Справа №766/14940/25
н/п 3/766/4956/25
13.10.2025 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., розглянувши матеріали, які надійшли з надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 (тип С) Розвідувально-ударних БпАК) військової частини НОМЕР_1 Державної Прикордонної служби України про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Вознесенськ, Миколаївської області, РНОКПП НОМЕР_2 , проживаючого АДРЕСА_1 , працюючого - військова частина НОМЕР_1 - інспектор прикордонної служби 2 категорії - оператор першої групи розвідки та вогневої підтримки відділення повітряної розвідки та ударно розвідувальних БлАК третьої прикордонної застави розвідувально-ударних БлАК) відділу прикордонної служби (mun C) (РУБпАК),
встановив:
24.09.2025 року о 18 годині 15 хвилин під час перевірки місця тимчасової дислокації в/ч НОМЕР_1 в АДРЕСА_2 капітаном ОСОБА_2 спільно з ОСОБА_3 , було виявлено військовослужбовця ОСОБА_1 , який під час виконання військового завдання із стримування збройної агресії російської федерації на території України, в умовах особливого періоду (військового стану), перебував з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: яскраво виражений запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, нечітка мова. Факт перебування в стані алкогольного сп?яніння підтверджується довідкою «Херсонського обласного закладу з надання психіатричної допомоги» (н.п. Степанівка) 1209/В від 24.09.2025 року, результат: 1,90 проміле о 19:25 та 1,65 проміле о 19:40 24.09.2025 року.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив ст. ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та п.20.1. Кодексу поведінки працівника, до функціональних обов'язків , яких належить управління кордонами, затвердженого Наказом МВС, МЗС, МФУ, АДПСУ від 05.07.2011 року №330/151/809/434.
Суд кваліфікує дії ОСОБА_4 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП а саме: виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані, вчинені в умовах особливого періоду.
В судовому засіданні ОСОБА_1 провину у скоєному правопорушенні визнав, проти обставин викладених в протоколі не заперечував, у скоєному щиро розкаявся.
Окрім пояснень ОСОБА_1 , наданих в судовому засіданні, вина останнього у вчиненні правопорушення підтверджена наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення ПдРУ № 293761 від 25.09.2025, в якому викладено обставини вчиненого ОСОБА_1 24.09.2025 року адміністративного правопорушення, та відповідно до якого вбачається, що ОСОБА_1 провину визнав;
- висновком №1259/В від 24.09.2025 року щодо результатів медичного огляду з метою огляду та виявлення стану алкогольного чи наркотичного чи іншого сп'яніння, де всьтановлено, що 24.09.2025 року було проведено огляд ОСОБА_1 , на виявлення стану алкогольного сп'яніння, результат -1,90 проміле о 19:25год., та 1,65 проміле о 19:40 год.;
- рапортом ОСОБА_5 від 25.09.2025 року відповідно до якого вбачається, що 24.09.2025 року о 18-15 год. під час проведення перевірки персоналу на місці тимчасової дислокації військовослужбовців в/ч НОМЕР_1 було виявлено інспектора прикордонної служби 2 категорії - оператора першої групи розвідки та вогневої підтримки відділу прикордонної служби солдата ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, після чого солдата було супроводжено до ХОЛзНПД в с. Степанівка для проведення медичного огляду за результатами було виявлено стан сп'яніння солдата 1,90 проміле; ;
- поясненням ОСОБА_1 від 25.09.2025 року, відповідно до яких зазначив, що дійсно перебував в стані алкогольного сп'яніння, провину визнав ;
- службовою характеристикою щодо ОСОБА_1 ;
- витягом з журналу бойових дій відділу прикордонної служби тип С (розвідувально-ударних БпАК НОМЕР_3 прикордоного загону №02.14-ДСК від 08.08.2025 року том №1 ;
- військовим квитком НОМЕР_4 ;
Дослідивши наведені вище докази, суд приходить до наступних висновків.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
За нормами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 в Україні з 24.02.2022 введено воєнний стан, який востаннє продовжено Законом України № 4524-IX від 15.07.2025 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»», строком з 05:30 години 07.08.2025 на 90 діб, до 05.11.2025.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (ч. 1 ст. 266-1 КУпАП). Огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів (ч. 2 ст. 266-1 КУпАП). Під час проведення огляду військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення (ч. 6 ст. 266-1 КУпАП). Огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним (ч. 9 ст. 266-1 КУпАП).
Оцінюючи викладені докази, суд приходить до висновку, що останні узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, ставити їх під сумнів підстав немає, оскільки останні вказують на наявність в діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності, складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, яке було вчинено в умовах особливого періоду.
Вирішуючи питання про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та виду адміністративного стягнення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, визнання вини, відсутність обставин, які виключають адміністративну відповідальність, відсутність обставин, які обтяжують кримінальну відповідальність, визначених ст. ст. 38, 247 КУпАП, враховуючи правила, визначені ч. 2 ст. 33 КУпАП, приходжу до висновку про наявність визначених законом підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальних межах визначених санкцією статті.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою на яку було накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір якого встановлено законом.
Однак, в силу п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків. Таким чином, судовий збір з ОСОБА_1 стягненню не підлягає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.23, 33, 34, ч. 3 ст. 172-20, ст.ст.251, 256, 283, 284 КУпАП -
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Вознесенськ, Миколаївської області, РНОКПП НОМЕР_2 , проживаючого АДРЕСА_1 , працюючого - військова частина НОМЕР_1 - інспектор прикордонної служби 2 категорії - оператор першої групи розвідки та вогневої підтримки відділення повітряної розвідки та ударно розвідувальних БлАК третьої прикордонної застави розвідувально-ударних БлАК) відділу прикордонної служби (mun C) ( ОСОБА_6 ), визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн.(сімнадцять тисяч гривень) .
(Номер рахунку (IBAN): UA668999980313010106000021451, Одержувач-ГУК у Херсонській обл./Херсонській ра-он 21081100, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37959517, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови..
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
СуддяВ. Е. Дорошинська