Справа № 163/2212/25
Провадження № 3/163/1257/25
09 жовтня 2025 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Павлусь О.С., розглянувши направлений відділенням поліції № 1 (м. Любомль) Ковельського районного управління поліції ГУНП у Волинській області протокол серії ВАД № 432830 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.162 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, що проживає по АДРЕСА_1 , непрацюючої, паспорт № НОМЕР_1 ,
ПОГ СВГ відділення поліції № 1 Ковельського РУП ГУНП у Волинській області складено протокол про те, що ОСОБА_1 о 21:01 годині 28 вересня 2025 року на автобусній зупинці поблизу супермаркету «Добробут», що по вулиці Прикордонників 5А в селі Старовойтове Ковельського району Волинської області незаконно здійснила обмін 1017 гривень на 90 злотих Республіки Польща у невідомої особи, без відповідної ліцензії НБУ.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст.162 КУпАП.
Під час розгляду протоколу ОСОБА_1 вину у вчиненому заперечила. Зазначила, що правил про валютні операції не порушувала. В темну пору доби 28 вересня 2025 року в супермаркеті «Добробут» до неї підійшов працівник поліції та з невідомих причин обвинувачував її в обміні готівки. Пройшовши до поліцейського автомобіля, поліцейські склали протокол про адміністративне правопорушення та вилучили готівку.
Дослідженням доказів встановлено таке.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 432830 складений 28 вересня 2025 року про те, що ОСОБА_1 на автобусній зупинці поблизу супермаркету «Добробут» незаконно здійснила обмін 1017 гривень на 90 злотих Республіки Польща у невідомої особи, не маючи відповідного дозволу НБУ.
З рапорту начальника СП ВП №1 (м. Любомль) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області від 29 вересня 2025 року вбачається, що встановити анкетні дані й опитати невідому особу жіночої статі котра здійснила незаконну валютну операцію, а саме: поміняла 90 злотих на 1017 гривень близько 21:01 години 28 вересня 2025 року, поблизу супермаркету «Добробут» що в селі Старовойтове Ковельського району, не представилось за можливе так як зазначена вище особа, побачивши поліцейських пішла у невідомому напрямку, вжитими заходами встановити її фактичне місцезнаходження не представилось за можливе.
Поліцейський офіцер громади СВГ відділення поліції № 1 Ковельського РУП ГУНП у Волинській області в своєму рапорті зазначив, що перебував на службовому автомобілі «Рено Дастер», номерний знак НОМЕР_2 , по вулиці Прикордонників в селі Старовойтове і біля супермаркету «Добробут» виявив двох осіб жіночої статі які на автобусній зупинці здійснювали операції з грошовими коштами. В подальшому стало відомо, що ОСОБА_1 обміняла гривні на злоти Республіки Польща.
З відеозапису під назвою «export-sucxg» вбачається рух автомобіля з працівниками поліції, які зупинившись, підійшли до автобусної зупинки. В подальшому поліцейський зайшов в приміщення магазину та направився до вбиральні. Там же, звернувся до ОСОБА_1 .
На відеозаписі під назвою «export-izkoa» зафіксовано як в транспортному засобі перебувають працівники поліції та ОСОБА_1 . Поліцейський оформлює щодо ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення та інші адміністративні матеріали.
Згідно із ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.9 КпАП України, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За положеннями статей 245, 280 КпАП України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Під час розгляду протоколу ОСОБА_1 заперечила факт вчинення нею валютної операції, пояснивши, що будь-якого обміну валют не здійснювала, а працівники поліції безпідставно звинуватили її у порушенні правил валютного регулювання.
Як встановлено з дослідженого рапорту начальника СП відділення поліції №1 (м. Любомль) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області від 29 вересня 2025 року, в ході проведення перевірки про незаконну валютну операцію встановити анкетні дані та опитати невідому особу жіночої статі, яка обміняла 90 злотих на 1017 гривень, не представилось можливим, оскільки зазначена особа, побачивши поліцейських, пішла у невідомому напрямку.
Отже, із зазначеного рапорту вбачається, що особу, яка безпосередньо здійснювала незаконний обмін валюти, працівниками поліції встановлено не було.
З відеозапису під назвою «export-sucxg» видно лише, що службовий автомобіль поліції під'їжджає до автобусної зупинки біля супермаркету «Добробут», після чого працівники поліції прямують до магазину, а згодом один із них заходить до приміщення вбиральні, де звертається до ОСОБА_1 . При цьому будь-яких дій, які б свідчили про обмін валюти між ОСОБА_1 та іншою особою, відеозапис не містить.
З відеозапису «export-izkoa» видно лише процес складання працівниками поліції протоколу про адміністративне правопорушення в автомобілі, без фіксації події, що стала підставою для його складення.
Таким чином, у матеріалах справи відсутні об'єктивні дані, які б підтверджували, що саме ОСОБА_1 вчиняла валютну операцію, а тому наявні лише припущення працівників поліції, що не можуть бути визнані належними і допустимими доказами у розумінні статей 251, 252 КУпАП.
Крім цього, з рапорту поліцейських вбачається, що працівники поліції не встановили особу, яка здійснила обмін валюти, що свідчить про суперечливість доказів, на підставі яких було складено протокол відносно ОСОБА_1 .
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні, у тому числі і закріпленої у статті 62 Конституції України презумпції невинуватості.
Відповідно до принципу «поза розумним сумнівом», зміст якого сформульований у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кобець проти України» від 14.02.2008, доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Згідно правової позиції, яка міститься у постанові Верховного Суду від 08.07.2020 у справі № 463/1352/16-а, у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, яка притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Оцінюючи сукупність зібраних доказів у їх взаємозв'язку, суд приходить до висновку, що факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення не доведений належними та допустимими доказами.
За відсутності об'єктивних даних, які б беззаперечно підтверджували факт незаконного обміну валют саме ОСОБА_1 , суд вважає, що в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 162 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, з урахуванням встановлених обставин, суддя приходить до висновку про відсутність події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.162 КУпАП, що є підставою для закриття провадження у даній справі.
Вилучені в ОСОБА_1 готівкові кошти за цим протоколом підлягають поверненню останній.
Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення за ознаками ст.162 КУпАП щодо ОСОБА_1 закрити за відсутністю в її діях складу правопорушення.
Вилучені у ОСОБА_1 готівкові кошти в сумі 90 злотих Республіки Польща за протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №432830, повернути останній.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області О.С. Павлусь