Постанова від 15.09.2025 по справі 205/12996/25

15.09.2025 Єдиний унікальний номер 205/12996/25

Номер провадження3/205/4148/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2025 року м. Дніпро

Суддя Новокодацького районного суду міста Дніпра Мовчан Д.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Державної податкової служби України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,

працює: ФОП ОСОБА_2 , продавець, зареєстрована

за адресою: АДРЕСА_1

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 155-1 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До Новокодацького районного суду міста Дніпра надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_3 за ч.1 ст. 155-1 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 1377 від 08.08.2025 року при здійсненні перевірки головним державним інспектором відділу фактичних перевірок ГУ ДПС у Дніпропетровській області Єфіменком Олегом Васильовичем, було виявлене правопорушення ОСОБА_3 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), а саме: 05.08.2025 року об 15 год. 40 хв. у ветеринарній клініці «Zoowild» , розташованій за адресою: АДРЕСА_2 , проведено розрахункову операцію без застосування програмного реєстратора розрахункових операцій та без видачі відповідного розрахункового документа встановленої форми на загальну суму 1 500 грн. 00 коп., чим було порушено п.п. 1 та п.2 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року за № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 155 КУпАП (порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг).

Справу про адміністративне правопорушення було розглянуто суддею в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_3 , якій було роз'яснено зміст ст.63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, і яка свою вину не визнала, про що надала до суду письмові пояснення, в яких зазначила, що перевірка була розпочата об 15 год. 00 хв. та тривала до 15 год. 40 хв., де на цей період часу на об'єкті за адресою: АДРЕСА_2 , були перебої з електропостачанням, а тому під час контрольної закупки було не можливо видати касовий чек на покупку, перевіряючі отримали фіскальні чеки одразу після відновлення електропостачання, що і підтверджується копією такого фіскального чеку.

Суд, заслухавши особу, що притягується до адміністративної відповідальності та дослідивши матеріали справи вважає, що дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не містять складу правопорушення передбаченого ч.1 ст. 155 КУпАП з огляду на нижченаведене.

Згідно ч.1 ст. 155-1 КУпАП передбачає порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг регулюються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до положень п. 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості.

Суд із цього приводу вказує, що відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Об'єктом правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, є суспільні відносини у сфері здійснення розрахункових операцій.

Об'єктивна сторона правопорушення виражається у порушенні встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого умислу.

Підставою для притягнення особи до відповідальності за вчинення адміністративного проступку є наявність об'єктивних і суб'єктивних ознак, тобто об'єкта, об'єктивної сторони, суб'єкта та суб'єктивної сторони.

При цьому, Закон виключає можливість притягнення особи до адміністративної відповідальності за відсутності складу правопорушення, при цьому якщо відсутній хоча б один з елементів складу правопорушення відсутній склад правопорушення в цілому. Обов'язок доведення наявності в діях правопорушника складу правопорушення, передбаченого певною статтею КУпАП покладається на осіб, які відповідно до КУпАП уповноважені складати протокол про адміністративне правопорушення.

В даному випадку ОСОБА_3 інкримінується порушення пунктів 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

При цьому з боку такої особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суду було надано розрахункові документи у вигляді фіскальних чеків суму 730 грн. 00 коп. (дата та час операції: 05.08.2025 року 15:19:39) та суму 770 грн. 00 коп. .(дата та час операції: 05.08.2025 року 15:24:25).

Так само, матеріали справи містять пояснення такої особи, що адресовані органу ДПС з приводу того, що 05.08.2025 року з 15 год. 00 хв. у ветеринарній клініці «Zoowild» було відсутнє електропостачання, і саме роздруківку таких чеків було зробити не можливо.

У свою чергу, уповноважена особа органу ДПС, маючи такі пояснення, останні у своєму протоколі про адміністративне правопорушення № 1377 від 05.08.2025 року та акти перевірки не спростовує.

Матеріалами справи підтверджено, що такий обов'язок було виконано негайно, після відновлення електропостачання, що підтверджується вищенаведеними фіскальними чеками на суму 730 грн. 00 коп.(дата та час операції: 05.08.2025 року 15:19:39) та суму 770 грн. 00 коп. (дата та час операції: 05.08.2025 року 15:24:25).

Суд із цього приводу зазначає, що згідно п. 13 Прикінцевих положень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану або обставин непереборної сили проведення розрахункових операцій, що здійснюються в режимі офлайн, та використання фіскальних номерів із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, можуть здійснюватися з перевищенням строків, встановлених абзацами третім і четвертим статті 5 цього Закону.

Згідно статті 5 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на період відсутності зв'язку між програмним реєстратором розрахункових операцій та фіскальним сервером контролюючого органу проведення розрахункових операцій здійснюється в режимі офлайн, що може тривати не більше 36 годин, із створенням електронних розрахункових документів, яким присвоюються фіскальні номери із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу. Суб'єкт господарювання може використовувати фіскальні номери із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, не більше 168 годин протягом календарного місяця.

Таким чином, навіть на законодавчому рівні передбачена можливість на період дії воєнного часу чи обставин непереборної сили здійснювати проведення розрахункових операцій з перевищенням вказаних строків.

З урахуванням викладеного, з огляду на час видачі означених фіскальних чеків, неспростовану обставину непереборної сили у вигляді відсутності електропостачання, суд вважає, що в діях ОСОБА_3 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, оскільки у такої особи була відсутня об'єктивна можливість невідкладно провести вказану операцію через реєстратор розрахункових операцій та роздрукувати фіскальні чекі, з огляду на відсутність електропостачання за адресою місця знаходження магазину ветеринарній клініці «Zoowild, однак такий обов'язок було виконано у повному обсязі та своєчасно, з огляду на приписи норм п. 13 Прикінцевих положень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Таким чином, провадження у даній справі про адміністративне правопорушення, слід закрити на підставіп.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 155-1, ст. 247, 283 КУпАП суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.155-1 КУпАП, відносно ОСОБА_3 - закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення у діях такої особи.

Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: Д. В. Мовчан