П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
14 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/4452/21
Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина О.М.
Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса
Повний текст судового рішення складений 04.09.2025
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Єщенка О.В. , Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2025 року про відмову у прийнятті звіту щодо виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 (набрало законної сили 29.09.2021) зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 призначену пенсію за віком починаючи з 01.07.2017.
12.06.2024 ОСОБА_1 подала до суду першої інстанції заяву, в порядку ст.382 КАС України, про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2024 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду в тридцятиденний термін з дня отримання даної ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 в адміністративній справі №420/4452/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання неправомірними дій щодо не нарахування та не виплати пенсії.
16.07.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області направило до суду першої інстанції звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 відмовлено у прийнятті звіту Головного управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 - протягом одного місяця з дня набрання цією ухвалою законної сили.
10.09.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області направило до суду першої інстанції звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 відмовлено у прийнятті звіту Головного управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 - протягом одного місяця з дня набрання цією ухвалою законної сили.
06.11.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області направило до суду першої інстанції звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18.11.2024 відмовлено у прийнятті звіту Головного управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 - протягом одного місяця з дня набрання цією ухвалою законної сили.
25.12.2024 та 31.12.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області направило до суду першої інстанції звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 відмовлено у прийнятті звіту Головного управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 - протягом одного місяця з дня набрання цією ухвалою законної сили.
18.02.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області направило до суду першої інстанції звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 відмовлено у прийнятті звіту Головного управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 - протягом трьох місяців з дня набрання цією ухвалою законної сили.
26.05.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області направило до суду першої інстанції звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 відмовлено у прийнятті звіту Головного управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 - протягом трьох місяців з дня набрання цією ухвалою законної сили.
25.08.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області направило до суду першої інстанції звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.09.2025 відмовлено у прийнятті звіту Головного управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 - протягом трьох місяців з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Суд першої інстанції дійшов до висновку щодо невиконання відповідачем рішення суду у даній справі, оскільки не надано доказів зарахування на банківський рахунок позивача доплати на виконання судового рішення в сумі 68449,41грн., разом з листом ПАТ «МТБ Банк» від 22.05.2025 №00/2441-0/61.2.1 на який посилається відповідач.
Не погоджуючись з вищезазначеною ухвалою суду першої інстанції, позивачка подала апеляційну скаргу, в якій посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції при вирішені справи обставин справи та порушення норм процесуального права, просить ухвалу суду скасувати і ухвалити нову про накладення на керівника відповідача штрафу та встановлення нового строку для подання звіту про виконання судового рішення.
Апелянтка зазначає, що судом першої інстанції порушено вимоги ч.3 ст.382-3 КАС України, якою передбачено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Крім того, зазначає, що пенсійним органом
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість ухвали суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.9 ч.2 ст.129 Конституції України, обов'язковість судового рішення є однією із основних засад судочинства.
Згідно зі ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ст.14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в ст.370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст.129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 КАС України.
З метою забезпечення виконання судового рішення ст.382 КАС України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, згідно з положеннями ч.ч.1-3 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень ст.44 цього Кодексу.
Згідно ч.ч.1-6 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами ч.5 ст.382-1 цього кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог ч.ч.2 та/або 3 ст.382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Суд на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, накладеного на керівника суб'єкта владних повноважень, на суму штрафу, який було накладено за такі самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.
Ухвалу суду про накладення штрафу може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції за правилами ст.149 цього кодексу.
З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.
Як вбачається з матеріалів справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 при неодноразовому встановленні судового контролю за виконанням рішення суду про нарахування та виплату позивачу пенсії з 01.07.2017 жодного разу до суду не надало належні та допустимі докази про нарахування та щомісячні виплати позивачці пенсії.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області всупереч ст.129-1 Конституції України, ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та КАС України рішення суду, яке набрало законної сили, не виконане.
Згідно ч.3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Тобто, ч.3 ст.382-3 КАС України містить імперативний припис щодо обов'язку суду накласти на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту.
Визначаючи розмір штрафу, колегія суддів приходить до висновку про необхідність його застосування у мінімальному розмірі, тобто, на рівні двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ст.8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 01.01.2021 прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений у розмірі 3028грн., а тому розмір штрафу складає 60560грн. (40х30280грн.).
Отже, половину штрафу в розмірі 30280грн. належить стягнути на користь ОСОБА_1 , іншу половину штрафу в розмірі 30280грн. до Державного бюджету України.
На підставі викладеного, оскільки суд першої інстанції при вирішенні питання невірно застосував норми процесуального закону, ухвала суду першої інстанції в порядку ст.317 КАС України підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст.311, 315, 317, 321, 322, 325, 329, 382 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2025 року скасувати.
Ухвалити у справі постанову, якою відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області у прийнятті звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року.
Накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_2 штраф у розмірі 20 (двадцяти) прожиткових мінімумів для працездатних осіб - 60560 (шістдесят тисяч п'ятсот шістдесят) грн.
Половину штрафу у розмірі 30280 (тридцяти тисяч двісті вісімдесят) грн. стягнути з керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Буряченка Олександра Євгеновича на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Іншу половину штрафу у розмірі 30280 (тридцяти тисяч двісті вісімдесят) грн. стягнути з керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Буряченка Олександра Євгеновича на користь Державного бюджету України.
Попередити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Буряченка Олександра Євгеновича про те, що за правилами ч.7 ст.382-3 КАС України з наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня у розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання до суду першої інстанції звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року, - тридцять днів з моменту отримання даної ухвали.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.
Суддя-доповідач А.В. Крусян
Судді О.А. Шевчук О.В. Яковлєв