Ухвала від 10.10.2025 по справі 320/51017/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження у справі

10 жовтня 2025 року 320/51017/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Колеснікова І.С., розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника позивача про закриття провадження в адміністративній справі

за позовом Заступника керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області в

інтересах держави

до Міністерства культури та інформаційної політики України

третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся Заступник керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави до Міністерства культури та інформаційної політики України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі, розгляд якої справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Через підсистему «Електронний суд» від представника позивача на адресу суду надійшла заява, в якій заявник просить закрити провадження у справі на підставі пункту 8 частини 1 статті 238 КАС України за відсутності предмету спору. Зокрема зазначено, що відповідачем розроблено проєкт постанови «Про занесення пам'яток культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України», в тому числі щодо пам'ятки - Борисоглібської церкви та дзвіниці, 1812 року, розташованих за адресою: с. Буховичі, Яворівський район, Львівська область. Зазначений проект постанови листом від 15.11.2024 відправлений на погодження до заінтересованих органів. Міністерство культури та стратегічних комунікацій України отримало відповідні погодження від Міністерства розвитку громад, територій та Міністерства фінансів України (докази додані відповідачем до відзиву). Таким чином, відповідачем було здійснено заходи щодо виконання положень Закону України «Про охорону культурної спадщини» та Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого Наказом Міністерства культури України №158 від 11.03.2013 зі змінами внесеними Наказами Міністерства культури №838 від 22.10.2015 та №501 від 27.06.2019 та №158 від 01.03.2024.

Також у вищезазначеній заяві позивач просить суд :

- постановити ухвалу про повернення Львівській обласній прокуратурі (код ЄДРПОУ 02910031, ДКСУ у м. Київ, р/р UA138201720343140001000000774) - 3028 грн. судового збору, сплаченого у 2024 році за пред'явлення Яворівською окружною прокуратурою позовної заяви у справі №320/51017/24 за процедурою, визначеною «Порядком повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (із змінами), який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1650/24182, шляхом звернення із відповідним поданням до органу казначейства.

Розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про закриття провадження у справі, дослідивши матеріали справи, суд зазначає таке.

Приписами пункту 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд закриває провадження у справі, щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Так, для закриття провадження відповідно до вказаної норми необхідним є настання сукупності наступних обставин: самостійне виправлення субєктом владних повноважень оскаржуваних порушень чи після звернення позивача до суду з відповідним позовом, а також можливість повного відновлення законних прав та інтересів позивача внаслідок виправлення оскаржуваних порушень, без визнання судом рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень протиправними.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 800/369/17, зазначено, що у розумінні п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України у разі встановлення під час розгляду справи виправлення відповідачем оскаржуваних позивачем порушень, суд має вирішити питання можливості закриття провадження у справі. При цьому, вирішуючи зазначене питання, суд має з'ясувати, чи не призведе закриття провадження у справі до того, що законні права та інтереси позивача не будуть відновлені навіть після виправлення відповідачем оскаржуваних порушень.

Тобто, для застосування такої підстави для закриття провадження у справі необхідна сукупність певних фактів. Зокрема, оскаржувані порушення мають бути виправлені самостійно суб'єктом владних повноважень, а також мають бути відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання таких дій чи бездіяльності протиправними.

У даному випадку, відповідачем самостійно виправлено оскаржувані позивачем порушення, тобто позовні вимоги задоволені, а тому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання таких дій чи бездіяльності протиправними.

З огляду на те, що оскаржуване порушення було виправлено відповідачем, що підтверджується матеріалами справи, і при цьому у суду відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення, суд вважає за можливе закрити провадження у справі на підставі пункту 8 частини 1 статті 238 КАС України.

Щодо вимоги про стягнення судового збору, суд зазначає таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що за подання позовної заяви заявником сплачено судовий збір в розмірі 3028,00 грн., що підтверджується копією платіжної інструкції від 15.07.2024 №1609, яка міститься в матеріалах справи. Зазначена сума судового збору зарахована до спеціального фонду державного бюджету України.

Відповідно до частини 2 статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, повернення заяви або скарги.

Враховуючи приписи статті 7 Закону України "Про судовий збір", суд дійшов висновку про можливість повернення позивачу судового збору в розмірі 3028,00 грн.

Щодо звернення до органу Казначейства із електронним поданням про повернення з бюджету Дніпропетровській обласній прокуратурі судового збору, суд зазначає наступне.

З 07.01.2025 набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 26.11.2024 №606 «Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.12.2024 за №1888/43233. Даним наказом внесено зміни до механізму повернення судового збору у випадках, визначених статтею 7 Закону України «Про судовий збір».

Відповідно до нового порядку органи Казначейства здійснюють повернення судового збору в усіх випадках виключно на підставі електронного подання, сформованого або Державною судовою адміністрацією України, або її територіальним управлінням, або відповідним судом.

Так, п. 3 Розділу I Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за №1650/24182 (далі Порядок №787), визначено, що повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Казначейства з відповідних рахунків за надходженнями, відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення платіжних інструкцій для здійснення внутрішніх операцій.

Згідно абз. 1 п. 5 Розділу I Порядку №787, повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

У разі повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до цього Порядку та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства (абз. 2 п. 5 Розділу I Порядку №787).

Відповідно до абз. 7 п. 5 Розділу I Порядку №787, заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, який підлягає поверненню, із обов'язковим зазначенням інформації в такій послідовності: найменування платника (суб'єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою), сума коштів, що підлягає поверненню (перерахуванню), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету, найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).

Згідно абз. 9 п. 5 Розділу I Порядку №787 разом із заявою про повернення (перерахування) коштів з бюджету платником подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.

За вказаних обставин, суд роз'яснює заявнику, що для реалізації вказаної ухвали суду, заявнику необхідно звернутись з відповідною заявою до Київського окружного адміністративного суду за процедурою, визначеною Порядком повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.12.2024 за №1888/43233 (в редакції від 07.01.2025).

Враховуючи викладене, клопотання заявника підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 140, 238, 256, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника заступника керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області про закриття провадження у справі задовольнити.

Провадження у справі №320/51017/24 за позовом Заступника керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави до Міністерства культури та інформаційної політики України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - закрити.

Повернути Яворівській окружній прокуратурі Львівської області з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 3028,00 грн, сплачений відповідно до платіжної інструкції від 17.07.2024 №1609.

В задоволенні решти клопотання відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.

Суддя Колеснікова І.С.