Постанова від 14.10.2025 по справі 400/8819/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/8819/24

Суддя першої інстанції: Мельник О.М.

Час та місце ухвалення судового рішення «--:--», м.Миколаїв

Повний текст судового рішення складений 14.03.2025

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Шевчук О.А., Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17.09.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій при виконанні судових рішень; зобов'язання здійснити йому перерахунок пенсійного забезпечення починаючи з 01.08.2024 з урахування 73% грошового забезпечення, 2000грн. відповідно до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 та індексації виплат ОСНП 2022 в сумі 1468,73грн., ОСНП 2023 в сумі 1500грн. із зобов'язанням виконання при усіх подальших змінах у пенсійному забезпеченні; зобов'язання виплатити заборгованість, що виникла з вини посадових осіб, які займаються перерахунком пенсійного забезпечення, яка складає щомісячно 5634,87грн. (3% від грошового забезпечення 22204,7грн. - 666,14грн., доплата 2000грн. по Постанові КМУ №713, індексація за 2022, 2023 - 2986,73грн.).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Станом на 01.07.2024 позивач отримував пенсійне забезпечення відповідно до судового рішення у справі №400/2838/23 від 22.05.2023 в розмірі 73% грошового забезпечення, з урахуванням доплати відповідно до Постанови №713 від 14.07.2021 у розмірі 2000грн. та індексаційних виплат - ОСНП 2022 - 1486,73грн., ОСПН 2023 - 1500грн. Однак, при проведенні перерахунку пенсії, на виконання судового рішення у справі №400/3685/24 від 30.05.2024 (перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки із визначенням грошового забезпечення станом на 01.01.2023), з 01.08.2024 пенсійним органом було скасовано попередній розрахунок пенсії станом на 01.07.2024 та протиправно виключено доплату до Постанови №713, ОСНП 2022, 2023.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 позов задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії з 01.08.2024 без урахування суми індексації пенсії, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та доплати по постанові Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73% сум грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію з 01.08.2024 з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум; в решті позовних вимог відмовлено.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, зазначив, що Постановами КМУ №118, №168, №713 визначено підвищення пенсії, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому вважав, що відповідач, після проведення перерахунку пенсії позивача, на виконання судового рішення від 30.05.2024 у справі №400/3685/24, протиправно припинив нарахування та виплату індексації відповідно до зазначених постанов. Щодо визначення відсоткового розміру пенсії від відповідних сум грошового забезпечення, суд першої інстанції зазначив, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним та складає 73%, а не 70%.

Разом з тим, суд першої інстанції зауважив на дискреції повноважень пенсійного органу в частині позовних вимог зобов'язального характеру стосовно виплати позивачу заборгованості за усі місяці, у зв'язку з чим відмовив у задоволенні позову в цій частині.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просить скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги скаржник зазначає, що згідно висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 16.12.2024 у зразковій справі №400/6254/24, перерахунок пенсії військовослужбовця, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, є перерахунком пенсії з підвищенням, а тому відповідно до постанов КМУ №118 від 16.03.2022, №168 від 24.03.2023 та постанови КМУ №713 від 14.07.2021 наявні правомірні підстави для невиплати індексації за минулі 2022, 2023 роки та доплати у розмірі 2000грн. З огляду на зазначене, враховуючи, що на виконання рішення суду від 30.05.2024 у справі №400/3685/24 пенсійним органом 01.08.2024 здійснено перерахунок пенсії позивача (з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки №9/1/1239 від 12.02.2024 про визначення грошового забезпечення виходячи з прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023), тобто у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає частковому задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 . /а.с.16/

У відповідності до розрахунку про призначення пенсії, відсотковий розмір пенсійної виплати позивача становить 73% грошового забезпечення. /а.с.11/

Відповідно до розрахунку станом на 05.06.2024 розмір пенсії позивача, виходячи із 73% грошового забезпечення, складав 16755,75грн., у т.ч. індексація: базовий ОСНП 2022 - 1486,73грн., базовий ОСНП 2023 - 15000грн., базовий ОСНП 2024 - 1083,06грн.; доплата відповідно до Постанови №713 від 14.07.2021 - 2000грн. /а.с.9/

На виконання судового рішення у справі №400/3685/24 (перерахунок та виплата пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки станом на 01.01.2023) відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.08.2024.

Відповідно до розрахунку основний розмір пенсії позивача становить 16846,97грн. Основний розмір пенсії обчислений виходячи з 70% грошового забезпечення - 15543,29грн., базовий ОСНП 2024 - 1237,25грн. /а.с.10/

02.08.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Миколаївській області із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії з 01.08.2024 із врахуванням 2000грн. відповідно до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 та індексації виплат ОСНП 2022 в сумі 1468,73грн., ОСНП 2023 в сумі 1500грн. /а.с.5/

19.08.2024 відповідач листом відмовив позивачу у зазначеному перерахунку, оскільки на виконання судового рішення у справі №400/3685/24 основний розмір пенсії збільшився більш ніж на 2000грн., а тому відсутні підстави для нарахування доплати відповідно до Постанови №713 від 14.07.2021. Крім того, повідомив про відсутність підстав для врахування індексації відповідно до Постанов №118, №168, оскільки основний розмір пенсії визначений із грошового забезпечення станом на 2023. /а.с.7-8/

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування індексації базового ОСНП 2022, базового ОСНП 2023 та доплати у розмірі 2000грн., визначеною Постановою КМУ №713 від 14.07.2021, а також обрахунку пенсії, виходячи з 70% грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Оскільки судове рішення оскаржується в частині задоволення позовних вимог, то перевірка законності і обґрунтованості рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог апеляційним судом не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла до наступних висновків.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до ч.ч.1, 2, 4 ст.63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що обов'язок щодо нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

За аналізом наведених правових норм можна дійти висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ та на виконання судового рішення у справі №400/3685/24 (перерахунок та виплата пенсії з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки станом на 01.01.2023 у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму) пенсійним органом з 01.08.2024 було здійснено перерахунок його пенсії, виходячи із 70% грошового забезпечення, до розміру якої враховано індексацію базового ОСНП 2024 та не враховано минулу індексацію базового ОСНП 2022, 2023 років, а також доплату у розмірі 2000грн. відповідно до Постанови №713 від 14.07.2021.

В свою чергу, позивач вважає такий перерахунок пенсії протиправним.

Таким чином, спірним питанням в даній справі є встановлення наявності/відсутності підстав для виплати позивачу індексації в розмірі, передбаченому Постановами №118, №168, під час перерахунку пенсії на виконання судового рішення, пов'язаного зі зміною розміру грошового забезпечення, а також доплати у розмірі 2000грн. відповідно Постанови №713 від 14.07.2021. Разом з тим, перевірці підлягає правомірність зниження відсоткового значення основного розміру пенсії позивача.

Надаючи оцінку правомірності зниження відсоткового розміру грошового забезпечення, колегія суддів зазначає, що питання стосовно зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії, призначеної відповідно до Закону України №2262-ХІІ, було предметом розгляду у зразковій справі №240/5401/18.

За результатами перегляду вказаної справи Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 погодилася із висновками Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладеним у рішенні від 05.02.2019 про наявність підстав для задоволення позову та про те, що при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до ст.63 Закону №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч.2 ст.13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Також, Верховний Суд у постанові від 28.01.2021 у справі №420/40/20 дійшов висновку, що правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18, містить дві обставини: при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення; відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. Правильним є застосування цього правового висновку лише до правовідносин, у яких відсоткове значення розміру пенсії осіб не змінювалось від моменту призначення до перерахунку у бік зниження. Натомість, до правовідносин у цій справі (та всіх аналогічних) необхідно застосовувати лише першу частину зазначеного правового висновку «при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення».

Тобто, Верховний Суд розширив зазначений правовий висновок наступним чином: «у всіх випадках при перерахунку призначеної особі відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсії Пенсійний орган повинен застосовувати відсоткове значення розміру пенсії по відношенню до грошового забезпечення у розмірі, який особа отримувала станом на момент здійснення такого перерахунку».

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у постановах від 23.05.2023 у справі №380/24477/21, від 27.06.2023 у справі №260/3724/22, від 27.08.2024 року у справі №300/596/22, від 17.09.2025 у справі №560/7397/24.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах

Таким чином, оскільки відповідно до розрахунку позивачу пенсії визначено 73% грошового забезпечення /а.с.11/, під час перерахунку пенсії позивача на виконання судового рішення у справі №400/3685/24, пенсійним органом протиправно зменшено відсоток основного розміру пенсії до 70%.

Щодо позовних вимог про врахування сум індексації пенсії позивача, що нараховується на підставі положень постанов КМУ №118, №168 колегія суддів зазначає наступне.

Так, Закон України від 03.07.1991 №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (надалі - Закон України №1282-XII) визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Статтею 2 Закону України №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України №1282-XII підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтями 4, 6 цього Закон є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування.

Таким чином, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, яка має систематичний характер, а тому індексація є невід'ємною складовою сум при розрахунку пенсії, зокрема, військовослужбовцям.

Підстави для проведення індексації визначено ст.4 Закону України №1282-XII, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, за правилами п.4 якого частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Водночас, у зв'язку з необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022 року було прийнято Закон України № 2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» (надалі - Закон України №2040-IX), яким, зокрема, ст.64 Закону України №2262-XII ч.5 ст.2 Закону України №1282-XII було викладено в новій редакції.

Так, ч.5 ст.2 Закону №1282-XII в редакції Закону №2040-IX визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону №1058-IV.

При цьому відповідно до ст.64 Закону України №2262-XII у редакції Закону України №2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Частиною 2 ст.42 Закону України №1058-IV в редакції Закону України №2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022, визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Запровадивши Порядком №124 удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема, особам, пенсія яким призначена за Законом України №2262-XII, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів, незалежно від умов, з якими Закон №1282-XII пов'язував підстави для проведення індексації доходів, зокрема пенсій (грошові доходи населення підлягали індексації лише у межах розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у разі перевищення величиною індексу споживчих цін порогу індексації, який установлювався в розмірі 103 відсотка).

З метою забезпечення у 2022-2023 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку в межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Зокрема, у 2022 -1,14 відповідно до постанови КМУ №118, у 2023 році - 1,197 згідно з постановою КМУ №168.

Так, п.1 постанови КМУ №118 установлено, що з 01.03.2022 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України №1058-IV), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Порядок №124), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до п.2 Постанови №118 з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 року відповідно до Закону №2262-XII, та перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262-XII, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII.

Пунктом 1 постанови КМУ №168 установлено, що з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.

Згідно з п.2 Постанови №168 з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 Постанови №118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 року відповідно до Закону №2262-XII, та перерахунку пенсії відповідно до цього Закону, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII.

Аналізуючи вищезазначені положення постанов Уряду, Верховний Суд у постанові від 16.12.2024 у зразковій справі №400/6254/24, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2025, наголосив на тому, що у випадку перерахунку пенсії відповідно до Закону України №2262-XII у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, зумовленим зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом України про Державний бюджет на відповідний рік, індексація пенсії, передбачена відповідними постановами Уряду, не здійснюється.

Велика Палата Верховного Суду, погодившись з указаним висновком, також констатувала, що перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України №2262-XII, у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, виключає можливість подальшого застосування механізму індексації, встановленого вищезазначеними постановами Кабінету Міністрів України.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів доходить висновку, що перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови КМУ №704, є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до постанов КМУ №118, №168 є правомірною підставою для невиплати індексації за відповідні роки.

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у постановах від 10.04.2025 у справі №560/6475/24, від 10.04.2025 у справі 620/5314/24, від 30.04.2025 у справі №620/12317/24, від 19.06.2025 у справі №240/15897/24.

Стосовно обґрунтованості припинення виплати передбаченої положеннями постанови КМУ №713 доплати до пенсії у розмірі 2000грн. слід зазначити наступне.

Так, з метою поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України 14.07.2021 прийняв постанову КМУ №713.

За змістом п.1 постанови КМУ №713 з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону №2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII станом на 01 березня 2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2000грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника» від 24 березня 2022 року №2146-IX), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється у сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Суд також зазначає, що відповідно до пояснювальної записки до проєкту постанови КМУ №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб, яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає близько 2000 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій залежно від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2000,00 - 2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України з 01.07.2021 особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія відповідним особам переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, тобто такі доплати є тимчасовими.

Отже, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 цієї постанови є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка була підставою для ухвалення постанови КМУ №713, а саме зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Іншими словами, доплати до пенсій (розмір яких обчислювався з прожиткового мінімуму станом на 01.03.2018), передбачені постановою КМУ №713, здійснювалися тимчасово до перерахунку відповідних пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), зокрема через підвищення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на відповідний рік відповідно до п.4 постанови КМУ №704 в редакції з 29.01.2020.

За аналогічних правовідносин, здійснивши аналіз п.1 постанови КМУ №713 у сукупності з приписами ст.63 Закону №2262-XII, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в рішенні від 16.12.2024 у зразковій справі №400/6254/24, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2025 року, дійшов висновків, що перерахунок пенсії позивача на підставі рішення суду у справі вважається таким, що виник на підставі, встановленій нормативно-правовим актом, а саме через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що має наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та є підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям відповідно до ст.ст.43, 63 Закону №2262-XII.

Тобто у цьому випадку не має значення, що перерахунок пенсії здійснено на виконання рішення суду чи/або одразу на підставі безпосередньо поданої уповноваженим органом довідки до пенсійного органу. Ключовим фактором для визначення пенсій, які переглядалися (перераховувалися) після 01.03.2018 в розумінні постанови КМУ №713 як підстави для припинення або зміни доплати, передбаченої цією постановою, є саме підвищення пенсії після її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців, а саме прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, як розрахункової величини для визначення посадових окладів військовослужбовців.

Таким чином, враховуючи зазначені висновки, а також беручи до уваги те, що пенсія позивача на виконання судового у справі №400/3685/24 перераховувалася у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, що зумовлене зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом України про Державний бюджет на відповідний рік, підстави для нарахування доплати, згідно положень постанови КМУ №713 та її індексації в силу приписів постанов КМУ №118, №168 відсутні.

Вказані висновки узгоджуються з позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 13.03.2025 у справі №400/6254/24 за результатами перегляду рішення Верховного Суду від 16.12.2024, а також висновками Верховного Суду, викладеними за аналогічних обставин, зокрема, у постановах від 10.04.2025 у справі №560/6475/24, від 30.04.2025 у справі №620/12317/24.

На підставі наведеного, враховуючи, що під час вирішення справи, суд першої інстанції дійшов правильних висновків щодо протиправності з боку відповідача, що полягала у зменшенні відсоткового значення основного розміру пенсії позивача, однак, дійшов помилкових висновків щодо наявності у останнього права на здійснення перерахунку пенсії з 01.08.2024 із включенням до її розміру доплати у розмірі 2000грн. відповідно до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 та індексації виплат ОСНП 2022, ОСНП 2023, судове рішення в порядку ст.317 КАС України підлягає скасуванню в цій частині.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України, якою передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст.139, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області задовольнити частково, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року скасувати в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії з 01.08.2024 без урахування суми індексації пенсії, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та доплати по постанові Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію з 01.08.2024 з урахуванням суми індексації пенсії, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Ухвалити у цій частині постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

В іншій частині рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року залишити без змін.

Судові витрати за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Суддя-доповідач А.В. Крусян

Судді О.А. Шевчук О.В. Яковлєв