Справа № 420/28320/25
14 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) клопотання Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за вхід. №ЕС/105170/25 про зупинення провадження по справі,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпролспоживслужби в Одеській області в якому позивач просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу №96 від 14.08.2025 року, що прийнята Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області, ЄДРПОУ 40342996 на суму 34000,00 грн, що складає дві тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян;
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу №97 від 14.08.2025 року, що прийнята Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області, ЄДРПОУ 40342996 на суму 17000,00 грн, що складає одну тисячу неоподаткованих мінімумів доходів громадян;
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу №98 від 14.08.2025 року, що прийнята Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області, ЄДРПОУ 40342996 на суму 34000,00 грн, що складає дві тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян;
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу №99 від 14.08.2025 року, що прийнята Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області, ЄДРПОУ 40342996 на суму 17000,00 грн, що складає одну тисячу неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Ухвалою суду від 28.08.2024 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку ст. 262 КАС України).
07.10.2025 року до суду за вхід. №ЕС/105170/25 від представника Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 надійшло клопотання про зупинення провадження по справі до набрання законної сили рішенням по справі 420/20259/25.
В обґрунтування заяви зазначено, що враховуючи, що предметом розгляду судового провадження №420/20259/25 є оскарження дій Відповідача з прийняття рішення про відбір зразків продукції №5 від 08.04.2025 року, відбір зразків продукції на підставі акту, а останні є підставою для прийняття рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 20.05.2025 року №№191, 190, 194, 193 невиконання яких є умовою для прийняття оскаржуваних постанов про накладання штрафу №№96, 97, 98, 99 від 14.08.2025 року (предмет розгляду судового провадження №420/28320/25) можливо дійти висновку щодо об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається Одеським окружним адміністративним судом в порядку адміністративного судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в справі №420/20259/25.
Розглянувши клопотання про зупинення провадження, керуючись приписами КАС України, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Так, згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Отже, зупинення справи на підставі пункту 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язком, а не правом суду відповідно до вимог цієї норми права.
Судом встановлено, що в провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилася адміністративна справа №420/28320/25 за позовом ФОП ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про визнання дій протиправними та скасування постанов про накладання штрафу №96, №97, №98, №99 від 14.08.2025 року.
В якості однієї з підстави для звернення з відповідним позовом Позивач посилається на неправомірність проведення перевірки посадовими особами Позивача (в т. ч. за відсутності Позивача чи його представника), що передувало ухвалення рішенню про відбір зразків №5 від 08.04.2025 року, прийняттю обмежувальних заходів від 20.05.2025 року та прийняттю оскаржуваних постанов.
Прийняття Відповідачем оскаржуваних постанов базується на «правомірності» проведення перевірки, правомірності складання акту відбору зразків продукції на підставі рішення про відбір зразків продукції від 08.04.2025 року і відповідно прийняття рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 20.05.2025 року №№191, 190, 194, 193.
В рамках судового провадження досліджується тільки правомірність прийняття оскаржуваних постанов, що в свою чергу є результатом проведення перевірки та відбору зразків продукції (акт відбору зразків продукції №000003885 від 09.04.2025 року) на підставі рішення №5 від 08.04.2025 року.
З метою недопущення виникнення негативних наслідків, в т. ч. ухвалення оскаржуваних постанов, ФОП ОСОБА_1 звернувся з зустрічною позовною заявою від 12.08.2025 року (за два дні до ухвалення оскаржуваних постанов) в рамках судового провадження №420/20259/25 в якій було порушено питання визнання протиправним дії з ухвалення рішення про відбір зразків продукції №5 від 08.04.2025 року та відбір зразків продукції на підставі цього рішення.
28.08.2025 року Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 28.08.2025 року по справі №420/20259/25 було прийнято до провадження зустрічний позов ФОП ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 12.08.2025 року про визнання протиправними дії Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, ЄДРПОУ 40342996 та його посадових осіб, щодо складання акту відбору зразків продукції №000003885 від 09.04.2025 року на підставі рішення про відбір зразків продукції від 08.04.2025 року №5 та скасування його.
18 вересня 2025 року Відповідачем в рамках судового провадження №420/28320/25 було подано Відзив на позовну заяву від 17.09.2025 року, де ним в якості обґрунтованості та правомірності прийняття оскаржуваних постанов вказується на законність прийняття рішення про відбір зразків №5 від 08.04.2025 року, що в свою чергу передувало прийняттю рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 20.05.2025 року №№191, 190, 194, 193, які в свою чергу є підставою прийняття оскаржуваних постанов.
Враховуючи, що предметом розгляду судового провадження №420/20259/25 є оскарження дій Відповідача з прийняття рішення про відбір зразків продукції №5 від 08.04.2025 року, відбір зразків продукції на підставі акту, а останні є підставою для прийняття рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 20.05.2025 року №№191, 190, 194, 193 невиконання яких є умовою для прийняття оскаржуваних постанов про накладання штрафу №№96, 97, 98, 99 від 14.08.2025 року (предмет розгляду судового провадження №420/28320/25), суд дійшов висновку щодо об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до набрання законної сили рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/20259/25.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/20259/25, у зв'язку з необхідністю додержання принципів всебічності, повноти та об'єктивності при розгляді справи.
Керуючись ст.ст. 2-9, 44, 236, 256, 293-295, 297 КАС України, суд,
Зупинити провадження по справі №420/28320/25 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпролспоживслужби в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов - до набрання законної сили рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/20259/25.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.ст. 293-297 КАС України.
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА