Рішення від 13.10.2025 по справі 420/3806/25

Справа № 420/3806/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАНИ УКРАЇНИ» (вул. Теплична, 1, смт. Авангард, 67806, код ЄДРПОУ 40489427) до Одеської митниці (вул. Івана і Юрія Лип, 21-А, м. Одеса, 65078 код ЄДРПОУ 44005631) про визнання протиправними та скасування рішення, картки відмови, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “КРАНИ УКРАЇНИ» до Одеської митниці, в якому позивач (з урахуванням уточнень) просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про визначення коду товарів від 16.01.25р. № КТ - UA-50000-003-2025 року;

визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA-500110/2025/000012.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 15.01.2025 р. Позивачем було подано Одеській Митниці Державної митної служби України митну декларацію № 25UA500110000252U0, якою заявлено до митного оформлення у режимі ІМ31 (тимчасове ввезення): Нова самохідна підіймальна установка для пересічної місцевості на колісному ходу яка відповідає поясненням то товарної позиції 8426, «самохідні та інші «пересувні» машини (b), (2). На відміну від транспортних засобів з механічним приводом, призначених для спеціальних цілей, товарної позиції 8705, самохідні машини та механізми, що підпадають під ці товарні категорії ,як правило, мають такі характеристики: щодо пояснень до товарної позиції 8426, а саме:- Усі елементи приводу ходової бази установки (важелів керування переключенням швидкостей, рульового керування, керування гальмами) знаходяться в одній кабіні із елементами управління робочим обладнанням, незалежно від того, чи може ця самохідна установка пересуватися по дорозі своїм ходом чи ні; - самохідна підіймальна установка має лише одну кабіну; - Самохідна підіймальна установка приводиться в рух двигуном, який становить частину підіймального обладнання (один двигун приводить в рух ходову базу машини і підіймальний пристрій); - Самохідна підіймальна установка не пересувається під навантаженням. - Швидкість по пересіченої місцевості до 20 км/год. Рік випуску: 2024. Марка - TADANO Модель GR-300EX. Спеціальний номер: GR-300E-3-00102, серійний номер: 562565. Вантажопідйомність - 30 тонн . Для транспортування знято та розміщено в однофанерному ящику (1 вантажне місце):- сигнальна лампа, мануали з картою навантажень. Призначений для виконання підіймально-вантажних робіт на пересічній місцевості. Не містить РЗ та ВП. Не для військового призначення. Торгівельна марка: TADANO. Виробник: TADANO LTD . Країна виробництва: JP, Японія. У графі 33 митної декларації зазначено код товару: 8426 41 00 00. Митна вартість товару визначена за основним методом - ціною договору щодо товару, який імпортується. До митної декларації декларантом були додані також документи які підтверджували обраний Позивачем код УКТ ЗЕД - зобов'язання підприємства №300 від 10.01.2025 р., інвойс №SA-11778 від 14.11.2024 р., пакувальний лист №SA-11778 від 14.11.2024 р., експортна декларація №33910893650 від 12.11.2024 року, коносамент №255124 від 01.01.2025 р., опис з технічними характеристиками №300 від 10.01.2025 р., контракт № CK-19JAN24-GR-300EX від 19.01.2024 р., доповнення до контракту №1 від 04.09.2024 року. Також Позивачем було отримано у Одеській регіональній торгово-промисловій палаті Документ сформований в системі «Електронний суд» 05.02.2025 3 експертний висновок про визначення коду УКТ ЗЕД №УТЕ-9 від 15.01.2025 р., що також підтвердив правильність обрання коду Позивачем. 15.01.2025 року Відповідачем було складено Акт про проведення огляду (переогляду) транспортних засобів, у якому зазначено: «митний огляд проведено відповідно до ст. 338 МКУ. Стосується оглянутих місць. В ході проведення часткового митного огляду самохідної підіймальної установки ТМ TADANO Модель GR-300EX. Спеціальний номер: GR-300E-3-00102, серійний номер: 562565.встановлено, що максимальна швидкість на спидометрі зазначеного ТЗ - 70 км, у зв'язку з чим виникли сумніви щодо коду товару.» Надалі, посадовою особою Одеської митниці прийнято рішення № КТ-UA500000- 0003-2025 від 16.01.2025 про визначення коду товару. Відповідно до цього рішення замість коду товару (графа 33 ВМД): 8426 41 0000 задекларованого декларантом Позивача, Відповідачем визначено код товару: 8705 10 0000. Описи зазначені нижче: графа 33 ВМД: 8426 41 0000 (зазначено Позивачем): Опис товару (графа 31 ВМД), зазначений Позивачем: Нова самохідна підіймальна установка для пересічної місцевості на колісному ходу яка відповідає поясненням то товарної позиції 8426, «самохідні та інші «пересувні» машини (b), (2). На відміну від транспортних засобів з механічним приводом, призначених для спеціальних цілей, товарної позиції 8705, самохідні машини та механізми, що підпадають під ці товарні категорії ,як правило, мають такі характеристики: щодо пояснень до товарної позиції 8426, а саме:- Усі елементи приводу ходової бази установки (важелів керування переключенням швидкостей, рульового керування, керування гальмами) знаходяться в одній кабіні із елементами управління робочим обладнанням, незалежно від того, чи може ця самохідна установка пересуватися по дорозі своїм ходом чи ні; - самохідна підіймальна установка має лише одну кабіну; - Самохідна підіймальна установка приводиться в рух двигуном, який становить частину підіймального обладнання (один двигун приводить в рух ходову базу машини і підіймальний пристрій); - Самохідна підіймальна установка не пересувається під навантаженням. - Швидкість по пересіченої місцевості до 20 км/год. Рік випуску: 2024. Марка - TADANO Модель GR300EX. Спеціальний номер: GR-300E-3-00102, серійний номер: 56256. 5. Вантажопідйомність - 30 тонн . Для транспортування знято та розміщено в однофанерному ящику (1 вантажне місце):- сигнальна лампа, мануали з картою навантажень. Призначений для виконання підіймально-вантажних робіт на пересічній місцевості. Не містить РЗ та ВП. Не для військового призначення. Торгівельна марка: TADANO. Виробник: TADANO LTD . Країна виробництва: JP, Японія. графа 33 ВМД: 8705 10 0000 (визначено Відповідачем): Опис товару (графа 31 ВМД), визначений Відповідачем: Автокран на колісному ходу марки TADANO. Модель GR-300-ЕХ, Спеціальний номер: GR-300Е-3-00102, серійний номер: 562565, , рік випуску - 2024 р.в., швидкість руху - 50 км/год, Колісна формула - 4*4, дві осі, вантажопідйомність - 30 тон. двигун - CUMMINS QSB 6.7., 6 циліндрів, дизель, об'єм двигуна 6,7 л, кількість місць для сидіння - 1, власна вага - 27190 кг, довжина стріли, виліт основний, м: 9,7-31 м, : подовжувач, м - 7-12,8, що має всі істотні ознаки автомобільного шасі та призначений для виконання підіймально-вантажних Документ сформований в системі «Електронний суд» 05.02.2025 4 робіт. Торгівельна марка: TADANO. Виробник: TADANO LTD . Країна виробництва: JP, Японія. Так, за результатами розгляду поданої митної декларації і додатків до неї, Відповідач також сформував Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення UA500110/2025/000012 (далі Картка відмови), відповідно до якої повідомлено про відмову у митному оформленні товарів з таких причин: Відмовлено в митному оформленні відповідно до статті 256 Закону України від 13/03/2012 № 4495VІ "МИТНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ" згідно статті 69 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI винесено рішення про визначення коду товару № КТ-UA500000- 0003-2025 від 16.01.2025 р. Складено протокол про ПМП №0032/500000/25 від 16.01.2025 року за ст. 485 МКУ. Рішення про відмову у митному оформленні може бути оскаржене у порядку, передбаченому гл. 4 ЗУ від 13..03.2012 р У свою чергу картка відмови є похідним документом від рішення про визначення коду УКТ ЗЕД, а тому теж не відповідає критеріям встановленим в частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства. Позивач 27.01.2025 р. змушений був оформити митну декларацію № 25UA500110000629U9 за кодом УКТЗЕД 8705100000 . Проте, відповідач, на якого покладено тягар доказування, не надав належних та допустимих доказів, які б підтверджували, що імпортований позивачем товар відповідає товарній 8705100000 за УКТЗЕД, і прийняв оскаржуване рішення, ґрунтуючись на припущенні.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому зазначає, що Відповідно до відзиву, відповідач з позовними вимогами не погоджується, з огляду на наступне.

Так, відповідачем зазначено, що 15.01.2025 директором/декларантом ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 40489427) у особі гр. України ОСОБА_1 підготовлена та подана до Одеської митниці митна декларація типу «ІМ 31 АА» (далі - МД), № 25UA50011000252U0. В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення до Одеської митниці директором/декларантом гр. України ОСОБА_1 надані передбачені ст. 335 Митного кодексу України (далі - МК України) наступні документи: Рахунок-проформа (Proforma invoice) від 14.11.2024 № SA-11778; Домашній коносамент (House bill of lading) від 01.01.2025 № 255124; Автотранспортна накладна (Road consignment note) від 11.01.2025 № SA-11778; Декларацiя про походження товару (Declaration of origin) від 18.11.2024 № Б/Н; Документ сформований в системі «Електронний суд» 12.03.2025 3 Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 19.08.2023 № НОМЕР_1 ; Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 08.02.2022 № НОМЕР_2 ; Документ, що підтверджує вартість перевезення товару від 10.01.2025 № 08; Документ, що підтверджує вартість перевезення товару від 26.12.2024 № 111; Некласифікований зовнішньоекономічний договір (контракт) від 19.01.2024 № CK19JAN24-GR-300EX; Копія митної декларації країни відправлення від 12.11.2024 № 33910893650 та інші товаросупровідні документи. Відповідно до інформації, зазначеної у МД № 25UA50011000252U0 від 15.01.2025 та товаросупровідних документах, встановлено, що відправником товару є компанія «TADANO LTD. KANDA SQUARE 18TH FLOOR,» (42-2-1 KANDANISHIKICHO, CHIYODAKU, TOKYO 101-0054, JAPAN), а одержувачем, декларантом та особою, відповідальною за фінансове врегулювання є ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 40489427).

За МД № 25UA50011000252U0 від 15.01.2025 було заявлено: товар № 1 - 1.ТИМЧАСОВЕ ВВЕЗЕННЯ. Нова Самохідна підіймальна установка для пересіченої місцевості на колісному ходу яка відповідає поясненням до товарної позиції 8426, "самохідні та інші "пересувні" машини", (b), (2). На відміну від транспортних засобів з механічним приводом, призначених для спеціальних цілей, товарної позиції 8705, самохідні машини та механізми, що підпадають під ці товарні категорії, як правило, мають такі характеристики: що до пояснень до товарної позиції 8426, а саме:- Усі елементи приводу ходової бази установки (важелів керування переключенням швидкостей, рульового керування, керування гальмами) знаходяться в одній кабіні із елементами управління робочим обладнанням, незалежно від того, чи може ця самохідна підіймальна установка пересуватись по дорозі своїм ходом чи ні;-Самохідна підіймальна установка має лише одну кабіну;-Самохідна підіймальна установка приводиться в рух двигуном, який становить частину підіймального обладнання (один двигун приводить в рух ходову базу машини і підіймальний пристрій ;-Самохідна підіймальна установка не пересувається під навантаженням.- Швидкість по пересіченої місцевості до 20 км/г. Рік випуску: 2024 Марка: TADANO Модель: GR-300EX Спеціальний номер:GR-300E-3-00102 Серійний номер: 562565Вантажопідйомність - 30т на Для транспортування знято та розміщено в одному фанерному ящику(1 вантажне місце):- сигнальна лампа, мануали з картою навантажень. Призначений для виконання підіймально-вантажних робіт на пересіченій місцевості. Не містить РЗ та ВП. Не для військового використання. Торгівельна марка: TADANOВиробник: TADANO LTD Країна виробництва: JP, Японія.

Відповідно до інформації з різних джерел мережі ІНТЕРНЕТ про технічні характеристики автокрану на колісному ходу марки TADANO. Модель: GR300EX, серед інших характеристик - зазначена максимальна швидкість - 49 км/г. Таким чином, враховуючи технічні характеристики автокрану TADANO GR300EX (максимальна швидкість - 49 км/г), даний кран класифікується у товарній підкатегорії 8705 10 00 00 згідно УКТ ЗЕД. Відділом контролю класифікації товарів управляння контролю та адміністрування митних платежів Одеської митниці прийнято Рішення щодо класифікації товарів від 16.01.2025 № 25UA50011000003-КТ (КТ-UA500000-0003-2025). Враховуючи невідповідність відомостей графи 31 товару № 1 МД № 25UA50011000252U0 від 15.01.2025 опису та коду товару та прийняття Рішення від 16.01.2025 № КТ-UA500000-0003-2025 щодо класифікації товарів, Одеською митницею була видана картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA500110/2025/000012 та роз'яснено вимоги, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Окремо зазначаємо, що відповідно до графи №54 відповідальною особою за заповнення та надання до митного органу України документів, необхідних для переміщення товарів через митний кордон України, зокрема МД від 15.01.2025 25UA500110000252U0 є директор/декларант ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ» в особі гр. України ОСОБА_1 , який відповідно до вимог ст. 266 МК України несе відповідальність, передбачену МК України, у повному обсязі. Таким чином, директором/декларантом ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ» в особі гр. України ОСОБА_1 ., заявлено в митній декларації, неправдиві відомості щодо опису та коду згідно УКТ ЗЕД товару, тим самим вчинено дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів у сумі 35 424,13 грн. На підставі вищевикладеного, 16.01.2025 у відношенні ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних №0032/UA500000/2025 за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України. На даний час, посадовою особою відділу провадження у справах про порушення митних правил управління боротьби з порушеннями митних правил здійснюється провадження у справі про порушення митних правил №0032/UA500000/2025. Таким чином, Одеська митниця під час здійснення перевірки правильності класифікації товарів за митною декларацією МД № 25UA50011000252U0 від 15.01.2025 відповідно до правил класифікації товарiв згідно з УКТ ЗЕД та прийняття Рішення від 16.01.2025 № КТ-UA500000-0003-2025 щодо класифікації товарів та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA500110/2025/000012 діяла у відповідності до вимог законів та інших нормативно-правових актів України, не порушувала права та законні інтереси позивача.

Ухвалою суду від 19 березня 2025 року прийнято заяву представника позивача про уточнення позовних вимог по справі №420/3806/25.

Ухвалою суду від 19 березня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне: товариство з обмеженою відповідальністю “КРАНИ УКРАЇНИ», код ЄДРПОУ 40489427, зареєстроване юридичною особою 18.05.2016 року.

Основним видом діяльності ТОВ “КРАНИ УКРАЇНИ» за КВЕД є: 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику

19.01.2024 року ТОВ «КРАНИ УКРАЇНИ» (покупець) укладено з компанією «TADANO LTD.» (продавець), зареєстрованою у Японії, контракт № CK-19JAN24-GR-300EX. Відповідно до контракту та інвойсу до нього продавець поставляє Позивачу самохідну установку TADANO Модель GR-300EX, 2024 р.в.

04.09.2024 року сторони Контракту підписали Доповнення № 1 до Контракту № CK-19JAN24-GR-300EX від 19.01.2024 року, де узгодили, що умови оплати: до 15.05.2024 сплатити JPY 12000000 - до 20.09.2024 сплатити JPY 94762500.

15.01.2025 року ТОВ “КРАНИ УКРАЇНИ» подано до Одеської митниці митну декларацію № 24UA500110000252U0, якою заявлено до митного оформлення у режимі ІМ31 (тимчасове ввезення): Нова самохідна підіймальна установка для пересічної місцевості на колісному ходу яка відповідає поясненням то товарної позиції 8426, «самохідні та інші «пересувні» машини (b), (2). На відміну від транспортних засобів з механічним приводом, призначених для спеціальних цілей, товарної позиції 8705, самохідні машини та механізми, що підпадають під ці товарні категорії ,як правило, мають такі характеристики: щодо пояснень до товарної позиції 8426, а саме:- Усі елементи приводу ходової бази установки (важелів керування переключенням швидкостей, рульового керування, керування гальмами) знаходяться в одній кабіні із елементами управління робочим обладнанням, незалежно від того, чи може ця самохідна установка пересуватися по дорозі своїм ходом чи ні; - самохідна підіймальна установка має лише одну кабіну; - Самохідна підіймальна установка приводиться в рух двигуном, який становить частину підіймального обладнання (один двигун приводить в рух ходову базу машини і підіймальний пристрій); - Самохідна підіймальна установка не пересувається під навантаженням. - Швидкість по пересіченої місцевості до 20 км/год. Рік випуску: 2024. Марка - TADANO Модель GR-300EX. Спеціальний номер: GR-300E-3-00102, серійний номер: 562565. Вантажопідйомність - 30 тонн . Для транспортування знято та розміщено в однофанерному ящику (1 вантажне місце):- сигнальна лампа, мануали з картою навантажень. Призначений для виконання підіймально-вантажних робіт на пересічній місцевості. Не містить РЗ та ВП. Не для військового призначення. Торгівельна марка: TADANO. Виробник: TADANO LTD . Країна виробництва: JP, Японія.

Митна вартість товару визначена за основним методом - ціною договору щодо товару, який імпортується.

Для підтвердження заявленої митної вартості товару разом з митною декларацією позивачем подані документи, які зазначені у графі 44 МД та картці відмови.

Під час проведення повного митного огляду у посадових осіб Одеської митниці виникли сумніви щодо правильності визначення коду товару 8426 41 00 00.

15.01.2025 року Одеською митницею було складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі, багажу до декларації, у якому зазначено: «митний огляд проведено відповідно до ст. 338 МКУ. Стосується оглянутих місць. В ході проведення часткового митного огляду самохідної підіймальної установки ТМ TADANO Модель GR-300EX. Спеціальний номер: GR-300E-3-00102, серійний номер: 562565.встановлено, що максимальна швидкість на спидометрі зазначеного ТЗ - 70 км, у зв'язку з чим виникли сумніви щодо коду товару.

16.01.2025 року відповідачем прийнято рішення № КТ-UA500000- 0003-2025 від 16.01.2025 про визначення коду товару. Відповідно до цього рішення замість коду товару (графа 33 ВМД): 8426 41 0000 задекларованого декларантом Позивача, Відповідачем визначено код товару: 8705 10 0000.

У зв'язку зі зміною коду товару митним органом було прийнято Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500110/2025/000012.

Не погоджуючись з рішенням відповідача про визначення коду товарів від 16.01.25р. № КТ - UA-50000-003-2025 року та прийнятою карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA-500110/2025/000012, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 67 Митного кодексу України передбачено, що Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.

В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.

Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду.

Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).

Статтею 68 Митного кодексу України визначає, що ведення УКТ ЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ведення УКТ ЗЕД передбачає:

1) відстеження та облік змін і доповнень до Гармонізованої системи опису та кодування товарів, пояснень та інших рішень щодо її тлумачення, що приймаються Всесвітньою митною організацією;

2) підготовку пропозицій щодо внесення змін до УКТ ЗЕД;

3) деталізацію УКТ ЗЕД на національному рівні та введення додаткових одиниць виміру;

4) забезпечення однакового застосування всіма митними органами правил класифікації товарів;

5) прийняття рішень щодо класифікації та кодування товарів в УКТ ЗЕД у складних випадках;

6) розроблення пояснень і рекомендацій до УКТ ЗЕД та забезпечення їх опублікування;

7) своєчасне ознайомлення суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності з рішеннями та інформацією (крім тих, що є конфіденційними) щодо питань класифікації товарів та про застосування УКТ ЗЕД;

8) здійснення інших функцій, необхідних для ведення УКТ ЗЕД.

Відповідно до ст. 69 Митного кодексу України, товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД (ч. 1).

Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД (ч. 2).

На вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них (ч. 3).

У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари (ч. 4).

Для цілей класифікації товарів під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо (ч. 5).

Згідно з ч. 7 ст. 69 Митного кодексу України, рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням митного органу щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення відповідно до глави 4 цього Кодексу.

Згідно з ч. 8 ст. 69 Митного кодексу України, висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.

Законом України “Про митний тариф України» затверджено Основні правила інтерпретації УКТЗЕД.

Пунктами 1-3 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД передбачено, що класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами:

1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТ ЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил:

2. (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного;

(b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.

3. У разі якщо згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prіma facіe) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:

(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де подається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;

(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови що цей критерій можна застосувати;

(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.

4. Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.

Пунктом 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД визначено, що для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatіs mutandіs), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.

Предметом спору є визначення коду задекларованого позивачем товару.

Відповідно до оскаржуваного рішення від 16.01.2025 №KT-UA50000-003-2025, замість коду товару (графа 33 ВМД): 8426 41 0000, задекларованого позивачем, відповідачем визначено код товару: 8705 10 0000.

Згідно з Митним тарифом України, який є Додатком до Закону України “Про митний тариф України», до коду УКТЗЕД 8426 41 0000 належать “Суднові дерик-крани; підіймальні крани різних типів, включаючи кабельні крани; ферми підіймальні пересувні, портальні навантажувачі та візки з підіймальним краном: - крани мостові, козлові, портальні, ферми підіймальні пересувні та портальні навантажувачі: на колісному ходу».

Наказом Державної митної служби України від 14.07.2020 № 256 затверджені Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, що додаються (далі - Пояснення до УКТЗЕД №256).

Наказом Державної митної служби України від 14.12.2022 № 543 затверджені Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, що додаються (далі - Пояснення до УКТЗЕД №543).

Згідно Пояснень до УКТЗЕД №543 до розділу XVI група 84 УКТЗЕД, товарна позиція 8426 передбачає “Суднові дерик-крани; підіймальні крани різних типів, включаючи кабельні крани; ферми підіймальні пересувні, портальні навантажувачі та візки з підіймальним краном: - крани мостові, козлові, портальні, ферми підіймальні пересувні та портальні навантажувачі: … 8426 41 00 00 - - на колісному ходу.

До цієї товарної позиції включається цілий ряд підіймальних або вантажно-розвантажувальних машин циклічної дії.

Самохідні та інші "рухомі" машини

Переважно до цієї товарної позиції включаються не лише нерухомі або стаціонарні машини, але також рухомі машини самохідні чи несамохідні (за деякими винятками, наведеними нижче та стосовно машин, установлюваних на транспортні засоби, включені в Розділ XVІІ).

Виключаються:

(а) Машини, установлювані на транспортні засоби групи 86.

Підіймальні або вантажно-розвантажувальні машини включаються до товарної позиції 8604, якщо вони встановлюються на вагонах чи вагонетках (товарних платформах), які причіпляються до потяга і призначені для пересування по залізниці будь-якої колії. Залізничні аварійні крани або крани-вагони або автокрани для обслуговування постійних колій чи рухомого складу, а також крани-вагони або автокрани, використовувані в залізничних депо для навантаження вантажів, зазвичай відповідають даній умові. Самохідні транспортні засоби для обслуговування залізничних колій також включаються до товарної позиції 8604. Проте підіймальні та вантажно-розвантажувальні машини, установлені на вагонетки або платформи, які не відповідають специфікації (опису) залізничного рухомого складу, включаються до цієї товарної позиції. Це зазвичай відбувається, наприклад, з підіймальними кранами, які встановлюються для пересування по рейках для обслуговування будівельних майданчиків, кар'єрів і т.п.

(b) Машини, установлювані на трактори або транспортні засоби групи 87.

(1) Машини, установлені на ходові бази типу трактора.

Деякі робочі частини машин цієї товарної позиції можуть бути встановлені на трактори, які переважно призначаються для перевезення або буксирування інших транспортних засобів, пристроїв чи вантажів, проте, подібно до тракторів, використовуваних у сільському господарстві, оснащені простими пристроями для керування робочими інструментами. Такі робочі інструменти є допоміжним обладнанням для нерегулярно виконуваної роботи. Зазвичай вони мають відносно невелику масу і можуть встановлюватися або замінятися самостійно виконавцем на місці проведення робіт. У цих випадках робочі інструменти включаються до цієї товарної позицію за умови, що вони є машинами цієї товарної позиції, або до товарної позиції 8431, якщо вони є частинами машин товарної позиції 8431, навіть якщо вони подані з трактором (незалежно від того, установлені вони на ньому чи ні), у той час як трактор разом зі своїм робочим обладнанням включається до товарної позиції 8701.

Проте до цієї товарної позиції включаються самохідні машини, в яких ходова база, органи керування, робочі інструменти та їхнє пускове обладнання спеціально розроблені для спільної установки та утворюють єдину механічну установку. Це стосується, наприклад, ходової бази, які являє собою трактор, спеціально розробленої, побудованої або зміцненої для утворення невід'ємної частини машини, який виконує одну чи більше функцій, згаданих у цій товарній позиції (підіймальні, вантажно-розвантажувальні роботи і т.п.). Такі ходові бази, подані окремо, також включаються до цієї товарної позиції як неукомплектовані машини, які мають всі основні ознаки укомплектованих машин цього типу. Ходові бази, які потенційно можуть включатися в кілька товарних позицій (8425- 8430) через можливість оснащення декількома різними робочими частинами, класифікуються відповідно до Примітки 3 до Розділу XVІ або відповідно до Правила 3 (с) Основних правил інтерпретації класифікації товарів.

Для більш детального визначення відмітних ознак між тракторами товарної позиції 8701 і ходовими базами цієї групи див. пояснення до товарної позиції 8701.

(2) Машини, установлені на автомобільних шасі або вантажних автомобілях.

Деякі підіймальні або вантажно-розвантажувальні машини (наприклад, звичайні крани, легкі аварійні крани) часто встановлюються на конструкції, що мають всі істотні ознаки автомобільного шасі або вантажівки, тобто мають, принаймні, такі механічні вузли: двигун, коробку передач і важелі керування переключенням швидкостей, а також рульове керування та гальма. Такі конструкції повинні класифікуватися в товарній позиції 8705 як автомобілі спеціального призначення незалежно від того, чи встановлена підіймальна або вантажно-розвантажувальна машина на транспортному засобі чи вона разом з ним утворює єдину машину, якщо цей засіб пересування не є засобом, спеціально розробленим для транспортування, товарної позиції 8704.

Проте, до цієї товарної позиції включаються самохідні машини, в яких один або більше елементів приводу ходового пристрою чи керування, перерахованих вище, розташовані в кабіні підіймальної або вантажно-розвантажувальної машини (переважно крана), установленої на колісному шасі, незалежно від того, чи може агрегат у цілому рухатися по дорозі своїм ходом чи ні.

Крани цієї товарної позиції зазвичай не пересуваються під навантаженням або, якщо вони пересуваються під навантаженням, їхній рух обмежується і є допоміжною дією щодо їхньої основної функції - підійманню вантажів.

(c) Машини на конструкціях, що плавають, групи 89.

Усі підіймальні або вантажно-розвантажувальні машини (наприклад, дерик-крани, прості крани), установлені на понтонах або на інших плавучих засобах, незалежно від того, самохідні вони чи несамохідні, включаються до групи 89.

Згідно Додаткових пояснень до товарних категорій: 8426 41 00 і 8426 49 00 Пояснення до УКТЗЕД №543, на відміну від транспортних засобів з механічним приводом, призначених для спеціальних цілей, товарної позиції 8705, самохідні машини та механізми, що підпадають під ці товарні категорії, як правило, мають такі характеристики:

1) вони приводяться в рух двигуном, який становить частину піднімального пристрою;

2) вони мають максимальну швидкість 20 км/год;

3) вони мають одну кабіну, яка становить частину піднімального пристрою;

4) вони, зазвичай, не пересуваються, коли навантажені, або, якщо пересуваються, то лише за обмеження руху необхідністю виконання їхньої функції піднімання.

Згідно з Митним тарифом України, який є Додатком до Закону України “Про митний тариф України», до коду УКТЗЕД 8705 10 0000 належать “Моторні транспортні засоби спеціального призначення, крім призначених головним чином для перевезення людей або вантажів (наприклад евакуатори, автокрани, автомобілі пожежні, автобетономішалки, автомобілі прибиральні для доріг, автомобілі поливомийні, автомобілі-майстерні, радіологічні автомобілі): - автокрани».

Обґрунтовуючи правомірність прийнятого рішення відповідач зазначив, що Відповідно до інформації з різних джерел мережі ІНТЕРНЕТ про технічні характеристики автокрану на колісному ходу марки TADANO. Модель: GR300EX, серед інших характеристик - зазначена максимальна швидкість - 49 км/г. Таким чином, враховуючи технічні характеристики автокрану TADANO GR300EX (максимальна швидкість - 49 км/г), даний кран класифікується у товарній підкатегорії 8705 10 00 00 згідно УКТ ЗЕД..

Однак, відповідних доказів відповідач не надав, враховуючи, що єдиною характеристикою для зміни коду товару зазначено максимальна швидкість - 49 км/г.

У матеріалах справи наявний Експертний висновок №УТЕ-9 від 15.01.2025 року, підготовлений експертом Одеської регіональній торгово-промислової палати, згідно якого Самохідна підіймальна установка, Марка - TADANO, модель GR-300EX. спеціальний номер GR-300E-3-00102, серійний № 562565, має код згідно УКТ ЗЕД 8426 41 00 00.

Крім того, в Акті про проведення огляду (переогляду) транспортних засобів від 15.01.2025 року, в п. 8.3.4. зазначено: «митний огляд проведено згідно ст. 338 МКУ. В ході проведення повного митного огляду самохідної підіймальної установки 2006 року випуску, марки: TADANO, модель: GR-300EX, спеціальний номер:GR-300E-3-00102, серійний номер:562565 встановлено, що максимальна швидкість на спідометрі зазначеного ТЗ 70 км, у зв'язку з чим виникли сумніви щодо класифікації товару. Забезпечено ідентифікацію товару шляхом здійснення цифрової фотозйомки».

При цьому, в акті про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 15.01.2025 р. значиться про те, що максимальна швидкість на спідометрі зазначеного ТЗ 70 км. Тоді як в оскаржуваному рішенні зазначено - максимальна швидкість руху 50 км/ год. Відповідачем не наведено в оскаржуваному рішенні на підставі яких даних він дійшов висновку, що ця самохідна установка може розвивати швидкість, більше, ніж 20 км/год.

Також, суд звертає увагу, що критеріями розмежування позицій товару є його основні функції та зовнішній вигляд.

За даними товаросупровідних документів, технічних характеристик, інформації з мережі Інтернет, товар являє собою самохідний кран TADANO, модель: GR-300EX 2024 року випуску є самохідним краном на колісному ходу, який може пересуватись по дорозі своїм ходом, він має один двигун, який приводить у рух підйомний механізм, а також сам транспортний засіб; має лише одну кабіну з одним місцем керування.

Також, судом встановлено, що транспортний засіб має опори, які розташовані на конструкції і фіксують кран на поверхні під час підіймання вантажів, що безперечно унеможливлює його пересування у просторі з вантажем.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що опис вищевказаного товару в повній мірі відповідає опису коду УКТ ЗЕД 8426 41 00 00, а тому позивач правомірно вказував саме цей код при здійсненні розмитнення такого товару.

Наказом Міністерства фінансів України 30 травня 2012 року № 650 (у редакції Наказу Міністерства фінансів України від 23 грудня 2022 року № 455) затверджено ПОРЯДОК роботи митних органів при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України.

Пунктами 1-15 Розділу ІІ Порядку № 650 передбачено:

1. Посадові особи Підрозділу, ПМО здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час виконання митних формальностей. Обсяг митного контролю, достатнього для забезпечення додержання правил класифікації товарів, визначається на підставі результатів застосування системи управління ризиками.

2. Контроль правильності класифікації товарів здійснюється шляхом перевірки відповідності:

опису товару в митній декларації процедурі декларування відповідно до вимог Кодексу;

відомостей про товар та код товару згідно з УКТ ЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, із врахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, відповідно до вимог Кодексу.

3. У разі якщо посадова особа ПМО не може однозначно перевірити правильність класифікації товарів на підставі задекларованих відомостей, така посадова особа у паперовій або електронній формі надсилає повідомлення декларанту або уповноваженій ним особі про необхідність надання додаткових документів та/або відомостей, які підтверджують задекларований код товару згідно з УКТ ЗЕД. Строк надання додаткових документів та/або відомостей не має перевищувати 10 календарних днів з дня отримання такого повідомлення.

4. У разі відмови у наданні або ненаданні додаткових документів та/або відомостей, які підтверджують задекларований код товару згідно з УКТ ЗЕД, у строк, встановлений пунктом 3 цього розділу, перевірка правильності класифікації товарів здійснюється за наявними документами та/або відомостями з використанням довідкової інформації.

5. У разі надання додаткових документів та/або відомостей, які підтверджують задекларований код товару згідно з УКТ ЗЕД, у строк, встановлений пунктом 3 цього розділу, такі документи та/або відомості обов'язково враховуються під час перевірки правильності класифікації товарів, за результатами якої посадова особа ПМО:

підтверджує задекларований код товару згідно з УКТ ЗЕД; або

передає виконання митної формальності щодо перевірки правильності класифікації товарів за митною декларацією до Підрозділу.

6. Крім випадку, передбаченого абзацом третім пункту 5 цього розділу, передання виконання митної формальності щодо перевірки правильності класифікації товарів за митною декларацією здійснює ПМО:

у складних випадках класифікації товарів;

на вимогу Підрозділу або підрозділу митних компетенцій, у тому числі за результатами самостійного виявлення порушення правил класифікації товарів під час здійснення контролю правильності класифікації товарів, моніторингу митних декларацій, щодо яких посадові особи ПМО виконують митну формальність щодо перевірки правильності класифікації товарів;

в інших випадках, передбачених законодавством України з питань митної справи.

7. Передання виконання митної формальності щодо перевірки правильності класифікації товарів за митною декларацією здійснює посадова особа ПМО за допомогою автоматизованої системи митного оформлення (далі - АСМО) шляхом оформлення запиту за формою, наведеною в додатку 3 до Порядку виконання митних формальностей (далі - Запит).

Про прийняття до виконання митної формальності щодо перевірки правильності класифікації товарів за конкретною митною декларацією Підрозділ або підрозділ митних компетенцій вносить відповідну відмітку до АСМО.

8. Запит оформлюється в електронній формі, а відомості про оформлення Запиту вносить у встановленому порядку до АСМО посадова особа ПМО, яка оформила цей Запит.

Запит, що надійшов до Підрозділу або підрозділу митних компетенцій, реєструється у встановленому порядку в журналі реєстрації та обліку Рішень (далі - Журнал Рішень) за допомогою АСМО. Форму Журналу Рішень наведено в додатку 2 до цього Порядку.

Якщо за результатами розгляду Запиту у Підрозділу або підрозділу митних компетенцій виникає потреба у проведенні митного огляду з метою ідентифікації та встановлення характеристик товарів, визначальних для їх класифікації відповідно до вимог УКТЗЕД, посадова особа Підрозділу або підрозділу митних компетенцій ініціює проведення такого митного огляду та має право особисто брати участь у здійсненні такого митного огляду.

Після оформлення Запиту завершення виконання митної формальності щодо перевірки правильності класифікації товарів за митною декларацією покладається на Підрозділ або підрозділ митних компетенцій. Результати виконання митної формальності вносить у встановленому порядку до АСМО посадова особа Підрозділу або підрозділу митних компетенцій, яка виконувала таку митну формальність.

9. Посадова особа Підрозділу або підрозділу митних компетенцій у строк не більше 10 календарних днів з дня отримання Запиту здійснює класифікацію товарів, за результатами якої:

підтверджує задекларований код товару згідно з УКТЗЕД; або

приймає Рішення.

10. У разі якщо відповідно до пункту 5 або 9 цього розділу підтверджується задекларований код товару згідно з УКТ ЗЕД, але для подальшого митного оформлення товару з дотриманням вимог законодавства необхідним є внесення змін у графу 31 митної декларації в частині опису товару, ПМО надсилає декларанту або уповноваженій ним особі електронне повідомлення, у якому зазначаються необхідні зміни в описі товару. У такому разі митний орган надає дозвіл на відкликання митної декларації через необхідність зміни опису товару у графі 31 митної декларації щодо товару, задекларований код товару згідно з УКТ ЗЕД якого підтверджено.

11. Рішення приймається у разі необхідності зміни задекларованого коду товару згідно з УКТ ЗЕД на підставі встановлених характеристик товару, які є визначальними для його класифікації.

Для прийняття Рішення використовуються відомості, які містяться у митній декларації, інших документах, поданих для митного оформлення, а також документи та відомості, надані разом із Запитом та/або у порядку, передбаченому пунктом 12 цього розділу.

12. У разі неможливості однозначно перевірити правильність класифікації товару на підставі відомостей, які містяться у митній декларації, інших документах, поданих для митного оформлення, документів та відомостей, наданих разом із Запитом, посадова особа Підрозділу або підрозділу митних компетенцій у паперовій або електронній формі надсилає повідомлення декларанту або уповноваженій ним особі про необхідність надання додаткових документів та/або відомостей, які підтверджують задекларований код товару згідно з УКТ ЗЕД. Строк надання додаткових документів та/або відомостей не має перевищувати 10 календарних днів з дня отримання такого повідомлення.

13. У разі надсилання повідомлення, передбаченого пунктом 12 цього розділу, строк, встановлений у пункті 9 цього розділу, призупиняється з дня надсилання такого повідомлення і поновлюється з дня отримання додаткових документів та/або відомостей або з дня отримання відмови від надання додаткових документів та/або відомостей.

14. У разі ненадання додаткових документів та/або відомостей посадова особа Підрозділу або підрозділу митних компетенцій здійснює класифікацію товарів за наявними документами та відомостями з використанням довідкової інформації.

15. Якщо для вирішення питання класифікації товару виникає потреба у спеціальних знаннях з різних галузей науки, техніки, мистецтвознавства тощо або у використанні спеціального обладнання і техніки, митний орган може звернутися до спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, чи до його відокремленого підрозділу або іншої експертної установи (організації).

Залучення спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, або іншої експертної установи (організації) здійснюється у разі виникнення:

необхідності ідентифікації або лабораторної перевірки характеристик товарів, визначальних для їх класифікації;

складних випадків класифікації товарів, вирішення яких потребує проведення досліджень.

У такому разі Підрозділ або підрозділ митних компетенцій готує та надсилає запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи) проб (зразків) товарів до спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, або іншої експертної установи (організації) із зазначенням переліку завдань та питань, що мають бути з'ясовані для встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД.

Однак, відповідачем прийнято оскаржуване рішення без залучення експертної установи, чи звернення до спеціалізованого митного органу з питань експертного забезпечення щодо складно випадку класифікації товарів, як визначила посадова особа відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено наявність обґрунтованого сумніву у правильності визначення позивачем класифікації товару за кодом 8426 41 0000.

З урахуванням викладеного, суд робить висновок про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Одеської митниці про визначення коду товару від 16.01.2025 №КТ-UA500000-0003-2025 та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500110/2025/000012.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 132 КАС України, до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Щодо витрат на професійну правничу допомогу, у позовній заяві представником позивача зазначено, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які Позивач поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи - 3 028,00 грн. за сплату судового збору та орієнтовно 20 000,00 грн. витрат на правничу допомогу. У зв'язку з непередбаченістю тривалості судового розгляду за цією справою та неможливістю розрахувати до винесення рішення по справі кількості витрачених годин на надання правничої допомоги, докази розміру судових витрат будуть надані Позивачем протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 143 КАС України, питання щодо розподілу витрат на професійну правничу допомогу може бути вирішено після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про стягнення з Одеської митниці за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача суму сплаченого судового збору у розмірі 3028,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 242-246, 255, 262, 293, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАНИ УКРАЇНИ» (вул. Теплична, 1, смт. Авангард, 67806, код ЄДРПОУ 40489427) до Одеської митниці (вул. Івана і Юрія Лип, 21-А, м. Одеса, 65078 код ЄДРПОУ 44005631) про визнання протиправними та скасування рішення, картки відмови - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Одеської митниці про визначення коду товарів від 16.01.25р. № КТ - UA-50000-003-2025 року.

Визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA-500110/2025/000012 складеної Одеської митницею.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “КРАНИ УКРАЇНИ» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку і строки, встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя Д.К.Василяка