Рішення від 13.10.2025 по справі 420/6808/25

Справа № 420/6808/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабенка Д.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін згідно зі ст.262 КАС України адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРС СІТІ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

07 березня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРС СІТІ» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 13.02.2025 за №6601/15-32-04-05.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що розмір застосування граничних термінів реєстрації податкових накладних, штрафу до ТОВ «ІНТЕРС СІТІ» згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не відповідає вимогам Податкового кодексу України, а саме пп.89, 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідних положень» даного кодексу.

Позивач зазначає, що на момент складання акту камеральної перевірки та винесення спірного податкового повідомлення-рішення 13.02.2025 вже набули чинності зміни, внесені Законом України від 12.01.2023 №2876-ІХ до ПК України, в частині доповнення підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України пунктами 89 та 90, які, зокрема, пом'якшили відповідальність платника на період дії воєнного стану та порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.

Так, на переконання позивача, Законом України від 12.01.2023 №2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023, збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної, залежно від дня її складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач вважає, що контролюючим органом було невірно розраховано кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, а в подальшому розмір штрафних санкцій щодо наступних податкових накладних:

№24 (граничний термін реєстрації ПН 18.11.2022, проте ПН було зареєстровано 16.11) - кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної - 0, штраф не має бути застосовано;

№27 (граничний термін реєстрації ПН 18.11.2022, проте ПН було зареєстровано 16.11) - кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної - 0, штраф не має бути застосовано;

№28 (граничний термін реєстрації ПН 18.11.2022, проте ПН було зареєстровано 16.11) - кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної - 0, штраф не має бути застосовано;

№26 (граничний термін реєстрації ПН 18.11.2022, проте ПН було зареєстровано 16.11) - кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної - 0, штраф не має бути застосовано;

№25 (граничний термін реєстрації ПН 18.11.2022, проте ПН було зареєстровано 16.11) - кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної - 0, штраф не має бути застосовано;

№29 (граничний термін реєстрації ПН 18.11.2022, проте ПН було зареєстровано 16.11) - кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної - 0, штраф не має бути застосовано.

У позові зазначено, що ГУ ДПС в Одеській області при винесенні податкового-повідомлення рішення діє неправомірно, зазначаючи про порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, яких не було та застосовуючи штраф якого б не мало бути, а саме: контролюючим органом незаконно включено суми штрафних санкцій по податковим накладним №24, №25, №26, №27, №28, №29, що складає (3 130 + 6 407, 19 + 6 407, 19 + 5 932, 58 + 1 075+ 9 176, 89) 32128, грн 85 коп. Отже, податковим органом застосовано штрафні санкції на загальну суму 461858 грн 52 коп., однак враховуючи вищевикладені обставини сума штрафних санкцій повинна бути: 461858, 52 - 32 128, 85 = 429 729 грн 67 коп. За таких підстав, доцільно вважати, що контролюючий орган при прийнятті спірного рішення діяв не в порядку, не на підставах та не в межах чинного законодавства України.

Відповідач надав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що Закон №2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних цього періоду.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом №2876- IX) є неможливим.

Відтак, за твердженням відповідача, зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).

Щодо доводів позивача про застосування до спірних правовідносин положень пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, то контролюючий орган вважає, що як вказано вище, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого саме пунктом 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних, а до спірних правовідносин ці норми, як зазначено вище, не застосовуються. При цьому, порушення платником податків граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Закону №2876-ІХ, тягне за собою накладання на такого платника податків штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 ст. 120-1 ПКУ.

Позивач подав відповідь на відзив, в якій вказав, що на момент складання акту камеральної перевірки та винесення спірного податкового повідомлення-рішення від 13.02.2025 вже набули чинності зміни, внесені Законом України від 12.01.2023 №2876-ІХ до ПК України, в частині доповнення підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України пунктами 89 та 90, які, зокрема, пом'якшили відповідальність платника на період дії воєнного стану та порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.

Крім того, при винесенні спірного податкового повідомлення-рішення №6601/15-32-04-05 від 13.02.2025 контролюючим органом на власний розсуд застосовано штрафні санкції до зареєстрованих податкових №24, №25, №26, №27, №28, №29 всупереч Закону України №2876-ІХ «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» та після набрання ним чинності.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно з Розпорядженням про призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи від 29.05.2025 №202, у зв'язку із перебуванням головуючого судді Токмілової Л.М. з 20.05.2025 у довготривалій соціальній відпустці, що підтверджується даними табелю обліку робочого часу та службовою запискою начальника відділу управління персоналом Одеського окружного адміністративного суду від 21.05.2025, призначено повторний автоматизований розподіл справи №420/6808/25.

Відповідно до Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, у справі №420/6808/25 призначено головуючого суддю Бабенка Д.А.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03 червня 2025 року прийнято до провадження справу №420/6808/25.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Головним управлінням ДПС в Одеській області проведена камеральна перевірка ТОВ «ІНТЕРС СІТІ» щодо дотримання строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В ході проведення перевірки складено Акт від 20.12.2024 №55527/15-32-04-05/42685496, в якому встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям платникам податку на додану вартість, розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст. 201 Кодексу, п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу, на яких відповідно до вимог ст. 192 та ст. 201 Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації.

На підставі вказаного акта перевірки від 20.12.2024 №55527/15-32-04-05/42685496, прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.02.2025 за №6601/15-32-04-05, яким до ТОВ «ІНТЕРС СІТІ» застосовано штрафні санкції в сумі 461858,52 грн за затримку реєстрації податкових накладних.

Відповідно до розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних, ТОВ «ІНТЕРС СІТІ» були несвоєчасно подані наступні податкові накладні з податку на додану вартість, у зв'язку із чим підлягають застосуванню наступні штрафні санкції:

3130 грн - 10% штрафу за прострочення подання податкової накладної №24 від 25.10.2022 на 1 день;

6407,19 грн - 10% штрафу за прострочення подання податкової накладної №27 від 28.10.2022 на 1 день;

6407,19 грн - 10% штрафу за прострочення подання податкової накладної №28 від 31.10.2022 на 1 день;

5932,58 грн - 10% штрафу за прострочення подання податкової накладної №26 від 27.10.2022 на 1 день;

1075 грн - 10% штрафу за прострочення подання податкової накладної №25 від 27.10.2022 на 1 день;

9176,89 грн - 10% штрафу за прострочення подання податкової накладної №29 від 31.10.2022 на 1 день;

1363,81 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №172 від 30.06.2023 на 1 день;

1558,20 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №129 від 09.08.2023 на 7 днів;

326,19 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №132 від 15.08.2023 на 8 днів;

796 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №156 від 21.08.2023 на 1 день;

3495,53 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №250 від 29.09.2023 на 7 днів;

2116,29 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №249 від 27.09.2023 на 7 днів;

2740,94 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №269 від 31.10.2023 на 2 дні;

338,33 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №306 від 01.12.2023 на 4 дні;

542,16 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №307 від 04.12.2023 на 4 дні;

230,72 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №308 від 08.12.2023 на 4 дні;

24970 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №103 від 10.07.2024 на 21 день;

7602 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №192 від 19.07.2024 на 8 днів;

7560 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №194 від 19.07.2024 на 8 днів;

7120 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №193 від 19.07.2024 на 8 днів;

24830 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №102 від 10.07.2024 на 21 день;

23500 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №89 від 10.07.2024 на 16 днів;

23550 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №90 від 10.07.2024 на 16 днів;

24800 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №88 від 10.07.2024 на 16 днів;

24620 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №93 від 10.07.2024 на 17 днів;

24600 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №94 від 10.07.2024 на 17 днів;

22750 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №91 від 10.07.2024 на 17 днів;

23037,94 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №104 від 10.07.2024 на 17 днів;

23550 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №101 від 10.07.2024 на 17 днів;

24970 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №96 від 10.07.2024 на 18 днів;

24830 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №95 від 10.07.2024 на 18 днів;

24970 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №97 від 10.07.2024 на 18 днів;

24620 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №98 від 10.07.2024 на 18 днів;

24970 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №100 від 10.07.2024 на 18 днів;

24600 грн - 5% штрафу за прострочення подання податкової накладної №99 від 10.07.2024 на 18 днів;

98,67 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №137 від 02.08.2024 на 5 днів;

100 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №183 від 30.10.2024 на 1 день;

80,66 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №186 від 31.10.2024 на 11 днів;

620,93 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №185 від 22.10.2024 на 11 днів;

1621,33 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №184 від 21.10.2024 на 4 дні;

288,74 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №160 від 13.08.2024 на 14 днів;

351,67 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №100 від 16.02.2024 на 1 день;

124,92 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №144 від 30.04.2024 на 6 днів;

416,34 грн - 10% штрафу за прострочення подання податкової накладної №108 від 31.03.2024 на 36 днів;

200 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №178 від 18.01.2024 на 1 день;

200 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №179 від 31.01.2024 на 1 день;

200 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №180 від 31.01.2024 на 1 день;

200 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №181 від 31.01.2024 на 1 день;

268,30 грн - 2% штрафу за прострочення подання податкової накладної №106 від 13.03.2024 на 1 день.

Вважаючи спірне податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спірним у цій справі є застосування норм Закону України від 12.01.2023 №2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023, в частині застосування строків реєстрації та, відповідно, штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних №24 від 25.10.2022, №27 від 28.10.2022, №28 від 31.10.2022, №26 від 27.10.2022, №25 від 27.10.2022, №29 від 31.10.2022.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до підпунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів). (пункт 188.1 статті? 188 Податкового кодексу України).

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) (пункт 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Слід зазначити, що строки для реєстрації податкових накладних, що визначені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України до 08.02.2023 були незмінними.

Проте, у зв'язку з прийняттям Законом України від 12.01.2023 №2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (Закон №2876-IX), який набрав чинності 08.02.2023, підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України був доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Зокрема відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

В свою чергу, пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.1997 №1-зп/1997, стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Також Конституційний Суд України у рішенні від 09.02.1999 №1-рп/1999 щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України визначив, що положення вказаної вище норми про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

Тобто в нормативно правовому акті, який пом'якшує або скасовує відповідальність юридичних осіб, повинно бути прямо зазначено про його зворотною дію в часі.

Закон №2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія розповсюджується лише на період після набрання ним чинності.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, до внесення змін Законом №2876-IX) є неможливим.

Відтак збільшений строк на реєстрацію податкових накладних та зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08.02.2023), тобто до податкових накладних складених з 16.01.2023.

Із аналізу вказаних правових норм вбачається, що на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних у строк, встановлений податковим законодавством.

Крім того, податкові накладні №24 від 25.10.2022, №27 від 28.10.2022, №28 від 31.10.2022, №26 від 27.10.2022, №25 від 27.10.2022, №29 від 31.10.2022, відносно яких контролюючим органом встановлено порушення строків їх реєстрації в ЄРПН, складені до набрання чинності Законом №2876-IX, а відтак на такі не розповсюджуються положення пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, як щодо збільшених строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних, так і зменшених розмірів штрафних санкцій за їх порушення.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 12 квітня 2024 року у справі №620/9720/23 та 16 квітня 2024 року у справі №460/21543/23. Такий висновок підтримав Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у постанові від 26.02.2025 у справі №200/4768/23.

Натомість, до податкових накладних №172 від 30.06.2023, №129 від 09.08.2023, №132 від 15.08.2023, №156 від 21.08.2023, №250 від 29.09.2023, №249 від 27.09.2023, №269 від 31.10.2023, №306 від 01.12.2023, №307 від 04.12.2023, №308 від 08.12.2023, №103 від 10.07.2024, №192 від 19.07.2024, №194 від 19.07.2024, №193 від 19.07.2024, №102 від 10.07.2024, №89 від 10.07.2024, №90 від 10.07.2024, №88 від 10.07.2024, №93 від 10.07.2024, №94 від 10.07.2024, №91 від 10.07.2024, №104 від 10.07.2024, №101 від 10.07.2024, №96 від 10.07.2024, №95 від 10.07.2024, №97 від 10.07.2024, №98 від 10.07.2024, №100 від 10.07.2024, №99 від 10.07.2024, №137 від 02.08.2024, №183 від 30.10.2024, №186 від 31.10.2024, №185 від 22.10.2024, №184 від 21.10.2024, №160 від 13.08.2024, №100 від 16.02.2024, №144 від 30.04.2024, №108 від 31.03.2024, №178 від 18.01.2024, №179 від 31.01.2024, №180 від 31.01.2024, №181 від 31.01.2024, №106 від 13.03.2024, які складені та зареєстровані несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX, відповідачем було застосовано збільшений строк на реєстрацію податкових накладних та зменшений розмір штрафних санкцій згідно пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, тобто права позивача в цій частині не порушені.

Щодо застосування до спірних правовідносин положень пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, яким встановлено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу), то суд зазначає, що відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX Податково кодексу України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого саме пунктом 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних, а до спірних правовідносин ці норми, як вказано вище, не застосовуються.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 30.01.2024 у справі №280/4484/23, від 11.04.2024 у справі №380/14133/23.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, висновків Верховного Суду, доходить висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю, адже оскаржуване ППР прийнято правомірно та в межах законодавства.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРС СІТІ» (вул. Хімічна, 1/27, каб.207, м. Одеса, Одеська обл., 65031, код ЄДРПОУ 42685496) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, Одеська обл., 65044, код ЄДРПОУ 44069166) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Дмитро БАБЕНКО

.