Постанова від 13.10.2025 по справі 620/14235/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/14235/24 Головуючий у 1-й інстанції: Скалозуб Ю.О.

Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Черпака Ю.К.,

суддів Файдюка В.В., Штульман І.В.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2025 року, ухвалене в порядку спрощеного (письмового) позовного провадження без повідомлення та виклику сторін, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач/ ОСОБА_1 ) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (далі - відповідач/апелянт/ГУ ДСНС у Київській області) про:

- визнання протиправними дії ГУ ДСНС у Київській області щодо відмови включити відомості про індексацію грошового забезпечення та доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року № 831, до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби, що подається для призначення пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати ГУ ДСНС у Київській області включити відомості про індексацію грошового забезпечення та доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року № 831, до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби, що подається для призначення пенсії ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що під час проходження служби йому нараховувались та виплачувались індексація грошового забезпечення і доплата за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачені статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року № 831. Водночас у документах, підготовлених ГУ ДСНС у Київській області для призначення пенсії, ці виплати були безпідставно не враховані, що суттєво занижує розмір пенсії. Наголошував, що індексація грошового забезпечення має систематичний характер і є складовою грошового забезпечення, яка повинна включатися до довідок та грошового атестата для правильного обчислення пенсії. Крім того, посилався на вимоги Конституції України, статей 9, 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», статей 12, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також положення Порядку обчислення вислуги років та виплати пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» від 17 липня 1992 року № 393, якими визначено обов'язок включення усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій при розрахунку пенсії. Вказував, що відмова відповідача врахувати зазначені складові суперечить правовим висновкам Великої Палати Верховного Суду (постанова від 06 лютого 2019 року у справі №522/2738/17), яка підтвердила необхідність врахування індексації та щомісячних доплат при обчисленні пенсій.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2025 року позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправними дії ГУ ДСНС у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 включити відомості про індексацію грошового забезпечення та доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року № 831, до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби, що подається для призначення пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано ГУ ДСНС у Київській області включити відомості про індексацію грошового забезпечення та доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року № 831, до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби, що подається для призначення пенсії ОСОБА_1 .

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДСНС у Київській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 211, 20 грн.

Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що доплата за несення служби в зоні відчуження ЧАЕС і індексація грошового забезпечення є щомісячними, систематичними виплатами, які мають постійний характер та входять до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Суд зазначив, що частина третя статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393, пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України № 704 та пункт 3 Інструкції МВС № 623 прямо вимагають враховувати всі щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії за 24 останні календарні місяці служби. Доплата за роботу в зоні відчуження встановлена статтями 39, 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України № 831 і тому є складовою грошового забезпечення, що підлягає включенню до грошового атестата і довідки. Щодо індексації, суд підкреслив, що це державна гарантія підтримання купівельної спроможності доходів, вона має щомісячний (систематичний) характер і відповідно до абзацу 2 частини третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» підлягає нарахуванню військовослужбовцям, а тому повинна враховуватися при визначенні розміру пенсії за вислугу років. Ігнорування індексації призводить до використання знеціненого грошового забезпечення при обчисленні пенсії, що порушує конституційне право на соціальний захист. Суд відхилив заперечення відповідача про «непостійний» характер виплат як такі, що суперечать нормативним приписам і матеріалам справи (довідки та лист відповідача підтверджують нарахування і виплату доплати за ЧАЕС та індексації у спірний період). Додатково суд послався на правові висновки ВП ВС (постанова від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17) та Верховного Суду (зокрема, постанови від 26 листопада 2020 року у справі № 372/224/16-а; від 05 лютого 2020 року у справі № 638/13719/19; від 24 червня 2020 року у справі № 642/1359/17; від 26 серпня 2021 року у справі № 240/7853/19; від 12 вересня 2023 року у справі № 640/4392/22; від 30 листопада 2023 року у справі № 380/21619/21), які підтверджують необхідність врахування як доплати за ЧАЕС, так і індексації при призначенні/перерахунку пенсій.

В апеляційній скарзі ГУ ДСНС у Київській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Апелянт зазначив, що суд помилково застосував положення законодавства, яке регулює правовий статус військовослужбовців, тоді як до осіб рядового і начальницького складу ДСНС підлягають застосуванню норми спеціального законодавства у сфері цивільного захисту. На думку апелянта, доплата за роботу у зоні відчуження ЧАЕС, встановлена постановою Кабінету Міністрів України № 831, не входить до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 704 та Інструкцією МВС № 623, і не має постійного характеру, а тому не підлягає включенню до грошового атестата та довідки для призначення пенсії. Крім того, з цієї доплати не сплачуються страхові внески, а її розмір змінюється залежно від прожиткового мінімуму, тому вона не може вважатися сталою складовою грошового забезпечення. Щодо індексації грошового забезпечення, то вона не є самостійним видом грошового забезпечення, а має компенсаційний тимчасовий характер і припиняється при підвищенні тарифних ставок чи окладів. Вона не включається до довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, оскільки спрямована виключно на підтримання купівельної спроможності доходів. Апелянт також послався на правові висновки Верховного Суду, зокрема на постанову від 16 квітня 2024 року у справі № 240/1996/23 та постанову Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2024 року у справі № 580/1974/23, де сформульовано правову позицію, за якою ні індексація, ні доплата за ЧАЕС не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру і не підлягають включенню до грошового атестата та довідки.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

З метою повного та всебічного встановлення обставин справи, колегією суддів вирішено продовжити на розумний строк її апеляційний розгляд.

Апеляційний розгляд справи відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) здійснюється в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами та на основі наявних доказів.

Згідно з частинами першою та другою статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, повноту встановлення фактичних обставин справ та їх правову оцінку, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що ОСОБА_1 проходив службу в органах ДСНС України та з 06 грудня 2021 року був звільнений у запас за пунктами 12, 56, 173, 176 підпунктом «З» (за станом здоров'я) Положення про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу на підставі наказу начальника ГУ ДСНС у Київській області № 395 о/с від 06 грудня 2021 року (т. 1, а.с. 10).

Відповідно до вимог Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу цивільного захисту 11 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області ОСОБА_1 виданий грошовий атестат № 9 про встановлені види грошового забезпечення для встановлення пенсії (т.1, а.с. 15).

Згідно із вимогами Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань ОСОБА_1 сформовано довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільненні, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 08 грудня 2021 року № 32 (т.1, а.с. 16).

Довідка містить такі складові як надбавка за особливості проходження служби та премія.

Листом від 04 жовтня 2024 року відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що спірні виплати хоч і є постійними, проте не входять до складу грошового забезпечення, а тому підстави для їх включення до грошового атестату відсутні (т. 1, а.с. 13-14).

Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду.

Колегія суддів, переглядаючи рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - Постанова № 704) приписано здійснювати виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2018 року № 623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція № 623).

Пунктом 3 Інструкції № 623 передбачено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Вказані норми Інструкції № 623 кореспондують приписам пункту 2 Постанови № 704 та положенням частини другої статті 9 Закону № 2011-XII.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» від 17 липня 1992 року № 393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Згідно з частиною першою статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Частиною першою статті 40 Закону № 796-XII передбачено, що військовослужбовцям, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення, підвищення оплати праці провадиться шляхом нарахування на оклади грошового утримання надбавок, встановлених статтею 39 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» від 10 вересня 2008 року № 831 установлено, що з 1 січня 2017 року особам, які постійно працюють, а також поліцейським, особам рядового та начальницького складу органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державного агентства з управління зоною відчуження, військовослужбовцям Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 150 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року.

Системний аналіз пункту 3 Інструкції № 623, пункту 2 Постанови № 704 та частини другої статті 9 Закону № 2011-XII дає підстави для висновку, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Отже, Закон, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону, який є вичерпним.

Як вбачається з довідки ГУ ДСНС України у Київській області № 44 від 04 жовтня 2024 року, ОСОБА_1 з грудня 2019 року по листопад 2021 року включно отримував, зокрема, доплату за роботу в зоні радіоактивного забруднення згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» від 10 вересня 2008 року №831 (а.с. 27).

Доплата за несення служби в зоні відчуження Чорнобильської АЕС є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, яку отримував позивач під час проходження служби. Ця доплата має постійний характер для осіб, які несуть службу в зоні радіоактивного забруднення Чорнобильської АЕС.

Таким чином, позивач отримував за останньою штатною посадою перед звільненням доплату, передбачену статтями 39, 40 Закону № 796-XII.

При цьому, Закон № 2262-ХІІ не виключає з обчислення пенсії спірну доплату, передбачену Законом № 796-XII.

Тобто, доплата за виконання службових обов'язків у зоні відчуження Чорнобильської АЕС є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який позивач отримував під час проходження служби, така доплата входить до грошового забезпечення та має постійний характер, тому має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення та перерахунок пенсії.

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17 та Верховним Судом у постанові від 26 листопада 2020 року у справі № 372/224/16-а і постанові від 31 серпня 2022 року у справі № 120/3807/18-а.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що дії відповідача щодо не включення позивачу до грошового атестата і довідки про щомісячні види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби, що подається для призначення пенсії, щомісячної доплати за роботу у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, передбаченої статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» від 10 вересня 2008 року № 831 є протиправними.

Щодо позовних вимог в частині необхідності включення відомостей про індексацію грошового забезпечення до грошового атестата і довідки про щомісячні види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби, що подається для призначення пенсії, колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.

Абзацом 2 частини 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Пунктом 14 розділу І Інструкції №623 регламентовано, що індексація грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу здійснюється в порядку та розмірах, установлених чинним законодавством України.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII).

Згідно зі статтею 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону № 1282-XII про індексацію передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» містить відсилочну норму, суд доходить висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті).

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Наведений висновок щодо застосування вказаних правових норм міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 05 лютого 2020 року у справі № 638/13719/19, від 24 червня 2020 року у справі № 642/1359/17, від 26 серпня 2021 року у справі № 240/7853/19, від 12 вересня 2023 року у справі № 640/4392/22, від 30 листопада 2023 року у справі № 380/21619/21.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що особи, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, мають також право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум отримуваної ними індексації доходів.

До того ж, наявна у матеріалах справи довідка ГУ ДСНС у Київській області від 04 жовтня 2024 року № 45 підтверджує, що з квітня 2011 року по листопад 2021 року ОСОБА_1 нараховувалася та виплачувалася індексація грошового забезпечення (а.с. 18).

Таким чином, оскільки індексація підлягає включенню до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія військовослужбовця, то дії ГУ ДСНС України у Київській області щодо відмови включити відомості про індексацію грошового забезпечення до складу довідки про щомісячні види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби, що подається для призначення пенсії, є протиправними.

Відповідно до пункту 1 розділу XXХІ Інструкції № 623 при переміщеннях по службі, переведеннях, а також при звільненні осіб рядового і начальницького складу фінансовий підрозділ (бухгалтерія) зобов'язаний забезпечити їх усіма належними видами грошового забезпечення і про виплачені суми зробити відповідні записи в грошовому атестаті (додаток 4).

Грошовий атестат особам рядового і начальницького складу видається, зокрема, при звільненні в запас або відставку із призначенням пенсії.

Особам рядового і начальницького складу, які звільняються зі служби цивільного захисту з правом на пенсію, грошовий атестат після оформлення надсилається разом з іншими документами до відповідного пенсійного органу для призначення пенсії.

Особам рядового і начальницького складу, звільненим зі служби без права на пенсію, грошовий атестат не видається.

Пунктом 3 розділу XXХІ Інструкції № 623 передбачено, що грошові атестати розбірливо заповнюють і підписують керівник органу управління (підрозділу) та керівник фінансового підрозділу, після чого скріплюють печаткою.

При заповненні грошового атестата в пункті 1 зазначаються, зокрема, розмір фактично виплаченого грошового забезпечення особі рядового та начальницького складу за останній період служби (в межах місяця, за який проводиться виплата) з розбивкою по видах.

Поряд із сумою фактично виплачених додаткових видів грошового забезпечення зазначаються у відсотках розміри надбавок та доплат, що були фактично встановлені особі відповідно до чинного законодавства (наказів керівника органу управління (підрозділу)).

У підпункті 2 пункту 7 грошового атестата зазначається грошове забезпечення, що виплачувалось особі за останньою штатною посадою за повний місяць служби.

Із змісту вказаних норм випливає, що у грошовому атестаті зазначається розмір фактично виплаченого грошового забезпечення особі рядового та начальницького складу за останній період служби (в межах місяця, за який проводиться виплата) з розбивкою по видах.

З наявної у матеріалах справи копії грошового атестата № 9 (т. 1, а.с. 15) вбачається, що у пункті 1 відсутня інформація про виплату позивачу індексації грошового забезпечення. Також, у грошовому атестаті відсутня інформація про виплату позивачу щомісячної доплати за роботу у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, передбаченої статтею 40 Закону № 796-XII та постановою Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» від 10 вересня 2008 року № 831.

Доводи апелянта щодо висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 16 квітня 2024 року у справі № 240/1996/23 та Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2024 року у справі № 580/1974/23, суд відхиляє як нерелевантні до спірних правовідносин. Зазначені рішення ухвалені за інших фактичних обставин, зокрема стосувалися іншого виду доплат та особливостей їх правового режиму і документального підтвердження. Крім того, наведені у них висновки не заперечують правової позиції Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, де йдеться про обов'язковість врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та індексації при обчисленні пенсій, якщо такі виплати фактично здійснювалися у 24-місячному періоді перед звільненням. У цій справі наявні належні докази систематичної виплати як доплати за службу в зоні ЧАЕС, так і індексації у спірний період (довідка № 45 від 04 жовтня 2024 року), що підтверджує відмінність від вказаних прецедентів.

Доводи апелянта щодо несплати чи неповної сплати ЄСВ не можуть бути підставою для невключення спірних виплат, оскільки частина третя статті 43 Закону № 2262-ХІІ та пункт 7 Постанови № 393 визначають вирішальним те, що виплата належить до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та фактично нараховувалась у 24-місячному періоді. Сам факт сплати ЄСВ підтверджує лише базу нарахування, але не змінює правової природи виплати і не виключає її з передбаченого законом переліку.

З урахуванням наведеного обґрунтованими є позовні вимоги та підлягають задоволенню.

Оскільки суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, то колегія суддів згідно із статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги залишає її без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2025 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.

Судді: Файдюк В.В.

Штульман І.В.