуск № 132 (8057) за 02.07.2025), в якій опубліковано повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та повістка про виклик підозрюваного ОСОБА_6 ;
- роздруківку з офіційного веб-сайту ІНФОРМАЦІЯ_47 , на якому опубліковано повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та повістка про виклик підозрюваного ОСОБА_6 ;
- рапорт старшого слідчого в ІНФОРМАЦІЯ_49 ОСОБА_27 про неприбуття підозрюваного ОСОБА_6 на виклик слідчого від 09.07.2025;
- постанову старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Житомирській області ОСОБА_27 про оголошення міжнародного розшуку підозрюваного ОСОБА_6 від 09.07.2025;
- доручення слідчого в порядку п. 3 ч. 2 ст. 40, ч. 3 ст. 281 КПК України;
- повідомлення щодо виконання доручення слідчого від 16.07.2025;
- клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Житомирській області ОСОБА_27 про здійснення спеціального досудового розслідування від 10.07.2025;
- ухвалу ІНФОРМАЦІЯ_25 від 14.07.2025 № 296/7535/25 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42014110350000491 від 24.12.2014;
- лист головному редактору газети «Урядовий кур'єр», повідомлення про постановлення слідчим суддею ухвали про здійснення спеціального розслідування, повістка про виклик підозрюваного (при здійсненні спеціального досудового розслідування) від 30.06.2025;
- довідку щодо розміщення в газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті ІНФОРМАЦІЯ_47 повідомлення про постановлення слідчим суддею ухвали про здійснення спеціального розслідування та здійснення виклику підозрюваного від 15.07.2025;
- копію газети «Урядовий кур'єр» (випуск № 141 (8066) за 15.07.2025), в якій опубліковано повідомлення про постановлення слідчим суддею ухвали про здійснення спеціального розслідування та здійснення виклику підозрюваного ОСОБА_6 та повістку про виклик підозрюваного ОСОБА_6 (при здійсненні спеціального досудового розслідування);
- клопотання про застосування до підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою від 10.07.2025;
- ухвалу ІНФОРМАЦІЯ_25 від 14.07.2025 № 296/7537/25 про застосування відносно ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
- доручення начальника ІНФОРМАЦІЯ_50 ОСОБА_34 від 22.07.2025;
- рапорт старшого слідчого в ІНФОРМАЦІЯ_49 ОСОБА_27 про неприбуття підозрюваного ОСОБА_6 на виклик слідчого від 17.07.2025;
- постанову про доручення слідчому виконати вимоги, передбачені ст. 290 КПК України від 21.07.2025;
- запит про надання доступу та можливості скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, покази свідків, якщо сторона захисту має намір використати відомості, що містяться в них, як докази у суді;
- лист головному редактору газети «Урядовий кур'єр», повідомлення про завершення спеціального досудового розслідування від 21.07.2025;
- довідку щодо розміщення в газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті ІНФОРМАЦІЯ_47 повідомлення про завершення спеціального досудового розслідування від 22.07.2025;
- копію газети «Урядовий кур'єр» (випуск № 147 (8072) за 22.07.2025), в якій опубліковано повідомлення про постановлення слідчим суддею ухвали про завершення спеціального досудового розслідування;
- роздруківку з офіційного веб-сайту ІНФОРМАЦІЯ_47 , на якому опубліковано повідомлення про завершення спеціального досудового розслідування;
- повідомлення про завершення спеціального досудового розслідування від 22.07.2025;
- протокол про надання доступу до матеріалів досудового розслідування та ознайомлення з ним від 22.07.2025;
-характерезуючі матеріали ОСОБА_6 : копія послужного списку ОСОБА_6 ; копію автобіографії рядового ОСОБА_6 ; анкетні дані на військовослужбовця ОСОБА_6 ; вимога про судимість; копію витягу із наказу ІНФОРМАЦІЯ_51 від 05.06.2014 № 272 (по особовому складу);
Також судом досліджено та оголошено процесуальні рішення та інші документи (постанови, повідомлення про підозру, клопотання, ухвали слідчих суддів, повідомлення, запити, заяви, супровідні листи, доручення оперативному підрозділу, повістки про виклик, тощо) надані прокурором у судовому засіданні.
На переконання суду досліджені в судовому засіданні письмові докази є належними, допустимими, узгоджуються між собою та доводять винуватість ОСОБА_6 у вчинених злочинах поза розумним сумнівом.
Дослідивши матеріали провадження, виходячи з того, що судовий розгляд проводиться в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акту, суд вважає вину обвинуваченого ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень доведеною та кваліфікує його дії за ч. 1 ст. 111 КК України як державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України та перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, та за ч. 1 ст. 408 КК України як дезертирство, тобто нез'явлення на військову службу з відрядження з метою ухилення від її проходження.
Суд також враховує, що дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого, зокрема, права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
У відповідності до ст. 297-5 КПК України стороною обвинувачення повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_6 під час здійснення спеціального досудового розслідування публікувались в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_47 . З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_47 підозрюваний вважався належним чином ознайомленим з її змістом.
Інтереси ОСОБА_6 захищались адвокатом ОСОБА_5 , як на досудовому слідстві так і в суді, що свідчить про те, що права ОСОБА_6 , як підозрюваного в ході досудового слідства, а також в якості обвинуваченого під час судового розгляду порушені не були.
Ухвалою слідчого судді ІНФОРМАЦІЯ_25 від 14 липня 2025 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні 42014110350000491 від 24.12.2014, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111, ч.1 ст.408 КК України.
Будь яких істотних порушень КПК України, під час досудового слідства, які б вплинули на кваліфікацію дій обвинуваченого та поставили б під сумнів зібрані по справі докази, судом не встановлено.
Вирішуючи питання про призначення покарання обвинуваченому суд виходить з наступного.
У відповідності до ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого.
Згідно з вимогами ст. 65 КК України суд при призначенні покарання повинен урахувати ступінь тяжкості скоєного злочину, особу винного, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання, особі, яка скоїла злочин, має бути призначено покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.
Обставинами, що пом'якшують та обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_6 , згідно з ст. ст. 66, 67 КК України, судом не встановлено.
При призначенні покарання обвинуваченому ОСОБА_6 суд бере до уваги те, що обвинувачений раніше не судимий, на обліку у лікаря психіатра та нарколога не перебуває.
Водночас згідно з вимогами ст. 65 КК України суд враховує характер та ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, які є особливо тяжким злочином та злочином невеликої тяжкості відповідно. Вказані злочини вчинені ОСОБА_6 умисно, направлені проти основ національної безпеки України, а також встановленого порядку несення військової служби, та мають підвищену суспільну небезпеку.
Наведені обставини, а також дані про особу обвинуваченого в своїй сукупності та співвідношенні, на думку суду, свідчать про необхідність призначення ОСОБА_6 максимального покарання, передбаченого санкціями ч. 1 ст. 111 КК України (в редакції Закону від 5 квітня 2001 року № 2341-III) та ч. 1 ст. 408 КК України.
При визначенні остаточного покарання за сукупністю кримінальних правопорушень суд враховує дані про особу винного, відсутність обставини, що пом'якшують та обтяжують його покарання, та застосовує принцип, визначений у ст. 70 КК України, у виді поглинення менш суворого покарання більш суворим.
Суд вважає, що саме таке покарання є необхідним й достатнім для виправлення ОСОБА_6 та запобігання вчиненню ним нових кримінальних правопорушень.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлений.
Речові докази відсутні. Арешт на майно не накладався.
У відповідності до ч. 2 ст. 124 КПК України, суд стягує з обвинуваченого на користь держави 3786 грн 40 коп витрат на залучення експертів під час проведення судово-портретної та фототехнічної експертизи.
Ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_25 від 14.07.2025 до ОСОБА_6 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Підстав для скасування цього запобіжного заходу або застосування до обвинуваченого більш м'яких запобіжних заходів судом не встановлено, тому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою слід залишити обвинуваченому без змін.
Керуючись ст. ст. 369-371, 374, 395, ч. 15 ст. 615 КПК України , суд,-
ухвалив:
ОСОБА_6 визнати винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111 КК України, та ч. 1 ст. 408 КК України та призначити йому покарання:
- за ч. 1 ст. 111 КК України (в редакції Закону від 5 квітня 2001 року № 2341-III) у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі;
- за ч. 1 ст. 408 КК України у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно, за сукупністю злочинів, призначити покарання у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі.
Початок строку відбування засудженим ОСОБА_6 покарання у виді позбавлення волі обчислювати з дати його затримання.
Стягнути з ОСОБА_6 на користь держави процесуальні витрати на залучення експертів під час проведення судової портретної та фототехнічної експертизи в сумі 3786 (три тисячі сімсот вісімдесят шість) гривень 40 (сорок) копійок.
Запобіжний захід, обраний ОСОБА_6 ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 14.07.2025 у вигляді тримання під вартою, залишити без змін.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення вказаного строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо він не скасований, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасникам судового провадження вручити повний текст вироку в день його проголошення.
Головуючий суддя ОСОБА_1