Постанова від 13.10.2025 по справі 463/6909/25

Справа №463/6909/25

Провадження №3/463/1412/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 року суддя Личаківського районного суду м. Львова - Жовнір Г.Б., за участі ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченогоч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про військове адміністративне правопорушення від 23.07.2025 серії 11КОО №2 ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП, а саме: « 23.07.2025 року о 15 год. 30 хв. сержант ОСОБА_1 , в умовах особливого періоду, перебував на території 11 комендатури охорони та обслуговування військової частини НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується відповідним Актом, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП».

У судовому засіданні ОСОБА_1 заперечив факт перебування на території військової частини в стані алкогольного сп'яніння. Пояснив, що про наявність протоколу про адміністративне правопорушення він дізнався лише 28.07.2025 р. Для встановлення стану сп'яніння жодних біологічних взірців не надавав, також до нього не застосовувались відповідні технічні засоби. На підставі чого складено долучений до протоколу акт огляду йому не відомо. Просив суд закрити провадження по справі, оскільки він не перебував у стані сп'яніння.

Вирішуючи питання про наявність підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд виходить з такого.

Частиною першою статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Частиною третьою статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Розглядаючи дану справ суд враховує вимоги Порядоку застосування спеціальних технічних засобів і тестів при проведенні огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведення такого огляду та оформлення його результатів, затвердженого наказом Міністерства оборони України, 16 квітня 2025 року № 241.

Пункт 3 розділу «I» вказаного порядку передбачає, що огляд на стан сп'яніння проводиться:

?уповноваженою посадовою особою - на місці вчинення (виявлення) правопорушення, а у разі неможливості провести огляд на місці вчинення (виявлення) правопорушення - безпосередньо в органі управління, у військовій частині (в установі, організації, на підприємстві, в закладі, підрозділі);

?лікарем закладу охорони здоров'я, який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з законодавством.

Пункти 4, 6 розділу «I» порядку передбачають наступне.

Огляд уповноваженою посадовою особою на стан сп'яніння проводиться з використанням спеціальних технічних засобів (засоби вимірювальної техніки, які відповідають законодавству, що визначає вимоги до таких засобів) і тестів, які мають документ про відповідність.

Направлення на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (додаток 1) військовослужбовця/військовозобов'язаного до закладу охорони здоров'я здійснюється відповідним начальником органу управління Служби правопорядку, командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу) Збройних Сил України.

Пункти 6,8 розділу «V» порядку передбачають, що предметом дослідження біологічного середовища при огляді на стан сп'яніння можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук, кров.

Результати огляду на стан сп'яніння та лабораторного дослідження, вносяться лікарем, що проводив огляд, до акта медичного огляду.

В якості доказу до протоколу про адміністративне правопорушення додано акт №116 від 23.07.2025, згідно з яким встановлено стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 . Однак із змісту вказаного акту вбачається, що спеціальні технічні засоби для встановлення стану сп'яніння не застосовувались, жодні біологічні зразки не відбирались та не досліджувались. Висновок про стан алкогольного сп'яніння базується лише на візуальному огляді.

Начальник медичного пункту ОСОБА_2 , що складала вказаний акт, на виклик суду для надання пояснень не з'явилась.

В ході судового розгляду не здобуто доказів того, що посадовою особою, уповноваженою на те начальником 11 комендатури охорони та обслуговування військової частини НОМЕР_2 , було запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у медичному закладі.

Оскільки висновки результатів медичного огляду зроблені виключно на підставі візуального огляду особи, суд критично оцінює даний доказ. Будь-яких інших доказів, які б надавали можливість достовірно стверджувати про вчинення особою інкримінованого їй адміністративного правопорушення, матеріали справи не містять, а також відсутня пропозиція пройти огляд на стан сп'яніння та відмова від такого проходження.

Крім того всупереч зазначеним положенням п. 7розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 №329 справа про адміністративне правопорушення вчинене ОСОБА_1 не містить рапортів посадових осіб, заяв, пояснень свідків правопорушення, а також матеріалів, що характеризують особу порушника.

За таких обставин, суд визнає недоведеними подію та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи. Відповідний правовий висновок викладено у п. 39 постанови Верховного Суду від 08.07.2020 по справі №463/1352/16-а.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного вище, з урахуванням того, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що 23.07.2025 ОСОБА_1 , перебував на території 11 комендатури охорони та обслуговування військової частини НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння, а наявні в матеріалах справи документи, не можуть розцінюватись судом, як докази вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, суд вважає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст. 247, 283-285, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Г.Б. Жовнір