про залишення позовної заяви без руху
13 жовтня 2025 року м. Київ № 320/33893/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось ОСОБА_1 з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області у відмові їй в прийнятті заяви та документів про визнання особою без громадянства;
- зобов'язати Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області прийняти та розглянути її заяву та документи про визнання її особою без громадянства, з урахуванням Порядку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 317 від 24.03.2021 р. та висновків рішення суду.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 171 КАС України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160, 161, 172 цього Кодексу, яка містить перелік загальних для всіх позовних заяв елементів (реквізитів), що дають необхідну інформацію для вирішення судом питання про відкриття провадження в адміністративній справі.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху у зв'язку з наступним.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, позивачка просить суд визнати протиправною бездіяльність Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області у відмові в прийнятті заяви та документів 31.01.2024, при цьому до суду звернулася з даним позовом 03.07.2025 (нарочно), тобто, з пропущенням шестимісячного строку звернення до суду.
Позивачкою подано до суду заяву про поновлення строку звернення до суду.
На обґрунтування заяви, позивачкою зазначено, що 20.03.2024 вона звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (справа № 320/20350/25).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 у справі № 320/20350/25 позовну заяву повернуто позивачці, оскільки позов підписано особою, право якої на вчинення таких дій не підтверджено у встановленому законом порядку
Позивач вказав, що якби позовна заява була розглянута і повернута судом у строки, зазначені у ст. ст. 168, 169 КАС України то вона встигла б подати заяву в межах місячного строку на оскарження.
Суд не приймає до уваги зазначені твердження, оскільки позивачка не була позбавлена права оскарження ухвали суду від 09.06.2025 у справі № 320/20350/25 до апеляційної інстанції.
Частиною 6 статті 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Наведені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, у зв'язку з чим суд, враховуючи приписи частини тринадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху з наданням позивачу часу для усунення зазначених недоліків.
Вказані недоліки повинні бути усунені позивачем у десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали шляхом подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку на звернення до суду з даним позовом та доказів поважності причин пропуску такого строку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначає недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлює строк, достатній для усунення недоліків.
Отже, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачці часу для усунення зазначених недоліків.
Вказані недоліки повинні бути усунені у п'ятиденний строк з дня вручення позивачці копії даної ухвали.
Керуючись ст.ст. 122, 160, 161, 169, 171 КАС України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачці десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачці, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачці.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Лапій С.М.