Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
з вирішення питання про розгляд справи
за правилами загального позовного провадження
13 жовтня 2025 р. справа № 520/19382/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сліденка А.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження питання про розгляд за правилами загального позовного провадження у судовому засіданні справи за позовом ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач, заявник) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про: 1) визнання протиправними дії Головного управління ДСНС України в Харківській області щодо зменшення розміру премії в довідці станом на 01 січня 2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 року у справі № 520/7055/24; 2) зобов'язання Головного управління ДСНС України в Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 року у справі № 520/7055/24 , довідку про розмір грошового забезпечення за посадою ОСОБА_1 або прирівняною посадою станом на 01.01.2023 з визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт з зазначенням премії в розмірі 414% перерахованого посадового окладу за січень 2023 року, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023р.
Аргументуючи ці вимоги, зазначив, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2024р. у справі №520/7055/24 було визнано протиправними дії Головного управління ДСНС України в Харківській області, які полягають у відмові ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії. Зобов'язано Головне управління ДСНС України в Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення за посадою ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри реально виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 за відповідною посадою, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.
На виконання рішення суду у справі №520/7055/24 суб»єктом владних повноважень було складено довідку про підвищене грошове забезпечення станом на 01.01.2023р. від 06.05.2024р. №397, до якої було включено такий вид грошового забезпечення як премія у розмірі 73 % посадового окладу у сумі - 3.233,90грн.
Стверджуючи про те, що відсоткове значення цього показника виду грошового забезпечення станом на 01.01.2023р. повинно складати - 414%, заявник ініціював спір у справі №520/19382/25.
Ухвалою від 01.08.2025р. судом було прийнято рішення про розгляд адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання та без повідомлення (виклику) сторін.
Аналізуючи підходи законодавця до обчислення грошового забезпечення працівників бюджетної сфери, суд зважає, що згідно з реченням першим ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Положення ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" кореспондують приписам ч.3 ст.51 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", де указано, що підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Розрахункова база для перерахунку пенсії визначена ч.3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до положень якої пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 до кола видів грошового забезпечення, з яких відбувається обчислення пенсії (як при первісному призначенні, так і при подальших перерахунках), входить і премія.
Указами Президента України від 24.02.2022р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію" в Україні був введений правовий режим воєнного стану.
За визначенням ст.1 Закону України від 21.10.1993р. №3543-ХІІ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Відтак, відсоткове значення такого показника грошового забезпечення як премія, застосоване відповідними суб'єктами владних повноважень для тимчасового матеріального стимулювання публічних службовців - ЗАХИСНИКІВ УКРАЇНИ, котрі ціною власного життя і здоров"я збройно захищають суверенітет, незалежність та територіальну цілісність України від повномасштабної агресії Російської Федерації з 24.02.2022р. або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі, стримування і ліквідації наслідків збройної агресії не може бути використано у якості підстави для перерахунку пенсій, призначених у мирний час, адже у розумінні ч.3 ст.51 та ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не є тим зростанням поточного грошового забезпечення діючого публічного службовця як соціальною гарантією підтримання належного рівня соціального захисту у пенсійній сфері.
Ухвалою суду від 08.09.2025р. судом було витребувано у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області докази про: 1) кількість відповідних посад, кількість аналогічних посад тій посаді в організаційній структурі суб"єкта владних повноважень, звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) із зазначенням критеріїв відповідності чи аналогічності; 2) об"єктивні дані для розмежування Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області та державного органу, звідки заявник звільнився на пенсію; 3) об"єктивні дані про існування або відсутність компетенційного правонаступництва між Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області та державним органом, звідки заявник звільнився на пенсію; 4) розмір премій, виплачених за кожною з відповідних посад (аналогічних посад) тій посаді в організаційній структурі суб"єкта владних повноважень, звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) у січні 2023р.; 5) розмір премій, виплачених за кожною з відповідних посад (аналогічних посад) тій посаді в організаційній структурі суб"єкта владних повноважень, звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) за січень 2023р. в інші календарні місяці; 6) фактори, котрі у межах спірних правовідносин зумовили вчинення управлінського волевиявлення з приводу визначення арифметичного показника відсоткового значення такого виду грошового забезпечення як премія.
На виконання ухвали суду відповідачем 30.09.2025р. було надано письмові пояснення, у яких зазначено, що Постановою КМУ № 704 від 30.08.2017 та наказом МВС № 623 від 20.07.2018 передбачено, що преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання залежно від особистого внеску та умов служби. Під час воєнного стану премії встановлювалися з урахуванням підвищених ризиків, тому їх розміри у 2022- 2023 роках не можуть бути базовими для перерахунку пенсії. Наказ ДСНС № 74 від 13.02.2023 є внутрішнім документом, не має нормативно-правового характеру й не створює підстав для видачі нової довідки про грошове забезпечення. Отже, дії Головного управління були правомірними, а підстави для оформлення нової довідки відсутні.
Проте, витребуваних судом доказів в повному обсязі відповідачем до суду не подано.
Ухвалою суду від 08.10.2025р. судом повторно було витребувано у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області докази про: 1) кількість відповідних посад, кількість аналогічних посад тій посаді в організаційній структурі суб"єкта владних повноважень, звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) із зазначенням критеріїв відповідності чи аналогічності; 2) об"єктивні дані для розмежування Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області та державного органу, звідки заявник звільнився на пенсію; 3) об"єктивні дані про існування або відсутність компетенційного правонаступництва між Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області та державним органом, звідки заявник звільнився на пенсію; 4) розмір премій, виплачених за кожною з відповідних посад (аналогічних посад) тій посаді в організаційній структурі суб"єкта владних повноважень, звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) у січні 2023р.; 5) розмір премій, виплачених за кожною з відповідних посад (аналогічних посад) тій посаді в організаційній структурі суб"єкта владних повноважень, звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) за січень 2023р. в інші календарні місяці; 6) фактори, котрі у межах спірних правовідносин зумовили вчинення управлінського волевиявлення з приводу визначення арифметичного показника відсоткового значення такого виду грошового забезпечення як премія; 7) усі розпорядчі документи Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області та Державної служби України з надзвичайних ситуацій з приводу умов та причин визначення відсоткового розміру такого виду грошового забезпечення як премія за грудень 2022р. та за січень 2023р.; 8) належність чи неналежність такого виду грошового забезпечення як премія за грудень 2022р. та премія за січень 2023р. до тимчасових індивідуальних однократних видів грошового забезпечення, зумовлених виключно дією правового режиму воєнного стану та проходженням публічної служби в умовах факторів загроз/небезпек військового характеру; 9) грошове забезпечення атестованих спеціальними званнями служби цивільного захисту працівників Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області за відповідними посадами (аналогічними посадами, прирівняними посадами), звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) за грудень 2022р.; 10) грошове забезпечення атестованих спеціальними званнями служби цивільного захисту працівників Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області за відповідними посадами (аналогічними посадами, прирівняними посадами), звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) за січень 2023р.
Дану ухвалу відповідач отримав 08.10.2025р. в електронному кабінеті системи "Електронний суд", проте жодних з витребуваних документів до суду не надходило.
Отже, відповідачем, який у розумінні п.7 ч.1 ст.4 КАС України є суб'єктом владних повноважень, не забезпечено виконання вимог ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 08.09.2025р. та від 08.10.2025р. у справі №520/19382/25 про витребування доказів.
Унаслідок цього, суд позбавлений можливості встановити об'єктивну істину у даному спорі.
Відповідно до ч.2 ст.73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Пунктом 5 ч.2 ст.180 КАС України визначено, що у підготовчому засіданні суд роз'яснює учасникам справи, які обставини входять до предмета доказування, які докази мають бути подані тим чи іншим учасником справи.
Відповідно до ч.2 ст.241 КАС України процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
Як то указано в абз.2 ч.5 ст.243 КАС України, окремим документом можуть викладатися також ухвали з інших питань, які вирішуються під час судового розгляду.
З огляду на викладене, у зв'язку з неподанням відповідачем у встановлений судом строк витребуваних доказів, суд дійшов висновку про необхідність розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначення підготовчого судового засідання.
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.4-12, 241-243, 248, 256, 295 КАС України, суд
ухвалив:
1. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
2. Призначити підготовче засідання на 10:00год. 10.11.2024р. в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду за адресою: м. Харків, майдан Свободи, 6, зал №7.
3. Витребувати у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області докази про: 1) кількість відповідних посад, кількість аналогічних посад тій посаді в організаційній структурі суб"єкта владних повноважень, звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) із зазначенням критеріїв відповідності чи аналогічності; 2) об"єктивні дані для розмежування Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області та державного органу, звідки заявник звільнився на пенсію; 3) об"єктивні дані про існування або відсутність компетенційного правонаступництва між Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області та державним органом, звідки заявник звільнився на пенсію; 4) розмір премій, виплачених за кожною з відповідних посад (аналогічних посад) тій посаді в організаційній структурі суб"єкта владних повноважень, звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) у січні 2023р.; 5) розмір премій, виплачених за кожною з відповідних посад (аналогічних посад) тій посаді в організаційній структурі суб"єкта владних повноважень, звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) за січень 2023р. в інші календарні місяці; 6) фактори, котрі у межах спірних правовідносин зумовили вчинення управлінського волевиявлення з приводу визначення арифметичного показника відсоткового значення такого виду грошового забезпечення як премія; 7) усі розпорядчі документи Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області та Державної служби України з надзвичайних ситуацій з приводу умов та причин визначення відсоткового розміру такого виду грошового забезпечення як премія за грудень 2022р. та за січень 2023р.; 8) належність чи неналежність такого виду грошового забезпечення як премія за грудень 2022р. та премія за січень 2023р. до тимчасових індивідуальних однократних видів грошового забезпечення, зумовлених виключно дією правового режиму воєнного стану та проходженням публічної служби в умовах факторів загроз/небезпек військового характеру; 9) грошове забезпечення атестованих спеціальними званнями служби цивільного захисту працівників Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області за відповідними посадами (аналогічними посадами, прирівняними посадами), звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) за грудень 2022р.; 10) грошове забезпечення атестованих спеціальними званнями служби цивільного захисту працівників Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області за відповідними посадами (аналогічними посадами, прирівняними посадами), звідки заявник був звільнений з публічної служби (звільнений на пенсію) за січень 2023р.
4. Зобов'язати подати докази до суду протягом 10 днів від дати отримання цієї ухвали.
5. Роз'яснити, що ухвала не підлягає оскарженню; набирає законної сили з моменту підписання.
Cуддя А.В. Сліденко