Ухвала від 14.10.2025 по справі 520/26568/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

14 жовтня 2025 року Справа № 520/26568/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Кухар М.Д., розглянувши адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма "Сади України" (с. Красне,Берестинський р-н, Харківська обл.,64032, код ЄДРПОУ20212313) до Кегичівської селищної ради Харківської області (вул. Волошина, буд.33,с-ще Кегичівка,Берестинський р-н, Харківська обл.,64003, код ЄДРПОУ04396963) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:

- -визнати протиправним та скасувати рішення Кегичівської селищної ради від 22 серпня 2025 року №9833 "Про відмову в укладенні договору оренди землі на новий строк", яким відмовлено ТОВ АГРОФІРМА "САДИ УКРАЇНИ" в укладенні договору оренди на новий строк, як користувачу переважним правом.

-зобов'язати Кегичівську селищну раду повторно розглянути лист-повідомлення ТОВ АГРОФІРМА "САДИ УКРАЇНИ" №38 від 05.08.2025 щодо укладання договору оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря.

-судові витрати, в тому числі і витрати на професійну правничу допомогу, стягнути з відповідача на користь позивача.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.

Так, згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 цього Кодексу юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

За визначенням пункту 2 частини першої статті 4 цього ж Кодексу публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

При цьому, згідно з пунктом 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Таким чином, виходячи з аналізу приписів вказаних вище норм, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.

Як слідує зі змісту позовних вимог та матеріалів позовної заяви, 12 жовтня 2008 року між Красненською сільською радою та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ АГРОФІРМА «САДИ УКРАЇНИ» (далі - ТОВ "АГРОФІРМА "САДИ УКРАЇНИ", Товариство, Агрофірма) укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Харківській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру" при державному комітеті України по земельним ресурсам України за №040869600053 від 20.11.2008, відносно земельної ділянки площею 9,4000 га, кадастровий номер 6323181301:03:012:0005 (далі - Договір оренди землі від 20.11.2008).

Згідно з пунктами 1 та 2 Договору оренди землі від 20.11.2008 передбачено, що предметом договору є земельна ділянка із земель державної власності (землі запасу в межах с. Красне) - земельна ділянка кадастровий номер 6323181301:03:012:0005, для ведення сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Красненської сільської ради, згідно рішення сесії Y скликання №38 від 21 липня 2006 року, загальною площею 9,4000 га, з них рілля - 9,4000 га.

Строк вказаного договору було визначено на 10 років. При цьому, після закінчення строку договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (пункт 8 Договору оренди землі від 20.11.2008).

13 листопада 2018 року між Красненською сільською радою та ТОВ "АГРОФІРМА "САДИ УКРАЇНИ" було укладено додаткову угоду №2 до договору оренди землі від

12.11.2008 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6323181301:03:012:0005, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 9,4000 га.

За пунктом 1 Додаткової угоди №2 було закріплено, що поновлюється термін дії договору оренди землі від 12.11.2008 на строк 7 років до 13.11.2025.

Згідно з пунктом 2 Додаткової угоди №2 внесено зміни до пунктів 5, 8 та 9 Договору оренди землі від 20.11.2008, зокрема, щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, строку укладення вказаного договору з переважним право на поновлення його на новий строк, а також розміру орендної плати.

Таким чином, на підставі Додаткової угоди №2 від 12.11.2018 Договір оренди землі від

20.11.2008 було продовжено на новий строк, тобто до 13.11.2025, про що також здійснено запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.

після закінчення строку дії Договору Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмового Орендодавця про намір продовжити його дію.

Відтак, на виконання приведеного вище пункту, 05.08.2025 Агрофірма звернулась до Кегичівської селищної ради із листом №38 (лист-пропозиція), в якому було зазначено, що користуючись переважним правом на поновлення Договору на новий строк, Товариство повідомило про намір продовжити дію Договору оренди землі від 20.11.2008 на 7 років. Також для належного оформлення поновлення договору оренди Товариством було надано проект додаткової угоди до договору оренди землі про поновлення строку його дії, із викладеним проханням зазначити розмір нормативної грошової оцінки та орендну плату.

Тобто, Товариство у визначений умовами договору термін, а саме, не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору, повідомило селищну раду про намір скористатись переважним правом на укладення договору оренди на новий строк, звернувши із листом-пропозицією.

Вказаний лист-пропозицію представником селищної ради отримано 05.08.2025, про що вбачається з відповідної відмітки у нижньому правому куті документа.

Проте, без повідомлення будь-яких заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк, а також узгодження істотних умов договору, як того вимагають приписи статті 33 Закону України "Про оренду землі", рішенням Кегичівської селищної ради від 22 серпня 2025 року №9833 "Про відмову в укладенні договору оренди землі на новий строк" (далі - оскаржуване рішення) відмовлено ТОВ АГРОФІРМА "САДИ УКРАЇНИ" в укладенні договору оренди на новий строк, як користувачу переважним правом.

Згідно зі статтею 5 Земельного кодексу України (далі - ЗК) одним із принципів земельного законодавства є забезпечення гарантій прав на землю.

Пунктами "а", "в" частини першої статті 12 ЗК передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

За частиною першою статті 124 ЗК передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Це положення узгоджується з вимогами частини другої статті 16 Закону України "Про оренду землі", згідно з якими укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів.

Частинами першою та другою статті 33 цього Закону передбачено, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі.

З наведеного слідує висновок, що з моменту укладення договору оренди землі між землекористувачем та органом місцевого самоврядування припиняються адміністративні відносини та в подальшому виникають договірні відносини, які характеризуються рівністю їх учасників та свободою договору. Такі ознаки притаманні цивільним, а не адміністративним правовідносинам, які з урахуванням суб'єктного складу можуть бути предметом судового розгляду у відповідному суді загальної юрисдикції або господарському суді.

Згідно із частиною другою статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до приписів частини першої статті 20 цього Кодексу господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Зі змісту позовних вимог та матеріалів позовної заяви слідує, що товариство звернулося до адміністративного суду з позовом, направленим на поновлення порушеного, на його думку, відповідачем права користування земельною ділянкою (права на поновлення договору оренди), яке з огляду на суб'єктний склад сторін у справі підлягає захисту в порядку господарського судочинства.

Враховуючи наведене, суд доходить висновку, що спір у цій справі не має публічно-правового характеру, а тому не підпадає під юрисдикцію адміністративних судів.

Вказаний висновок суду узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постановах від 21.11.2018 у справі №429/12773/12 (номер в ЄДРСР 78198239) та від 07.11.2018 у справі №601/947/17 (номер в ЄДРСР 77801814).

Згідно з пунктом першим частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4, 19, 170, 242, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма "Сади України" до Кегичівської селищної ради Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Роз'яснити позивачу право на звернення з цим позовом до суду в порядку господарського судочинства.

Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача не допускається.

Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Кухар М.Д.