Справа № 711/9206/25
Номер провадження 3/711/2582/25
13 жовтня 2025 року м. Черкаси
Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Комплєктової Т.О.,
за участю секретаря Тищенко А.А.,
прокурора Лисика М.А.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та мешканця АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , працюючого на момент вчинення правопорушення лікарем-психіатром експертом спеціалізованої психіатричної МСЕК КЗ «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради»,
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи лікарем-психіатром експертом спеціалізованої психіатричної МСЕК КЗ «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради» та відповідно до п.п. «ґ» п.2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45, п. 2-17 Прикінцевих положень Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє свою діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2024 по 31.12.2024 (граничний термін подачі 30.01.2025, фактично подана 06.05.2025), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав та пояснив, що при звільненні з роботи його попереджали про те, що необхідно буде заповнити та подати декларацію, але він забув. Подав декларацію лише 06.05.2025, належних доказів поважності причин пропуску строку для подачі декларації, суду надати не може.
Прокурор Лисик М.А. обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, підтримав, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діяння, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП та просив накласти стягнення у вигляді штрафу у мінімальному розмірі.
Заслухавши пояснення і доводи особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора та захисника, суддя, вивчивши надані докази, приходить до наступного.
Згідно із ч. 1 ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до Статуту КЗ «ЧОЦ МСЕ Черкаської обласної ради», останній є комунальним спеціалізованим Закладом, що входить до структури закладів охорони здоров'я. Засновником закладу є Черкаська обласна рада, яка в установленому чинним законодавством порядку представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст Черкаської області та здійснює управління суб'єктом господарювання комунальної власності. Засновником делеговано окремі повноваження Управлінню охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації, яке є органом управління в межах та обсягах, визначених цим Статутом та відповідним договором.
Метою діяльності Закладу є проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю, з метою визначення ступеню обмеження життєдіяльності, причин, часу настання, групи інвалідності, а також компенсаторно-адаптаційних можливостей особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, фізичній, соціальній та психологічній реабілітації.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідно до наказу КЗ «ЧОЦ МСЕ Черкаської обласної ради» № 62-к від 25.09.2020, ОСОБА_1 , лікаря-психіатра з Першою кваліфікаційною категорією, прийнято на посаду лікаря-психіатра експерта з 05.10.2020. Наказом КЗ «ЧОЦ МСЕ Черкаської обласної ради» № 236-к від 16.12.2024 ОСОБА_1 лікаря-психіатра експерта спеціалізованої психіатричної МСЕК звільнено 31.12.2024 за власним бажанням.
Відповідно до посадової інструкції лікаря-психіатра експерта спеціалізованої психіатричної МСЕК К3 «ЧОЦ МСЕ Черкаської обласної ради» лікар-психіатр експерт належить до категорії «Професіонали».
Основними завданнями лікаря-психіатра експерта є участь у проведенні медико-соціальної експертизи, як фахівця у відповідності до своєї клінічної спеціальності, організація та проведення роботи з попередження та зниження інвалідності, участь у плануванні та проведення реабілітації хворих осіб з інвалідністю; вивчення якості медико-соціальної експертизи та підвищення культури медико-експертного обслуговування населення, визначення потреб осіб з інвалідністю в закладах з реабілітації у зв'язку з інвалідністю внаслідок розладів психіки та поведінки.
Відповідно до підпункту «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону, суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, зокрема, є голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Відповідно до підпункту «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону (у редакції станом на 08.11.2024) суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, зокрема, є голови та члени медико-соціальних експертних комісій.
Згідно з п.2-17 Прикінцевих положень Закону голови та члени медико-соціальних експертних комісій, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням повноважень голови або члена медико-соціальної експертної комісії, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» ліквідовано МСЕК та на її заміну створено експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Разом з цим, відповідно до п.1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» визначено, що Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 січня 2025 року, тобто до цього часу МСЕК здійснює свою діяльність.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на неї розповсюджуються обмеження, передбаченні ст. 45 Закону.
Частиною 1 ст. 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Абзацом першим ч. 2 ст. 45 Закон передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Законом та Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23 липня 2021 року № 449/21, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 р. за № 987/36609 (далі - Порядок 449/21) передбачено три види декларацій, зокрема: декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб?єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Тобто відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
З 1 січня до 31 березня 2025 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2024 звітний період.
Беручи до уваги, що ОСОБА_1 , як суб'єкт Закону, припинив свою діяльність як лікар-психіатр експерт спеціалізованої психіатричної МСЕК КЗ «ЧОЦ МСЕ Черкаської обласної ради» 31.12.2024 і зобов'язаний був подати декларацію особи, яка припиняє свою діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 - 30.01.2025 включно, подавши їїлише 06.05.2025.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу, та терміну подачі таких типів декларацій, за відсутності поважних причин, в порушення абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», подала відповідну декларацію лише 06.05.2025 о 13:25 год., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Також вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: декларацією ОСОБА_1 при звільненні за період 01.01.2024-31.12.2024; листом про надання інформації від 07.07.2025; листом про надання інформації від 15.07.2025; листом про надання інформації від 19.08.2025; відповіддю на запит від 22.08.2025; копією наказу № 62-к від 25.09.2020 про прийняття на роботу ОСОБА_1 на посаду лікаря-психіатра експерта з 05.10.2020; копією наказу № 236-к від 16.12.2024 про звільнення лікаря-психіатра експерта спеціалізованої МСЕК з 31.12.2024 за власним бажанням; статутом КЗ «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради»; посадовою інструкцією лікаря-психіатра експерта спеціалізованої психіатричної МСЕК; витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави (послідовність дій користувача ОСОБА_1 ).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, які не викликають у суду сумнівів, оскільки вони є логічними, послідовними та узгоджуються з матеріалами справи.
До обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 суд відносить повне визнання своєї провини та щире розкаяння. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суддя не вбачає.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеня його вини, наявності обставин, які пом'якшують відповідальність та відсутності обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суддя вважає за необхідне накласти на останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яке буде достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як ним самим, так і іншими особами.
На підставі ст. 40-1 КУпАП із ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 160, 280, 283, 284 КУпАП,-
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Положення ч. 2 ст. 308 КУпАП передбачають, що у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання - протягом трьох місяців з моменту її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Т. О. Комплєктова