Рішення від 15.10.2025 по справі 947/20882/25

Справа № 947/20882/25

Провадження № 2/947/3863/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.10.2025 року

Київський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Гниличенко М.В.

при секретарі - Тіщенко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Одеси у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, суд -

ВСТАНОВИВ:

05.06.2025 року Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради звернувся до суду із позовом до відповідача ОСОБА_1 , яким просив стягнути з відповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь позивача неправомірно отриману допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання у розмірі 6000,00 гривень та суму сплаченого судового збору у розмірі 3028,00 гривень.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.06.2025 року вищевказану справу було розподілено судді Гниличенко М.В.

Ухвалою Київського районного суду м.Одеси від 19.06.2025року справа була відкрита за правилами спрощеного позовного провадження, передбаченого ст.ст.274-279 ЦПК України, оскільки підпадає під ознаки малозначної справи, з повідомленням /викликом/ сторін за наявними у справі матеріалами.

Вищевказана ухвала була направлена сторонам по справі та відповідно до вимог цивільно-процесуального законодавства відповідачу був наданий строк для подання відзиву на позовну заяву, заперечень, подання зустрічного позову або клопотання про слухання справи у судовому засіданні з викликом сторін.

Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду повідомлялись належним чином у порядку ст.ст.128, 131 ЦПК України.

Представник позивача Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради Трусова Ю.В. до судового засідання не з'явилась, через канцелярію суду надала заяву, якою позовні вимоги підтримала та просила задовольнити у повному обсязі.

Відповідно ч.3 ст.211 ЦПК України - учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач ОСОБА_1 зареєстрованою або знятою з реєстрації по Одеській області не значиться, відповідно Довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за № 5106-5003496782 від 21.10.2024 року фактичне місце її проживання зазначено - АДРЕСА_1 , тому виклик до судового засідання здійснювався судом рекомендованим поштовим повідомленням за вказаною адресою, проте відповідач до судового засідання не з'явилась, належним чином повідомлялась, причини неявки суду невідомі, зворотні поштові повідомлення повернуто з відмітками «адресат відсутній за вказаною адресою»./а.с.7,22/

Відповідно до ч.3 ст.13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

У відповідності до ч.ч. 1-3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до Положення про Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 08.02.2023 року № 1099-VIIІ, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування».

Основними завданнями Департаменту є призначення та виплата соціальних допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством.

До структури департаменту входять структурні підрозділи Департаменту (управління, відділи, сектори).

Відповідно до Положення про управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Управління є територіальним структурним підрозділом Департаменту без права юридичної особи. Управління підпорядковується директору Департаменту. Координує діяльність управління директор Департаменту.

У червні 2025 року до Київського районного суду м.Одеси звернувся представник Департаменту праці та соціальної політики ОМР з позовом до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманої суми щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання.

В обґрунтування заявленого позову представник позивача посилається на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в управління соціального захисту населення в Київському районі м.Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, як внутрішньо переміщена особа з 21.10.2024 року.

Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам призначена ОСОБА_1 з 01.10.2024 року у розмірі 2000,00 грн. щомісячно.

За результатами здійсненої Міністерством фінансів України верифікації, виплати допомоги на проживання ОСОБА_1 припинена з 01.01.2025 року у зв'язку з виявленням у ОСОБА_1 права власності на нерухоме майно, а саме: 1/2 частка квартири АДРЕСА_2 .

Факт наявності права власності у відповідача підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 29.01.2025 року № 410239343./а.с.15/

Відповідно Довідки № 5106-5003496782 від 21.10.2024 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається що фактичне місце проживання зазначено: АДРЕСА_3 . /а.с.7/.

21.10.2024 року ОСОБА_1 звернулась до управління соціального захисту населення в Київському районі м.Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради з заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам./а.с.6/

Рішенням 58511-51391653-2024-1 УСЗН в Київському районі м.Одеси від 23.10.2024 року ОСОБА_1 було призначено допомогу переміщеним особам на проживання в розмірі 2000 грн. з 01.10.2024 року./а.с.13/.

Із позову вбачається, що при поданні заяви про надання допомоги, ОСОБА_1 приховала від управління факт наявності у неї права власності на нерухоме майно у місті Одесі та незаконно отримувала допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, незважаючи навіть на те, що вона була проінформована про те, що допомога не призначається у разі відповідності критеріям, встановленим пунктами 7 і 8 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, що підтверджується власноручним підписом відповідача на заяві від 21.10.2024 року.

Відповідно до пункту 5 пункту 7 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332, встановлено, що допомога не призначається/не виплачується внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звертається за її призначенням, починаючи з 01.08.2023 року, якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання внутрішньо переміщена особа, яка звертається за допомогою на проживання або є отримувачем допомоги, на 1 число місяця, з якого призначається допомога, або на 1 число кожного місяця, в якому отримується допомога, має у власності житлове приміщення/ частину житлового приміщення, що розташоване на територіях, не включених до переліку територій, або територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що документально підтверджується органом місцевого самоврядування, або інформації (за технічної можливості), внесеної до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, або житлового приміщення (частини житлового приміщення площею менш як 13,65 кв. метра (загальна площа) на одного члена сім'ї), або житлового приміщення (частини житлового приміщення, придбаного за кошти, отриманого на підставі договору кредиту, якщо перший внесок, сплачений уповноваженою особою або отримувачем, становив менш як 100 тис. гривень).

Пунтом 29 Порядку № 332 встановлено, у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

10.02.2025 року відповідачу було надіслано повідомлення з вимогою повернути неправомірно отриману допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам./а.с.16/

Проте, незважаючи на вищевикладене, на дату подання позовної заяви, вимоги управління не виконано, заборгованість у розмірі 6000,00 грн. відповідачем Департаменту не повернута.

Згідно з положеннями частин першої статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

За таких обставин, з урахуванням вищевикладеного, проаналізувавши та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню, так як обґрунтовані та доведені.

Відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, у разі задоволення позову на відповідача, у разі відмови в позові на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 76-83, 141, 263-265, 273, 354-355 ЦПК України, ст. ст. 16, 1212 ЦК України, Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року №332, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Косовська,2-Д) неправомірно отриману допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання у розмірі 6000 /шість тисяч / гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Департамента праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Косовська, 2Д) судовий збір у розмірі 3028 /три тисячі двадцять вісім / гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 15.10.2025 року.

Суддя М. В. Гниличенко