13 жовтня 2025 р.Справа № 160/21372/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Рянська В.В., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпрі заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову, -
23.07.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , подана через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» представником позивача - адвокатом Рудиком Володимиром Михайловичем, у якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних як особи, що визнана військово-лікарською комісією непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних як особи, що визнана військово-лікарською комісією непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку.
Ухвалою від 28.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
30.07.2025 до суду надійшла подана представником позивача заява про забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_1 вчиняти дії щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі.
Ухвалою від 01.08.2025 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовлено.
13.10.2025 надійшла подана представником позивача заява про забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_1 вчиняти дії щодо призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі.
Заяву обґрунтовано тим, що відповідач намагається вжити заходів щодо проведення мобілізації позивача. 10.10.2025 ОСОБА_1 отримав повістку ІНФОРМАЦІЯ_1 № 5091137 від 06.10.2025 про необхідність явки за викликом для уточнення даних 14.10.2025 о 10:00 годині за вказаною у повістці адресою. У разі неявки за повісткою без поважних причин відповідач може включити відомості про ОСОБА_1 до переліку осіб, що вчинили адміністративне правопорушення законодавства про мобілізацію, та направити звернення до органу Національної поліції України для його доставки до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складення матеріалів справи про адміністративне правопорушення. У 2016 році ОСОБА_1 був знятий з обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 з виключенням з військового обліку як такий, що за станом здоров'я непридатний до військової служби. 11.06.2025 після встановлення додатку «Резерв+» позивач дізнався, що його повторно взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 . На запит представника позивача листом від 25.07.2025 відповідач повідомив, що ОСОБА_1 був автоматично поновлений на обліку військовозобов'язаних шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими відомчими державними електронними інформаційними ресурсами, згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 932 від 16.08.2024. Позивач зазначає, що у разі невжиття заходів забезпечення позову до ухвалення судового рішення у цій справі відповідач може прийняти рішення про його призов на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини, у тому числі в зоні бойових дій, що може унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. Якщо позивача буде призвано на військову службу під час мобілізації, то він набуде статусу військовослужбовця, що унеможливить та ускладнить захист законних прав та інтересів позивача, а саме підтвердження тієї обставини, що він не є військовозобов'язаною особою з 17.03.2016.
Дослідивши заяву про забезпечення позову та додані до неї документи, суд дійшов такого висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 150 КАС України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Частиною четвертою статті 150 КАС України передбачено, що подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 151 КАС України заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Положеннями процесуального закону передбачено конкретні умови і підстави для застосування судом заходів забезпечення позову.
Заходи забезпечення позову повинні бути нерозривно пов'язані з предметом позову і правами, про судовий захист яких іде мова, а заява, подана в порядку вказаних статей КАС України, повинна містити належні обґрунтування необхідності застосування таких процесуальних повноважень з поданням на їх підтвердження належних, допустимих, достовірних і достатніх доказів.
Заходи забезпечення позову застосовуються задля гарантування реального виконання в майбутньому судового рішення у випадку його ухвалення на користь позивача. Водночас для виконання таких заходів потрібно додержуватися щонайменше однієї з умов, визначених у частині другій статті 150 КАС України.
Позивач просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про його виключення з військового обліку військовозобов'язаних як особи, що визнана військово-лікарською комісією непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку. Просить забезпечити позов шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_1 вчиняти дії, пов'язані з його призовом на військову службу під час мобілізації до набрання законної сили рішенням у цій справі.
До заяви додано копію виданого ОСОБА_1 тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 , в якому містяться записи про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі протоколу № 272 від 25.12.2015 лікарсько-експертної комісії ГУ ДСНС, та зняття з обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 17.03.2016.
У листі 28 ДПРЧ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області від 10.03.2016 № 36, адресованому військовому комісару ІНФОРМАЦІЯ_5 , зазначено, що 02.03.2016 ОСОБА_1 звільнений з кадрів ДСНС України наказом Головного управління ДСНС у Дніпропетровській області від 02.03.2016 № 99 за станом здоров'я зі зняттям з військового обліку.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.07.2025 № 4/661/853 за запит представника позивача повідомлено, що ОСОБА_1 був автоматично поновлений на обліку військовозобов'язаних шляхом електронної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими відомчими державними електронними інформаційними ресурсами згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 932 від 16.08.2024. Роз'яснено, що виключення з обліку військовозобов'язаних по хворобі здійснюється у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки на підставі затверджених рішень регіональних військово-лікарських комісій (свідоцтва про хворобу та довідки ВЛК). Військовозобов'язаний повинен прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 для проходження ВЛК. Після проходження ВЛК та затвердження медичних висновків оформлюється військово-обліковий документ з рішенням щодо перебування на обліку військовозобов'язаного чи виключення з обліку.
До заяви про забезпечення позову додано копію повістки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 5091137 від 06.10.2025 про необхідність явки ОСОБА_1 за викликом для уточнення даних 14.10.2025 о 10:00 годині за вказаною у повістці адресою.
Відповідно до підпункту 1 пункту 27 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024, під час мобілізації громадяни викликаються до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою:
взяття на військовий облік;
проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;
уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);
призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
Пунктом 6 Порядку № 560 передбачено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає:
оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України;
прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби;
перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення;
документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації;
відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби.
Згідно з пунктом 21 Порядку № 560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Пунктом 69 Порядку № 560 передбачено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), можуть бути направлені на медичний огляд шляхом вручення їм повісток за наявності підстав для проходження медичного огляду відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (зокрема у разі відсутності дійсного рішення військово-лікарської комісії про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану та/або наявності інших підстав, передбачених законодавством), а також направлені на такий огляд у разі, коли такі громадяни самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.
З доданих до заяви про забезпечення позову документів встановлено, що ОСОБА_1 було вручено повістку ІНФОРМАЦІЯ_1 № 5091137 від 06.10.2025 для уточнення даних. Доказів на підтвердження існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення судового рішення в адміністративній справі, зокрема, вчинення відповідачем дій щодо призову позивача на військову службу за мобілізацією, а також, що відновлення прав та інтересів позивача без вжиття заходів забезпечення позову стане неможливим, суду не надано.
З огляду на визначений позивачем предмет спору, характер спірних правовідносин, суд вважає, що доводи позивача, якими обґрунтовано заяву про забезпечення позову, не можуть бути підставою для забезпечення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 150, 151, 154, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена у строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Рянська