Постанова від 14.10.2025 по справі 420/36057/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/36057/24

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Скрипченка В.О.,

суддів Коваля М.П. та Осіпова Ю.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року (суддя Харченко Ю.В., м. Одеса, повний текст рішення складений 25.02.2025) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити пенсії дії,-

ВСТАНОВИВ:

28.11.2024 до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо припинення нарахування з 01 жовтня 2024 року доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 року №713;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01 жовтня 2024 року нарахувати та виплатити щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 року №713, без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням виплачених сум;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.12.2019 року у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити пенсію з 01.12.2019 року в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням виплачених сум;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.10.2024 року перерахованої пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії) максимальним розміром;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром пенсії (з урахуванням встановлених підвищень, надбавок, доплат до пенсії) з 01.10.2024 року.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. з 01 жовтня 2024 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 року №713.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. з 01 жовтня 2024 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 року №713, без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2024 року у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.09.2024 року у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням сторони подали апеляційні скарги.

В апеляційній скарзі позивача ставить питання про скасування рішення суду першої інстанції в частині відмови зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату без обмеження максимальним розміром пенсії (з урахуванням встановлених позивачу підвищень, надбавок, доплат до пенсії) з 01.10.2024 року, та ухвалити нове рішення, яким цю позовну вимогу задовольнити.

На обґрунтування поданої скарги зазначено, що 27 червня 2024 року Одеський окружний адміністративний суд своїм рішенням по справі №420/13855/24 зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 року без обмеження максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум. На підставі даних судових рішень, загальний розмір пенсії апелянта повинен був становити 37786,71 грн.

Відповідач своїм правом подати відзив на апеляційну скаргу не скористався, що, відповідно до частини четвертої статті 304 КАС України, не перешкоджає апеляційному перегляду справи.

В апеляційній скарзі відповідача ставиться питання про скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

На думку апелянта, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.

В обґрунтування порушення норм матеріального права зазначається, що перерахунок пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції від 11.11.2015 №988 та постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 було проведено в березні 2018 року з урахуванням основного розміру грошового забезпечення позивача у розмірі 70%, оскільки 01.05.2014 набули чинності зміни, внесені Законом України №1166-VII від 27.03.2014 "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України" до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.92 №2262-ХІІ. Статтю 13 зазначеного Закону викладено в такій редакції: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, встановлено у розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Враховуючи, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції" від 11.11.2015 №988 право на перерахунок пенсії позивача у зв'язку зі зміною посадового окладу виникло 01.01.2016, основний розмір грошового забезпечення встановлено 70%, відповідно до вимог діючого на цей час законодавства. Оскільки до проведення відповідного перерахунку позивач отримував пенсію виходячи з розміру грошового забезпечення, яке він отримував особисто на момент звільнення з військової служби, тому і відсотковий розмір грошового забезпечення був застосований відповідно до законодавства, що діяло на момент призначення пенсії.

Щодо щомісячної доплати, то апелянт зазначає, на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/13855/24 ОСОБА_1 24.09.2024 проведено перерахунок пенсії, за результатом чого її розмір збільшився з 5270,64 грн до 25785,20 грн, і тому щомісячна доплата згідно з Постановою №713 відсутня.

Щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром, апелянт зауважив, що розмір пенсії позивача складає 36286,71 грн. і її виплата проводиться без її обмеження.

На обґрунтування порушення судом норм процесуального права апелянтом зазначається, з позовом позивач звернувся в 2024 році, при цьому позовні вимоги стосуються перерахунку починаючи з 2019 року, а тому позивачем було пропущено строки позовної давності без поважних на те підстав. Таким чином, позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду відповідно до ст. 240 КАС України.

Позивач своїм правом подати відзив на апеляційну скаргу не скористався, що, відповідно до частини четвертої статті 304 КАС України, не перешкоджає апеляційному перегляду справи.

Справа розглянута судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження.

Апеляційним судом справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до статті 311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційних скарг, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів і вимог поданих скарг, апеляційний суд дійшов таких висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

23 березня 2023 року Одеський окружний адміністративний суд своїм рішенням по справі №420/818/23 зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.11.2021 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 року №713 з урахуванням виплачених сум.

14 вересня 2023 року Одеський окружний адміністративний суд своїм рішенням по справі №420/17061/23 зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром пенсії (з урахуванням встановлених позивачу підвищень, надбавок, доплат до пенсії) з 01.06.2023 року, у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.

27 червня 2024 року Одеський окружний адміністративний суд своїм рішенням по справі №420/13855/24 зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 року без обмеження максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.

При здійсненні перерахунків пенсії на підставі згаданих судових рішень ГУ ПФУ в Одеській області зменшено основний розмір пенсії з 80% до 70%, та припинило виплату щомісячної доплати відповідно до Постанови КМУ №713 у розмірі 2000 гривень.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління із заявами про здійснення позивачу перерахунку пенсії з урахуванням постанови КМУ №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року, встановивши основний розмір пенсії - 80% від грошового забезпечення, а також нарахувати та виплатити щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови №713 з урахуванням раніше виплачених сум та без обмеження пенсії максимальним розміром безстроково.

Листами №26634-24106/Ф-02/8-1500/24 від 25.09.2024 року та 29146-26638/Ф-02/8-1500/24 від 25.10.2024 заявника повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку пенсії та виплати доплати, без обмеження пенсії максимальним розміром.

Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправними ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з даним позовом.

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог суд першої інстанції погодився з доводами позивача про протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.12.2019 року у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Мотивуючи свої висновки суд, спираючись на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 28.01.2021 (справа №420/40/20) зазначив, що у всіх випадках при перерахунку призначеної особі відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсії пенсійний орган повинен застосовувати відсоткове значення розміру пенсії по відношенню до грошового забезпечення у розмірі, який особа отримувала станом на момент здійснення такого перерахунку.

Визнаючи протиправне зупинення виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови №713, суд вважав, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Одеській області на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром суд дійшов висновку, що такі вимоги заявлено позивачем передчасно.

Надаючи правову оцінку законності і обґрунтованості рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг колегія суддів зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України установлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували зокрема, на військовій службі, визначено Законом України від 09 квітня 1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому, частиною 2 вказаної статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Відсоткове співвідношення, встановлене статтею 13 Закону №2262-ХІІ, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу було призначено пенсію у розмірі 80 % від грошового забезпечення.

В подальшому, стаття 13 Закону №2262-ХІІ неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому, застосування цього показника до перерахунку пенсії позивача є протиправним, оскільки стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених. Разом з тим, вимогами чинного законодавства передбачено дію принципу незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін не зазнавала, а тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

При перерахунку пенсії позивача відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24 квітня 2018 року у справі №686/12623/17 та постанові Великої Палати Верховного суду від 16 жовтня 2019 року у справі №240/5401/18.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку стосовно наявності у позивача права на виплату пенсії у розмірі 80 % сум грошового забезпечення.

Відхиляючи доводи апеляційної скарги ГУПФУ на пропуск позивачем строку звернення до суду колегія суддів звертає увагу апелянта на те, що за загальним правилом 6-ти місячний строк звернення до суду обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. З матеріалів справи вбачається, що перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 у розмірі 70% грошового забезпечення було проведено 01.08.2024. До суду позивач звернувся 20.11.2024, тобто в межах встановлених строків. Таким чином підстав залишення позовних вимог без розгляду відповідно до ст. 240 КАС України не вбачається.

Щодо висновків суду першої інстанції про наявність у позивача права на отримання щомісячної доплати до пенсії.

Так, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України 14 липня 2021 року прийняв постанову №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова №713).

Відповідно до пункту 1 Постанови №713 з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року №2146-IX "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо пенсій в разі втрати годувальника"), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

У постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22 Верховний Суд дійшов наступного висновку:

"44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

45. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

46. Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах."

Як зазначається з матеріалів справи та визнається відповідачем в апеляційні скарзі, пенсійний орган припинив виплату щомісячної доплати до пенсії позивача відповідно до Постанови №713 у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі рішення суду по справі №420/13855/24.

Ураховуючи, що згаданим судовим рішенням ГУПФУ зобов'язано перерахувати пенсію позивача лише без обмеження максимальним розміром, що не обумовлено підвищенням грошового забезпечення, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправні дії Головного управління щодо припинення нарахування та виплати позивачу доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. з 01 жовтня 2024 року відповідно до Постанови №713.

Щодо висновків суду першої інстанції про передчасність позовних вимог в частині зобов'язання ГУПФУ здійснити перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром (суд встановив, що станом на момент звернення позивача з цим позовом, він отримує пенсії без обмеження максимальним розміром у розмірі 32396,27 грн.), то колегія суддів вважає їх такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.

Так, в апеляційній скарзі ГУПФУ стверджує, що розмір пенсії позивача складає 36286,71 грн. і її виплата проводиться без її обмеження.

Проте в матеріалах справи містяться розрахунки пенсії позивача від 01.08.2024, від 01.09.2024 та від 01.11.2024, з яких вбачається, що підсумковий розмір пенсії ОСОБА_1 становить 36687,34 грн., а з урахуванням максимального розміру - 36286,71 грн.

Наведене спростовує доводи пенсійного органу про виплату позивачу пенсії без обмеження та свідчить про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту.

Таким чином, колегія суддів не може погодитися з висновками суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог.

Підсумовуючи викладене колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги пенсійного органу про відсутність підстав для задоволення позовних вимог не знайшли своє підтвердження під час перегляду справи та спростовуються встановленими судом обставинами. Водночас доводи апеляційної скарги позивача є обґрунтованими, тому, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині відмови у задоволенні позову з прийняттям нового рішення.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За приписами частини першої та частини другої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Відтак апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає, а апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 292, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Прийняти у відповідній частині нове рішення, яким:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.10.2024 року перерахованої ОСОБА_1 пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії) максимальним розміром;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром пенсії (з урахуванням встановлених підвищень, надбавок, доплат до пенсії) з 01.10.2024 року.

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає відповідно до ч. 6 ст. 12, ст. 257 та ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя-доповідач В.О.Скрипченко

Суддя М.П.Коваль

Суддя Ю.В.Осіпов