Рішення від 15.10.2025 по справі 947/20872/25

Справа № 947/20872/25

Провадження № 2/947/3849/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.10.2025 року

Київський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Гниличенко М.В.

при секретарі - Тіщенко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Одеси у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, суд -

ВСТАНОВИВ:

05.06.2025 року Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради звернувся до суду із позовом до відповідача ОСОБА_1 , яким просив стягнути з відповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь позивача неправомірно отриману допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання у розмірі 18000,00 гривень та суму сплаченого судового збору у розмірі 3028,00 гривень.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.06.2025 року вищевказану справу було розподілено судді Гниличенко М.В.

Ухвалою Київського районного суду м.Одеси від 19.06.2025року справа була відкрита за правилами спрощеного позовного провадження, передбаченого ст.ст.274-279 ЦПК України, оскільки підпадає під ознаки малозначної справи, з повідомленням /викликом/ сторін за наявними у справі матеріалами.

Вищевказана ухвала була направлена сторонам по справі та відповідно до вимог цивільно-процесуального законодавства відповідачу був наданий строк для подання відзиву на позовну заяву, заперечень, подання зустрічного позову або клопотання про слухання справи у судовому засіданні з викликом сторін.

Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду повідомлялись належним чином у порядку ст.ст.128, 131 ЦПК України.

Представник позивача Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради Трусова Ю.В. до судового засідання не з'явилась, через канцелярію суду надала заяву, якою позовні вимоги підтримала та просила задовольнити у повному обсязі.

Відповідно ч.3 ст.211 ЦПК України - учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач ОСОБА_1 до судового засідання не з'явилась, належним чином повідомлялась шляхом надіслання судових документів на зареєстровану адресу фактичного місця проживання, вказану в Довідці № 5106-7501165127 від 28.07.2022 року - АДРЕСА_1 /а.с.9/, причини поважності неявки до суду невідомі. Зворотні поштові повідомлення повернуто з відмітками «адресат відсутній за вказаною адресою».

Представник відповідача - адвокат Косінцев К.В. до судового засідання не з'явився повідомлявся двічі через систему Електронний суд, про що свідчать довідки про доставку електронного документа.

Відповідно до ч.3 ст.13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

У відповідності до ч.ч. 1-3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до Положення про Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 08.02.2023 року № 1099-VIIІ, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування».

Основними завданнями Департаменту є призначення та виплата соціальних допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством.

До структури департаменту входять структурні підрозділи Департаменту (управління, відділи, сектори).

Відповідно до Положення про управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Управління є територіальним структурним підрозділом Департаменту без права юридичної особи. Управління підпорядковується директору Департаменту. Координує діяльність управління директор Департаменту.

У червні 2025 року до Київського районного суду м.Одеси звернувся представник Департаменту праці та соціальної політики ОМР з позовом до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманої суми щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання.

В обґрунтування заявленого позову представник позивача посилається на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в управління соціального захисту населення в Київському районі м.Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, як внутрішньо переміщена особа з 28.07.2022 року. /а.с.10/

Повідомленням про призначення соціальної допомоги № 15102001012262177 призначено допомогу ОСОБА_1 з 01.07.2022 року по 30.09.2022 року в розмірі 2000 грн./а.с.11/

У зв'язку із зверненням ОСОБА_1 до управління та наданням довідки про інвалідність, якою ОСОБА_1 визнана особою з інвалідністю 3 групи, соціальна допомога була збільшена до 3000 грн. на підставі Рішення управління 1177329262-2023-1 від 05.12.2023 року./а.с.14/

Допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам була виплачена ОСОБА_1 по 29.02.2024 року включно у розмірі 3000,00 грн. щомісячно.

19.04.2024 року ОСОБА_1 звернулась до управління із заявою про призначення допомоги на проживання на наступний шестимісячний період./а.с.15/

Допомога на проживання була призначена з 01.03.2024 року по 31.08.2024 року та виплачувалася щомісячно у розмірі 3000,00 грн. на підставі Рішення управління 1177329262-2024-1 від 24.04.2024 року./а.с.17/

За результатами здійсненої Міністерством фінансів України верифікації, виплати допомоги на проживання ОСОБА_1 припинена з 01.09.2024 року автоматично на центральному рівні як такій, що перебувала за кордоном понад 30 календарних днів.

08.01.2025 року ОСОБА_1 звернулась до управління із заявою про призначення допомоги на проживання./а.с.18/

В ході опрацювання справи для призначення допомоги на проживання управлінням соціального захисту населення зроблено запит до Державної прикордонної служби України щодо надання інформації про перебування ОСОБА_1 за кордоном.

За даними Державної прикордонної служби України ОСОБА_1 перебувала за кордоном понад 30 днів: - у період з 09.01.2024 року по 06.04.2024 року./а.с.20/

Враховуючи викладені обставини, управлінням було прийняте рішення про відмову в призначенні допомоги на проживання ОСОБА_1 про що її повідомлено листом від 17.01.2025 року № 17.01.-05/2-290. /а.с.21/

Відповідно Довідки № 5106-7501165127 від 28.07.2022 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається що фактичне місце проживання зазначено: АДРЕСА_2 ./а.с.9/.

Відповідно до пункту 6 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332, встановлено, що якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш 30 календарних днів підряд чи більше як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов'язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового /електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису або використанням засобів електронної ідентифікації з високим або середнім рівнем довіри відповідної до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.

Відповідно до пункту 8 Порядку №332, нарахування та виплата допомоги уповноваженій особі або отримувачу припиняється та більше не призначається/поновлюється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо її повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.

Обґрунтованими причинами вважаються службове відрядження, оздоровлення дітей, супроводження дітей під час участі в міжнародних змаганнях або участь у відповідних змаганнях, стажування, навчання, лікування, реабілітація, хвороба особи або члена сім'ї, смерть членів її сім'ї та родичів, догляд за хворою дитиною віком до 18 років, відвідування закладів охорони здоров'я, судових та правоохоронних органів, через які особа не за власним бажанням могла бути відсутньою за місцем проживання/перебування, що підтверджується документально.

Згідно з пунктом 9 Порядку №332, уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису або використанням засобів електронної ідентифікації з високим або середнім рівнем довіри відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги") орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг.

Повідомлень про виїзд за кордон від ОСОБА_1 до управління не надходило.

Отже, з 01.03.2024 року ОСОБА_1 втратила право на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та у період з 01.03.2024 року по 31.08.2024 року отримала допомогу на проживання неправомірно.

Пунктом 29 Порядку №332 встановлено, що у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні допомоги на проживання як особі, що не відповідає умовам Порядку №332.

23.01.2025 року відповідачу було надіслано повідомлення з вимогою повернути неправомірно отриману допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам та 24.03.2025 року повідомлення було направлено на електронну адресу.

Проте, незважаючи на вищевикладене, на дату подання позовної заяви, вимоги управління не виконанні, заборгованість у розмірі 18000,00 грн. відповідачем Департаменту не повернута.

Згідно з положеннями частин першої статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

За таких обставин, з урахуванням вищевикладеного, проаналізувавши та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню, так як обґрунтовані та доведені.

Відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, у разі задоволення позову на відповідача, у разі відмови в позові на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 76-83, 141, 263-265, 273, 354-355 ЦПК України, ст. ст. 16, 1212 ЦК України, Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року №332, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Косовська,2-Д) неправомірно отриману допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання у розмірі 18000 /вісімнадцять тисяч / гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Департамента праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Косовська, 2Д) судовий збір у розмірі 3028 /три тисячі двадцять вісім / гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 15.10.2025 року.

Суддя М. В. Гниличенко