Справа № 758/16000/25
3/758/5544/25
13 жовтня 2025 року місто Київ
Суддя Подільського районного суду м.Києва Гребенюк В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Енергетичної митниці Державної Митної Служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівник ТОВ "Плац", адреса реєстрації АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України
До Подільського районного суду міста Києва надійшли матеріали справи про порушення митних правил, за ознаками вчинення громадянином України ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України (надалі за текстом - МК України).
Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0266/UA903000/2025 від 30.07.2025 року, 16.09.2023 через пункт пропуску «Ягодин - Дорогуск» відділи митного оформлення № 3 - 6 митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Литовської Республіки на митну територію України на адресу ТОВ «Плац» (адреса реєстрації на момент вчинення порушення митних правил: 49000, м. Дніпро, Бабушкінський район, вул. Глинки, 7, оф. 1221, код ЄДРПОУ 37452046) був переміщений товар «паливо дизельне» загальною вагою 25 784 кг, 30,747 тис. л. при 15°С., вартістю 23 979,12 Євро.
Переміщення товару через митний кордон України було здійснено на підставі наступних документів: митної декларації типу IM40E: від 15.09.2023 №23UA903040019207U8; товаротранспортної накладної CMR: від 14.09.2023 №1079; рахунка (invoice): від 14.09.2023 №EKO 7985; сертифікату якості від 08.09.2023 № 167369_5313140; зовнішньоекономічного контракту від 10.07.2023 № 2023/07/10.
Поставка товару відбувалася в рамках контракту від 02.05.2023 № 2023/05/02, укладеного між ТОВ «Плац» в особі керівника ОСОБА_1 (Покупець) та литовським підприємством UAB "EKOENERGIJA" (Granito g 11, LT-02241 Vilnius, Литва) в особі керівника компанії Julijus Srage (Продавець), продавець продає, а покупець покупає дизельне паливо.
Відповідно до розділу 2, 3, 4 контракту від 10.07.2023 № 2023/07/10 товар по своїй якості, що поставляється, повинен відповідати стандартам, а якість товару повинно підтверджуватися паспортом якості/сертифікатом відповідності, виданими заводами виробниками або терміналом, які розташовані (розміщені) в країнах-членах ЄС. Продавець зобов?язаний надати Покупцю одночасно з передачею товару наступні документи: інвойс (рахунок-фактуру), міжнародну товаро-транспортну накладну (CMR), паспорт якості/сертифікати відповідності на товар, що відвантажується. Товар вважається поставленим Продавцем по якості - згідно паспортами якості/сертифікатами відповідності.
З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orlen Lietuva» був направлений лист від 13.02.2025 № 7.6-3/20-01/13/727 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orlen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікацій.
16.04.2025 Енергетичною митницею отримано відповідь Public Company «Orlen Lietuva» (лист від 15.04.2025 № 2025-D2(12.11-9)-342) стосовно проведеної перевірки сертифікатів (паспортів) якості виданих компанією «Orlen Lietuva».
За результатами опрацювання зазначеної відповіді було встановлено, що паспорт (сертифікат) якості від 08.09.2023 № 167369_5313140 був виданий на партію товару «паливо дизельне» у кількості 24 987 кг, яка була реалізована литовському підприємству UAB «EKOENERGIJA».
Тобто, посадовими особами ТОВ «Плац» до митних органів України був поданий сертифікат (паспорт) якості від 08.09.2023 № 167369_5313140, який виданий компанією «Orlen Lietuva» на іншу кількість товару (24 987 кг).
Таким чином, Енергетичною митнецею дії посадових осіб ТОВ «Плац» кваліфіковані за ч. 1 ст. 483 МК України.
Згідно зі ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним,- відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі за текстом - КУпАП), адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються із наступних джерел: протоколу про порушення митних правил, протоколів процесуальних дій, додатків до зазначених протоколів; пояснень свідків; пояснень особи, яка притягується до відповідальності; висновку експерта; інших документів (належним чином завірених копій або витягів з них) та інформації у тому числі тієї, що перебуває в електронному вигляді, а також товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.
Протокол про порушення митних правил складається у двох примірниках, один з яких вручається під розписку особі, яка притягується до відповідальності. У разі відмови особи одержати примірник протоколу, до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою митного органу, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого зазначений примірник протягом трьох днів надсилається особі, яка притягується до відповідальності (ч.7,8 ст. 494 МК України).
Як передбачає ч. 3 ст. 494 МК України, якщо при складенні протоколу особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не була присутня, до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою митного органу, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого один примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митних органах адресою (місце проживання або фактичного перебування).
Згідно ч. 10 ст. 494 Митного кодексу України, протокол вважається врученим у тому числі у разі, якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не перебувала за повідомленою нею або наявною в митних органах адресою або місце проживання чи фактичного перебування, повідомлене такою особою, є недостовірним.
З матеріалів справи вбачається, що 16.09.2023 через пункт пропуску "Ягодин-Дорогуск" було переміщено товар "Паливо дизельне" загальною вагою 25 784кг, 30 784 тис. л. при 15°C вартістю 23 979,12 Євро. В подальшому, більше ніж через півтора роки, а саме, 13.02.2025 Енергетичною митницею з метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів на адресу Public Company "Orlen Lietuva" був направлений лист від 13.02.2025 №7.6-3/20-01/13/727 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів, що були видані компанією "Orlen Lietuva", а саме, № 167369_5313140 від 08.09.2023. 16.04.2025 року Енергетичною митницею отримано відповідь на запит. В подальшому, Енергетична митниця листами від 27.05.2025 № 7.6-1/20/14/2186 та від 10.06.2025 № 7.6-3/20/14/2418 звернулася до експортера товару UAB "EKOENERGIJA" з метою отримання пояснень про обставини використання сертифікатів (паспортів) компанії Orlen Lietuva, а також, виникнення різниці у вазі товару, на який поширюється дія сертифікату, та у вазі товару, відвантаженого українським підприємствам, зокрема ТОВ «Плац». У листі від 11.06.2025 № 25/06/11 UAB "EKOENERGIJA" надала Енергетичній митниці інформацію щодо змішування різних партій продукції виробництва Orlen Lietuva y резервуарах на паливному терміналі UAB "EKOENERGIJA".
За результатами отриманих відповідей за результатами якої 30.07.2025 було складено протокол про порушення митних правил керівником ТОВ «Плац» ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 МК України.
Встановлені обставини в протоколі про порушення митних правил вимагають додаткових пояснень Енергетичної митниці, в частині здійснення запиту до Public Company "Orlen Lietuva" більше ніж через півтора року, після переміщення товару "Паливо дизельне" через митний пункт пропуску "Ягодин-Дорогуск" 16.09.2023 та складання протоколу про порушення митних правил лише 30.07.2025.
Статтею 527 МК України передбачено, що у справі про порушення митних правил суд (суддя), що розглядає справу, має право винести, зокрема, постанову про проведення додаткової перевірки. У постанові про проведення додаткової перевірки зазначаються конкретні суб'єкти, завдання та строки перевірки. Ці дії не повинні порушувати права громадянина, шкодити господарській діяльності юридичної особи.
В ході додаткової перевірки митному органу необхідно надати додаткові пояснення, які мають істотне значення для правильного вирішення справи, що є підставою для направлення матеріалів справи митному органу.
Також суд зазначає, що у разі необхідності належить виконати інші дії, необхідні для встановлення всіх обставин справи, які підлягають з'ясуванню під час провадження у справі про порушення митних правил. В подальшому, за наявності підстав, направити справу на судовий розгляд.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 483, 486, 489, 494-496, 527, 528, 529 Митного кодексу України, суд
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівник ТОВ "Плац", адреса реєстрації АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України - повернути до Енергетичної митниці Державної Митної Служби України для проведення додаткової перевірки;
Встановити Енергетичній митниці Державної Митної Служби України строк для проведення додаткової перевірки 1 (один) місяць з дня отримання матеріалів даної справи;
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Гребенюк