Рішення від 13.10.2025 по справі 160/2744/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 рокуСправа №160/2744/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бухтіярової М.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування акту індивідуальної дії, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 31.07.2024 №045750007389 в частині здійснення розрахунку розміру пенсії за віком відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та на підставі довідки про складові заробітної плати за період 2019-2021 років.

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 22.07.2024 ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) розрахунок пенсії за вислугу років та виплатити пенсію відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII та на підставі довідки про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) №21-26вих24 від 22.07.2024, виданої Дніпропетровською обласною прокуратурою;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) виплатити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) різницю між отриманим нею з 22.07.2024 розміром пенсії та розрахованим розміром пенсії на підставі даного рішення суду.

В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначається, що вона працює в органах прокуратури з 15.11.2001, обіймає посаду начальника відділу представництва інтересів держави у бюджетній сфері управління представництва інтересів держави в суді Дніпропетровської обласної прокуратури та з 27.06.2022 отримує пенсію по інвалідності. 22.07.2024 вона звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до положень ст. 86 Закону України «Про прокуратуру». До заяви було додано yci необхідні документи, у тому числі, довідки про складові заробітної плати/грошового забезпечення станом на 22.07.2024 та за період з липня 2019 по червень 2024, тобто за останні 60 мiсяцiв, як того вимагає ч. 3 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру». 31.07.2024 отримано відповідь вiд Лiвобережного об'єднаного управління ПФУ в м. Днiпрi, зi змiсту якої з'ясовано, що відповідачем здiйснено перерахунок пенсiї (рiшення 045750007389 вiд 31.07.2024) та призначено пенсiю за вiком у розмірі 7 897,89 грн., а не пенсiю за вислугу рокiв вiдповiдно до положень Закону України «Про прокуратуру». Позивач категорично не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо непризначення пенсії за вислугою років відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та неврахування актуальної довідки про складовi заробiтної плати/грошового забезпечення за пepioд з липня 2019 по червень 2024, порушивши основні засади та принципи, закріплені Конституцією України, а саме, верховенство права, недопустимості звуження та обсягу існуючих прав та дії закону в часі, що зумовило звернення до суду із цим позовом.

При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, визначених ст. 161 КАС України.

Ухвалою суду від 04.02.2025 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду оригіналу або засвідченої належним чином копії оскаржуваного рішення, а також його копію у відповідності до кількості учасників справи, або докази надсилання до кабінету відповідача поданих до суду документів.

17.02.2025 від позивача надійшла заява на усунення недоліків позову, до якої долучено лист ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 17.02.2025, розрахунок пенсійної виплати від 30.07.2024, адвокатський запит, а також докази їх надіслання відповідачу.

Ухвалою суду від 28.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/2744/25; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали

Цією ж ухвалою суду витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровські області засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ).

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

11.04.2025 відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовної заяви.

Відповідно до частини п'ятої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

За змістом статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду. Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, у письмовому провадженні.

Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк.

Пропуск строку, встановленого законом або судом учаснику справи для подання доказів, інших матеріалів чи вчинення певних дій, не звільняє такого учасника від обов'язку вчинити відповідну процесуальну дію.

Суд звертає увагу, що ухвалою суду про відкриття провадження у справі встановлено відповідачу строк протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали для надання суду відзиву на позов, копію якого разом з доданими до нього документами надіслати позивачу та докази надіслання відзиву надати суду згідно до вимог ст. 162, 261 КАС України.

Як слідує з матеріалів справи, копію цієї ухвали отримано відповідачем 01.03.2025 (довідка про доставку електронного листа). Водночас, відзив подано лише 11.04.2025, тобто із значним пропуском строку, встановленого судом.

В порушення викладених норм, відповідачем не обґрунтовано поважних причин не подання відзиву у строк, встановлений судом, клопотання про поновлення строку на подання відзиву не надано.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За таких обставин, суд не бере до уваги поданий 11.04.2025 відзив на позов.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначає непогодження з відповідачем, просить вирішити справу за наявних в ній доказів.

Відповідно до частини п'ятої та восьмої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Згідно з частиною п'ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 8 частини третьої статті 2 КАС України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 03.10.1996 Жовтневим РВ УМВС України в Дніпропетровській області; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Згідно з відомостями з трудової книжки серії НОМЕР_3 , позивач з 15.11.2001 працює в органах прокуратури; з 19.01.2021 - на посаді начальника відділу представництва інтересів держави у бюджетній сфері управління представництва інтересів держави в суді Дніпропетровської обласної прокуратури.

З 27.06.2022 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (третя група, особа з інвалідністю з дитинства).

22.07.2024 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України «Про прокуратуру».

До заяви було долучено довідки Дніпропетровської обласної прокуратури про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) від 22.07.2024 № 21-26вих 24, за змістом якої вона видана ОСОБА_1 про те, що вона дійсно працює на посаді в Дніпропетровській обласній прокуратурі на посаді начальника відділу, заробітна плата/грошове забезпечення станом на станом на 22.07.2024 становить 80640,00грн., а також від 22.07.2024 №21-26вих24 про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за період з липня 2019 року по червень 2024 року).

На підставі поданої заяви відповідачем з 22.07.2024 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України «Про прокуратуру» (у розмірі пенсії відповідно до Закону №1058-ІV), розмір пенсії з 22.07.2024 становить 7897,89 грн., страховий стаж - 28 роки 0 місяців 26 днів (обрахований по 31.03.2024 включно).

За розрахунком пенсії (алгоритм розрахунку заробітку для обчислення пенсії) з пенсійної справи №045750007389, загальний страховий стаж в одинарному розмірі становить 28 роки 0 місяців 26 днів, дата вводу заробітку - 27.06.2022, середній заробіток для обрахунку пенсії 3 попередні роки: за 2019-2021 рр. - 10846,37 грн.; збільшений коефіцієнт - 11345,30рн.; індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) - 2,60057; середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 28206,74 грн. (10846,37 грн. х 2,60057).

Не погодившись з розрахунком розміру пенсії відповідно до Закону №1058-ІV, позивач 09.08.2024 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідок, наданих Дніпропетровською обласною прокуратурою.

Листом від 06.09.2024 № 49746-35404/З-01/8-0400/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено позивачу, що за особистою заявою від 22.07.2024 її переведено з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV, на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII. На підставі поданих документів проведено перерахунок пенсії згідно із Законом №1697-VII. Відповідно до статті 13 пункту 1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія у період роботи на посадах, які надають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону №1058-ІV. Оскільки позивач працює на посаді прокурора, відповідно до Закону №1697-VII пенсія виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону №1058-ІV. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до Закону №1697-VII поновлюється.

Не погодившись з рішенням відповідача в частині здійсненого розрахунку розміру пенсії, позивач звернулась до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно із положенням частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно із пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до статті 4 Закону №1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон № 1697-VII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Статтею 86 Закону №1697-VII урегульовано питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

Так, відповідно до частини першої статті 86 Закону №1697-VІІ прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

Частинами другою, третьою та четвертою статті 86 Закону №1697-VІІ визначено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років (частина дев'ята статті 86 Закону №1697-VІІ).

Прокурорам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором (частина 11 статті 86 Закону №1697-VІІ).

Згідно із частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 установив такий порядок виконання ухваленого Рішення:

«- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Згідно із абзацом 4 частини п'ятнадцятої статті 86 Закону №1697-VII з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «;Про державну службу», «;Про судоустрій і статус суддів», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

За змістом пункту 13-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на умовах законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про статус народного депутата України», «;Про наукову і науково-технічну діяльність» у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.

Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.

Виплата працюючим пенсіонерам у період роботи на інших посадах пенсій, призначених на умовах законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про статус народного депутата України», «;Про наукову і науково-технічну діяльність», з 1 жовтня 2017 року поновлюється у розмірах, що були встановлені відповідними законами.

Положення приведених норм є чинними, як на дату звернення позивача із заявою про перерахунок та виплату пенсії за нормами Закону України «Про прокуратуру», так і на час розгляду справи.

Зміст наведених норм права дає підстави дійти висновку, що працівнику органів прокуратури, якому призначено пенсію відповідно до Закону № 1697-VII та який продовжує працювати на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом № 1697-VII, законами України «Про статус народного депутата України», «;Про державну службу», «;Про судоустрій і статус суддів», відповідно до абзацу 4 частини п'ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII пенсія виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону № 1058-IV. Після звільнення із вказаних посад, розмір пенсії обчислюється за нормами Закону №1697-VII.

Аналогічний правовий висновок неодноразово виснувався Верховним Судом, зокрема, в постановах від 02.08.2024 у справі №200/2534/22, від 09.11.2022 у справі №340/1307/20, від 21.02.2022 у справі №380/4215/20, який враховується судом з урахуванням положень частини п'ятої статті 242 КАС України.

В ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 27.06.2022 як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV (третя група, особа з інвалідністю з дитинства), з 22.07.2024 - пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1697-VII, та на час спірних правовідносин продовжує працювати на посаді начальника відділу представництва інтересів держави у бюджетній сфері управління представництва інтересів держави в суді Дніпропетровської обласної прокуратури.

У межах правовідносин, що виникли між сторонами, спір точиться щодо обрахунку розміру пенсії відповідно до Закону №1058-IV, починаючи з 22.07.2024.

На переконання позивача, відповідач безпідставно не врахував положення частини 2, 3 та 4 статті 86 Закону № 1697-VII, а також надані разом із заявою від 22.07.2024 довідки Дніпропетровської обласної прокуратури про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) від 22.07.2024 №21-26вих24, та від 22.07.2024 №21-26вих24 про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за період з липня 2019 року по червень 2024 року).

Однак, такі доводи позивача не знайшли свого підтвердження, є необґрунтованими та безпідставними, виходячи з наступного.

З наданих розрахунків за пенсійної справою №045750007389 вбачається переведення позивача на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», проведення перерахунку страхового стажу включно до 31.03.2024, а також врахування заробітної плати згідно із наданими довідками (алгоритм розрахунку заробітку для обчислення пенсії), тому доводи позивача в цій частині безпідставні та спростовуються матеріалами справи.

Щодо розміру пенсії суд зазначає, що оскільки позивач є пенсіонером, яка працює на посаді та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», та не відноситься до осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в даному випадку на позивача поширюються положення пункту 13-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та абзацу четвертого частини 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсія на період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Суд відхиляє доводи позивача щодо звуження існуючого обсягу прав і соціальних гарантій, належних їй як працівникові прокуратури, оскільки позивач, внаслідок відповідних змін у законодавстві та оспорюваних дій відповідача, не позбавляється права на отримання пенсії, призначеної їй відповідно до Закону №1697-VII, у розмірі, нарахованому пенсійним органом на підставі здійсненого перерахунку пенсії, виплата якої буде відновлена після звільнення позивача з роботи в органах прокуратури або зміни правової регламентації спірних правовідносин.

З огляду на викладене, порушень при обрахунку пенсії позивачу з 22.07.2024 судом не встановлено, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством, тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень. Разом з тим, згідно з принципом змагальності позивач має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.

Натомість в даному випадку позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Враховуючи викладене, на підставі оцінки поданих доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи та системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовна заява необґрунтована та задоволенню не підлягає.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 139 КАС України, у разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) про визнання протиправним та скасування акту індивідуальної дії, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.М. Бухтіярова