Справа № 640/32139/20
13 жовтня 2025 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі судді-доповідача Штульман І.В. та суддів: Оксененка О.М., Черпака Ю.К., розглянувши матеріали апеляційної скарги Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) про зобов'язання вчинити дії, -
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2025 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись з рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2025 року, Департамент соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (надалі - апелянт) 15 серпня 2025 року через «Електронний суд» звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року апеляційну скаргу Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) залишено без руху, оскільки до неї не додано документ про сплату судового збору на суму 1453,44 грн. Відповідачем отримано ухвалу суду в електронному кабінеті 25 вересня 2025 року о 08 год 20 хв, тобто у розумінні частини шостої статті 251 КАС України 25 вересня 2025 року.
На адресу Шостого апеляційного адміністративного суду 06 жовтня 2025 року від Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) надійшло клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору. Клопотання мотивоване обмеженим фінансуванням, у зв'язку з чим апелянт потребує додаткового часу для сплати судового збору.
Надаючи оцінку заявленому клопотанню, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає за необхідне зазначити наступне.
Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя від 14 травня 1981 року №R (81) 7: "В тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати" (підпункт 12 пункту D).
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду є складовою доступу до правосуддя.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини від 19 червня 2001 року у справі "Креуз проти Польщі" право на суд не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
При цьому належних і достатніх доказів вчинення дій, спрямованих на забезпечення сплати судового збору на виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, апелянтом не надано. У свою чергу, будь-яких змін щодо порядку сплати судового збору суб'єктом владних повноважень у зв'язку із введенням воєнного стану в України до Закону України "Про судовий збір" не внесено.
За правилами частини другої статті 121 КАС України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Відповідно до частини другої статті 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Тобто, законодавцем визначено, що десятиденний строк є достатнім для усунення як недоліків позовної заяви, так і апеляційної скарги.
Верховний Суд у постанові від 17 травня 2022 року у справі №826/13250/18 підкреслив, що метою продовження процесуального строку, встановленого судом, є сприяння особі у реалізації процесуального права та/або виконанні процесуального обов'язку. Доцільність продовження процесуального строку обумовлюється рівнем ймовірності, наскільки таке продовження буде ефективним у контексті не тільки реалізації особою процесуального права та/або виконанні процесуального обов'язку, а й правової визначеності учасників правовідносин, спір між якими вирішується із застосуванням процесуальних засобів.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає, що заявлене клопотання про продовження строку для усунення недоліків не містить підтверджених належними і допустимими доказами обґрунтувань необхідності його задоволення.
Станом на час розгляду матеріалів даної апеляційної скарги, недолік, визначений ухвалою суду про залишення апеляційної скарги без руху, відповідач не усунув, не надав доказів сплати судового збору.
Відповідно до частини другої статті 298 КАС України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
За змістом пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України, апеляційна скарга повертається апелянту, якщо він у встановлений судом строк не усунув недоліки апеляційної скарги, яку залишено без руху.
Згідно частини п'ятої статті 298 КАС України, питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п'яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Враховуючи те, що апелянт в установлений судом строк, недоліки апеляційної скарги не усунув, то апеляційна скарга підлягає поверненню особі, яка її подала.
Керуючись статтями 169, 248, 296, 298, 321, 325, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У задоволенні клопотання Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) про відстрочення або розстрочення сплати судового збору - відмовити.
Апеляційну скаргу Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) про зобов'язання вчинити дії, - повернути особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач І.В. Штульман
Судді: О.М. Оксененко
Ю.К. Черпак