Справа № 420/16199/25
14 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду 23 травня 2025 року (документ сформований в системі Електронний суд 22.05.2025) надійшла позовна заява ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ), в якій просив:
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) щодо невнесення персональних даних в реєстрі «Оберіг» щодо включення актуальних відомостей, зокрема про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) є виключним з військового обліку, є непридатним до військової служби та не є військовозобов'язаним.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) внести персональні дані в реєстр «Оберіг» та включити актуальні відомості, зокрема про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) є виключним з військового обліку, є непридатним до військової служби та не є військовозобов'язаним та вилучити запис про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Ухвалою суду від 27 травня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно з посвідчення від 13.02.2009 року, ОСОБА_1 є особа з інвалідністю 3 групи та згідно з обліково-послужної картки від 13.08.2008 року, ОСОБА_1 був знятий із військового обліку із виключенням.
Таким чином, позивач не є військовозобов'язаним, оскільки є непридатним до військової служби та виключений з військового обліку ще у 2008 році.
Проте, ОСОБА_1 повідомили члени його родини, що йому прийшла повістка за адресою реєстрації.
ОСОБА_1 в свою чергу, на даний час перебуває у іншій місцевості.
Таким чином, представник позивача зазначає, що дані у реєстрі «Оберіг» не співпадають із даними, у військово - обліковому документі ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 звернувся до Відповідача із заявою направленою від 28.01.2025 р. про актуалізацію персональних даних в реєстрі «Оберіг», яка була отримана Відповідачем 31.01.2025 року.
На адресу Відповідача було надіслано запит адвоката від 25.03.2025 року, щодо результатів розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.01.2025 року про актуалізацію персональних даних в реєстрі «Оберіг».
Згідно з листа від 11.04.2025 року, Відповідач відмовив Позивачу в актуалізації персональний даних та зазначив, що Позивач із 15.12.2024 року перебуває у розшуку за порушення правил військового обліку.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, посилаючись на те, що виключення з військового обліку військовозобов'язаного має чітко визначений алгоритм дій для здійснення якого Порядком №1487 (до 05.01.2023 Порядком №921) передбачена обов'язкова особиста присутність військовозобов'язаного у ІНФОРМАЦІЯ_2 , та не обмежена лише проставленням відповідної відмітки у військово-обліковому документі (військовому квитку або тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного). Законодавством встановлено, що виключення військовозобов'язаного з військового обліку повинне відбуватися у спосіб визначений відповідним порядком, що вимагає від особи здійснити відповідні встановлені законодавством дії.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-УІІІ).
З положень ст.2 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» випливає, що одним з основних завдань Реєстру є ведення військового обліку громадян України.
Представник позивача зазначає, що статтею 16 вказаного Закону, внесено зміни до Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», а саме, частину першу статті 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" викладено в такій редакції: "1. Персонально- якісний облік призовників і військовозобов'язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати".
За правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає під дію статей Розладу хвороб, що визначають ступінь придатності особи до військової служби з посиланням на п.3.13 Глави 3 Розділу II Положення.
Таким чином, відомостями, які містяться у військовому квитку позивача підтверджується той факт, що позивач є непридатним до військової служби та виключено з військового обліку.
Також представник позивача звертає увагу, що частиною 6 статті 37 № 2233-ХІІ установлено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
припинили громадянство України;
визнані непридатними до військової служби;
досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Отже, підстава «визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку» була виключена з переліку таких, згідно з якими відбувалось виключення з військового обліку.
Проте в чинній редакції міститься підстава виключення з військового обліку як «визнані непридатними до військової служби»
Зазначені зміни в законодавстві не спростовують ті обставини, що позивача без його відома поновлено на військовий облік та були внесені відповідні дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З огляду на викладене, представник позивача вважає бездіяльність Відповідача щодо невнесення відомостей про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку військовозобов'язаних за станом здоров'я та інших службових даних стосовно Позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів протиправною.
З огляду на визнання бездіяльності відповідача протиправною представник позивача вважає, що підлягає задоволенню й похідна вимога про зобов'язання Відповідача внести відомості, стосовно непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров'я Позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «Оберіг»).
З наведених підстав представник позивача просить задовольнити позовні вимоги.
Копія ухвали про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету відповідача 27.05.2025 року, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа від 31.05.2025 року.
Відзив на позовну заяву не надходив.
До суду 16 вересня 2025 року від представника позивача надійшла заява про долучення додаткових пояснень та доказів до справи -копії медичних документів позивача.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК Серія 2-18 ОД № 083996 ОСОБА_1 є особою з інвалідністю третя група, дата огляду - 08.02.2012 року, інвалідність встановлена на строк до - безстроково.
Відповідно до обліково-послужної картки № 481/08 від 13.08.2008 року ОСОБА_1 : п. 11 рішення призовної комісії не придатний до військової служби і призначений зарахований в запас; п. 15 в армії не служив, 22.04.2008 пр.16 по ст. 78-А наказа МОУ 2/94а мед.комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний непридатним до військової служби; 13.08.2008 - знятий з військового обліку накз. МОУ 2/94 з виключенням.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач подав до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву про актуалізацію персональних даних в реєстрі «Оберіг» від 28.0' 1.2025 року, в якій просив актуалізувати персональні дані ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг) у відповідності до запису у обліково-послужній картці № 481/08 від 13.08.2008 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_6 , а саме, зазначивши, що ОСОБА_1 є непридатним до військової служби, виключним з військового обліку та не є військовозобов'язаним.
До заяви додано: копія паспорта, копія посвідчення від 13.02.2009 року, копія обліково-послужної картки від 13.08.2008 року, копія довідки від 08.02.2012 року та копія нагороди.
Ця заява була направлена на адресу відповідача поштою та отримана ним 31.01.2025 року, що підтверджено Трекінг повідомлень Укрпошта.
Позивач зазначив, що не отримав відповіді на цю заяву.
Матеріалами справи підтверджено, що представник позивача направив на адресу відповідача адвокатський запит від 08.04.2025 року, на який була отримана відповідь ІНФОРМАЦІЯ_7 листом від 11.04.2025 року № 3874, в якому повідомлено, що під час опрацювання запиту за наявною інформацією у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, встановлено, що громадянин ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 як військовозобов'язаний та з 15.12.2024 року перебуває в розшуку за порушення правил військового обліку. Відомості щодо визнання громадянина ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 відсутні. Запропоновано громадянину ОСОБА_1 особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було продовжено відповідними Указами Президента України та діє до теперішнього часу.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Статтею 1 Закону України №3543 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Абзацом 5 статті 1 Закону №3543 визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі, - Закон № 2232-ХІІ) визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку. Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону №2232-ХІІ, військовий обов'язок - це захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Приписами частин 2-3 статті 1 Закону №2232-XII визначено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Згідно з ч. 5 цієї статті Закону, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі, - Закон № 1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч. 1 ст. 2 Закону № 1951-VIII).
Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені статтею 9 Закону № 1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону № 1951-VIII органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема: територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію (ч. 4 ст. 14 Закону № 1951-VIII).
Відповідно до п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку від 11.04.2024 року № 3633-ІХ установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Відповідно до п. 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі,- Порядок), який набрав чинності 18 травня 2024 року, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Відповідно до п. 3 Порядку відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).
Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:
електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
Згідно з п. 4 цього Порядку, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Сукупний аналіз наведених норм права доводить, що Порядок передбачає альтернативні способи перевірки відповідності відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як в електронній так й в паперовій формі.
Повертаючись до обставин у цій справі суд зазначає, що матеріалами справи підтверджено, що позивач подав до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву про актуалізацію персональних даних в реєстрі «Оберіг» від 28.0' 1.2025 року, в якій просив актуалізувати персональні дані ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Оберіг) у відповідності до запису у обліково-послужній картці № 481/08 від 13.08.2008 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_6 , а саме, зазначивши, що ОСОБА_1 є непридатним до військової служби, виключним з військового обліку та не є військовозобов'язаним.
До заяви додано: копія паспорта, копія посвідчення від 13.02.2009 року, копія обліково-послужної картки від 13.08.2008 року, копія довідки від 08.02.2012 року та копія нагороди.
Ця заява була направлена на адресу відповідача поштою та отримана ним 31.01.2025 року, що підтверджено Трекінг повідомлень Укрпошта. Однак, вказана заява позивача не була розглянута відповідачем.
Матеріалами справи підтверджено, що на адвокатський запит представника позивача від 08.04.2025 року, ІНФОРМАЦІЯ_10 листом від 11.04.2025 року № 3874 повідомило, що під час опрацювання запиту за наявною інформацією у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, встановлено, що громадянин ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 як військовозобов'язаний та з 15.12.2024 року перебуває в розшуку за порушення правил військового обліку. Відомості щодо визнання громадянина ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 відсутні. Запропоновано громадянину ОСОБА_1 особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Разом з цим, судом відхиляються доводи відповідача щодо особистого прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_9 для актуалізації персональних даних, оскільки, виходячи із текстуального аналізу п. 4 Порядку, вбачається відсутність прямої норми щодо необхідності особистого прибуття позивача до ІНФОРМАЦІЯ_7 для перевірки відповідності відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Крім того, суд враховує приписи п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, відповідно до якої взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
Своєю чергою матеріалами справи підтверджено, що відповідач не надав оцінку документам позивача, які були додані ним до заяви від 28.01.2025 року, та не вирішив питання про внесення даних у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів про стан здоров'я позивача відповідно до відомостей з його військово-облікового документа.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги - визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) щодо невнесення персональних даних в реєстрі «Оберіг» щодо включення актуальних відомостей, зокрема про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) є виключним з військового обліку, є непридатним до військової служби та не є військовозобов'язаним, є частково правомірними, та належать задоволенню шляхом визнати протиправною бездіяльністю відповідача щодо нерозгляду заяви позивача від 28.01.2025 року у строк встановлений п. 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Також враховуючи, що заява позивача не була розглянута відповідачем та за відсутністю факту розгляду вказаної заяви відповідачем, не має підстав для оцінки судом дій чи бездіяльності відповідача по суті порушеного у заяві питання.
Судом встановлено, що саме відповідач наділений відповідними повноваженнями щодо розгляду заяви позивача та прийняття відповідного рішення щодо перевірки відомостей та внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Суд зазначає, що чинним законодавством не визначено чіткі умови для прийняття відповідного рішення відповідачем за наслідками розгляду відповідної заяви позивача.
Поряд з тим суд не може підміняти територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, уповноважений на здійснення відповідних дій щодо перевірки наведених у заяві службових відомостей та внесення відповідних змін до електронного реєстру чи військово-облікового документа.
З наведених підстав позовні вимоги - зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) внести персональні дані в реєстр «Оберіг» та включити актуальні відомості, зокрема про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) є виключним з військового обліку, є непридатним до військової служби та не є військовозобов'язаним та вилучити запис про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, є передчасними та безпідставними, а отже не належать задоволенню.
Разом з цим з метою забезпечення ефективного способу захисту порушених прав позивача, керуючись приписами ст. 9 КАС України, суд доходить висновку щодо необхідності виходу за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 28.01.2025 про внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та прийняти відповідне рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Тому, виходячи із наявних у справі доказів, враховуючи відсутність відзиву на позовну заяву з боку відповідача, суд доходить висновку, що позовні вимоги є частково правомірними та належать задоволенню частково.
Враховуючи, що позовні вимоги задоволено частково, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача пропорційно до частини задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_11 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) від 28.01.2025 року у строк встановлений п. 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_12 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) від 28.01.2025 року про внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та прийняти відповідне рішення.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_11 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко