Справа № 420/18998/21
13 жовтня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Єфіменко К.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 18.09.2025 року про визнання виконавчого листа по адміністративній справі №420/18998/21 таким, що не підлягає виконанню,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням суду від 29.11.2021 року позовні вимоги було задоволено частково, а саме: Визнано дiї Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі та згідно з даними, зазначеними в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 05.03.2019, складеної та наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.03.2021 №ЮО105922 щодо обмеження з 01.04.2019 його пенсії максимальним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 100 відсотків суми підвищення та без обмеження пенсії максимальним розміром на підставі та згідно з даними, зазначеними в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 05.03.2019, складеної та наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.03.2021 №ЮО105922 з урахуванням раніше виплачених сум до часу припинення відповідного права або зміни законодавства.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Рішення суду набрало законної сили 29.03.2022 року.
08.06.2022 року ОСОБА_1 видано виконавчий лист.
18.08.2025 року від позивача надійшла заява про зміну способу і порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 року по справі №420/18998/21.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 року змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 року у справі №420/18998/21 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 суми доплати до пенсії за період з 01 квітня 2019 року по 31 травня 2022 року, яка складає 383037,38 грн. (триста вісімдесят три тисячі тридцять сім гривень 38 копійок).
18.09.2025 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшла заява про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню у справі №420/18998/21.
В обґрунтування заяви представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зазначив, що у зв'язку зі зміною способу та порядку виконання рішення суду, перший виконавчий лист від 08.06.2022 року по справі №420/18998/21 виданий Одеським окружним адміністративним судом безпідставно та є таким, що не підлягає виконанню.
Дослідивши матеріали справи, доводи наведені в обґрунтування заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі №420/18998/21, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (частина 2 статті 374 КАС України).
Отже, наведені вище положення передбачають можливість визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, якщо він виданий компетентним судом і є належним виконавчим документом, однак наявні обставини, які виключають можливість його примусового виконання.
При цьому відповідно до правової позиції, викладеної у поставі Верховного Суду від 15.11.2020 року у справі №752/2391/17, наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можливо поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.
До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:
- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);
- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;
- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;
- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;
- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;
- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, зокрема, про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 6 та 37 Закону «Про виконавче провадження» органи державної виконавчої служби повертають стягувачу виконавчі документи щодо зобов'язання відповідача здійснити певні виплати на користь стягувача у зв'язку зі зміною способу виконання рішення на стягнення.
Водночас, стягувачі після зміни способу виконання рішення, самостійно звертаються до суду та отримують новий виконавчий документ по тій же справі про стягнення коштів з державних органів. Тобто, фактично, у стягувача перебувають два виконавчі листи (зобов'язального характеру та щодо стягнення коштів).
Оскільки, ухвалою суду змінено спосіб виконання рішення суду зі зобов'язального характеру на стягнення коштів, що фактично зумовило наявність двох виконавчих листів у межах однієї справи, а отже, існують правові підстави для визнання первісного виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.
З урахуванням викладеного, за результатами з'ясування обставин та їх правової оцінки суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, та наявність підстав для її задоволення, оскільки судом змінено спосіб виконання судового рішення, а обов'язок Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату нарахованої за рішенням суду доплати відсутній.
Керуючись ст.ст. 241-243, 248, 256, 374 КАС України, суд, -
Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.
Визнати таким, що не підлягає виконанню, виконавчий лист Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2022 року по справі №420/18998/21.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.
Суддя К.С.Єфіменко