Рішення від 14.10.2025 по справі 520/13216/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

14 жовтня 2025 року № 520/13216/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Заступника керівника Лозівської окружної прокуратури Харківської області (вул. Богданівська, буд.17, м. Лозова, Харківська обл., 64602) в інтересах Харківської обласна державна (військова) адміністрація (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ23912956), Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації (майдан Свободи, буд.5,Держпром, 1-й під.,4-йпов.,м. Харків, 61022,код ЄДРПОУ02230856) до Златопільської міської ради Харківської області (вул. Незалежності, буд.1, м. Златопіль, Лозівський р-н, Харківська обл., 64102, код ЄДРПОУ26149691), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Міністерство культури та стратегічних комунікацій України (вул. Івана Франка, 19. м. Київ. 01601, код ЄДРПОУ43220275) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Лозівської окружної прокуратури Харківської області в інтересах Харківської обласна державна (військова) адміністрація, Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Златопільської міської ради Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Златопільської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ: 26149691), яка полягає в не укладенні з Департаментом культури та туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації охоронного договору щодо об'єкта культурної спадщини - “Олексіївська фортеця Української лінії», як пам'ятки архітектури національного значення (охоронний № 1619, взята на облік постановою Ради Міністрів УРСР від 06.09.1979 № 442) та пам'ятки історії місцевого значення (охоронний № 227/д, взята на облік рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради депутатів трудящих від 25.01.1972 № 61);

- зобов'язати Златопільську міську раду Лозівського району Харківської області (ЄДРПОУ: 26149691) укласти з Департаментом культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації (ЄДРПОУ: 02230856) на умовах і в порядку, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768, охоронний договір щодо об'єкта культурної спадщини - “Олексіївська фортеця Української лінії», як пам'ятки архітектури національного значення (охоронний № 1619, взята на облік постановою Ради Міністрів УРСР від 06.09.1979 № 442);

- зобов'язати Златопільську міську раду Лозівського району Харківської області (ЄДРПОУ: 26149691) укласти з Департаментом культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації (ЄДРІІОУ: 02230856) на умовах і в порядку, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768, охоронний договір щодо об'єкта культурної спадщини - “Олексіївська фортеця Української лінії», як пам'ятки історії місцевою значення (охоронний № 227/д, взята на облік рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради депутатів трудящих від 25.01.1972 №61).

В обґрунтування позовної заяви позивачем зазначено, що на території Лозівського району Харківської області знаходиться об'єкт культурної спадщини - «Олексіївська фортеця Української лінії». Згідно листа Департаменту культури та туризму Харківської обласної військової адміністрації (далі - Департамент) № 05-25/421 від 10.02.2025 об'єкт культурної спадщини - «Олексіївська фортеця Української лінії» перебуває на обліку, як: - пам'ятка архітектури національного значення, охоронний № 1619, прийнята на облік Постановою Ради міністрів від 06.09.1979 № 442; - пам'ятка історії місцевого значення, охоронний № 227/д. прийнята на облік рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради депутатів трудящих від 25.01.1972 №61. Таким чином, з моменту взяття вказаного об'єкта культурної спадщини на державний облік, як пам'ятки національного та на облік, як пам'ятки місцевого значення, на нього розповсюджується спеціальний режим використання, що в свою чергу покладає на власника цієї пам'ятки певні обов'язки по збереженню її автентичності та історичної цінності. Відповідно до наявних в Департаменті відомостей вищезазначена пам'ятка належить до власності Златопільської міської ради Харківської області, оскільки фортеці Української лінії є земляними укріпленнями (вали, рів, внутрішнє дворище), які фактично складаються із землі, нерозривно пов'язані з нею і займають земельну ділянку, на якій вони розташовані. Згідно ст. 80 Земельного кодексу України, суб'єкти права власності на землю є - територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності. Тобто, вказаний об'єкт культурної спадщини - «Олексіївська фортеця Української лінії» безпосередньо пов'язана із земельною ділянкою на якій вона розміщена та розпорядником якої наразі є Златопільська територіальна громада. Враховуючи викладене Первомайська (нині Златопільська) міська рада Харківської області, як власник земельної ділянки, на якій розміщена пам'ятка культурної спадщини, зобов'язана укласти охоронні договори щодо неї. Бездіяльність відповідача по не укладанню вказаних договорів стала підставою для звернення з даним позовом до суду.

Відповідач надав суду письмові пояснення, в яких зазначив, що оскільки на момент звернення Прокурора та розгляду даного позову, після ліквідації Первомайської районної ради об'єкт культурної спадщини, пам'ятка архітектури національного значення та пам'ятка історії місцевого значення «Олексіївська Фортеця Української лінії» не передавався від його власника у власність територіальної громади міста Златопіль, не перебуває у комунальній власності Златопільської міської ради Харківської області, інформація щодо балансоутримувача/користувача, вищезазначеного об'єкту культурної спадщини у Відповідача, як органу місцевого самоврядування - відсутня, то такий об'єкт фактично є безхазяйним майном, яке перебуває на території територіальної громади міста Златопіль. У зв'язку з цим, Відповідачем і було прийнято Рішенням Златопільської міської ради VIII скликання від 29.05.2025 № 1475-68/8 «Про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - об'єкта культурної спадщини «Олексіївська фортеця Української лінії»», так як безхазяйне майно фактично знаходиться на території Златопільської територіальної громади, а його власник невідомий. У свою чергу, за правилами ст. ст. 333, 335 ЦК України, лише після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, якщо ніхто не заявить про свої права на неї, через звернення до суду із відповідним позовом, Відповідач зможе отримати судове рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність Златопільської територіальної громади. І тільки з моменту ухвалення такого судового рішення Відповідач отримає право власності на дане майно. А до цього моменту, Відповідач не є власником цього об'єкта. Оскільки, Відповідач до об'єкта культурної спадщини «Олексіївська фортеця Української лінії» ніякого відношення не має, не є її власником, а тому немає ніяких правових підстав зобов'язувати його укладати охоронний договір на цей об'єкт культурної спадщини. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представником третьої особи - Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, надіслано до суду пояснення по справі, в яких просив суд задовольнити позовні вимоги зазначивши, що об'єкт культурної спадщини - «Олексіївська фортеця Української лінії», знаходиться у с. Олексіївка, Харківської області, який побудований у 1731-1742 роках, перебуває на державному обліку, як пам'ятка архітектури республіканського значення (постанова Ради Міністрів УРСР від 06.09.1979 № 442, охоронний № 1619), і відповідно до абзацу шостого статті 1 Закону є пам'яткою національного значення. Пам'ятка архітектури національного значення «Олексіївська фортеця Української лінії», не занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Відомості щодо погодження охоронного договору на зазначену Пам'ятку в розпорядженні МКСК відсутні. Вказав, що юридичні або фізичні особи, у власності або користуванні яких перебувають об'єкти культурної спадщини чи їх частини, зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір встановленого зразка, до якого мають бути додані додаткові документи за переліком визначеним у Порядку № 1768.

Також, Департаментом культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації надано пояснення, в яких просив позовні вимоги Заступника керівника Лозівської окружної прокуратури Харківської області задовольнити у повному обсязі. Вказував, що на відповідача покладено обов'язок із вчинення дій щодо укладання охоронного договору на пам'ятку архітектури «Олексіївська фортеця Української лінії» за адресою с. Олексіївка, Харківської області, що належить до об'єкта культурної спадщини та перебуває на державному обліку як пам'ятка архітектури національного значення «Олексіївська фортеця Української лінії», охоронний № 1619, взята на облік постановою Ради Міністрів УРСР від 06.09.1979 № 442 та пам'ятка історії місцевого значення, охоронний № 227/д, прийнята на облік рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради депутатів трудящих від 25.01Л 972 №61.

Прокурор у додаткових поясненнях зазначав, що земельна ділянка, на якій розташоване «Олексіївська фортеця Української лінії» перебуває у власності Златопільскої міської територіальної громади та саме Златопільська міська рада зобов'язана укласти охоронні договори щодо неї.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заявлені позовні вимоги та пояснення представника відповідача, суд встановив наступне.

На території Лозівського району Харківської області знаходиться об'єкт культурної спадщини - «Олексіївська фортеця Української лінії».

Згідно листа Департаменту культури та туризму Харківської обласної військової адміністрації № 05-25/421 від 10.02.2025 об'єкт культурної спадщини - «Олексіївська фортеця Української лінії» перебуває на обліку, як:

- пам'ятка архітектури національного значення, охоронний № 1619, прийнята на облік Постановою Ради міністрів від 06.09.1979 № 442;

- пам'ятка історії місцевого значення, охоронний № 227/д, прийнята па облік рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради депутатів трудящих від 25.01Л 972 №61.

Охоронний договір від 07.07.2020 № 86 на вищевказаний об'єкт культурної спадщини, як пам'ятку історії місцевого значення укладено між Департаментом та Первомайською районною радою (термін дії договору сплив 31.12.2024).

Первомайська районна рада припинена як юридична особа.

У свою чергу, матеріали справи не містять доказів того, що Златопільська міська рада Харківської області є правонаступником Первомайська районна рада та те, що Златопільська міська рада Харківської області є власником зазначеного об'єкту.

Згідно листа Міністерства культури та стратегічних комунікацій (далі -МКСК), від 11.02.2025 «Олексіївська фортеця Української лінії» у с. Олексіївка Харківської області не занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, але перебуває на обліку як пам'ятка архітектури республіканського значення (Постанова Ради Міністрів УРСР від 24.08.1963 №970, № 1619), відповідно до абз. 6 ст. 1 Закону України «Про охорону культурної спадщини» є пам'яткою національного значення. Статтею 14 Закону передбачено, що занесення об'єктів культурної спадщини до Реєстру та внесення змін до нього провадиться відповідно до категорії пам'ятки: пам'ятки національного значення постановою Кабінету Міністрів України за поданням центрального органу влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини протягом одного року з дня одержання подання. Станом на 11.02.2023 готується відповідний проект постанови КМУ.

Листом від 23.05.2025 р. Відділ культури і туризму виконавчою комітету Златопільської міської ради проінформував міського голову про те, що на території Златопільської міської громади знаходиться пам'ятка архітектури національного значення «Олексіївська фортеця Української лінії», охоронний договір №1619, прийнято на облік Постановою Ради міністрів УРСР від 06.09.1979 р. № 442, пам'ятка історії місцевою значення «Олексіївська фортеця Української укріпленої лінії», охоронний №227/д, прийнято на облік рішенням виконавчою комітету Харківської обласної ради депутатів трудящих від 25.01.1972 р. №61, яка не обліковується і фактично є безхазяйним майном. Просив розглянути питання щодо взяття на облік, зазначеного безхазяйного майна.

Рішенням Златопільської міської ради VIII скликання від 29.05.2025 № 1475-68/8 «Про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - об'єкта культурної спадщини «Олексіївська фортеця Української лінії»» (https://zlatopil-rada.gov.ua/docs/2024049/), у зв'язку з виявленням безхазяйного нерухомого майна, власник якого не встановлений, а саме: пам'ятки архітектури національного значення «Олексіївська Фортеця Української лінії», взятої на державний облік постановою Ради Міністрів УРСР від 06.09.1979 № 442 (охоронний № 1619) та пам'ятки історії місцевого значення «Олексіївська кріпость Української укріпленої лінії», взятої на державний облік рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради депутатів трудящих від 25.01.1972 № 61 (охоронний № 227/д), розташованої на відстані 2,75 км. на схід від східної околиці міста Златопіль Лозівського району Харківської області, на шляху до села Олексіївка Лозівського району Харківської області, відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини», з метою забезпечення охорони та збереження пам'ятки культурної спадщини, відповідно статі 335 Цивільного кодексу України, керуючись ст. 25, 59, ч.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:

1. Взяти на облік безхазяйне нерухоме майно, що розташоване на території Первомайської міської територіальної громади, для подальшого набуття права комунальної власності, а саме: об'єкт культурної спадщини, пам'ятку архітектури національного значення та пам'ятку історії місцевого значення «Олексіївська Фортеця Української лінії», розташовану на відстані 2,75 км. на схід від східної околиці міста Златопіль Лозівського району Харківської області на шляху до села Олексіївка Лозівського району Харківської області. (Чотирибастіонна земляна фортеця розміром 300х300 м.; висота валів фортеці понад 5 м.)

2. Виконавчому комітету Златопільської міської ради:

2.1. Забезпечити подання оголошення в засоби масової інформації та оприлюднити на офіційному сайті міської ради повідомлення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, зазначеного в пункті 1 цього рішення.

2.2. Після закінчення річного строку з дня взяття на облік безхазяйного майна, зазначеного в пункті 1 даного рішення, звернутися до суду згідно з чинним законодавством про передачу об'єкта у комунальну власність Первомайської міської територіальної громади в особі Златопільської міської ради Харківської області.

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань бюджету, фінансів та комунальної власності.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Орган, уповноважений управляти майном відповідної територіальної громади, згідно зі ст. 335 ЦК України може звернутися до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, якщо ніхто не заявить про свої права на неї.

Відповідач зазначає, що оскільки на момент звернення Прокурора та розгляду даного позову, після ліквідації Первомайської районної ради об'єкт культурної спадщини, пам'ятка архітектури національного значення та пам'ятка історії місцевого значення «Олексіївська Фортеця Української лінії» не передавався від його власника у власність територіальної громади міста Златопіль, не перебуває у комунальній власності Златопільської міської ради Харківської області, інформація щодо балансоутримувача/користувача, вищезазначеного об'єкту культурної спадщини у Відповідача, як органу місцевого самоврядування - відсутня, то такий об'єкт фактично є безхазяйним майном, яке перебуває на території територіальної громади міста Златопіль.

У зв'язку з цим, відповідачем прийнято Рішенням Златопільської міської ради VIII скликання від 29.05.2025 № 1475-68/8 «Про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - об'єкта культурної спадщини «Олексіївська фортеця Української лінії»», так як безхазяйне майно фактично знаходиться на території Златопільської територіальної громади, а його власник невідомий.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 54 Конституції України культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які перебувають за її межами.

Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь регулюються Законом України “Про охорону культурної спадщини» (далі - Закон № 1805-III).

За визначенням, наведеним в абзаці третьому частини першої статті 1 Закону № 1805-III, об'єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність.

Відповідно до абзацу 6 статті 1 Закону № 1805-III пам'ятка культурної спадщини (далі - пам'ятка) - об'єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, або об'єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

Згідно з ч. 2 ст.2 Закону № 1805-III за видами об'єкти культурної спадщини поділяються на, зокрема, об'єкти архітектури - окремі будівлі, архітектурні споруди, що повністю або частково збереглися в автентичному стані і характеризуються відзнаками певної культури, епохи, певних стилів, традицій, будівельних технологій або є творами відомих авторів.

Згідно з частинами першою та четвертою статті 17 Закону № 1805-III пам'ятка, крім пам'ятки археології, може перебувати у державній, комунальній або приватній власності. Суб'єкти права власності на пам'ятку визначаються згідно із законом.

У документі, який посвідчує право власності на пам'ятку, обов'язково вказуються категорія пам'ятки, дата і номер рішення про її державну реєстрацію.

Згідно з ч. ч. 1,2 ст. 24 Закону власник або уповноважений ним орган, користувач зобов'язані утримувати пам'ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.

Використання пам'ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам'ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.

Статтею 23 Закону передбачено, що усі власники пам'яток, щойно виявлених об'єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об'єкти зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.

При передачі пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини у володіння, користування чи управління іншій особі істотною умовою договору про таку передачу є забезпечення особою, якій передається пам'ятка, щойно виявлений об'єкт культурної спадщини чи її (його) частина, збереження пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини відповідно до вимог цього Закону та умов охоронного договору, укладеного власником або уповноваженим ним органом (особою) з відповідним органом охорони культурної спадщини.

Законом передбачається обов'язкове укладення власником пам'ятки чи її частини охоронного договору з відповідним органом культурної спадщини вже після переходу права власності.

Частиною 3 ст. 23 Закону України “Про охорону культурної спадщини» передбачено, що порядок укладання охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку укладення охоронних договорів на пам'ятки культурної спадщини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768 (далі - Порядок) власник пам'ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов'язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам'ятки чи її частини у власність або у користування укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.

Обов'язок укладення охоронного договору покладається саме на власника пам'ятки, а не на орган охорони культурної спадщини і саме від власника повинна виходити ініціатива укладення охоронного договору.

Такий висновок підтверджується й судовою практикою (постанова Верховного Суду від 13.12.2018 у справі № 826/4605/16. ухвала Вищого адміністративного суду України від 24.09.2015 у справі № 826/10265/14).

Верховний Суд у постанові від 13.12.2018 у справі № 826/4605/16 зазначив наступне:

Пунктом 5 Порядку № 1768 зафіксовано, що в охоронному договорі, складеному за зразком згідно з додатком, зазначаються особливості режиму використання пам'ятки, види і терміни виконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт, робіт з упорядження її території, інших пам'яткоохоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1768 до охоронного договору додаються: 1) акт технічного стану пам'ятки (форма якого затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини) на момент укладення охоронного договору. Для ансамблів (комплексів) складається окремий акт на кожний їх об'єкт. Акт технічного стану поновлюється не рідше ніж раз на 5 років. Якщо стан пам'ятки значно змінився (після проведення ремонтних, реставраційних та інших робіт чи внаслідок дії чинників, що призвели до руйнування або пошкодження), - у п'ятиденний термін після його зміни; 2) опис культурних цінностей і предметів, які належать до пам'ятки, знаходяться на її території чи пов'язані з нею і становлять історичну, наукову, художню цінність, з визначенням місця і умов зберігання та використання; 3) план поверхів пам'яток-будівель і споруд (у масштабі 1:100); 4) план інженерних комунікацій та зовнішніх мереж (за наявності); 5) генеральний план земельної ділянки, на якій розташована пам'ятка (у масштабі 1:50, 1:100, 1:500, 1:1000 або 1:2000); 6) паспорт пам'ятки.

Отже, як вбачається з вищевикладених норм чинного законодавства, юридичні або фізичні особи, у власності або користуванні яких перебувають об'єкти культурної спадщини чи їх частини, зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір встановленого зразка, до якого мають бути додані додаткові документи.

Як зауважив Верховний Суд у постанові від 19.06.2018 у справі №464/2638/17: триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону.

Суд зазначає, що обґрунтовуючи позовну заяву Заступник керівника Лозівської окружної прокуратури Харківської області стверджує, що власником (користувачем) пам'ятки архітектури національного значення “Олексіївська фортеця Української лінії» є Златопільська міська рада Харківської області, а тому саме на Златопільську міську раду, як на власника та користувача покладено обов'язок укладення охоронного договору, як на пам'ятку архітектури.

При цьому, суд, зазначає, що позивач фактично ототожнює поняття "власник земельної ділянки" та "власник пам'ятки архітектури", які не є тотожними.

Проте суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів, що після ліквідації Первомайської районної ради об'єкт культурної спадщини, пам'ятка архітектури національного значення та пам'ятка історії місцевого значення «Олексіївська Фортеця Української лінії» передавався від його власника у власність територіальної громади міста Златопіль, перебуває у комунальній власності Златопільської міської ради Харківської області, інформація щодо балансоутримувача/користувача, вищезазначеного об'єкту культурної спадщини у відповідача, як органу місцевого самоврядування відсутня. Об'єкт фактично є безхазяйним майном, яке перебуває на території територіальної громади міста Златопіль.

Крім того, суд приймає до уваги, що наразі триває процедура передбачена ст. 335 ЦК України щодо набуття права власності на безхазяйну річ Златопільською міською радою Лозівського району Харківської області відносно пам'ятки архітектури «Олексіївська Фортеця Української лінії».

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, отже не підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 246, 257-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - залишити без задовольнити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рубан В.В.