10 жовтня 2025 рокуСправа №160/15208/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» про стягнення податкового боргу,-
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія», в якому просить стягнути податковий борг з Комунального підприємства Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» (ЄДРПОУ 32130551) до бюджету у розмірі 82 757 676,30 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у відповідача наявний податковий борг на загальну суму 82 757 676,30 грн. Позивач вживав заходи щодо погашення податкової заборгованості, визначені Податковим кодексом України, в тому числі шляхом надсилання податкової вимоги, проте сума податкового боргу відповідачем не сплачена.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі №160/15208/25 за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» за правилами загального позовного провадження . Підготовче засідання призначено на 03 липня 2025 року о 13:30.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
За ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Комунальне підприємство Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» у відзиві на позовну заяву відхиляючи доводи позовної заяви вказало наступне.
Зважаючи на норми пунктів57.3, 57.4 статті 57, статті 58, пункту 129.2 статті 129 Податкового кодексу України, стягненню з боржника в судовому порядку підлягає тільки заборгованість, що виникла на підставі узгодженого податкового зобов'язання.
До розрахунку заборгованості включено, зокрема: уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартiсть у зв'язку з виправленням самостiйно виявлених помилок N 9132775656 вiд 16.05.2024 на зальну суму 6 132 776,00 грн. - уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартiсть у зв'язку з виправленням самостiйно виявлених помилок N 9134382525 вiд 17.05.2024 на зальну суму 6 132 776,00 грн.
Відповідно до п.п. 69.38 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені.
Відтак, в вищезазначених уточнюючих розрахунках суми штрафу були вказані помилково про що були подані уточнюючі розрахунки 09.06.25р., і 16.06.25 р., відповідно. Також, листами №00-02/0278 від 10.06.25р., і №00-02/0285 від 16.06.25 р., відповідачеві були надані відповідні пояснення щодо проведення даного корегування та зняття нарахованих самостійно сум штрафу, тож вказане зобов'язання не є узгодженим і не може бути стягнуто. Аналогічно, до розрахунку заборгованості включено: - податкове повiдомлення-рiшення (форма 'ПС') N 0178471812 вiд 15.11.2021 на зальну суму 7 962,37 грн. - податкове повiдомлення-рiшення (форма 'Н') N 0388560411 вiд 18.12.2023 на зальну суму 21 028,25 грн.
Розпорядженням начальника ОВА від 01.05.25р., №829/0/527-25 Комунальне підприємство Кам'янської міської ради "Кам'янська теплопостачальна компанія" віднесено до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Відтак, порушення діяльності підприємства самим негативним чином відобразиться на утриманні належного стану обороноздатності країни.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.07.2025 продовжено Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області строк для подання відповіді на відзив у справі №160/15208/25.
У відповіді на відзив Головне управління ДПС у Дніпропетровській області стосовно самостійно поданих КП КМП «Кам'янська ТПК» (код ЄДРПОУ 32130551) уточнюючих розрахунків від 09.06.2025 №9162267935 та від 16.06.2025 №9173016854 за звітний (податковий) період що уточнюється, а саме, березень 2024 року, в яких платником зменшено раніше самостійно нараховану суму штрафу, у зв'язку з виправленням помилки (при позитивному значенні гр. 6 р. 18) рядок 18.1 на суму (-6 132 776,0 гривень), повідомило наступне.
Відповідно до п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ), у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст.102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
16.05.2024 через електронний кабінет, платником КП КМП «Кам'янська ТПК» (код ЄДРПОУ 32130551) самостійно подано уточнюючий розрахунок №9132775656 за звітний (податковий) період що уточнюється, а саме, березень 2024 року, в якому платником збільшено суму штрафу, у зв'язку з виправленням помилки (при позитивному значенні гр. 6 р. 18) рядок 18.1 на суму (+6 132 776,0 гривень).
За результатами поданого уточнюючого розрахунку до податкової декларації з ПДВ за березень 2024 року № 9132775656 вiд 16.05.2024 року станом на 16.05.2025 в ІКП платника КП КМП «Кам'янська ТПК» (код ЄДРПОУ 32130551) нарахована штрафна санкція та відповідно збільшено суму податкового боргу у розмірі 6 132 776,0 гривень.
17.05.2024 через електронний кабінет, платником КП КМП «Кам'янська ТПК» (код ЄДРПОУ 32130551) самостійно подано уточнюючий розрахунок №9134382525 за звітний (податковий) період що уточнюється, а саме, березень 2024 року, в якому платником збільшено суму штрафу, у зв'язку з виправленням помилки (при позитивному значенні гр. 6 р. 18) рядок 18.1 на суму (+6 132 776,0 гривень).
За результатами поданого уточнюючого розрахунку до податкової декларації з ПДВ березень 2024 року № 9134382525 вiд 17.05.2024 року станом на 17.05.2025 в ІКП платника КП КМП «Кам'янська ТПК» (код ЄДРПОУ 32130551) нарахована штрафна санкція та відповідно збільшено суму податкового боргу у розмірі 6 132 776,0 гривень.
Стосовно наданих платником листів від 10.06.2025 №00-02/0278 та від 16.06.2025 №00-02/0285 щодо поданих уточнюючих розрахунків та здійснення коригування шляхом зняття самостійно нарахованих сум штрафних санкцій та приведення даних ІКП платника у відповідність повідомлено, що термін розгляду зазначених листів станом на 23.06.2025 не настав.
У відзиві відсутня інформація про неможливість виконання відповідачем податкових обов'язків, підтверджена у відповідності до норм законодавства.
03.07.2025 судом в підготовчому засіданні ухвалено збільшити його строк на 30 днів до 15 липня 2025 року об 10:40 год.
15.07.2025 у зв'язку з повітряною тривогою судом відкладено підготовче засідання до 31 липня 2025 року об 14:20 год.
31.07.2025 з технічних причин, а саме нестабільним інтернет зв'язком, судом на місці ухвалено відкласти підготовче засідання до 04 вересня 2025 року об 13:30 год.
01.09.2025 від позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів звернення підприємства до ГУ ДПС у Дніпропетровській області з позовною заявою про зобов'язання визначення джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості, укласти з позивачем договір про переведення права вимоги дебіторської заборгованості відповідно до пункту 87.5 статті 87 ПК України та Порядку №585.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.09.2025 у задоволенні клопотання КП Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» про зупинення провадження у справі №160/15208/25 за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» про стягнення податкового боргу - відмовлено.
Іншою ухвалою суду від 04.09.2025 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про роз'єднання позовних вимог у справі №160/15208/25 за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» про стягнення податкового боргу .
04.09.2025 судом оголошено перерву у підготовчому засіданні у зв'язку з необхідністю надання додаткових пояснень від сторін до 09.09.2025 14:00 год.
08.09.2025 відповідач звернувся до суду з клопотанням про зупинення провадження у справі №160/15208/25, до набрання законної сили рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/22736/25.
Відповідачем було подано також клопотання про відкладення підготовчого засідання у зв'язку з госпіталізацією представника за станом здоров'я до медичного закладу.
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 08.09.2025 подані заперечення на клопотання про зупинення.
09.09.2025 судом відкладено підготовче засідання до 16 вересня 2025 об 11:00 год.
16.09.2025 судом на місці ухвалено відмовити у клопотанні представника відповідача про зупинення провадження у справі. Судом закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 02 жовтня 2025 року об 15:00 год.
02.10.2025 до суду надійшло клопотання відповідача про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням представника у щорічній відпустці і зайнятістю іншого представника у судовому засіданні Дніпровського районного суду міста Кам'янського.
02.10.2025 судом відмовлено у задоволенні клопотання відповідача. У зв'язку з неявкою представника відповідача в судове засідання та відповідно до ст. 205 КАС України судом ухвалено продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.
10.10.2025 позивачем подано до суду копію рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2025 року по справі №160/17844/25, яким визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 18.12.2023 року №0388560411.
Суд не приймає до уваги вказаний доказ, оскільки рішення суду у справі №160/17844/25 не набрало законної сили.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, вислухавши представників сторін, суд встановив наступні обставини.
Комунальне підприємство Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» (ЄДРПОУ 32130551) як платник податків перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області.
В інтегрованих картках платника податку податковий борг Комунального підприємства Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» обліковується у сумі 82757676,30 грн., а саме:
Заборгованість по податку на додану вартість із виготовлених в Україні товарів (робіт, послуг), яка виникла в результаті несплати платником податків v встановлений термін нарахованих сум грошових зобов'язань v розмірі 82 757 676,30 грн, згідно:
податкової декларації з податку на додану вартість N 9058176989 від 22.03.2021 на загальну суму 2784170,10 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9091559508 від 20.04.2021 на загальну суму 5 563 644,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9131868489 від 20.05.2021 на загальну суму 20 124,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9165092821 від 22.06.2021 на загальну суму 53 722,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9199225711 від 20.07.2021 на загальну суму 39 860,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9240613283 від 20.08.2021 на загальну суму 53 206,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9272974306 від 20.09.2021 на зальну суму 47 339,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9422081373 від 19.01.2022 на зальну суму 1 245 807,00 грн;-
податкової декларації з податку на додану вартість N 9036535034 від 21.02.2022 на загальну суму 300 022,00 грн;-
податкової декларацiї з податку на додану вартiсть N 9053750375 вiд 24.05.2022 на загальну суму 5 960,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9088229106 від 21.06.2022 на загальну суму 199 155,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9116535174 від 19.05.2023 на загальну суму 3 733 850,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9146186236 від 20.06.2023 на загальну суму 4 536 709,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9178201283 від 19.07.2023 на загальну суму 3 319 717,00 грн;
уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок N 9194130937 за 01.05.2022 на загальну суму 43 044,00 грн;
уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок N 9194165398 за 01.04.2022 на загальну суму 38 378,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9211837499 вiд 21.08.2023 на загальну суму 1 638 686,00 грн;
уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок N 9251063688 за 01.04.2022 на загальну суму 135 377,00 грн;
уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок N 9251064719 за 01.03.2022 на загальну суму 310 996,00 грн;
уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок N 9251064719 за 01.03.2022 на загальну суму 120 000,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9242989554 від 19.09.2023 на загальну суму 1 380 536,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9278265109 від 20.10.2023 на загальну суму 604 435,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9314025390 від 20.11.2023 на загальну суму 885 177,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9346646932 від 20.12.2023 на загальну суму 1 495 014,00 грн;
уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок N 9003589617 за 01.04.2023 на загальну суму 5 416,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9374406509 вiд 17.01.2024 на загальну суму 2 196 299,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9034290435 вiд 20.02.2024 на зальну суму 2 812 138,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9063571030 вiд 19.03.2024 на загальну суму 3 252 857,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9099239031 вiд 19.04.2024 на загальну суму 6 132 776,00 грн;
уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок N 9132775656 вiд 16.05.2024 на загальну суму 6 132 776,00 грн;
уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок N 9134382525 вiд 17.05.2024 на загальну суму 6 132 776,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9135254688 вiд 20.05.2024 на загальну суму 2 217 007,00 грн;
уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартiсть у зв'язку з виправленням самостiйно виявлених помилок N 9169662606 за 01.04.2024 на загальну суму 157 113,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9168484264 вiд 20.06.2024 на загальну суму 1 019 844,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9200420119 вiд 18.07.2024 на загальну суму 1 505 402,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9241115456 вiд 20.08.2024 на загальну суму 2 503 010,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9275788202 вiд 20.09.2024 на зальну суму 1 110 633,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9310019787 вiд 18.10.2024 на зальну суму 1 933 153,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9351721107 вiд 20.11.2024 на загальну суму 259 279,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9386817383 вiд 19.12.2024 на загальну суму 1 495 866,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9419180022 вiд 20.01.2025 на загальну суму 4 555 952,00 грн;
податкової декларації з податку на додану вартість N 9038840917 вiд 20.02.2025 на загальну суму 3 721 355,00 грн;
податкового повiдомлення-рiшення (форма 'Н') N 0112760411 вiд 18.05.2023 на загальну суму 797,34 грн;
податкового повiдомлення-рiшення (форма 'ПС') N 0178471812 вiд 15.11.2021 на загальну суму 7962,37 грн;
податкового повiдомлення-рiшення (форма 'Н') N 0388560411 вiд 18.12.2023 на загальну суму 21028,25 грн;
податкового повiдомлення-рiшення (форма 'Н') N 0388560411 вiд 18.12.2023 на зальну суму 2536,57 грн;
податкового повiдомлення-рiшення (форма 'Ш') № 0088180411 вiд 28.04.2023 по рішенню суду про підтвердження донарахованих сум № 160/19928/23 вiд 29.02.2024 на загальну суму 253837,76 грн;
податкового повiдомлення-рiшення (форма 'Ш') № 0388300411 вiд 18.12.2023 по рішенню суду про підтвердження донарахованих сум № 160/9297/24 вiд 22.07.2024 на загальну суму 157751,11 грн;
податкового повiдомлення-рiшення (форма 'Н') № 0631560411 вiд 10.10.2024 по рiшенню про підтверження ППР по розгляду скарги по суті № 38689/6/99-00-06-03-01-06 вiд 25.12.2024 на загальну суму 497,82 грн;
податкового повiдомлення-рiшення (форма 'Н') № 0124730411 вiд 20.03.2024 по рiшенню суду про підтвердження донарахованих сум № 160/19509/24 вiд 21.01.2025 на загальну суму 5351851,66 грн;
податкового повiдомлення-рiшення (форма 'Н') № 0124730411 вiд 20.03.2024 по рiшенню суду про підтвердження донарахованих сум № 160/19509/24 вiд 21.01.2025 на зальну суму 812,5 грн;
податкового повiдомлення-рiшення (форма 'Н') № 0124730411 вiд 20.03.2024 по рiшенню суду про підтвердження донарахованих сум № 160/19509/24 вiд 21.01.2025 на загальну суму 182,92 грн.
Рiшенням Державної податкової служби України №38689/6/99-00-06-03-01-06 від 25.12.2024 скаргу КП Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» на ППР від 10.10.2024 №0631560411 залишено без задоволення.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 21.01.2025 по справі № 160/19509/24 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2024 року скасовано, прийнято нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог КП Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» щодо визнання протиправним та скасування ППР від 20.03.2024 №0124730411 - відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.02.2025 по справі №160/9297/24 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.07.2024, про відмову у визнанні протиправним та скасування ППР від 18.12.2023 №0388300411, залишено без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29.02.2024 по справі № 160/19928/23 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.11.2023 року у справі №160/19928/23, про відмову у визнанні протиправним та скасування ППР від 28.04.2023 №0088180411, залишено без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Інформація щодо оскарження інших податкових повідомлень-рішень відсутня.
Відповідно до ст. 59 Податкового кодексу України по Комунальному підприємству Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» була сформована податкова вимога (форма «Ю») від 12.12.2019 №334705-55 на суму 1045117,53 грн.
Вказана податкова вимога була направлена на податкову адресу відповідача і отримана ним 24.12.2019 , що вбачається з копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №5193109713091.
За п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податку, якому надіслано (вручено) податкову вимогу сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу, такого платника податку, що виникла після надіслання (вручення) податкової вимоги. У разі, якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається.
Докази сплати відповідачем податкового боргу у добровільному порядку в матеріалах справи відсутні, як і відсутні докази оскарження податкової вимоги.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України.
За вимогами підпункту 16.1.4 п. 16.1 ст.16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пунктів 36.1 - 36.3 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).
Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає (п.56.11 ст.56 ПК України).
Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст.14 ПК України визначено, що сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
За п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Документи вважаються належним чином вручені, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом-повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (п. 42.2 ст. 42 ПК України).
За п. 45.2. ст. 45 ПК України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
За п. 66.2. ст. 66 ПК України внесення змін до облікових даних платників податків здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
У разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків, а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків (п. 66.3 ст. 66 ПК України).
Пунктом 42.3. ст. 42 ПК України передбачено, що якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата.
Наведені правові норми свідчать про те, що на платник податку зобов'язаний у випадку зміни податкової адреси повідомити контролюючий орган.
Податкова вимога була направлена позивачем за належною податковою адресою платника податків.
За правилами, визначеними п. 60.6 ст. 60 ПК України передбачено, якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.
Відповідно до підп. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України, органом стягнення є державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим кодексом та іншими законами України.
За приписами підп.41.1.1. п. 41.1. ст. 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику, чи його територіальні органи.
Пунктом 41.4. ст. 41 ПК України встановлено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підп. 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
За пунктами 95.1.-95.4. ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до п.п. 69.1 п 69 підр. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК України наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225, затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження, яким визначено підстави неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків та механізм відповідного підтвердження.
Відповідач вказаним нормативним актом не скористався, неможливість виконання податкових обов'язків не підтвердив.
Контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (підп. 201.34 п. 20.1. ст. 20 ПК України).
Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідач доказів повного погашення податкового боргу не надав.
Щодо строку звернення позивача з позовною заявою суд зазначає таке.
Відповідно до п. 102.4 ст. 102 ПК України у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Строк позовної давності в період карантину, визначений п.102.4 ст. 102 ПК України, було зупинено з 18.03.2020 до 24.02.2022 на підставі п 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
Також, строк позовної давності в період дії правового режиму воєнного стану, введеного в Україні, було зупинено з 24.02.2022 до 01.08.2023 на підставі п. 102.9 ст. 102 ПК України (в редакціях кодексу чинних з 17.03.2022 по 26.07.2023).
Строк позовної давності було також зупинено на підставі п.п.69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України до 01.08.2023. Зупинення перебігу позовної давності означає, що в період існування вказаних обставин позовна давність не обчислюється, від дня припинення цих обставин перебіг позовної давності продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
За правовим висновком постанови Великої Палати Верховного суду від 29.06.2021 у справі № 904/3405/19 зупинення перебігу позовної давності має тимчасовий характер, коли до її строку не зараховується час існування визначених законодавством обставин, за наявності яких цей строк не спливає .
Таким чином, суд приходить до висновку про законність і обґрунтованість позовних вимог про стягнення податкового боргу з рахунків платника податків у банках, що обслуговують такого платника податків.
Враховуючи викладене, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Такі витрати позивачем у справі не понесені, а отже не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
Позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП 44118658) до Комунального підприємства Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» (вул. Тритузна, буд. 168, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, 51915, код ЄДРПОУ 32130551) про стягнення податкового боргу -- задовольнити.
Стягнути податковий борг з Комунального підприємства Кам'янської міської ради «Кам'янська теплопостачальна компанія» (вул. Тритузна, буд. 168, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, 51915, код ЄДРПОУ 32130551) до бюджету у розмірі 82 757 676 (вісімдесят два мільйони сімсот п'ятдесят сім тисяч шістсот сімдесят шість) грн. 30 коп. шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України .
Суддя О.В. Врона