Рішення від 13.10.2025 по справі 420/18127/25

Справа № 420/18127/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, у якому позивач просить суд:

1. Визнати протиправними дії і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 14.04.2025 року № 10203-7671/ Я-02/8/-1500/25 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку із втратою годувальника відповідно до Закону України №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992;

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 07.01.2025 року перерахунок та виплату пенсії у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_1 по пенсійній справі № 1501036701 на підставі довідки від 23.11.2021 №ЮО100550 про розмір грошового, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з суми грошового забезпечення для обчислення пенсії в розмірі - 31330.50 грн, на підставі якої розраховувалась пенсія чоловіка ОСОБА_2 на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 по пенсійній справі № ЮО100550-Міноборони (пенсія по інвалідності 2гр. А4, полковник).

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначає, що з 07.01.2025 згідно з Законом України №2262- XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992, їй була призначена пенсія в разі втрати годувальника по пенсійній справі №1501036701(Міноборони), загальний розмір пенсії щомісячно в сумі 13319.00 грн. Розрахунок проводився виходячи з суми грошового забезпечення для обчислення пенсії в розмірі - 16170.00 грн. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за 2018 рік. При цьому, розмір пенсії чоловіка позивача на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 по пенсійній справі № ЮО100550-Міноборони призначено щомісячно в сумі - 31979.30 грн., виходячи з максимального розміру пенсії. Розрахунок проводився виходячи з суми грошового забезпечення для обчислення пенсії в розмірі - 31330.50 грн. (надбавок та доплат) на підставі довідки від 23.11.2021 року № ЮО100550 про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Позивач вважає, що для розрахунку призначеної їй пенсії в разі втрати годувальника слід враховувати суму грошового забезпечення для обчислення пенсії також в розмірі - 31330.50 грн., тобто з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові (чоловіку) на момент смерті, на підставі довідки ТЦК та СП про розмір грошового забезпечення від 23.11.2021 №ЮО100550.

Ухвалою суду від 13.06.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Відповідачем було подано відзив на позов, в якому він просить відмовити в задоволенні позову та посилається на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою КМУ №45 від 13.02.2008, приписи якого у спірному випадку дотримані не були.

За твердженнями відповідача, незважаючи на надходження до ГУ ПФУ в Одеській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення №ЮО100550 від 23.11.2025 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_4 на ім'я позивача, після прийняття рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019р., Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалось. Таким чином, положення Порядку у спірному випадку дотримані не були. Указана вище довідка надана Головному управлінню з порушенням вимог Порядку, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданою довідкою, що в тому числі, як вважає відповідач, підтверджується листом Міністерства соціальної політики України №15308/0/2-19/54 від 21.08.2019.

Відповідач вважає, що перерахунок пенсії Позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ) по втраті годувальника ОСОБА_2 з 01.07.2025 у розмірі 70% сум грошового забезпечення.

Отже, розмір пенсії позивачки залежить від розміру грошового забезпечення померлого годувальника - ОСОБА_2 .

Як вбачається із протоколу за пенсійною справою №1501036701 від 07.01.2025, розмір пенсії позивачу призначений із грошового забезпечення у розмірі 16170 грн, що включає в себе: посадовий оклад - 9300,00 грн, оклад за військове звання -1480,00 грн, процентну надбавку за вислугу років 50 % - 5390,00 грн.

В той же час, судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.04.2022 у справі №420/3007/22 було зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 року на підставі довідки від 23.11.2021 року № ЮО100550 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат.

Зі змісту рішення вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 (чоловіка) від 23.11.2021 року № ЮО100550, з зазначенням таких основних та додаткових видів грошового забезпечення: - посадовий оклад - 9300,00 грн., - оклад за військове звання - 1480,00 грн., - надбавка за вислугу років 50 % - 5390,00 грн., - надбавка за таємність 15% - 1395,00 грн., - надбавка за особливості проходження служби 65% - 10510,50 грн., - премія 35 % - 3255,00 грн. Загальна сума грошового забезпечення для обчислення пенсії складає - 31330.50 грн.

Відповідно ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Окрім того, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.05.2023 у справі №420/6516/23 було зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_2 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.11.2021 року № ЮО 100550, виданої станом на 05.03.2019 року без обмеження максимальним розміром, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 по день проведення перерахунку.

Відповідно до розрахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_2 по пенсійній справі №ЮО100550, станом на 01.11.2024 розмір його пенсії складав 31979,30 грн (з урахуванням максимального розміру).

ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 25.11.2024.

17.03.2025 року ОСОБА_1 звернулася до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Одеській Області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із втратою годувальника у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням загальної суми грошового забезпечення для обчислення пенсії померлого чоловіка.

За результатами розгляду заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом № 10203- 7671/Я-02/8/-1500/25 від 14.04.2025р. повідомив, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.04.2022 року по справі № 420/3007/22 чоловіку ОСОБА_2 був проведений перерахунок пенсії на основі довідки ТЦК та СП про розмір грошового забезпечення від 23.11.2021 №ЮО100550. Також пенсійний орган зазначив, що оскільки ОСОБА_1 не є стороною по справі № 420/3007/22 від 13.04.2022р., тому обчислення розміру грошового забезпечення визначеного відповідно зазначеної довідки підстави відсутні. Тому розмір пенсії був обчислений за нормами, встановленими постановою КМУ від 21.02.2018 №103, та пенсія виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.

Не погодившись із діями відповідача у спірних правовідносинах, які вразились у нездійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки, з грошового забезпечення за якою обчислювався розмір пенсії померлого годувальника, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з частиною третьою статті 1 Закону №2262-ХІІ члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Відповідно до ч.1 ст.30 названого Закону право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Статтею 36 Закону №2262-ХІІ визначено розміри пенсії в разі втрати годувальника, яка обчислюється з грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника.

Виходячи з приписів ч.3, ч.18 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні основні та додаткові види грошового забезпечення.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до положень ст. 45 Закону України №2262-XII, обчислення пенсій в разі втрати годувальника членам сімей пенсіонерів. Сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, частинами 1, 2, 4 якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затвердженого Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), який безпосередньо визначає механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XIІ.

У пункті 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова №704), якою, зокрема, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського та начальницького складу.

Пунктом 2 вказаної Постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21 лютого 2018 року КМ України прийнято Постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі- Постанова №103), пунктом 1 якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Також, указаною Постановою №103 було внесено ряд змін до постанов КМУ, зокрема до Постанови №704, Порядку №45, тощо.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45, після змін, внесених Постановою №103, визначалось, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У Додатку 2 до Порядку №45 (у редакції Постанови №103) містилась форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Однак у подальшому Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції зазначив, зокрема, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатка 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку №45 до зазначених змін.

Таким чином, з 05 березня 2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Як було встановлено судом, позивачка отримує пенсію по втраті годувальника - ОСОБА_2 , пенсія якого на час смерті уже була перерахована за рішенням суду на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_7 №100550 від 23.11.2023 та вплачувалася із грошового забезпечення, що включає додаткові види грошового забезпечення.

Таким чином, суд дійшов висновку, що з моменту призначення пенсії (07.01.2025) позивач має право на отримання пенсії з грошового забезпечення померлого годувальника, розрахованої на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_7 №100550 від 23.11.2023 із грошового забезпечення, що включає додаткові види грошового забезпечення.

Враховуючи усе викладене вище, обчислення розміру пенсії позивача за нормами, встановленими постановою КМУ від 21.02.2018 №103, не може вважатися правомірним. Обчислена таким чином пенсія не відповідає пенсії померлого годувальника та суперечить вимогам Закону №2262.

Обґрунтовуючи правомірність своїх дій у спірних правовідносинах, відповідач у відзиві посилається на певну послідовність дій уповноважених суб'єктів, визначену п. 2 Порядку №45, яка передує перерахунку пенсії, та яка у спірному випадку дотримана не була.

Однак, такі посилання Головного управління є безпідставними та спростовуються викладеним вище. Адже, відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що Пенсійний фонду України повідомляє головним управлінням в областях, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, зокрема, довідка від уповноваженого органу в якому особа проходила службу.

Аналогічна правова позиція відображена Верховним Судом зокрема у постанові від 10.10.2019 р. у справі №553/3619/16-а, постанові від 12.04.2023 у справі №П/320/122/20, тощо.

За вказаного, враховуючи, що право померлого годувальника - ОСОБА_2 на отримання пенсії із грошового забезпечення, визначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_7 №100550 від 23.11.2023, підтверджене рішенням суду, у відповідача - ГУ ПФУ України в Одеській області, при призначенні пенсії позивачу виник обов'язок її розмір також визначити із грошового забезпечення за вказаною довідкою.

Проте, зазначений обов'язок органом ПФУ не виконано, у зв'язку із чим, суд робить висновок, що відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки, а отже позовні вимоги є обґрунтованими, та відповідача належить зобов'язати здійснити перерахунок пенсії позивача.

Посилання відповідача на лист Міністерства соціальної політики України від 21.08.2019 року №15308/0/2-19/54 суд оцінює критично, адже подібні документи мають інформаційний характер та не є нормативно-правовими актами. Натомість, у силу приписів статті 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи повинні діяти відповідно до Конституції та законів України.

Отже, позовні вимоги в частині протиправності дій відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивачці на підставі оновленої довідки та зобов'язання ГУ ПФУ здійснити відповідний перерахунку є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведені відповідачем у відзиві на позовну заяву обставини не доводять правомірності поведінки відповідача у спірних правовідносинах, не позбавляють права позивача на перерахунок її пенсії із розміру грошового забезпечення померлого годувальника, із якого останній отримував пенсію.

З урахуванням викладеного вище у сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Так, згідно матеріалів справи, за подання даного позову позивач сплатив судовий збір у сумі 1211,20 грн.

Відтак, у відповідності вимог ст.139 КАС України, з огляду на те, що судом прийнято рішення про задоволення позову, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

При цьому, суд звертає увагу, що згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» встановлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 3028 грн.

Відповідно до п.1 п.3 ч.3 ст.4 Закону №3674-VI ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру, який подано фізичною особою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211,20 грн).

Водночас, за приписами ч.3 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Виходячи з викладеного, оскільки позовну заяву подано за допомогою підсистеми «Електронний суд», то позивачу за звернення до суду з даною позовної заявою належало сплатити судовий збір в розмірі 968,96 грн. Отже, фактично, позивачем сплачено судовий збір в більшому розмірі (1211,20грн).

Відтак, з огляду на прийняття рішення про задоволення вимог ОСОБА_1 , за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений ним при зверненні до суду із цим позовом судовий збір в розмірі 968,96 грн.

При цьому, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку із втратою годувальника.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 07.01.2025 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у зв'язку із втратою годувальника на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_7 від 23.11.2021 №ЮО100550 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , з урахуванням проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 968,96 грн сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА