Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
14 жовтня 2025 року № 520/21815/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ) Державної прикордонної служби України ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_4 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить суд:
- визнати дії НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ) Державної прикордонної служби України щодо відмови Позивачу ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн. гривень на підставі Постанови КМУ від 11 лютого 2025 р. № 153 - протиправними;
- зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_3 ) Державної прикордонної служби України виплатити Позивачу ОСОБА_1 одноразову грошову винагороду у розмірі 1 млн. гривень на підставі Постанови КМУ від 11 лютого 2025 р. № 153.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він був призваний на строкову військову службу 07 жовтня 2020 року. На підставі рапорту Позивача від 06.05.2021 Р-7813 наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 15 липня 2021 року № 285-ОС він був прийнятий на військову службу за контрактом осіб сержантського та старшинського складу та з ним було укладено контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України строком на 3 (три) роки. Позивач зазначає, що він під падає під умови визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 №153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану», у зв'язку з чим 31.07.2025 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 (з м.д. АДРЕСА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_3 ) капітану ОСОБА_2 з питання направлення документів до Міністерства оборони України для отримання одноразової грошової допомоги. Позивач зазначає, що відповідачем допущено протиправні дії щодо відмови Позивачу ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн. гривень на підставі Постанови КМУ від 11 лютого 2025 р. № 153. Позивач вважає, що такі дії відповідача порушують його права та законні інтереси. З урахуванням викладеного у позовній заяві, позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Наголосив на тому, що ОСОБА_1 був призваний на військову службу та прийнятий на військову службу за контрактом 15 липня 2021 року, тобто до початку запровадження воєнного стану - 24 лютого 2022 року, а тому підстави для виплати одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн. гривень на підставі Постанови КМУ від 11 лютого 2025 р. № 153 відсутні.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.
З матеріалів справи встановлено, що старший сержант ОСОБА_1 був призваний на строкову військову службу 07 жовтня 2020 року.
Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 15 липня 2021 року № 285 - ОС «Про особовий склад» прийнято на військову службу за контрактом військовослужбовця строкової служби солдата ОСОБА_1 .
Відповідно до підпункту 2 пункту 8 статті 23 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» дія контракту ОСОБА_1 була продовжена понад встановлені строки на період дії воєнного стану наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 15 липня 2024 року №529-ОС «Про особовий склад».
31.07.2025 року старшим сержантом ОСОБА_1 подано рапорт Начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 (з м.д. АДРЕСА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_3 ) капітану ОСОБА_2 , в якому просив клопотати перед вищим командуванням про виплату інспектору прикордонної служби 2 категорії - водій третьої групи інспекторів прикордонної служби третього відділення інспекторів прикордонної служби п'ятої прикордонної застави (з м.д. АДРЕСА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_3 ) старшому сержанту ОСОБА_1 , одноразової грошової винагороди за тривалість проходження служби в бойових умовах у розмірі 1 млн. гривень, згідно положень абзацу 2 та 4 пункту четвертого Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року № 153.
11.08.2025 року НОМЕР_2 прикордонний загін ДПС України листом № 02.2/41518/25-Вн від 11.08.2025 «Про доведення інформації» за результатами розгляду рапорту, начальник НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби зобов'язав, без визначення відповідальної особи, довести до військовослужбовця, що відповідні виплати здійснюються військовослужбовцям, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 p. № 2102-ІХ, проте старший сержант ОСОБА_1 був призваний на військову службу 07.10.2020 року, тобто до початку запровадження воєнного стану - 24 лютого 2022 року - дія відповідної Постанови на нього не розповсюджується.
Вказану відмову позивач вважає протиправною, яка порушує його права та законні інтереси.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України Про правовий режим воєнного стану заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024, № 740/2024 від 28.10.2024, № 26/2025 від 14.01.2025, № 235/2025 від 15.04.2025, №478/2025 від 14.07.2025 строк дії режиму воєнного стану продовжувався.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України Про військовий обов'язок і військову службу (далі Закон 2232-ХІІ).
Частиною 3 статті 1 Закону 2232-ХІІ визначено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з частиною 9 статті 1 Закону 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
До категорії військовослужбовців прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.
Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону 2232-ХІІ Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову (направлення) громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.02.2025 № 153 Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану (далі - Постанова № 153) та затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 №153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану» вирішено погодитись з пропозицією Міністерства оборони стосовно реалізації протягом двох років з дня, що настає за днем набрання чинності цією постановою, експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану (далі - експериментальний проект) (далі Постанова №153).
Пунктом 3 Постанови №153 установлено, що:
1) учасниками експериментального проекту є:
громадяни України віком від 18 до 25 років, які приймаються на військову службу за контрактом до Збройних Сил на посади рядового складу;
Збройні Сили;
Міністерство оборони;
військові частини, визначені Генеральним штабом Збройних Сил;
2) координатором експериментального проекту є Міністерство оборони;
3) фінансування експериментального проекту здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Також, у пункті 4 Постанови №153 установлено, що особам рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. №64, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. №2102-IX, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, виплачується одноразова грошова винагорода за тривалість проходження служби в бойових умовах (далі - винагорода) у розмірі 1 млн. гривень.
Позивач звертаючись з рапортом до відповідача вказував, що ним було укладено контракт у період дії воєнного стану, а також позивач приймав участь у бойових діях не менше шести місяців, у зв'язку з чим має право на отримання одноразової грошової допомоги та інших пільг, відповідно до постанови №153.
З матеріалів справи судом встановлено, що 31.07.2025 року старшим сержантом ОСОБА_1 подано рапорт Начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 (з м.д. АДРЕСА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_3 ) капітану ОСОБА_2 , в якому просив клопотати перед вищим командуванням про виплату інспектору прикордонної служби 2 категорії - водій третьої групи інспекторів прикордонної служби третього відділення інспекторів прикордонної служби п'ятої прикордонної застави (з м.д. АДРЕСА_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з м.д. АДРЕСА_3 ) старшому сержанту ОСОБА_1 , одноразової грошової винагороди за тривалість проходження служби в бойових умовах у розмірі 1 млн. гривень, згідно положень абзацу 2 та 4 пункту четвертого Постанови КМУ від 11 лютого 2025 року № 153, у зв'язку з чим була складена відповідь від 11.08.2025 року, в якій зазначено про відсутність підстав для задоволення рапорту.
11.08.2025 року НОМЕР_2 прикордонний загін ДПС України листом № 02.2/41518/25-Вн від 11.08.2025 «Про доведення інформації» за результатами розгляду рапорту, начальник НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби зобов'язав, без визначення відповідальної особи, довести до військовослужбовця, що відповідні виплати здійснюються військовослужбовцям, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 p. № 2102-ІХ, проте старший сержант ОСОБА_1 був призваний на військову службу 07.10.2020 року, тобто до початку запровадження воєнного стану - 24 лютого 2022 року - дія відповідної Постанови на нього не розповсюджується.
У відповіді зазначено про те, що обов'язковою умовою для отримання одноразової грошової допомоги за тривалість проходження служби в бойових умовах є початок проходження військової служби після оголошення воєнного стану. Так, наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 15 липня 2021 року № 285 - ОС «Про особовий склад» прийнято на військову службу за контрактом військовослужбовця строкової служби солдата ОСОБА_1 . Відповідно до підпункту 2 пункту 8 статті 23 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» дія контракту ОСОБА_1 була продовжена понад встановлені строки на період дії воєнного стану наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 15 липня 2024 року №529-ОС «Про особовий склад».
Отже, позивач від 06.05.2021 Р-7813 наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 15 липня 2021 року № 285-ОС був прийнятий на військову службу за контрактом осіб сержантського та старшинського складу та з ним було укладено контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України строком на 3 (три) роки, тобто прийнятий на військову службу за контрактом 15 липня 2021 року, що не підпадає під вимогу п.4 постанови Кабінету Міністрів України №153.
Крім того, обов'язкововою умовою є безпосередня участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою Кабінету Міністрів України №153. Так матеріали справи містять Аркуш обліку участі в бойових діях під час воєнного стану старшого сержанта ОСОБА_1 . Згідно вказаного обліку безпосередня участь позивача у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою Кабінету Міністрів України №153.
За таких обставин, посилання позивача на те, що відповідач допустив протиправні дії є необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України.
З урахуванням вказаного, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов - залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Заічко О.В.