Рішення від 13.10.2025 по справі 520/5482/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 р. № 520/5482/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РОНІЙ ФАРМ" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "РОНІЙ ФАРМ" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0/63009/0416 від 07 листопада 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення, прийняте Головним управлінням ДПС у Харківській області, є протиправним та таким, що суперечить нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 257 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа до Електронного кабінету, яка міститься в матеріалах справи.

Представником відповідача надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.

З позовної заяви вбачається, що Головним управлінням ДПС у Харківській області (далі - відповідач) було проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "РОНІЙ ФАРМ" (далі - позивач) з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування за період виписки: травень, червень, липень, серпень 2024 року та складено акт від 01.10.2024 № 45802/20-40-04-16-03/38117599.

За наслідками перевірки контролюючим органом було встановлено, що ТОВ «Роній Фарм» порушило п. 201.10 ст. 201, п. 89 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, що полягало у несвоєчасній реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Зазначене ППР було оскаржено позивачем до ДПС України в адміністративному порядку, але рішенням ДПС України від 28.01.2025, яке позивач отримав 14.02.2025 поштою, в задоволенні скарги відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, прийнятим Головним управлінням ДПС у Харківській області, позивач звернувся до суду з даним позовом.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

П.п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено право контролюючих органів проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Вказаною нормою визначено, що предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність реєстрації податкових накладних та/або РК до них у ЄРПН, виправлення помилок у податкових накладних.

Тобто, закон наділяє контролюючий орган повноваженням камеральною перевіркою з'ясувати питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або РК до них, а спосіб отримання таких відомостей передбачає аналіз виключно інформаційних баз даних податкової служби.

Перевірка документів бухгалтерського обліку платника камеральною перевіркою не передбачена.

Згідно з п.п.14.1.60 п. 14.1 ст.14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних ЄРПН здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246.

Згідно «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, надсилається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДПС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДПС.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Пунктом 201.1. ст. 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПК України термін.

Підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10, розділу XX ПК України в редакції Закону України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Законом № 2876-IX підрозділ 2 розділу ХХ ПК України доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації ПН/РК до ПН у ЄРПН, встановлені пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, які встановлено пунктом 120.1.1 статті 120.1 Кодексу.

Визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до ПН/РК, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто з датою складання починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, який набрав чинності з 08 лютого 2023 року, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Тобто, штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року.

Отже, ТОВ «Роній Фарм» виписувало податкові накладні у 2024 році та порушувало строки їх реєстрації, граничний термін яких припадає на період з дати набрання чинності Закону № 2876-ІХ (тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року).

Крім того, позивач посилається на неможливість виконання свого податкового обов'язку та у зв'язку з цим безпідставного застосування штрафних санкцій з боку контролюючого органу.

Як встановлено судом, 23.07.2023 Товариством з обмеженою відповідальністю «Роній Фарм» на адресу ГУ ДПС у Харківській області було направлено заяву № 22/07 від 22 липня 2023 року про неможливість виконання платником податків податкового обов'язку - згідно із Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - «Порядок № 225»).

У відповідь на вказану заяву Товариство з обмеженою відповідальністю «Роній Фарм» 02.08.2023 отримало на свою електронну пошту в електронному кабінеті попереднє рішення ГУ ДПС у Харківській області від 02.08.2023 № 302/20-40-04-05-16 на заяву підприємства від 22.07.2023 про неможливість виконання податкових обов'язків. В попередньому рішенні було зазначено про недостатність документів, що підтверджують неможливість виконання податкових обов'язків, наведено перелік документів з 17 пунктів, які пропонується додатково надати.

Розглянувши дане попереднє рішення, підприємство позивача направило в податковий орган додаткові пояснення від 03.08.2023, в яких пояснило, що за первинною заявою надало до податкового органу всі документи, які маються у нього в наявності і вважає, що даних документів достатньо для винесення на користь підприємства рішення про неможливість виконання податкових обов'язків.

У відповідь на вказані заяву та додаткові пояснення до електронного кабінету підприємства надійшла електронна копія рішення ГУ ДПС у Харківській області щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 23 серпня 2023 року № 332/20-40-04-05-16.

В якості підстави відмови у задоволенні заяви підприємства в рішенні зазначено, що до заяви не надано вичерпного переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи своєчасно виконати свій податковий обов'язок, та наведено перелік ненаданих документів, який, по суті, скопійовано з розділу II Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225.

Позивач, ТОВ «Роній Фарм», 31.08.2023 оскаржив дане рішення до ДПС України в порядку адміністративного оскарження.

03.11.2023 позивач отримав на свою електронну адресу копію рішення ДПС України від 03.11.2023 № 33115/6/99-00-06-03-03-06 про відмову в задоволенні скарги ТОВ «Роній Фарм».

В рішенні ДПС України, як і в оскаржуваному рішенні ГУ ДПС області, вказано, що Підприємство не надало в повному обсязі документів, які б підтверджували причинно-наслідковий зв'язок між збройною агресією РФ та неможливість ТОВ «Роній Фарм» виконати свої податкові обов'язки. І далі в рішенні ДПС Україні знов скопійовано повний перелік документів, зазначених в розділі II Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225.

Позивач, не погодившись з рішенням податкового органу від 23 серпня 2023 року № 332/20-40-04-05-16 про відмову у задоволенні заяви про неможливість виконання платником податків податкового обов'язку звернувся до суду з відповідним позовом.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 520/34949/23 адміністративний Товариства з обмеженою відповідальністю "РОНІЙ ФАРМ" (вул. Морозова, буд. 7, м. Харків, 61036, код ЄДРПОУ 38117599) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишено без задоволення.

Суд дійшов висновку, що ТОВ «Роній Фарм» мало можливість здійснювати господарську діяльність та відповідно своєчасно виконувати свої податкові обов'язки.

Крім того, з 24.05.2023, про що також зазначено у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024, позивачем було поновлено можливість реєстрації податкових накладних та з 01.06.2023 поновило можливість подання декларацій з ПДВ.

Як встановлено судом, позивач зазначене рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у справі № 520/34949/23 не оскаржував і 14.03.2024 зазначене рішення суду набрало законної сили.

Згідно з ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно Єдиного реєстру податкових накладних видно, підприємство виписувало та реєструвало протягом перевіряємого періоду податкові накладні, що свідчить про здійснення господарської діяльності.

Крім того, позивачем протягом 2024 року здійснювались закупівлі товарно-матеріальних цінностей, що свідчить про постійне оновлення реєстраційного ліміту.

Отже, вищезазначене свідчить про наявність у ТОВ «Роній-Фарм» можливості своєчасно виконувати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про правомірність податкового повідомлення-рішення №0/63009/0416 від 07 листопада 2024 року Головного управління ДПС у Харківській області.

Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "РОНІЙ ФАРМ" задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "РОНІЙ ФАРМ" (вул. Морозова, буд. 7, м. Харків, 61036, ЄДРПОУ 38117599) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов