печерський районний суд міста києва
Справа № 757/18022/25-п
30 липня 2025 року суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В., розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, керівника політичної партії «Малого і середнього бізнесу України», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності
- за ст. 212-21 КУпАП,
встановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи керівником політичної партії «Малого і середнього бізнесу України», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон), порушила порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (далі - Звіт) за III квартал 2024 року, а саме за результатами перевірки відповідності відомостей , зазначених у Звіті Партії, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображені у Звіті Партії за III квартал 2024 року відомостей про внески ІІІ осіб, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене статтею 212-21 КУпАП.
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , повідомлялась про місце, дату та час розгляду справи належним чином, шляхом направлення повістки смс-повідомленням на зазначений в протоколі номер мобільного телефону (результат доставки: «абонент тимчасово недоступний», «некоректно вказано номер телефону») та шляхом направлення повістки на її поштову адресу (результат доставки: «повернення відправнику (одержувач відсутній за вказаною адресою»).
Отже, судом вжито належних заходів повідомлення особи про розгляд справи, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, будь-яких заяв на адресу суду, в тому числі щодо зміни адреси листування, контактних даних, не направляла.
За таких обставин суддя вважав можливим завершити розгляд справи у відсутність ОСОБА_1 .
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
У своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши долучені до нього матеріали, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Згідно з ст. 212-21 КУпАП адміністративним правопорушення визнається порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Стаття 212-21 КУпАП є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів.
26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ І далі - Закон № 3337-ХІ), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти відповідні Звіти.
Положенням ч. 9 ст. 17 Закону «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон) визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Згідно з п. 1, п. 2 розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2010 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129 (далі - Порядок), Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.
Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).
Як вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 зазначена як керівник політичної партії «Малого і середнього бізнесу України».
Відповідно до звернення політичної партії «Малого і середнього бізнесу України» № 1 від 05.03.2024 до НАЗК, ОСОБА_1 звернулася щодо створення облікового запису політичної партії в POLITDATA.
Окрім того, 21.10.2024 о 09 год 20 хв. ОСОБА_1 подала звіт політичної партії «Малого і середнього бізнесу України» за ІІІ квартал 2024 року, підписавши документ за допомогою КЕП.
Таким чином, викладене вище свідчить про те, що саме на ОСОБА_1 , як на голову партії, покладено обов'язок представляти партію у відносинах в органах державної влади, заповнювати та своєчасно подавати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, перевіряти правильність його заповнення.
Згідно з п. 3 Розділу ІІІ Порядку політична партія подає до Національного агентства Звіт за ІІІ квартал - до 09 листопада.
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 17 Закону встановлено, що Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає такі розділи, зокрема: "Внески та інші надходження за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу).
21.10.2024 о 09 год 20 хв. ОСОБА_1 подала звіт політичної партії «Малого і середнього бізнесу України» за ІІІ квартал 2024 року, підписавши документ за допомогою КЕП.
В свою чергу, у висновку про результати перевірки Звіту Партії за IIІ квартал 2024 року від 17.12.2024 № 1713 встановлено, що під час перевірки відомостей Звіту Партії та їх порівняння з відомостями , які містяться у реєстрах, банках даних, інших інформаційно-комунікаційних та довідкових системах, відкритих базах даних, встановлено, що Партія має в користуванні вебсайт pmsbu.com.ua, який створено 19.07.2018. Відповідно до відкритих джерел інформації (інтернет-ресурс «2iр.uа») 09.07.2024 продовжено термін реєстрації домену pmsbu.com.ua до 19.07.2025. Проте у пункті 2 розділу IV «Внески та інші надходження» не відображено відомостей про внесок та особу, що здійснила внесок на користь Партії у формі сплати послуг за продовження домену pmsbu.com.ua. Також відомості про вебсайт відсутні у пункті 3 розділу «Загальні відомості » Звіту. Таким чином, встановлено неповноту інформації, відображеної у Звіті Партії, а саме : невідображено відомостей про внесок та особу, що здійснила внесок на користь Партії у формі сплати ТОВ «СІТІХОСТ » 09.07.2024 послуг за продовження терміну реєстрації домену pmsbu.com.ua, що є порушенням пункту 2 частини одинадцятої статті 17 Закону.
Вказане у висновку підтверджується долученими до справи матеріалами.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 14 Закону визначено, що надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі, зокрема, внесків на підтримку партій.
Частиною 4 ст. 14 Закону передбачено, що внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.
Згідно з наказом Національного агентства від 28.05.2020 N? 225/20 «Про визначення термінів, що вживаються у Законі України « Про політичні партії в Україні » та законодавстві України про вибори», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.06.2020 за № 513/34796:
- спонсорство - добровільне надання фізичною або юридичною особою матеріальної, фінансової, організаційної та іншої підтримки у проведенні заходів чи здійсненні іншої діяльності на підтримку політичної партії, її місцевої організації;
- треті особи - фізичні або юридичні особи, які від власного імені, за рахунок власних коштів, а також незалежно від наявності або відсутності згоди політичної партії надають добровільну матеріальну, фінансову, організаційну чи іншу підтримку політичній партії, її місцевій організації.
Таким чином, з огляду на вищевказане, оплата послуг за продовження домену pmsbu.com.ua є спонсорським внеском третіх осіб на підтримку Партії.
Отже, суд встановив наявність складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 та кваліфікує її дії за ст. 212-21 КУпАП, як порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, підтверджується достатніми, належними та допустимими доказами у справі, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 50-33/819 від 24.03.2025; копією Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру; висновком про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від 17.12.2024 № 1713.
Поряд з тим, пунктом 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП імперативно встановлено, що провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Згідно даних, зазначених у протоколі, датою виявлення адміністративного правопорушення є 17.12.2024.
Таким чином, на день розгляду справи в суді сплинули строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст. 38 КУпАП, у зв'язку з чим провадження по справі слід закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 212-21, 275-280, 283-287 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.
Суддя С. В. Шапутько