Рішення від 14.10.2025 по справі 420/25870/25

Справа № 420/25870/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012), Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , за результатом якого позивач просить:

визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо не надання довідок про перерахунок грошового забезпечення за 2021-2023 роки ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням положень Постанови № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет на 2021 рік» на 1 січня 2021 року, Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік» на 1 січня 2022 року, Законом України «Про державний бюджет на 2023 рік» на 1 січня 2023 року, на 1 січня з 2021 по травень 2023 роки на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для здійснення перерахунку його пенсії з 25.09.2021 по 19.05.2023;

зобов'язати військову частину НОМЕР_2 надати довідки про перерахунок грошового забезпечення за 2020-2023 роки ОСОБА_1 з урахуванням перерахованого грошового забезпечення у відповідності до рішень Одеського окружного адміністративного суду по справам № 420/4806/25 від 18 липня 2025 року, №420/27461/21 від 14 листопада 2024 року, та вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням положень Постанови № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет на 2021 рік» на 1 січня 2021 року, Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік» на 1 січня 2022 року, Законом України «Про державний бюджет на 2023 рік» на 1 січня 2023 року, на 1 січня з 2021 по травень 2023 роки на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для здійснення перерахунку його пенсії з 25.09.2021 по 19.05.2023, та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області;

зобов'язати військову частину НОМЕР_2 зробити перерахунок та надати ОСОБА_1 оновлену довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці, з урахуванням перерахованого грошового забезпечення у відповідності до рішень Одеського окружного адміністративного суду по справам № 420/4806/25 від 18 липня 2025 року, №420/27461/21 від 14 листопада 2024 року та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження призначеної та виплачуваної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності максимальним розміром;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул..Канатна,83, м.Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) на підставі довідок виданих військовою частиною НОМЕР_2 за 2021-2023 роки здійснити перерахунок призначеної та виплачуваної ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_3 ) пенсії без обмеження її максимальним розміром з 24.09.2021 року, а також провести доплату різниці між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами пенсії по інвалідності з 24.09.2021 року по день проведення доплати.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримую пенсію за інвалідністю, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, проте при здійсненні перерахунку пенсії відповідачем обмежено розмір пенсії позивача максимальним розміром.

Крім того позивач зазначає, що військовою частиною НОМЕР_2 протиправно не виготовлено та не направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про перерахунок грошового забезпечення за 2021-2023 роки та оновлену довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці, з урахуванням перерахованого грошового забезпечення у відповідності до рішень Одеського окружного адміністративного суду по справам № 420/4806/25 від 18 липня 2025 року, №420/27461/21 від 14 листопада 2024 року

Ухвалою суду від 05 серпня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).

Від відповідача - Військової частини НОМЕР_2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти задоволення позову, зазначивши, що Позивач проходив військову службу у Командуванні ВМС ЗСУ, у списках особового складу військової частини НОМЕР_2 не перебував, а тому командир військової частини НОМЕР_2 , в розумінні статті 117 КЗпП не був по відношенню до Позивача власником або уповноваженим органом (роботодавцем).

Від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти задоволення позову, зазначивши, що Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить. До Головного управління від військової частини НОМЕР_2 надійшла довідка розмір грошового забезпечення Позивача.

Від відповідача - Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти задоволення позову, зазначивши, що військовою частиною НОМЕР_1 в межах повноважень видаються акти індивідуальної дії - накази, на підставі яких, військова частина НОМЕР_2 , як орган фінансового забезпечення, проводить нарахування та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення, а тому всі нарахування та виплата військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 проводяться органом фінансового забезпечення - військовою частиною НОМЕР_2 .

Відповідач зазначає, що рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103, проте Кабінетом Міністрів України після скасування зазначених пунктів, рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, таким чином положення Порядку не були дотримані. Довідка надана Головному управлінню з порушенням вимог Порядку, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку та виплату пенсії за повторно наданою довідкою про розмір грошового забезпечення з 24.09.2021.

Позивачем надано відповіді на відзиви, в яких позивач наполягав на задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ветеран військової служби, інвалід 2 групи, з 25.09.2021 р. перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримую пенсію за інвалідністю, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі за текстом Закон № 2262-ХІІ) у розмірі 80% від грошового забезпечення.

Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 22.07.2021 №309, відповідно пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII), позивача було звільнено з військової служби у запас за підпунктом “к» (які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду).

На підставі довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності серії 12ААА №049456 від 22.09.2021, яка є додатком до позовної заяви було визначено що позивач втратив 70% працездатності, що пов'язано із захистом Батьківщини.

На підставі довідки до акту огляду медико-соціальною комісією серії 12 ААВ №512496 від 22.09.2021, яка є додатком до позовної заяви позивачу було встановлено 2 групу інвалідності, що пов'язана із захистом Батьківщини.

Судом встановлено, що з 24.09.2021 позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 2262-XII у розмірі 80% від грошового забезпечення, загальний розмір якої склав 25436,40 грн, який обмежено десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Крім того, судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справам № 420/4806/25 від 18 липня 2025 року визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не подання документів розпоряднику коштів (військовій частині НОМЕР_2 ), необхідних для нарахування та виплати грошового забезпечення ОСОБА_1 грошового забезпечення з 29.01.2020 по 24.09.2021 року, грошової допомоги для оздоровлення за 2020-2021 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020-2021 роки, без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020, Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01.01.2021. Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 подати документи розпоряднику коштів (військовій частині НОМЕР_2 ), необхідні для нарахування та виплати грошового забезпечення ОСОБА_1 грошового забезпечення з 29.01.2020 по 24.09.2021 року, грошової допомоги для оздоровлення за 2020-2021 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020-2021 роки, без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020, Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01.01.2021. Зобов'язано військову частину НОМЕР_4 обчислити та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення з 29.01.2020 по 24.09.2021 року, грошову допомогу для оздоровлення за 2020-2021 роки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2020-2021 роки, з врахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020, Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01.01.2021.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справам №420/27461/21 від 14 листопада 2024 року визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) січень 2008 року. Зобов'язано військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 01.12.2015 року по 28.02.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січень 2008 року. Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 року по 24.09.2021 року включно із застосуванням індексації-різниці (щомісячної фіксованої індексації) в розмірі 4463,15 грн. щомісячно, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078. Зобов'язано військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у розмірі 4463,15 грн. в місяць за період з 01.03.2018 року по 24.09.2021 року включно, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

Судом встановлено, що 22.07.2025 року позивач звернувся до військової частини НОМЕР_2 з заявою щодо витребування довідки про розмір грошового забезпечення за посадою начальник розвідувального управління ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закону України №2262-ХІІ) з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.07.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет на 2021 рік» на 1 січня 2021 року, Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік» на 1 січня 2022 року, Законом України «Про державний бюджет на 2023 рік» на 1 січня 2023 року, Законом України «Про державний бюджет на 2024 рік» на 1 січня 2024 року, Законом України «Про державний бюджет на 2025 рік» на 1 січня 2025 року на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для здійснення перерахунку пенсії.

Листом від 29.07.2025 року військова частина НОМЕР_2 відмовила позивачу у видачі запитуваних довідок.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів позивач звернувся до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.3 ст.43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приписами ч.18 ст.43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб2, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року N 45 (далі - Порядок N 45), встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову N 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Станом на час прийняття Постанови N 704, пункт 4 зазначеної постанови передбачав, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

24 лютого 2018 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - Постанова N 103), пунктом 6 якої у первинній редакції внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, пункт 4 Постанови N 704 викладено в новій редакції, яка передбачала, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Отже, з 24 лютого 2018 року змінено розрахункову величину, з якої обчислюються розміри посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями, а саме: замість розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) передбачено використання розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.

Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, яким вносились зміни до Постанов Кабінету Міністрів України, що додаються, зокрема пункту 4 Постанови N 704.

Відповідно до редакції пункту 4 Постанови N 704, яка діяла до внесення змін, розміри посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) званнями з 29 січня 2020 року мають визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

З огляду на зазначене, з 29.01.2020 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу мали б визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Варто зазначити, що при вирішенні питання щодо можливості застосування мінімальної заробітної плати, як розрахункової величини при обрахунку посадового окладу, необхідно врахувати, що пунктом 3 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, який набрав чинності 01 січня 2017 року, встановлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

Норми пункту 3 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону N 1774-VIII були чинними як на дату прийняття Постанови N 704, так і станом після 29.01.2020 неконституційними не визнавалися.

Враховуючи юридичну силу законів та підзаконних нормативно-правих актів, яким є Постанова N 704, місце таких в системі нормативно-правових актів, оскільки всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм, перевагу слід надати положенням Закону, як акту вищої юридичної сили з урахуванням принципу верховенства права, закріпленого у статті 8 Конституції України.

При цьому, згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові від 11.12.2019 у справі N 240/4946/18, щодо застосування норм права, а саме пункту 3 розд. II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 06.12.2016 року N 1774-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, за якою після набрання чинності цим Законом положення нормативно-правових актів щодо обчислення виплат у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають. Оскільки норма пункту 3 розділу II Закону України від 06.12.2016 N 1774-VIII не втратила чинності, а за юридичною силою є вищою ніж положення пункту 4 Постанови N 704, у редакції до внесення змін Постановою N 103, а також додатків 1, 12, 13, 14 Постанови N 704, суд не знаходить правових підстав для обчислення розміру окладу за посадою позивача та окладу за військовим званням із використанням величини мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.

Вказане відповідає правовій позиції, викладеній у постановах Верховного Суду від 11.02.2021 у справі N 240/11952/19, у справі N 200/3774/20-а.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що згідно з Постановою N 704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня відповідного календарного року, а не станом на 01.01.2018, оскільки положення пункту 4 Постанови N 704, в редакції Постанови КМ N 103 від 21.02.2018 щодо часового визначення прожиткового мінімуму для працездатних осіб як 01 січня 2018 р., скасоване 29.01.2020 вищезазначеною постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі N 826/6453/18.

Законом України Про Державний Бюджет України на 2018 рік встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 1762 гривні.

Відповідно до статті 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2020 рік, у 2020 році установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2020 року - 2 102 гривні.

Статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2021 рік встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня - 2270 гривень, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами - з 1 січня - 2102 гривні.

Статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2022 рік встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 1 січня - 2481 гривня, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів: з 1 січня - 2102 гривні.

Статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 1 січня - 2684 гривня, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів: з 1 січня - 2102 гривні.

Отже, розмір прожиткового мінімуму для визначення посадових окладів військовослужбовців в 2021 році, в 2022 році та в 2023 році є більшим ніж в 2018 році. Натомість, як зазначив в своєму листі відповідач, саме розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб станом на 01.01.2018 ним застосовується при визначенні розміру посадового окладу військовослужбовців.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що посилання відповідача на відсутність підстав для видачі позивачу оновлених довідок про розмір грошового забезпечення позивача є протиправними та такими, що порушують соціальні права позивача на отримання пенсії в розмірі встановленої законом.

Помилковими є наголошення відповідача про відсутність з 01.03.2018 і на сьогоднішній день факту підвищення грошового забезпечення в частині збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням діючим військовослужбовцям, а отже і відсутні підстави для інформування Пенсійного фонду України про настання підстав для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям за відповідною (аналогічною) посадою.

Відмова відповідача в наданні оновлених довідок порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Саме про наявність правових підстав для обчислення розміру окладу за посадою позивача та окладу за військовим званням із використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, вказував Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в своїх постановах від 11.02.2021 по справам N 240/11952/19, N 200/3757/20-а та N 200/3774/20-а.

Верховний Суд у постанові по справі N 440/6017/21 від 02 серпня 2022 року дійшов висновку, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом N 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку N 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови N 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Отже, з урахуванням того, що розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб в 2021, 2022 та 2023 роках, є відмінним (більшим) від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за 2018 рік, та оскільки розмір прожиткового мінімуму є основною складовою для визначення розміру посадового окладу, то у позивача є право на перерахунок пенсії передбачене ст. 63 Закону N 2262-XII та, відповідно, на отримання довідок встановленого зразка від відповідача для подальшого здійснення такого перерахунку пенсійним органом.

Відповідно до абзацу 3 пункту 8 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України №260 від 08.07.2018 року (зі змінами) (далі - Наказ МОУ №260) грошове забезпечення виплачується за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні на підставі наказу командира (начальника, керівника) (далі - командир).

Так, відповідно до листа помічника командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України з фінансово-економічної роботи від 02.01.2015 № 154/24/2-4, з 01.01.2015 військову частину НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) було зараховано на фінансове забезпечення до військової частини НОМЕР_2 , на якому воно перебуває і по теперішній час.

Відповідно до пункту 3 Наказу МОУ №260, підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

Відповідно до абзацу 3 пункту 1.5 наказу Міністерства оборони України «Про організацію фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій Збройних Сил України» №280 від 22.05.2017 року (зі змінами), у разі постановки військової частини на фінансове забезпечення до військової частини - розпорядника бюджетних коштів не за підпорядкованістю рішення про таку постановку приймається фінансовим органом головного розпорядника бюджетних коштів на підставі клопотання керівника органу військового управління (структурного підрозділу військового управління).

Таким чином, військовою частиною НОМЕР_1 в межах повноважень видаються акти індивідуальної дії - накази, на підставі яких, військова частина НОМЕР_2 , як орган фінансового забезпечення, проводить нарахування та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення, а тому всі нарахування та виплата військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 проводяться органом фінансового забезпечення - військовою частиною НОМЕР_2 .

У період проходження служби в КВМС ЗС України позивач перебував на всіх видах забезпечення, у тому числі й на грошовому забезпеченні у військовій частині НОМЕР_2 .

З огляду на викладене позовні вимоги про визнання протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо не надання довідок про перерахунок грошового забезпечення за 2021-2023 роки ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням положень Постанови № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет на 2021 рік» на 1 січня 2021 року, Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік» на 1 січня 2022 року, Законом України «Про державний бюджет на 2023 рік» на 1 січня 2023 року, на 1 січня з 2021 по травень 2023 роки на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для здійснення перерахунку його пенсії з 25.09.2021 по 19.05.2023 та зобов'язання військової частини НОМЕР_2 надати довідки про перерахунок грошового забезпечення за 2020-2023 роки ОСОБА_1 з урахуванням перерахованого грошового забезпечення у відповідності до рішень Одеського окружного адміністративного суду по справам № 420/4806/25 від 18 липня 2025 року, №420/27461/21 від 14 листопада 2024 року, та вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням положень Постанови № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет на 2021 рік» на 1 січня 2021 року, Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік» на 1 січня 2022 року, Законом України «Про державний бюджет на 2023 рік» на 1 січня 2023 року, на 1 січня з 2021 по травень 2023 роки на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для здійснення перерахунку його пенсії з 25.09.2021 по 19.05.2023, та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про видачі оновленої довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці суд зазначає наступне.

Згідно з нормами ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до п. 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 р. та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 р. на кількість таких місяців.

Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом ( 2262-12 ), подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи, зокрема, Міністерства оборони України.

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок № 45).

Відповідно до п.4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Частинами 2,3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Як встановлено судом, рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справам № 420/4806/25 від 18 липня 2025 року зобов'язано військову частину НОМЕР_1 подати документи розпоряднику коштів (військовій частині НОМЕР_2 ), необхідні для нарахування та виплати грошового забезпечення ОСОБА_1 грошового забезпечення з 29.01.2020 по 24.09.2021 року, грошової допомоги для оздоровлення за 2020-2021 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020-2021 роки, без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020, Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01.01.2021. Зобов'язано військову частину НОМЕР_4 обчислити та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення з 29.01.2020 по 24.09.2021 року, грошову допомогу для оздоровлення за 2020-2021 роки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2020-2021 роки, з врахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020, Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01.01.2021.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справам №420/27461/21 від 14 листопада 2024 року зобов'язано військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у розмірі 4463,15 грн. в місяць за період з 01.03.2018 року по 24.09.2021 року включно, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 та зобов'язано військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 01.12.2015 року по 28.02.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січень 2008 року.

Вказані рішення набрали законної сили.

У відповіді військової частини НОМЕР_2 №574 від 25.06.2025 вказано про розмір заборгованості у сумі 235 322,10 грн.

З огляду на викладене розмір грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби змінився.

З огляду на викладене позовні вимоги про зобов'язання військової частину НОМЕР_2 зробити перерахунок та надати ОСОБА_1 оновлену довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці, з урахуванням перерахованого грошового забезпечення у відповідності до рішень Одеського окружного адміністративного суду по справам № 420/4806/25 від 18 липня 2025 року, №420/27461/21 від 14 листопада 2024 року та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул..Канатна,83, м.Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) на підставі довідок виданих військовою частиною НОМЕР_2 за 2021-2023 роки здійснити перерахунок призначеної та виплачуваної ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_3 ) пенсії без обмеження її максимальним розміром з 24.09.2021 року, а також провести доплату різниці між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами пенсії по інвалідності з 24.09.2021 року по день проведення доплати, суд вважає зазначену позовну вимогу передчасною, оскільки відповідач ще не видав спірні довідки, а відтак відсутні докази того, що при проведенні такого перерахунку право позивача буде порушено.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса, 65012), Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо не надання довідок про перерахунок грошового забезпечення за 2021-2023 роки ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням положень Постанови № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет на 2021 рік» на 1 січня 2021 року, Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік» на 1 січня 2022 року, Законом України «Про державний бюджет на 2023 рік» на 1 січня 2023 року, на 1 січня з 2021 по травень 2023 роки на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для здійснення перерахунку його пенсії з 25.09.2021 по 19.05.2023.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) надати довідки про перерахунок грошового забезпечення за 2020-2023 роки ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) з урахуванням перерахованого грошового забезпечення у відповідності до рішень Одеського окружного адміністративного суду по справам № 420/4806/25 від 18 липня 2025 року, №420/27461/21 від 14 листопада 2024 року, та вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням положень Постанови № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет на 2021 рік» на 1 січня 2021 року, Законом України «Про державний бюджет на 2022 рік» на 1 січня 2022 року, Законом України «Про державний бюджет на 2023 рік» на 1 січня 2023 року, на 1 січня з 2021 по травень 2023 роки на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для здійснення перерахунку його пенсії з 25.09.2021 по 19.05.2023, та направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 (адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) зробити перерахунок та надати ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) оновлену довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці, з урахуванням перерахованого грошового забезпечення у відповідності до рішень Одеського окружного адміністративного суду по справам № 420/4806/25 від 18 липня 2025 року, №420/27461/21 від 14 листопада 2024 року та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

В іншій частині позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.С. Єфіменко