Справа № 560/17422/25
13 жовтня 2025 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Петричкович А.І., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Гілея" до Хмельницької митниці про визнання протиправним та скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Гілея" звернулося до суду з позовом до Хмельницької митниці про визнання протиправним та скасування рішення.
Згідно п.3 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 4 закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" передбачено, що розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2025 року встановлений у розмірі 3028,00 грн.
Згідно з частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою сплачується 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Оскільки майнова вимога позивача становить 213159,00 грн (сума скоригованої митної вартості з урахуванням оподаткування, рішення № UA400000/2025/000183/2), а 1,5% від цієї суми становить 3197,38 грн. Також, майнова вимога позивача становить 252705,11 грн (сума скоригованої митної вартості з урахуванням оподаткування, рішення № №UA400000/2025/000184/2), а 1,5% від цієї суми становить 3790,57 грн. Тобто загальна сума сплати судового збору становить 6987,95 грн.
Крім цього, позивач просить скасувати дві картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA400040/2025/000482 і №UA400040/2025/000483, тому сума судового збору за ці вимоги немайнового характеру складає 6056,00 грн (3028,00 + 3028,00).
Позивачем сплачено 6056,00 грн судового збору відповідно до платіжної інструкції №20777 від 08.10.2025, тобто лише за дві вимоги немайнового характеру.
Щодо платіжної інструкції №60 від 22.08.2025, суд зазначає наступне.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі, суд перевірив зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, і встановив, що надана позивачем платіжна інструкція №60 від 22.08.2025, якою стверджено сплату 3028,00 гривень судового збору, вже використана як доказ сплати судового збору у справі №560/14719/25.
Відповідно до ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2025 року по справі №560/14719/25, позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Гілея" до Хмельницької митниці про визнання протиправним та скасування рішення - повернуто позивачеві.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.
За змістом ст. 15 КАС України, мова адміністративного судочинства визначена ст. 14 Закону України "Про засади державної мовної політики", де чітко вказано, що судочинство в Україні в цивільних, господарських, адміністративних і кримінальних справах здійснюється державною мовою.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 2, 4, 5, 8 ст. 94 КАС України, письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення. Іноземний офіційний документ, що підлягає дипломатичній або консульській легалізації, може бути письмовим доказом, якщо він легалізований у встановленому порядку. Іноземні офіційні документи визнаються письмовими доказами без їх легалізації у випадках, визначених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно ч. 3 ст. 14 Закону України "Про засади державної мовної політики", сторони, які беруть участь у справі, подають до суду письмові процесуальні документи і докази, викладені державною мовою.
За змістом ст. 13 Закону України "Про міжнародне приватне право", документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.
Пунктом 1.2.3 Інструкції з діловодства в адміністративних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації №174 від 17.12.2013 передбачено, що у діловодстві суду можуть використовуватися вхідні документи, викладені іноземною мовою, забезпечені офіційним перекладом відповідно до вимог чинного законодавства.
Судом встановлено, що частина наданих до позовної заяви доказів складені не українською мовою, без їх автентичного перекладу, а тому, в такому випадку, є неналежними доказами. Ця обставина перешкоджатиме суду встановити наявність або відсутність фактів, що обґрунтовують вимоги і заперечення, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Згідно ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин адміністративний позов належить залишити без руху. Недоліки повинні бути усунені позивачем шляхом надання до суду:
1) доказів доплати судового збору в сумі 6987,95 грн;
2) належним чином засвідчених копій доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи викладених державною мовою.
Роз'яснити позивачу, що у випадку необхідності повернення суми сплаченого судового збору у справі №560/14719/25, позивач може звернутися до суду з відповідним клопотанням.
Керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Гілея", залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддяА.І. Петричкович