Постанова від 14.10.2025 по справі 727/4300/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 727/4300/25

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Літвінова О.Г.

Суддя-доповідач - Сушко О.О.

14 жовтня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Мацького Є.М. Залімського І. Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 08 серпня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про винання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернулась до суду з цим позовом, в якому просила зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок державної соціальної допомоги як малозабезпеченим сім'ям у відповідності до прожиткового мінімуму її сім'ї без застосування обмежень максимального рівня прожиткового мінімуму для малозабезпеченої сім'ї починаючи з 01.01.2025 року та виплатити недораховану суму в розмірі 9137,40 (дев'ять тисяч сто тридцять сім гривень сорок копійок) грн.

Відповідно до рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 08 серпня 2025 року позов задоволено частково.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок державної соціальної допомоги як малозабезпеченим сім'ям у відповідності до прожиткового мінімуму сім'ї позивача без застосування обмежень максимального рівня прожиткового мінімуму для малозабезпеченої сім'ї починаючи з 01.01.2025 року та виплатити недораховану суму в розмірі 9137,40 (дев'ять тисяч сто тридцять сім гривень сорок копійок) грн. Стягнуто з Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради судові витрати в розмірі 1211,11 грн. В іншій частині відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач є матір'ю, яка утримує сім'ю з 8 осіб, вона та 7 дітей: 2 дитини віком до 6 років, 4 дитини віком від 6 до 18 років, 1 дитина віком від 18 до 23 років (навчається на денній формі) та перебуває у декретній відпустці до досягнення трирічного віку наймолодшою дитиною. За період з 01.01.2025 до 30.06.2025 позивачці було призначено соціальну допомогу в розмірі 23966 грн. на місць.

Середньомісячних дохід сім'ї позивачки розраховується наступним чином: 2 дітей до 6 років (прожитковий мінімум 2563 грн. х 145% становить 3716,35 на особу, разом 7432,70; 4 дітей 6-18 років (прожитковий мінімум 3196 грн. х 145% становить 4634,20 грн., всього 18536,80 грн.; 1 дитина 18-23 роки (прожитковий мінімум 3028 грн. х 145% становить 4390,60 грн., мати в декреті (прожитковий мінімум 3028 /60% становить 1816,80 грн., всього 32176,90 грн.

Середньомісячний дохід сім'ї позивача становить 6688 грн. Середньомісячний дохід розраховується наступним чином за 6 місяців (одноразова допомога при народженні дітей 8600 грн.. допомога на дітей, які виховуються в багатодітній сім'ї 21000 грн., стипендія доньки ОСОБА_2 за 3 місяці - 4530 грн., за 3 місяці 6000 грн., дорівнює 40130 грн. поділити на 6 місяців становить 6688,33 грн.

32176,90 грн. - 6688,33 грн. становить 25488,57 грн.

Рішенням департаменту № 1438569693-2025-1 від 10.01.2025 року позивачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, щомісячно з врахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї в сумі 23966,00 грн.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, за змістом статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (далі по тексту - Закон №1768-ІІІ в редакції чинній на момент призначення позивачу державної соціальної допомоги), визначено, що середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", врегульовано Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (далі - Порядок №250).

Згідно пункту 5 Порядку № 250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:

- заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;

- декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

- довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

- довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення;

- посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка (за наявності).

Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.

Приписами пункту 7 Порядку № 250 розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім'ї. Розмір прожиткового мінімуму для сім'ї залежить від її складу і визначається як сума прожиткових мінімумів, розрахованих і затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення.

До стабілізації економічного становища в Україні прожитковий мінімум для сім'ї та розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з можливостей державного бюджету і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Для громадян із статусом особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, прожитковий мінімум збільшується на 20 відсотків.

Максимальний розмір державної соціальної допомоги не може перевищувати розміру прожиткового мінімуму для малозабезпеченої сім'ї, крім випадків, передбачених абзацом п'ятим цього пункту.

В силу пункту 9 Порядку № 250, середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців.

Шість місяців становлять шість місяців перед місяцем звернення або два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи).

Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 (далі Порядок № 632).

Законодавство прямо не делегує органу соціального захисту право зменшувати або довільно встановлювати «граничний» розмір допомоги, і тим більше не надає можливості визначати меншу величину прожиткового мінімуму, ніж вона фактично обрахована відповідно до законодавства для конкретної сім'ї.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Водночас, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції при розгляді справи порушені правила розмежування предметної юрисдикції, встановленні ст. 20 КАС України.

Предметом розгляду цієї справи є соціальний захист населення, надання чи отримання соціальних пільг й виплат, тощо.

Відповідно до змісту вимог ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам не підсудні справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч.1 ст.318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25 - 28 цього Кодексу.

Разом з тим, згідно ч.2 ст.318 КАС України справа не підлягає направленню на новий розгляд у зв'язку з порушеннями правил територіальної юрисдикції (підсудності), якщо учасник справи, який подав апеляційну скаргу, при розгляді справи судом першої інстанції без поважних причин не заявив про непідсудність справи.

В матеріалах справи відсутні заяви, клопотання відповідачів з приводу порушення правил предметної підсудності, внаслідок чого рішення суду першої інстанції не може бути скасованим з зазначеної підстави.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області залишити без задоволення, а рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 08 серпня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Мацький Є.М. Залімський І. Г.