Рішення від 13.10.2025 по справі 520/15989/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 року № 520/15989/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (( АДРЕСА_2 ), код НОМЕР_3 ) про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_4 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_5 ) третя особа: Військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ), код НОМЕР_3 ) про зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить суд:

- зобов'язати військову частину НОМЕР_4 надати позивачу інформацію про зміст опису подвигу старшого лейтенанта ОСОБА_1 відповідно до його звернення від 26.04.2025, який фігурує у поданні (клопотанні) командування військової частини НОМЕР_4 до командування військової частини НОМЕР_2 від 04.06.2023 № 2064.

- зобов'язати військову частину НОМЕР_4 надати позивачу інформацію, зазначену в п. 1 прохальної частини цієї позовної заяви, в електронному (сканованому) вигляді на його електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 одним з таких варіантів (способів):

у вигляді витягу з подання командування військової частини НОМЕР_4 до командування військової частини НОМЕР_2 від 04.06.2023 № 2064 із зазначенням у ньому тільки інформації, яка стосується позивача та вчиненого ним подвигу (без зазначення інформації щодо інших осіб та вчинених ними подвигів), та копії нагородного листа на позивача або витягу з нього зі змістом опису подвигу позивача;

у вигляді окремого документа (листа, інформаційної довідки) із наведеним у ньому змістом опису подвигу позивача.

Ухвалою від 23.06.2025р. прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито спрощене провадження.

Ухвалою від 08.09.2025р. клопотання представника відповідача задоволено. Замінено відповідача - Військову частину НОМЕР_4 його правонаступником - Військову частину НОМЕР_2 .

В обґрунтування позову позивач провить суд зобов'язати військову частину НОМЕР_4 надати позивачу інформацію про зміст опису подвигу старшого лейтенанта ОСОБА_1 відповідно до його звернення від 26.04.2025, який фігурує у поданні (клопотанні) командування військової частини НОМЕР_4 до командування військової частини НОМЕР_2 від 04.06.2023 № 2064; зобов'язати військову частину НОМЕР_4 надати позивачу інформацію, зазначену в п. 1 прохальної частини цієї позовної заяви, в електронному (сканованому) вигляді на його електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 одним з таких варіантів (способів): у вигляді витягу з подання командування військової частини НОМЕР_4 до командування військової частини НОМЕР_2 від 04.06.2023 № 2064 із зазначенням у ньому тільки інформації, яка стосується позивача та вчиненого ним подвигу (без зазначення інформації щодо інших осіб та вчинених ними подвигів), та копії нагородного листа на позивача або витягу з нього зі змістом опису подвигу позивача; у вигляді окремого документа (листа, інформаційної довідки) із наведеним у ньому змістом опису подвигу позивача.

У відзивах на позовну заяву представник відповідача просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначив, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Крім того, відповідачем зазначено, що клопотання командира військової частини НОМЕР_4 у формі подання №2064 від 04.06.2023 про нагородження ОСОБА_1 державною нагородою - орденом "За мужність" ІІІ ступеня не віднесено до переліку документів, що видаються у військових частинах ЗС України, а отже зберіганню не підлягає та фактично у військових частинах НОМЕР_4 , НОМЕР_2 відсутнє. Більше того, старшим командиром - командиром військової частини НОМЕР_2 будь-які первинні дії щодо нагородження ОСОБА_1 державною нагородою визнано помилковими, а будь-які документи, що видавались у військовій частині НОМЕР_4 , НОМЕР_2 з цього приводу недійсними.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

26.04.2025 позивачем у порядку Закону України "Про звернення громадян" на офіційну електронну пошту військової частини НОМЕР_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 було подано звернення - заяву про надання особистої інформації - у якій було висловлено прохання (клопотання) надати (у листі відповіді або окремим документом) зміст опису подвигу старшого лейтенанта ОСОБА_1 , який фігурує у поданні командування військової частини НОМЕР_4 командиру військової частини НОМЕР_2 від 04.06.2023 № 2064 (із зазначенням державної нагороди, на відзначення якої цей тоді ще старший лейтенант подавався), а також у нагородному листі, долученому до цього подання.

Згідно відповіді на звернення, позивача повідомлено, що відповідно до пунктів 5.37., 5.38. Переліку, до відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію (ПСІ-2023) відносяться зокрема, зведені відомості персонального обліку військовослужбовця стосовно проходження ним військової служби, його службової характеристики, автобіографія, подання, нагородні листи, атестації, оцінні матеріали, тощо (особова справа військовослужбовця). Сукупність відомостей, що містяться в наказах по особовому складу щодо військовослужбовців.

Зважаючи на зазначене, надання відомостей, які наведені у зверненні позивача, не підлягають розповсюдженню, так як віднесені до службової інформації.

Крім того, відповідачем у відзові зазначено, що у відповідності до вимог пунктів 2.1.6., 2.2.4. Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 07.04.2017 № 124 (яка діяла станом на 04.06.2023, на час направлення подання командиром військової частини НОМЕР_4 до командира військової частини НОМЕР_2 ) вказано перелік документів, які видаються у військових частинах ЗС України, а відтак підлягають збереженню.

Клопотання командира військової частини НОМЕР_4 у формі подання №2064 від 04.06.2023 про нагородження ОСОБА_1 державною нагородою - орденом "За мужність" ІІІ ступеня не віднесено до переліку документів, що видаються у військових частинах ЗС України, а отже зберіганню не підлягає та фактично у військових частинах НОМЕР_4 , НОМЕР_2 відсутнє. Більше того, старшим командиром - командиром військової частини НОМЕР_2 будь-які первинні дії щодо нагородження ОСОБА_1 державною нагородою визнано помилковими, а будь - які документи, що видавались у військовій частині НОМЕР_4 , НОМЕР_2 з цього приводу недійсними.

Проте, позивач не погоджується з вказаною відповіддю відповідача.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Порядок розгляду, реєстрації, приймання, узагальнення та аналізу звернень військовослужбовців визначено Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 28.12.2016 № 735. Цю Інструкцію розроблено зокрема відповідно до Конституції України, Законів України Про звернення громадян (далі - Інструкція № 735).

Відповідно до пунктів 4, 5, 6 Розділу І Інструкції № 735 у роботі з письмовими (електронними) та усними зверненнями громадян потрібно забезпечувати кваліфікований, неупереджений, об'єктивний і своєчасний розгляд звернень громадян з метою оперативного розв'язання порушених у них питань, задоволення законних вимог заявників, поновлення порушених конституційних прав та запобігання надалі таким порушенням.

До рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності дії, унаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян), створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод, незаконно покладено на громадянина будь-які обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

Усі звернення громадян, що надходять до Міністерства оборони України, органів військового управління, військових частин, підлягають обов'язковій класифікації за встановленими статтею 3 Закону України "Про звернення громадян" їх видами, а саме: пропозиції (зауваження), заяви (клопотання), скарги. Подальший розгляд пропозицій, заяв та скарг громадян проводиться з урахуванням особливостей, установлених статтями 14, 15 та 16 зазначеного Закону.

Згідно п.п. 2, 4 Розділу ІІ Інструкції № 735 письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю, первинному розгляду та реєстрації з метою визначення їх належності до компетенції відповідного органу військового управління та призначення за ними конкретного виконавця.

Первинний розгляд письмових звернень громадян проводиться керівниками органів військового управління або їх заступниками відповідно до їх повноважень.

У зверненні мають бути зазначені прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення має бути надруковане або написане від руки, розбірливо, чітко підписане заявником (групою заявників) із зазначенням дати.

Відповідно до п.п. 3-8 Розділу ІІІ Інструкції № 735 після первинного розгляду звернень громадян керівниками органів військового управління, командирами військових частин працівник підрозділу документального забезпечення (секретаріату, канцелярії):

уносить до журналу реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян або реєстраційно-контрольної картки персонального комп'ютера резолюцію керівництва та встановлені терміни виконання доручень за зверненнями громадян;

здійснює відправку звернень за належністю та відповідей - їх авторам;

забезпечує оперативне доведення звернень громадян до виконавців.

Звернення громадян, одержані органом військового управління, військовою частиною для виконання, в обов'язковому порядку обліковуються в журналі обліку звернень цього органу військового управління або заводиться реєстраційно-контрольна картка.

Термін розгляду пропозицій, заяв та скарг обчислюється з дня, наступного за днем, з якого починається строк (таким днем є день їх надходження та реєстрації в органі військового управління, військовій частині), до дня направлення заявнику відповіді на його звернення. Якщо останній день терміну розгляду звернення припадає на неробочий день, то останнім днем терміну вважається перший після нього робочий день.

Термін розгляду пропозицій, заяв та скарг обчислюється від дня їхньої реєстрації у структурному підрозділі Міністерства оборони України, відповідальному за організацію розгляду звернень громадян.

Звернення розглядаються і вирішуються в термін не більше одного місяця від дня їх надходження, ураховуючи вихідні, святкові та неробочі дні, а ті, які не потребують додаткового вивчення та проведення перевірки за ними, - невідкладно, але не пізніше 15 днів від дня їх отримання.

Якщо в місячний термін розв'язати порушені у зверненні питання неможливо, то керівник відповідного органу військового управління, командир військової частини або особа, що тимчасово виконує його обов'язки, установлює термін, потрібний для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати 45 днів.

Звернення вважається вирішеним, якщо розглянуто всі поставлені в ньому питання, прийнято обґрунтоване рішення та вжито потрібних заходів щодо його виконання і заявника повідомлено про результати розгляду звернення і прийняте рішення.

Відповідь за результатами розгляду звернення обов'язково дається тим органом військового управління, військовою частиною, які його отримали і до компетенції яких входить розв'язання порушених у зверненні питань, за підписом керівників або осіб, яким право ставити підпис надано відповідним керівником органу військового управління, командиром військової частини.

Рішення про відмову в задоволенні вимог або прохань, викладених у зверненні, доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на чинне законодавство і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення. При цьому вказуються заходи, які вживались органом військового управління, військовою частиною для перевірки цього звернення. Якщо давалася усна відповідь, то складається відповідна довідка, яка додається до матеріалів перевірки звернення.

Аналіз вказаних приписів Інструкції № 735 вказує на те, що у разі надходження до структурного підрозділу апарату Міністерства оборони України належно оформленого письмового звернення громадянина, воно в обов'язковому порядку та строки встановлені Інструкцією належить прийняттю та розгляду. В свою чергу, за наслідками розгляду заявника має повідомлено про результати розгляду звернення і прийняте рішення.

Відповідно до Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016р. № 736 (далі Інструкція №736), ця Інструкція визначає єдині вимоги до ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації (далі - документи), що містять службову інформацію, зібрану під час провадження оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, діяльності у сфері оборони держави, та іншу службову інформацію (далі - службова інформація), в органах державної влади, інших державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим (далі - установи).

Згідно з п.п. 9-12 Інструкції №736, питання щодо необхідності присвоєння документу грифа Для службового користування вирішується виконавцем або посадовою особою, яка підписує документ, відповідно до переліку відомостей та з дотриманням вимог частини другої статті 6 та статті 9 Закону України Про доступ до публічної інформації.

До прийняття рішення про присвоєння документу грифа Для службового користування особи, зазначені в пункті 9 цієї Інструкції, повинні:

1) перевірити, чи належить інформація, яку містить документ, до категорій, визначених у частині першій статті 9 Закону України Про доступ до публічної інформації;

2) встановити, чи належить відповідна інформація до такої, доступ до якої згідно із законом не може бути обмежено, в тому числі шляхом віднесення її до службової інформації;

3) перевірити дотримання сукупності вимог, передбачених частиною другою статті 6 Закону України Про доступ до публічної інформації.

В окремих випадках питання щодо необхідності присвоєння документу грифа Для службового користування може бути розглянуто комісією з питань роботи із службовою інформацією за поданням посадової особи, яка підписуватиме документ.

Забороняється використовувати для передачі службової інформації відкриті канали зв'язку.

У разі виникнення необхідності в передачі (надсиланні) документів, що містять службову інформацію, юридичним особам, громадським об'єднанням без статусу юридичної особи та фізичним особам, на яких не поширюються вимоги цієї Інструкції, останні беруть на себе письмове зобов'язання стосовно нерозголошення отриманої службової інформації.

Керівники юридичних осіб, громадських об'єднань без статусу юридичної особи та фізичні особи за розголошення службової інформації несуть відповідальність відповідно до закону.

Відповідальність за організацію та забезпечення дотримання в установах порядку ведення обліку, зберігання та використання документів, що містять службову інформацію, покладається на їх керівників.

Особи, винні у порушенні порядку ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, їх втраті або розголошенні службової інформації, що в них міститься, притягуються до дисциплінарної або іншої відповідальності, передбаченої законом.

Пунктом 14 Інструкції №736 передбачено, що використання інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем чи засобів копіювально-розмножувальної техніки, що застосовуються під час обробки службової інформації, здійснюється на підставі розпорядчого документа керівника установи з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту інформації.

У відповідності до п.42 Інструкції № 736, друкування і розмноження в установі документів з грифом Для службового користування за допомогою електронно-обчислювальної та копіювально-розмножувальної техніки провадиться з урахуванням вимог законодавства у сфері захисту інформації.

Друкування і розмноження документів з мобілізаційних питань та з питань спеціальної інформації здійснюється працівниками установи, які мають допуск до роботи з такими документами.

Відповідно до п.85 Інструкції №736, забороняється використовувати службову інформацію, що міститься в документах з грифом Для службового користування, для відкритих виступів або опублікування у засобах масової інформації та демонструвати такі документи на стендах, у вітринах на відкритих виставках або в інших громадських місцях.

У разі надходження до установи запиту на інформацію, що міститься у документі, якому присвоєно гриф Для службового користування, здійснюється з урахуванням вимог пункту 87 цієї Інструкції перегляд такого документа з метою перевірки відповідності запитуваної інформації сукупності вимог, передбачених частиною другою статті 6 Закону України Про доступ до публічної інформації, щодо обмеження доступу до інформації на момент надходження запиту. Авторові запиту надається інформація в тій частині, доступ до якої відповідно до зазначеного Закону не обмежено.

За наявності в запитуваному документі інформації з обмеженим доступом для надсилання запитувачеві виготовляється його копія, в якій слова, речення чи зображення, що містять інформацію з обмеженим доступом, ретушуються у спосіб, який виключає подальше відтворення ретушованого. З такої копії документа виготовляється інша копія, яка надсилається запитувачеві. Копія запитуваного документа, що ретушувалася, зберігається разом з документами з відповідного запиту та може використовуватися повторно в разі надходження до установи іншого запиту на інформацію, що міститься у такому документі.

Згідно відповіді на звернення, позивача повідомлено, що відповідно до пунктів 5.37., 5.38. Переліку, до відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію (ПСІ-2023) відносяться зокрема, зведені відомості персонального обліку військовослужбовця стосовно проходження ним військової служби, його службової характеристики, автобіографія, подання, нагородні листи, атестації, оцінні матеріали, тощо (особова справа військовослужбовця). Сукупність відомостей, що містяться в наказах по особовому складу щодо військовослужбовців.

Зважаючи на зазначене, надання відомостей, які наведені у зверненні позивача, не підлягають розповсюдженню, так як віднесені до службової інформації.

Крім того, відповідачем у відзові зазначено, що у відповідності до вимог пунктів 2.1.6., 2.2.4. Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 07.04.2017 № 124 (яка діяла станом на 04.06.2023, на час направлення подання командиром військової частини НОМЕР_4 до командира військової частини НОМЕР_2 ) вказано перелік документів, які видаються у військових частинах ЗС України, а відтак підлягають збереженню.

Клопотання командира військової частини НОМЕР_4 у формі подання №2064 від 04.06.2023 про нагородження ОСОБА_1 державною нагородою - орденом "За мужність" ІІІ ступеня не віднесено до переліку документів, що видаються у військових частинах ЗС України, а отже зберіганню не підлягає та фактично у військових частинах НОМЕР_4 , НОМЕР_2 відсутнє. Більше того, старшим командиром - командиром військової частини НОМЕР_2 будь-які первинні дії щодо нагородження ОСОБА_1 державною нагородою визнано помилковими, а будь - які документи, що видавались у військовій частині НОМЕР_4 , НОМЕР_2 з цього приводу недійсними.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, з урахуванням наведених законодавчих норм та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач діяв згідно чинного законодавства.

За встановлених в ході розгляду справи обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними, а тому в їх задоволенні слід відмовити.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - залишити без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Заічко О.В.