Вирок від 10.10.2025 по справі 650/1150/24

Справа № 650/1150/24

провадження № 1-кп/650/25/25

ВИРОК

іменем України

10 жовтня 2025 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

із секретарем - ОСОБА_2 ,

за участю: прокурора - ОСОБА_3 ,

захисника - ОСОБА_4 ,

обвинуваченої - ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Велика Олександрівка кримінальне провадження № 22024230000000114 за обвинуваченням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Вишнівчик Чемеровецького району Хмельницької області, громадянки України, раніше не судимої, зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , яка не є депутатом ради будь-якого рівня,

у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 28, частиною п'ятою статті 111-1 КК України,

встановив:

Згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (далі - рф) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року (далі - Декларація) вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.

Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно з указаним документом територія України є неподільною та недоторканною.

Незалежність України визнали держави світу, серед яких і рф.

Статтями 1, 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Згідно зі статтею 5 Конституції України носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Відповідно до статей 132-134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території.

22 лютого 2022 року президент рф направив до ради федерації звернення про використання зс рф за межами рф, яке було задоволено.

24 лютого 2022 року президент рф публічно оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України.

24.02.2022 військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, Донецькій та Луганській областях та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави і у такий спосіб здійснили тимчасову окупацію частини території України.

З метою протидії збройній агресії у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан, який продовжується у визначеному законом порядку.

З 24.02.2022 по цей час більшу частину території Херсонської області захоплено військовослужбовцями зс рф і вона знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено Переліком територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована рф територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.

Статтею 73 Конституції України, визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.

15 липня 2022 року Центральною виборчою комісією України прийнято Постанову № 82 від «Про неприпустимість організації підготовки та проведення на тимчасово окупованих територіях України псевдореферендумів» відповідно до якої проведення будь-яких виборів та референдумів в умовах воєнного стану прямо заборонено частиною» першою статті 19 Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Аналогічні заборони встановлено також Виборчим кодексом України та Законом України "Про всеукраїнський референдум".

Згідно із ст. 1 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, всеукраїнський референдум є формою безпосередньої демократії в Україні, способом здійснення влади безпосередньо Українським народом, що полягає у прийнятті (затвердженні) громадянами України рішень шляхом голосування у випадках і порядку, встановлених Конституцією України та цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, всеукраїнський референдум щодо зміни території України - це форма прийняття громадянами України, які мають право голосу, рішення щодо затвердження прийнятого Верховною Радою України закону про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України. Призначення всеукраїнського референдуму щодо зміни території України здійснюється постановою Верховної Ради України.

Згідно із ч. 1 ст. 20 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.

У березні 2022 року (більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено), громадянин України, матеріали відносно якого виділено в інше кримінальне провадження, перебуваючи у м. Херсоні, достовірно знаючи, що військовослужбовці рф окупували м. Херсон та частину Херсонської області та продовжують окупаційну діяльність на території України, маючи досвід роботи в органах влади та місцевого самоврядування, добровільно погодився виконувати рішення окупаційного військового керівництва рф, розташованого на окупованих територіях, та обійняв посаду так званого керівника окупаційного органу влади - військово-цивільної адміністрації Херсонської області (далі - окупаційна ВЦА Херсонської області).

Переслідуючи кінцеву мету окупації Херсонської області приєднанням частини території України до рф, умисно на виконання вимог військово-політичного керівництва рф у порушення порядку, встановленого Конституцією України, у липні 2022 року (більш точна дата досудовим розслідуванням не встановлена) так званий голова ВЦА в Херсонській області (досудове розслідування кримінальних правопорушень відносно якого проводиться у інших кримінальних провадженнях) як посадова особа окупаційного органу влади держави-агресора на підставі звернення незаконної так званої громадської організації публічно проголосив про початок підготовки до проведення незаконного референдуму з питань входження до складу російської федерації тимчасово окупованої території Херсонської області.

В липні 2022 року (більш точна дата досудовим розслідуванням не встановлена), з метою організації та проведення на тимчасово окупованій території Херсонської області незаконного референдуму з питання її приєднання до російської федерації, указом так званого голови ВЦА Херсонської області №245-р від 22.07.2022 створено виборчу комісію Херсонської області у складі семи осіб, склад якої він затвердив.

Цим же указом визначено, що виборча комісія Херсонської області є органом влади, входить у склад ВЦА Херсонської області та є розпорядником бюджетних коштів.

На виконання зазначеної вище злочинної мети, у першій половині вересня 2022 року (конкретне місце та час органом досудового розслідування не встановлено) керівництвом окупаційної ВЦА Херсонської області, до складу якої входили особи, матеріали відносно яких виділено в інше кримінальне провадження, а також інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, сформовано склад та організовано роботу так званої «дільничної виборчої комісії № 804» (далі ДВК № 804), яка діяла на території сел Одрадокам'янка, Миколаївка та Бургунка Тягинської територіальної громади Бериславського району Херсонської області.

У свою чергу, у невстановлені дату та час, але не пізніше 23 вересня 2022 року, ОСОБА_5 , будучи проросійсько налаштованою, діючи з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч врегульованим чинним законодавством України суспільним відносинам у сфері національної безпеки України, перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, добровільно погодилась на пропозицію невстановлених досудовим розслідуванням осіб щодо участі у проведенні на території тимчасово окупованого села Одрадокам'янка Бериславського району Херсонської області незаконного референдуму про вихід Херсонської області зі складу України, утворення самостійної держави та входження її до складу рф на правах суб'єкта рф, та була призначена членом ДВК № 804, яка діяла на території сел Одрадокам'янка, Миколаївка та Бургунка Тягинської територіальної громади Бериславського району Херсонської області.

Так, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у період з 23 по 27 вересня 2022 року, за попередньою змовою з так званою головою ДВК № 804 та іншими невстановленими на даний час особами (щодо яких здійснюється досудове розслідування), діючи із прямим умислом, усвідомлюючи свою протиправну діяльність та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, в порушення Конституції України, Закону України «Про всеукраїнський референдум», Закону України «Про правовий режим воєнного стану», прийняла участь в організації та проведенні незаконного референдуму, а саме будучи членом виборчої комісії села Одрадокам'янка, зі списками виборців, наданими їй бюлетенями та скринькою для голосування здійснила по-дворовий обхід мешканців села Одрадокам'янка Тягинської територіальної громади Бериславського району Херсонської області з метою їх залучення до голосування щодо виходу Херсонської області зі складу України, утворення самостійної держави та входження її до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації. Під час проведення референдуму ОСОБА_5 активно пропонувала мешканцям села Одрадокам'янка проголосувати шляхом проставлення відповідних відміток у бюлетені, вела облік громадян по списку, які проголосували під час проведення незаконного референдуму.

В подальшому, 27 вересня 2022 року так звана «Центральна виборча комісія Херсонської області» за результатами підрахунку всіх бюлетенів визнала незаконний референдум таким, що відбувся. Відповідно до його результатів було задекларовано 497051 громадян, що становить 87.05 % від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні, виявили бажання за входження Херсонської області у склад рф.

Внаслідок вищевказаних незаконних та неправомірних дій

ОСОБА_5 та інших осіб, щодо яких здійснюється розслідування у даному провадженні, стало визнання російською федерацією незаконного референдуму на тимчасово окупованій територій України таким, що відбувся та незаконного приєднання Херсонської області до складу рф.

На судовому засіданні прокурор підтримав обвинувачення, вказав про доведеність вини обвинуваченої зібраними в ході досудового розслідування доказами, які були досліджені судом у відкритому судовому засіданні, а також показаннями свідків, та просив суд призначити ОСОБА_5 покарання у виді позбавлення волі строком на вісім років з позбавленням її права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та займатися діяльністю, яка пов'язана з наданням публічних послуг, виборчим процесом на п'ятнадцять років з конфіскацією майна. Діючий щодо обвинуваченої запобіжний захід у виді тримання під вартою просив залишити до набрання вироком законної сили.

На судовому засіданні захисник ОСОБА_4 пояснив, що обвинувачення, пред'явлене його підзахисній за частиною п'ятою статті 111-1 КК України, є надмірно суворим і не враховує усіх фактичних обставин справи та особистих характеристик обвинуваченої. Зокрема, у матеріалах кримінального провадження відсутні належні й допустимі докази того, що ОСОБА_5 була офіційно включена до складу дільничної виборчої комісії № 804 на підставі будь-якого розпорядження чи наказу окупаційної адміністрації, а також у якій саме якості вона діяла. Документального підтвердження факту її призначення чи залучення до складу так званої комісії стороною обвинувачення суду не надано.

Захисник наголосив, що підзахисна не здійснювала агітаційної діяльності та не брала безпосередньої участі в організації чи проведенні незаконного «референдуму». За його словами, дії ОСОБА_5 були спричинені складними умовами окупації, постійним психологічним тиском і страхом за власне життя. Вона перебувала у стані беззахисності, не мала реальної можливості вільно висловлювати свою позицію чи відмовитися від вимог окупаційної влади.

Крім того, під час окупації вона зазнавала тиску з боку військовослужбовців рф, які погрожували застосуванням фізичного впливу у разі відмови співпрацювати. На думку захисту, така поведінка свідчить не про свідоме сприяння державі-агресору, а про вимушені дії з метою виживання в умовах окупації.

Захисник також зазначив, що ОСОБА_5 користується повагою серед місцевих жителів, має позитивну характеристику, раніше до кримінальної відповідальності не притягувалась, виховує дитину та не є проросійськи налаштованою особою. Її участь у діяльності окупаційних структур не мала ознак активного сприяння окупаційній владі, а була вимушеною реакцією на обставини непереборної сили.

У зв'язку з викладеним захисник просив суд врахувати відсутність умислу на шкоду державі Україна, позитивні особисті дані обвинуваченої, її щире каяття та поведінку після деокупації, не застосовувати конфіскацію майна, призначити мінімальне покарання, не пов'язане з тривалим позбавленням волі.

Обвинувачена на судовому засіданні під час її допиту пояснила, що під час окупації проживала у селі Одрадокам'янка Бериславського району Херсонської області, де перебувала разом із батьками, які на той момент були похилого віку та потребували догляду. З початком повномасштабного вторгнення вона залишилася вдома, не мала достовірної інформації про події, не розуміла, як діяти - виїжджати чи залишатися, і перебувала у стані невизначеності та страху.

Після встановлення окупаційного режиму село опинилося без зв'язку, без можливості отримувати гуманітарну допомогу, продукти харчування та медикаменти. За словами обвинуваченої, оскільки місцеві жителі добре її знали і довіряли, вони самі звернулися з проханням допомагати у роздачі гуманітарної допомоги, яку окупанти доставляли у село. Вона погодилася на це виключно через скрутне становище людей, серед яких було багато літніх, хворих та малозабезпечених осіб. При цьому наголосила, що ніяких наказів чи розпоряджень від окупаційної адміністрації не отримувала, а її діяльність не мала жодного офіційного характеру.

Щодо своєї участі у проведенні так званого «референдуму» обвинувачена зазначила, що дізналася про це лише тоді, коли до неї додому приїхали двоє осіб, які запропонували долучитися, мотивуючи це тим, що вона добре знає місцевих жителів. Вона стверджувала, що не розуміла усіх наслідків цієї події, не мала умислу брати участь у незаконному заході та діяла під психологічним тиском, побоюючись окупаційних військових.

ОСОБА_5 пояснила, що фактично була присутня лише один день, орієнтовно 23 вересня 2022 року, коли разом з іншими двома жінками, у тому числі місцевою мешканкою ОСОБА_6 , здійснювала обхід кількох дворів. За її словами, вона не мала при собі ні бюлетенів, ні скриньки для голосування, а лише показувала напрямок, де проживають люди. Грошей або будь-якої винагороди за це не отримувала. Після цього додому більше не виходила і в подальшій діяльності дільничної виборчої комісії участі не брала.

Обвинувачена наголосила, що нікого не примушувала до голосування, не агітувала, не закликала брати участь у «референдумі» та не усвідомлювала, що її дії можуть бути кваліфіковані як співпраця з окупаційною адміністрацією. Вона визнала, що усвідомлювала факт проведення незаконного «референдуму», проте вважала, що її присутність носила пасивний характер і не мала жодного впливу на його організацію чи результати.

Крім того, обвинувачена зазначила, що не підтримує російську окупаційну владу, завжди вважала себе громадянкою України, шкодує про свою поведінку в той період і переживає через те, що стала фігурантом кримінального провадження. Під час допиту вона заперечила правдивість частини показань свідків, які вказували, що вона нібито носила скриньку для голосування або збирала документи громадян, зазначивши, що ці твердження є неправдивими та необґрунтованими.

Підсумовуючи, ОСОБА_5 пояснила, що її дії у вересні 2022 року не були проявом колабораційної діяльності, а стали наслідком важких умов окупації, відсутності інформації, страху за власне життя та життя своїх близьких, а також небажання конфліктувати з озброєними представниками окупаційних сил.

Вину обвинуваченої у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджують такі надані стороною обвинувачення та безпосередньо досліджені в судовому засіданні письмові докази.

Протокол огляду від 03 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Совет Федерации Федерального Собрания Российской Федерации», де виявлено публікацію Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації: «Про ухвалення указу президента російської федерації від 19 жовтня 2022 року № 756 «Про введення військового стану на територіях Донецької народної республіки, Луганської народної республіки, Запорізької та Херсонської областей». Назва публікації: «Постановление «Об утверждении Указа Президента Российской Федерации от 19 октября 2022 года № 756 «О введении военного положения на территориях Донецкой Народной Республики, Луганской Народной Республики, Запорожской и Херсонской областей». Дата публікації: 19 жовтня 2022 року. Підписант: Голова Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації ОСОБА_7 . До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 03 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Президент России», де виявлено публікацію президента російської федерації: «Федеральний Закон від 04.10.2022 № 375-ФЗ «Про ратифікацію Договору між російською федерацією та Херсонською областю про прийняття в російську федерацію Херсонської області та утворення в складі російської федерації нового суб'єкту». Назва публікації: «Федеральный закон от 04.10.2022 г. № 375-ФЗ «О ратификации Договора между Российской Федерацией и Херсонской областью о принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта». Дата публікації: 04 жовтня 2022 року. Підписант: президент російської федерації ОСОБА_8 . До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 03 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням службового ПЕОМ, браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд офіційного Інтернет-ресурсу «Президент России» за адресою: http://kremlin.ru/acts/news/69509. У відкритому доступі виявлено публікацію Президента Російської Федерації під назвою: «Указ об исполняющем обязанности губернатора Херсонской области», дата публікації - 05 жовтня 2022 року, підписант - Президент Російської Федерації ОСОБА_8 .

Зі змісту публікації вбачається, що президент російської федерації ОСОБА_8 підписав указ від 04 жовтня 2022 року, яким призначив ОСОБА_9 тимчасово виконуючим обов'язки губернатора Херсонської області. Указ прийнято у зв'язку з включенням Херсонської області до складу російської федерації та утворенням нового суб'єкта федерації - Херсонської області. У документі зазначено, що призначення тимчасово виконуючого обов'язки здійснюється до вступу на посаду особи, обраної губернатором Херсонської області в установленому законом порядку. До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 03 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Совет Федерации Федерального Собрания Российской Федерации», де виявлено публікацію Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації щодо ухвалення федерального конституційного закону «Про прийняття в російську федерацію Херсонської області та утворення в складі російської федерації нового суб'єкта - Херсонської області». Назва публікації: «Постановление «О Федеральном конституционном законе «О принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта - Херсонской области». Дата публікації: 04 жовтня 2022 року. Підписант: Голова Ради Федерації Федеральних зборів російської федерації ОСОБА_7 . До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный интернет-портал правовой информации» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://publication.pravo.gov.ru», де за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 », у загальному доступі розміщено публікацію Договору між російською Федерацією та Херсонською областю про прийняття до російської федерації Херсонської області та утворення в складі російської федерації нового суб'єкта від 30 вересня 2022 року. Назва публікації: «Договор между Российской Федерацией и Херсонской областью о принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта от 30 сентября 2022 года (ратифицирован Федеральным законом от 4 октября 2022 года № 375-ФЗ, вступил в силу 5 октября 2022 года, письмо МИД России от 05.10.2022 № 19696/дп)». Дата публікації: 03.10.2022. Підписанти: За російську федерацію ОСОБА_10 2. За Херсонську область ОСОБА_11 . До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено статтю щодо звернення голови адміністрації Херсонської області ОСОБА_12 до президента російської федерації володимира путіна з метою прийняття Херсонської області до складу рф як нового суб'єкта федерації. Назва статті: «Обращение главы администрации Херсонской области ОСОБА_13 ». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 03 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим, з використанням службового ПЕОМ, браузера «Google Chrome» та доступу до мережі Інтернет, було здійснено огляд публікації на офіційному Інтернет-ресурсі «Центр національного спротиву» - https://sprotyv.mod.gov.ua, розміщеної за відповідним посиланням у вільному доступі було виявлено та оглянуто публікацію під назвою: «ЦНС отримав списки членів «двк» з підготовки псевдореферендуму», дата публікації - 16 вересня 2022 року.

Вказана публікація містить відомості про те, що Центр національного спротиву отримав у розпорядження списки так званих членів виборчої комісії № 301-307, які залучаються до підготовки незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Херсонської області. Також у статті зазначено, що ці особи пройшли інструктаж від представників фсб рф, а підготовка відбувається під контролем зс рф. До протоколу огляду додано: роздруківку зазначеної публікації та фотознімки аркушів галереї фреймів файлів, які стосуються списків виборчої комісії № 301-307 для проведення незаконного референдуму.

Протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд офіційного інтернет-порталу правової інформації Російської Федерації за відповідним посиланням, де у вільному доступі виявлено публікацію під назвою: «Постановление Конституционного Суда Российской Федерации от 02.10.2022 № 39-П по делу о проверке конституционности не вступившего в силу международного Договора между Российской Федерацией и Херсонской областью о принятии в Российскую Федерацию Херсонской области и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта». Дата публікації: 02 жовтня 2022 року. Підписант: Конституційний Суд Російської Федерації.

Зі змісту публікації вбачається, що Конституційний Суд Російської Федерації ухвалив постанову у справі про перевірку відповідності Конституції РФ міжнародного договору між Російською Федерацією та Херсонською областю щодо прийняття останньої до складу Російської Федерації та утворення нового суб'єкта.

У постанові зазначено, що вказаний міжнародний договір відповідає Конституції Російської Федерації, у зв'язку з чим визнається можливим його підписання Президентом РФ та направлення до Федеральних Зборів для ратифікації. До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено публікацію Виборчої комісії Херсонської області щодо рішення за результатами референдуму. Назва публікації: «Избирательная комиссия Херсонской области опубликовала решение о результатах референдума». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено статтю щодо звернення громадської ради Херсонської області до голови регіону з ініціативою негайного проведення референдуму. Назва статті: «Общественный совет Херсонской области обратился к главе региона с инициативой немедленного проведения референдума». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 05 грудня 2022 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», а також застосунку «ZenMate VPN» - для входу на російські інтернет-ресурси, було здійснено огляд російського офіційного Інтернет-ресурсу «Официальный сайт Администрации Херсонской области» за посиланням (Інтернет - адресою): «http://khogov.ru», де за відповідним посиланням у загальному доступі розміщено статтю із вмістом указу президента російської федерації щодо визнання Херсонської області від 29 вересня 2022 року № 686. Назва статті: «Россия признала Херсонскую область». До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 11 лютого 2023 року, відповідно до якого слідчим з використанням браузера «Google-Chrome», було здійснено огляд загальнодоступної сторінки Всесвітньої мережі Інтернет, а саме офіційного Інтернет-ресурс Верховної Ради України за посиланням (Інтернет-адресою): «https://www.rada.gov.ua/», де за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_4 », у загальному доступі розміщено статтю щодо ухвалення ВРУ Заяви про невизнання псевдореферендумів і заклику світу так само не визнавати їх. Назва статті: « ОСОБА_14 : Верховна Рада України ухвалила Заяву щодо невизнання псевдореферендумів і закликала світ так само не визнавати їх». Дата публікації: 21 вересня 2022 року. Автор: Прес-служба Апарату Верховної Ради України. До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Протокол огляду від 17 лютого 2023 року, відповідно до якого з використанням Інтернет-мессенджера «Telegram» проведено огляд публікації на офіційній сторінці представника окупаційної влади рф в Херсонській області, голови «Військово-цивільної адміністрації» ОСОБА_9 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 . За посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5 розміщено публікацію ОСОБА_9 із заявою про проведення референдуму щодо входження Херсонської області до складу рф. Публікація містить текст заяви та відеозапис його промови. Назва статті: «Заявление главы Администрации Херсонской области ОСОБА_13 о проведении референдума по вхождению Херсонской области в состав Российской Федерации». Дата публікації: 20 вересня 2022 року. У заяві Сальдо зазначено, що керівництво адміністрації прийняло рішення про проведення референдуму з 23 по 27 вересня 2022 року. Окремо акцентовано на закликах до мешканців Херсонської області взяти участь у референдумі, а також запроваджено адміністративну і кримінальну відповідальність за порушення встановлених правил проведення референдуму. У заяві підкреслено, що рішення спрямоване на забезпечення безпеки мешканців регіону, реалізацію «права на самовизначення» та інтеграцію Херсонської області до складу рф як суб'єкта. До протоколу огляду додані: роздруківка вказаної публікації та мультимедійний оптичний носій інформації формату диск DVD-R, із збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких вищевказана публікація.

Наведеними протоколами огляду офіційних російських та українських Інтернет ресурсів підтверджується комплекс юридично значимих фактів, а саме: що тимчасово окупована територія Херсонської області розглядалася керівництвом російської федерації як об'єкт анексії та включення до складу рф як нового суб'єкта федерації. Зокрема, виявлено й задокументовано офіційні публікації органів державної влади рф (у тому числі Ради Федерації, президента рф, так званої адміністрації Херсонської області), які: свідчать про ухвалення та оприлюднення федерального конституційного закону про прийняття Херсонської області до складу рф; підтверджують підписання та ратифікацію договору між рф та Херсонською областю про створення «нового суб'єкта федерації»; фіксують видання указу президента рф про введення воєнного стану на окупованій території, а також призначення ОСОБА_9 виконуючим обов'язки губернатора Херсонської області; демонструють звернення псевдопредставників Херсонської області до російського керівництва щодо приєднання до рф та проведення так званого «референдуму»; містять публікацію рішення псевдовиборчої комісії Херсонської області про результати референдуму; одночасно, згідно з протоколом огляду від 11 лютого 2023 року, підтверджується і позиція Верховної Ради України, яка офіційно засудила незаконні псевдореферендуми на тимчасово окупованих територіях і закликала міжнародну спільноту не визнавати їх.

Всі згадані протоколи містять не лише детальний опис змісту виявлених публікацій, а й роздруківки відповідних сторінок та мультимедійні носії (DVD-R) з електронними копіями веб матеріалів, що забезпечує належну фіксацію та автентичність цифрових доказів. Сукупність цих доказів підтверджує факт тимчасової окупації території Херсонської області, незаконної організації та проведення псевдореферендуму, а також насильницького приєднання цієї території до рф з порушенням норм міжнародного права, Конституції України та законодавства України про територіальну цілісність.

Такі висновки суду спростовують доводи захисника щодо неналежності вказаних доказів, як таких, що не доводять вину обвинуваченої та не стосуються обставин інкримінованого кримінального правопорушення.

Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 28 вересня 2023 року, разом з таблицею ілюстрацій та відеозаписом проведення вказаної слідчої дії, відповідно до якого свідок ОСОБА_15 серед осіб, представлених для впізнання на фотознімках, впізнала ОСОБА_5 , як особу, яку вона добре знає ще з довоєнного часу, оскільки вони проживали в одному населеному пункті - селі Одрадокам'янка Бериславського району Херсонської області. Свідок зазначила, що неодноразово зустрічала ОСОБА_5 як у побутових, так і в особистих справах, а також знала її за місцем роботи, оскільки остання раніше працювала у місцевому клубі та дитячому садочку. Крім того, свідок упізнала ОСОБА_5 як особу, яка брала участь в організації та проведенні незаконного «референдуму» щодо виходу Херсонської області зі складу України та приєднання її до рф, що відбувалося на тимчасово окупованій території села Одрадокам'янка Бериславського району Херсонської області.

Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 28 вересня 2023 року, разом з таблицею ілюстрацій та відеозаписом проведення вказаної слідчої дії, відповідно до якого свідок ОСОБА_16 серед осіб, представлених для впізнання на фотознімках, впізнала ОСОБА_5 , як особу, яка брала участь в організації та проведенні незаконного «референдуму» щодо виходу Херсонської області зі складу України та приєднання її до рф, що відбувався на тимчасово окупованій території села Одрадокам'янка Бериславського району Херсонської області.

Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 28 вересня 2023 року, разом з таблицею ілюстрацій та відеозаписом проведення вказаної слідчої дії, відповідно до якого свідок ОСОБА_17 серед осіб, представлених для впізнання на фотознімках, впізнала ОСОБА_5 , як особу, яка брала участь в організації та проведенні незаконного «референдуму» щодо виходу Херсонської області зі складу України та приєднання її до рф, що відбувався на тимчасово окупованій території села Одрадокам'янка Бериславського району Херсонської області.

Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 28 вересня 2023 року, разом з таблицею ілюстрацій та відеозаписом проведення вказаної слідчої дії, відповідно до якого свідок ОСОБА_18 серед осіб, представлених для впізнання на фотознімках, впізнала ОСОБА_5 , як особу, яка брала участь в організації та проведенні незаконного «референдуму» щодо виходу Херсонської області зі складу України та приєднання її до рф, що відбувався на тимчасово окупованій території села Одрадокам'янка Бериславського району Херсонської області.

Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 28 вересня 2023 року, разом з таблицею ілюстрацій та відеозаписом проведення вказаної слідчої дії, відповідно до якого свідок ОСОБА_19 серед осіб, представлених для впізнання на фотознімках, впізнав ОСОБА_5 , як особу, яка брала участь в організації та проведенні незаконного «референдуму» щодо виходу Херсонської області зі складу України та приєднання її до рф, що відбувався на тимчасово окупованій території села Одрадокам'янка Бериславського району Херсонської області.

Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 03 лютого 2024 року, разом з фототаблицею та відеозаписом проведення вказаної слідчої дії, відповідно до якого свідок ОСОБА_20 серед осіб, представлених для впізнання на фотознімках, впізнала ОСОБА_5 , як мешканку села Одрадокам'янка, яка брала участь у проведенні незаконного референдуму.

Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 06 лютого 2024 року, разом з фототаблицею та відеозаписом проведення вказаної слідчої дії, відповідно до якого свідок ОСОБА_21 серед осіб, представлених для впізнання на фотознімках, впізнала ОСОБА_5 , яка працювала в закладі дошкільної освіти музичним працівником. Свідок зазначила, що окупаційна влада планувала призначити ОСОБА_5 директором дитячого садка, оскільки вона брала участь в організації та проведенні псевдореферендуму та займалася соціальною політикою рф.

Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 02 лютого 2024 року, разом з фототаблицею та відеозаписом проведення вказаної слідчої дії, відповідно до якого свідок ОСОБА_22 серед осіб, представлених для впізнання на фотознімках, впізнав ОСОБА_5 , з якою знайомий давно, оскільки вона працювала вихователькою у дитячому садку. Свідок зазначив, що востаннє бачив ОСОБА_5 під час деокупації міста Херсон та чув, що наразі вона перебуває у своєї доньки в місті Одеса.

Протокол огляду від 09 лютого 2024 року, відповідно до якого встановлено, що на багатоплатформовому месенджері Telegram, у публічному каналі « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 , на сторінці із хештегом #Одрадокам'янка, розміщено фото- та відеоматеріали, на яких зафіксована ОСОБА_5 (також зазначена як « ОСОБА_23 »), мешканка села Одрадокам'янка. На сторінці зазначено, що вона працювала на окупаційну «сільраду», кілька днів виконувала функції так званої «фейкової старости села» та допомагала окупаційній адміністрації.

У ході огляду було зафіксовано розміщені фотографії та відео за участю ОСОБА_5 від 28 та 29 серпня 2022 року, що висвітлюють проведення публічного агітаційного заходу на тимчасово окупованій території України, у селі Одрадокам'янка Херсонської області. На фото та відео зафіксовано присутність групи осіб, серед яких ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 та ОСОБА_31 .

Зокрема, на відеозаписі від 29 серпня 2022 року о 18:01 тривалістю 00:39 хвилин зафіксовано проведення заходу із залученням місцевих мешканців, у тому числі ОСОБА_5 (скріншот 1 - 00:09, скріншот 2 - 00:29). У текстовому супроводі публікації зазначено, що на подію запрошували людей нібито для «медичного огляду» пересувною лабораторією, однак захід фактично мав агітаційний характер і був спрямований на підтримку окупаційного режиму.

Свідок під час перегляду вказаних матеріалів підтвердив, що на фото та відео впізнав ОСОБА_5 , яку впізнав за зовнішністю - зокрема, за світлим волоссям і одягом чорного кольору.

Таким чином, у результаті проведеного огляду встановлено факт наявності у відкритому доступі в мережі Інтернет (месенджер Telegram) публікацій із фото- та відеоматеріалами, на яких зафіксовано ОСОБА_5 під час проведення публічного заходу на тимчасово окупованій території, що підтверджує її участь у діяльності, організованій окупаційною владою Херсонської області.

Протокол огляду від 09 лютого 2024 року, відповідно до якого встановлено, що у багатоплатформовому месенджері Telegram на публічному каналі « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ( ІНФОРМАЦІЯ_7 у рубриці #Одрадокам'янка 04 лютого 2024 року о 11 годині 49 хвилин опубліковано повідомлення, у якому вказано на ОСОБА_32 , мешканку села Одрадокам'янка Бериславського району Херсонської області. У дописі зазначено, що вона «працює на окупаційну сільраду, кілька днів була фейковою старостою села, допомагає окупантам».

До публікації долучено фотографії та відеозапис, на яких зафіксовано агітаційний захід, проведений 28-29 серпня 2022 року на тимчасово окупованій території України у селі Одрадокам'янка Херсонської області.

На опублікованих знімках (фото 1 - знімок екрану комп'ютера) зафіксовано групу осіб, які брали участь у зазначеному заході, серед яких ідентифіковані:

ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_33 ( ОСОБА_34 .

Також у протоколі наведено фото 2 (знімок екрану комп'ютера), яке містить скріншоти із публікації каналу. На цих кадрах зафіксовано осіб під час проведення публічного заходу під прапорами держави-агресора, поряд із автомобілем із написом «Допомога», у місці масового скупчення місцевих мешканців.

Під час перегляду відеозапису від 29 серпня 2022 року (18:01) тривалістю 00:39 секунд встановлено, що захід мав ознаки агітаційного заходу окупаційної влади, у якому брали участь зазначені вище особи, у тому числі ОСОБА_5 (кадри 00:09 та 00:29). Зазначено, що для залучення більшої кількості мешканців до участі у заході окупанти використали пересувну медичну лабораторію (діагностику), створюючи враження проведення «медичного огляду» для жителів села.

Свідок ОСОБА_35 , присутній при перегляді матеріалів, повідомив, що впізнав на фото і відео ОСОБА_5 , яка має світле волосся та була одягнена у футболку чорного кольору.

Таким чином, згідно з протоколом огляду від 9 лютого 2024 року, встановлено факт розміщення у відкритому доступі в мережі Інтернет на Telegram-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_6 » фото- та відеоматеріалів за участю ОСОБА_5 , які відображають її присутність під час проведення публічного заходу, організованого окупаційною адміністрацією на тимчасово окупованій території Херсонської області.

Протокол огляду від 09 лютого 2024 року, відповідно до якого об'єктом огляду була інтернет-сторінка, розміщена у багатоплатформовому месенджері Telegram за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 у рубриці #Одрадокам'янка. Під час перегляду у браузері відкрилася сторінка, яка містить публікацію від 04 лютого 2024 року о 11:49, розміщену користувачем під іменем ОСОБА_36 , із текстом про ОСОБА_32 , жительку села Одрадокам'янка. У повідомленні вказано, що вона «працює на окупаційну сільраду, кілька днів була фейковою старостою села, допомагає окупантам».

До публікації додано фотографії та відеоматеріали, які ілюструють проведення агітаційного заходу 28-29 серпня 2022 року на тимчасово окупованій території України у селі Одрадокам'янка Херсонської області.

На оприлюднених фото (знімки екрана комп'ютера - фото 1 і фото 2) зафіксовано групу осіб, серед яких зазначено прізвища: ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 та ОСОБА_33 ( ОСОБА_34 .

Крім того, під час перегляду відеозапису від 29 серпня 2022 року (18:01), тривалістю 00:39 секунд, встановлено, що відео відображає святковий агітаційний захід, організований окупаційною владою за участі вказаних осіб, зокрема ОСОБА_5 (кадри 00:09 та 00:29). На записі видно, що захід супроводжувався демонстрацією прапора держави-агресора та активністю місцевих мешканців. У текстовому описі публікації зазначено, що людей нібито «заманювали медичним оглядом пересувної лабораторії», однак подія фактично мала агітаційний характер і була спрямована на підтримку окупаційного режиму.

Свідок ОСОБА_21 під час перегляду фото та відео впізнала ОСОБА_5 , яку впізнала за зовнішніми ознаками - світлим волоссям та одягом чорного кольору.

Крім того, в судовому засіданні були допитані свідки, зі змісту показів яких вбачається причетність обвинуваченої до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення.

Так, свідок ОСОБА_37 суду пояснила, що 24 лютого 2022 року перебувала на своєму робочому місці - на артсвердловині у селі Одрадокам'янка по вулиці О. Кошового, де разом із колективом з чотирьох осіб піднімали насос. Коли почалися ракетні обстріли, зрозуміла, що розпочалася війна. У період окупації залишалася проживати в селі Одрадокам'янка до 19 травня 2023 року, спочатку разом із чоловіком, а згодом сама. Працювала директором комунального підприємства «Одрадокам'янське» до 1 серпня 2022 року, після чого звільнилася, оскільки окупаційна влада почала змушувати її оформлювати російський паспорт і переоформлювати рахунки підприємства на російські банки. З окупантами не співпрацювала, оскільки не погоджувалась переходити на їхній бік.

Свідок зазначила, що до її обов'язків входило надання послуг із водопостачання. Їй відомо, що у вересні 2022 року в селі Одрадокам'янка проводився так званий «референдум», який організовували ОСОБА_24 , ОСОБА_5 та ОСОБА_26 . ОСОБА_38 під час окупації був призначений росіянами головою сільської ради та співпрацював з окупаційною владою. Ричковська та ОСОБА_6 допомагали йому в організації «референдуму», зокрема ОСОБА_39 ходила зі списками, ОСОБА_6 - із переносною урною для голосування, а також була ще третя жінка на ім'я ОСОБА_40 , яка після заміжжя змінила прізвище. Усі троє пересувались у супроводі двох-трьох озброєних російських військових у балаклавах.

Свідок бачила зазначених жінок особисто, коли вони прийшли до її подвір'я по АДРЕСА_2 , і запропонували проголосувати. До неї звернулася безпосередньо ОСОБА_5 , яка пропонувала поставити підпис у списках, але свідок відмовилась. Вона також зазначила, що того дня ці ж особи намагалися залучити до голосування її чоловіка, але він теж відмовився. На думку свідка, дії ОСОБА_41 та інших осіб не були наслідком примусу, а відображали їх власну позицію, оскільки ОСОБА_39 неодноразово пропонувала їй співпрацювати з окупантами, мотивуючи це тим, що свідок має досвід роботи секретарем сільської ради та начальником комунального підприємства. Від таких пропозицій ОСОБА_42 категорично відмовилася.

Свідок додала, що під час проведення псевдореферендуму зазначені особи ходили по дворах, закликали людей голосувати, однак більшість мешканців села не виходили з будинків.

Свідок ОСОБА_21 суду пояснила, що на початку повномасштабного вторгнення, 25 лютого 2022 року, перебувала за місцем своєї реєстрації в селі Одрадокам'янка Бериславського району Херсонської області. Під час окупації проживала в селі постійно, а виїхала лише у вересні 2023 року до міста Миколаєва.

Пояснила, що є депутатом Тягинської територіальної громади, тому під час окупації займалася вирішенням соціальних питань населення, організацією гуманітарної допомоги та допомогою мешканцям села.

Свідок зазначила, що їй достеменно відомо про проведення у вересні 2022 року на території села Одрадокам'янка псевдореферендуму. З її слів та зі спостережень, підготовкою і проведенням цього «референдуму» займалися ОСОБА_26 та ОСОБА_5 . Обидві були місцевими мешканками. Вони їздили селом автомобілем у супроводі місцевого жителя ОСОБА_43 , який перевозив їх на білому автомобілі «Жигулі» з двору до двору. Свідку було відомо, що зазначені особи активно пропагували підтримку російської федерації, розповідали мешканцям, що «при росії буде добре».

ОСОБА_21 також повідомила, що влітку 2022 року в селі Одрадокам'янка було організовано «день прапора рф», у якому брали участь ті ж самі особи - ОСОБА_5 , ОСОБА_26 та ОСОБА_25 , яка була дружиною голови села, призначеного окупаційною владою. Свідок особисто не була присутня на святі, але бачила відео його проведення у соціальній мережі Facebook та чула про нього від мешканців села. На фото, які вона демонструвала, були зображені ОСОБА_5 , ОСОБА_26 та ОСОБА_25 . ОСОБА_5 , за словами свідка, раніше працювала музичним керівником у дитячому садку, а під час окупації займалася розподілом гуманітарної допомоги від рф. ОСОБА_26 працювала у сільській раді при окупаційній владі та видавала пенсії і соціальні виплати від рф місцевим мешканцям.

Свідок зазначила, що, на її думку, діяльність зазначених осіб була добровільною, не під примусом, оскільки вона особисто чула від них, що вони підтримують рф та вважають, що «при росії буде краще». Під час проведення псевдореферендуму наприкінці літа 2022 року свідок особисто бачила, як ОСОБА_5 і ОСОБА_26 разом із ОСОБА_44 їздили селом зі скринькою для голосування, заходячи від двору до двору у супроводі російських військових на автомобілях без розпізнавальних знаків. Вона бачила щонайменше двох або трьох озброєних військових у балаклавах.

До її двору вказані особи не заходили, бо знали її проукраїнську позицію. Свідок наголосила, що добре знає ОСОБА_5 та ОСОБА_26 понад 15 років, раніше працювала з ними у дитячому закладі.

Свідок ОСОБА_45 суду пояснила, що 24 лютого 2022 року перебувала вдома в селі Одрадокам'янка Бериславського району Херсонської області разом із чоловіком та сином. До 15 вересня 2023 року свідок із чоловіком перебували під окупацією в селі Одрадокам'янка.

Свідок повідомила, що під час окупації в селі Одрадокам'янка окупаційною владою було створено так званий старостат, старостою якого призначено ОСОБА_46 . Він сформував групу з місцевих мешканців, які організовували та проводили псевдореферендум. До складу цієї групи входили ОСОБА_5 , яка раніше працювала разом зі свідком у дитячому садку, ОСОБА_47 , яка є її троюрідною сестрою, ОСОБА_48 , а також жінка, яка під час окупації була старостою села Бургунка, ім'я якої свідку невідоме.

Свідок пояснила, що у вересні 2022 року, орієнтовно 6 вересня, вказані особи ходили селом із переносною скринькою для голосування, у супроводі двох озброєних військовослужбовців рф у військовій формі без розпізнавальних знаків. Жінки ходили від двору до двору, знаючи, до кого можна звертатися, а до людей, які були проти «референдуму», не підходили. ОСОБА_48 супроводжував їх на власному автомобілі, підвозивши. Свідок бачила цю групу особисто, коли вони проходили повз її двір і зайшли до сусіда.

Свідок також підтвердила, що ОСОБА_5 і ОСОБА_47 під час окупації працювали у так званому гуманітарному центрі, займались роздачею гуманітарної допомоги від рф.

Свідок ОСОБА_49 суду пояснила, що під час початку повномасштабного вторгнення рф, у лютому 2022 року, проживала у селі Одрадокам'янка Бериславського району Херсонської області. З її слів, село було окуповане російськими військами орієнтовно у березні 2022 року.

Свідок зазначила, що у вересні 2022 року в селі Одрадокам'янка проводився незаконний «референдум» щодо приєднання Херсонської області до складу рф. Про його проведення вона дізналася від місцевих мешканців. Псевдореферендум тривав декілька днів і проводився у формі подворових обходів. Безпосередньо до її будинку приходили ОСОБА_50 , ОСОБА_47 , невідома свідку жінка та двоє озброєних чоловіків у чорній формі без розпізнавальних знаків, які стояли позаду і не спілкувалися.

Свідок повідомила, що невідома жінка мала при собі скриньку для голосування та закликала «проголосувати». ОСОБА_49 відповіла, що голосувати не буде, після чого жінка заявила, що «зафіксує, що вони приходили». У ОСОБА_47 в руках була папка з документами, а у ОСОБА_51 нічого не було. Усі троє діяли разом, пересуваючись вулицями села від двору до двору.

Свідок наголосила, що дії ОСОБА_51 та ОСОБА_47 були добровільними, без будь-якого примусу. Вона пригадала, що обидві активно співпрацювали з окупаційною владою, брали участь у проведенні «дня російського прапора», де співали й танцювали, демонструючи підтримку рф. Також зазначила, що ОСОБА_47 займалася агітацією дітей до навчання в школі, відкритій під контролем окупантів, пропонувала безкоштовне шкільне приладдя та поїздки до дитячих таборів, організованих від російської сторони. Окрім цього, ОСОБА_50 і ОСОБА_47 роздавали російську гуманітарну допомогу мешканцям села.

Свідок додала, що ОСОБА_47 ще до «референдуму» приходила до неї, агітуючи віддати дитину до російської школи, але отримала категоричну відмову, після чого між ними склалися напружені стосунки. Під час подворових обходів у дні «референдуму» ОСОБА_6 зрозуміла, що свідок не підтримає їхні дії, і відмовилась від спілкування.

Свідок ОСОБА_52 суду пояснила, що проживає в селі Одрадокам'янка Бериславського району Херсонської області з 1970 року і постійно мешкала там під час окупації. 24 лютого 2022 року, близько п'ятої години ранку, почула сильні вибухи, після чого від сусідки дізналася, що почалася війна. Уже того ж дня до села зайшли російські війська, які розмістили техніку та почепили російські прапори.

Свідок зазначила, що залишалася в селі до моменту евакуації і весь цей час перебувала під окупацією. Їй відомо, що у вересні 2022 року на території села Одрадокам'янка проводився незаконний «референдум» щодо приєднання Херсонської області до складу рф. За її словами, спочатку окупаційна влада планувала проводити голосування у приміщенні сільської ради, але врешті організувала подворові обходи.

Особисто до її домоволодіння прийшло шестеро осіб: ОСОБА_5 , ОСОБА_47 , ще дві невідомі жінки та двоє озброєних військовослужбовців рф. ОСОБА_5 мала при собі урну для голосування, а ОСОБА_47 - документи, ймовірно, списки або бюлетені. Вони вимагали у свідка пред'явити паспорт і запропонували проголосувати. Свідок категорично відмовилась, сказавши, що не буде цього робити.

Після цього дві невідомі жінки почали підвищувати голос, на що свідок відповіла, що це її особиста справа. Один із військових попередив, що у разі відмови «не буде пенсії і нічого не дадуть», а ОСОБА_47 сказала: «Нічого вам не буде». Свідок відповіла, що її це не турбує, і пішла до хати, після чого група осіб покинула її подвір'я.

Свідок вказала, що озброєні військовослужбовці супроводжували групу жінок із метою примушування людей голосувати, оскільки більшість жителів села - пенсіонери. На думку свідка, ОСОБА_5 та ОСОБА_47 брали участь у проведенні «референдуму» добровільно, оскільки поводилися впевнено й весело, усміхались і не виглядали примушеними.

Також свідок повідомила, що їй відомо про отримання вказаними особами грошової винагороди за участь у проведенні псевдореферендуму, однак конкретних сум не знає, лише чула, що це були «хороші кошти».

Крім того, за її словами, перед проведенням «референдуму» велися агітаційні заходи серед населення, переважно в Кам'янці. Там ОСОБА_47 та ОСОБА_5 закликали людей брати участь у голосуванні. Зокрема, у лікарні, де працювали знайомі свідка, ОСОБА_47 стояла з урною, а ОСОБА_5 активно переконувала людей голосувати.

Свідок також зазначила, що перед проведенням «референдуму» ті самі особи разом із двома військовими здійснювали обхід дворів, вимагаючи у людей показувати паспорти для запису даних.

Свідок ОСОБА_53 суду пояснила, що 24 лютого 2022 року, близько п'ятої години ранку, почула вибухи в районі Нової Каховки, після чого їй зателефонувала голова Тягинської сільської ради ОСОБА_54 та повідомила про початок війни. У той час вона перебувала вдома в селі Одрадокам'янка Бериславського району Херсонської області. Вже того ж дня, близько дев'ятої години вечора, до села зайшли російські війська - з'явилися танки та озброєні військовослужбовці рф. Коли вони під'їхали до будівлі дитячого садка, біля якого розташований будинок свідка, вона запитала, хто вони, на що ті відповіли, що є військовими російської федерації.

Свідок підтвердила, що наприкінці серпня 2022 року в селі здійснювалась підготовка до проведення так званого «референдуму». Вона, як депутат, стежила за ситуацією і знала, що представники окупаційної адміністрації ходили по селу, здійснюючи перепис населення. Зокрема, до її будинку на вулиці приходила ОСОБА_47 , яка переписувала мешканців і запитувала, хто проживає у сусідніх будинках. На запитання свідка, з якою метою це робиться, ОСОБА_47 відповіла, що це «підготовка до референдуму» і водночас збір інформації про проблеми населення. Свідок наголосила, що відмовилася брати участь у будь-яких діях окупаційної влади і прямо сказала ОСОБА_47 , що її дії є співпрацею з ворогом і зрадою України.

Зі слів свідка, на той момент ОСОБА_47 працювала секретарем окупаційної сільської ради, яку спочатку очолювала ОСОБА_5 , а пізніше вона стала її заступницею з гуманітарних питань. Обов'язки голови сільської ради виконував ОСОБА_55 , який активно підтримував окупантів, погрожував мешканцям, що не погоджувалися співпрацювати з росіянами, та сприяв складанню списків «неблагонадійних» громадян, серед яких були учасники АТО.

Свідок детально описала перебіг подій у день проведення псевдореферендуму у вересні 2022 року. За її словами, біля її будинку на вулиці Матросова зупинилися три автомобілі, одним із яких керував місцевий житель ОСОБА_56 . Із машин вийшли ОСОБА_5 , ОСОБА_47 , дві невідомі свідку особи та двоє озброєних військових рф. ОСОБА_5 мала при собі скриньку для голосування, а ОСОБА_47 - бюлетені. Вони обходили двори, проводячи подворові обходи.

До її будинку вони не підходили, оскільки знали, що вона має проукраїнську позицію. Проте свідок бачила, як вони заходили до будинку сусідки Зайцевої по АДРЕСА_3 , яка, зі слів ОСОБА_53 , проголосувала «за», пояснивши потім, що вона самотня і боїться відмовити. За спостереженнями свідка, члени так званої комісії діяли вибірково, відвідуючи передусім проросійськи налаштованих мешканців.

Свідок наголосила, що ОСОБА_5 та ОСОБА_47 активно агітували за підтримку рф, заявляючи, що «Росія тут назавжди» і «України більше не буде». Роль російських військових полягала в охороні осіб, які проводили «референдум». Вони супроводжували членів групи, залишаючись поряд з ними під час подворових обходів.

Також, на судовому засіданні були досліджені показання свідків отримані не шляхом їх безпосереднього допиту судом під час судового засідання, а у порядку частини одинадцятої статті 615 КПК України, відповідно до якої показання, отримані під час допиту свідка, потерпілого, у тому числі одночасного допиту двох чи більше вже допитаних осіб, у кримінальному провадженні, що здійснюється в умовах воєнного стану, можуть бути використані як докази в суді виключно у випадку, якщо хід і результати такого допиту фіксувалися за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації.

У вказаному порядку досліджені показання свідків: ОСОБА_22 , ОСОБА_20 , ОСОБА_19 , які були допитані під час досудового розслідування 02 лютого 2024 року, 03 лютого 2024 року та 28 вересня 2023 року, що підтверджується протоколами допиту свідків від цих дат, а також змістом DVD-R дисків, доданих до протоколів допиту, які були розпаковані в присутності учасників справи та відтворені в залі суду.

Таке рішення було судом ухвалене у зв'язку з неможливістю забезпечення прибуття зазначених свідків до зали суду з об'єктивних причин.

Так, відповідно до результатів допиту свідка ОСОБА_22 які зафіксовані за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації, встановлено, що він 02 лютого 2024 року надав такі показання.

Свідок зазначив, що у вересні 2022 року в селі Одрадокам'янка проходив так званий «референдум». У той час він перебував удома разом зі своєю цивільною дружиною. До їхнього подвір'я підійшли три жінки: ОСОБА_5 , ОСОБА_47 , а також третя невідома жінка.

ОСОБА_5 мала при собі журнал, а ОСОБА_47 - урну для голосування. Вони звернулися спочатку до дружини свідка, запропонувавши їй проголосувати. Після відмови ОСОБА_37 жінки запропонували поставити підпис про відмову, однак і це було відхилено. Тоді ОСОБА_5 звернулася до самого ОСОБА_22 , запропонувавши йому проголосувати, проте він також категорично відмовився.

Свідок повідомив, що жінок супроводжували троє або четверо озброєних чоловіків у чорній формі та балаклавах, які стояли осторонь і не брали участі в розмові. Це були військовослужбовці рф, які супроводжували осіб, що проводили псевдореферендум. Після відмови свідка і його дружини вказана група пішла далі по вулиці Кошового.

ОСОБА_22 зазначив, що добре знає ОСОБА_5 та ОСОБА_47 багато років, адже проживає в селі все життя. Він бачив ОСОБА_5 і після проведення «референдуму», оскільки вона займалася роздачею гуманітарної допомоги від рф, а також грошових виплат пенсіонерам, співпрацюючи з окупаційною владою.

На думку свідка, ОСОБА_5 діяла добровільно, без будь-якого примусу, і свідомо підтримувала російську окупаційну адміністрацію.

Так, відповідно до результатів допиту свідка ОСОБА_20 , які зафіксовані за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації, встановлено, що вона 03 лютого 2024 року надала такі показання.

Свідок зазначила, що 24 лютого 2022 року перебувала вдома за адресою: АДРЕСА_4 , разом із чоловіком та двома дітьми. Протягом усієї окупації залишалася в селі, не виїжджала, а покинула його лише 7 квітня 2023 року.

За словами свідка, під час окупації на території села діяла окупаційна адміністрація, головою якої було призначено мешканця села Панченка (ім'я свідку не відоме, орієнтовний вік близько 50 років). Він виконував обов'язки старости від окупаційної влади. Хто займав посаду секретаря, свідок не знає. Також їй відомо, що в школі села відновили навчання під російським прапором, однак сама вона, як педагог, на роботу не виходила.

Свідок підтвердила, що у вересні 2022 року на території села Одрадокам'янка проводився псевдореферендум щодо приєднання Херсонської області до складу рф. Безпосередньо вона не брала участі в голосуванні, однак бачила з вікна свого будинку, як по вулиці проходили жінки зі скринькою. Вона знала, що саме в цей час у селі триває «референдум».

Свідок упізнала серед осіб, які брали участь у проведенні псевдореферендуму, мешканок села ОСОБА_5 та ОСОБА_57 . Разом із ними була ще одна невідома жінка, не місцева, а також двоє чоловіків у цивільному одязі. Зазначені особи рухались вулицею, але до її двору не заходили. Свідок бачила їх лише через вікно. З її слів, вони не підходили і до будинків сусідів, оскільки добре знали, хто з мешканців залишився в селі, а хто вже виїхав.

Свідок пояснила, що впізнала цих жінок, оскільки знає їх давно. Також свідок зазначила, що чула від інших жителів села про те, що ОСОБА_5 та ОСОБА_47 під час окупації співпрацювали з окупаційною владою, роздавали гуманітарну допомогу від рф і, за словами людей, брали участь у видачі пенсій, однак особисто цього не бачила.

Так, відповідно до результатів допиту свідка ОСОБА_19 , які зафіксовані за допомогою доступних технічних засобів відеофіксації, встановлено, що він 28 вересня 2023 року надав такі показання.

Свідок зазначив, що до початку повномасштабного вторгнення рф працював головним агрономом у радгоспі та проживав у селі Одрадокам'янка Бериславського району Херсонської області. З 24 лютого по 29 листопада 2022 року він перебував у селі, яке знаходилось під окупацією до 12 листопада, коли його було звільнено. Під час окупації йому пропонували обійняти посаду старости села, однак він категорично відмовився. Старостою став мешканець села Панченко (ім'я не пам'ятає), колишній учасник бойових дій в Афганістані. У складі його так званої «адміністрації» працювали ОСОБА_5 (у селі відома як ОСОБА_23 ) та інші помічники.

Свідок пояснив, що ОСОБА_5 під час окупації займалася гуманітарними питаннями, брала участь у розподілі гуманітарної допомоги, а також у видачі грошових виплат населенню, зокрема пенсіонерам, по 10 000 російських рублів. Допомога надходила від окупаційної влади рф. ОСОБА_5 входила до складу відповідної «комісії» і особисто займалась видачею коштів.

Крім того, свідок підтвердив, що ОСОБА_5 брала безпосередню участь у проведенні псевдореферендуму восени 2022 року. Він особисто бачив, як вона, маючи при собі списки виборців, урну та бюлетені, ходила по домівках мешканців разом з групою осіб. Зокрема, свідок бачив, як вони пересувались селом автомобілем, яким керував місцевий житель ОСОБА_58 , що працював трактористом, а пізніше слюсарем. ОСОБА_48 возив членів псевдокомісії по селу та в окупаційну адміністрацію ОСОБА_59 .

До складу групи, яка проводила «голосування», входила також ОСОБА_26 . Вона раніше працювала у сфері торгівлі, а під час окупації погодилася співпрацювати з окупантами. Спочатку займалася видачею гуманітарної допомоги, а потім працювала у так званій «адміністрації» на посаді, ймовірно, у бухгалтерії.

Свідок зазначив, що під час проведення псевдореферендуму бачив, як група у складі ОСОБА_5 , ОСОБА_47 , двох невідомих осіб і озброєних військовослужбовців рф обходила двори селян, закликаючи людей голосувати. Деяких мешканців змушували голосувати повторно. Зокрема, знайомому свідка, який працював електриком, довелося проголосувати двічі - спочатку у магазині під наглядом озброєних солдатів, а потім удома, коли ті самі особи прийшли вдруге.

Сам свідок участі в референдумі не брав - до його будинку приходили, але він двері не відчинив.

ОСОБА_60 підтвердив, що до початку війни ОСОБА_5 працювала вихователькою дитячого садка, згодом директором будинку культури в селі Одрадокам'янка, а також завідувачкою дитячого садка в селі Миколаївка. Під час окупації проживала у АДРЕСА_2 , а пізніше - у будинку матері на сусідній вулиці.

Свідку відомо, що після звільнення території ОСОБА_5 виїхала до Одеської області, а ОСОБА_61 намагався втекти до Молдови.

Будь-яких зауважень, заперечень чи клопотань з приводу порядку відтворення відеозапису допитів вказаних свідків та їх змісту від прокурора та захисника не надійшло.

Таким чином, суд безсторонньо та неупереджено оцінивши надані стороною обвинувачення докази, які є належними та допустимими, дійшов висновку, що підтверджені ними обставини виключають будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкримінований обвинуваченій злочин було вчинено і остання є винною у його вчиненні. Стороною обвинувачення, на переконання суду, поза розумним сумнівом доведений кожний з елементів, які є важливими для правової кваліфікації вказаного діяння.

Наявність в діях обвинуваченої прямого умислу на вчинення інкримінованого злочину, а саме на участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, за попередньою змовою групою осіб, встановлені судом на підставі сукупності досліджених судом доказів, зокрема, тих, що підтверджують обставини, які свідчать про очевидне розуміння обвинуваченою факту окупації вказаної території, яка мала відкритий характер, факту незаконності створення та роботи так званої «дільничної виборчої комісії» - ДВК № 804, яка діяла на відповідній території, необхідності вчинення особою активних дій спрямованих на проведення незаконного референдуму, покладення на неї у зв'язку з цим відповідних обов'язків та наділення повноваженнями, що не охоплювалися діючим в Україні законодавством, не прихованою співпрацею із представниками окупаційної влади від російської федерації, яка офіційно визнана країною-агресором не лише на території України, а й більшістю країн світу та міжнародними організаціями.

Крім того, обвинувачена на момент окупації с. Одрадокам'янка та перед вчиненням злочину була місцевою мешканкою, тобто вона була обізнана щодо законної влади від України, яка діяла на відповідній території, а отже очевидно розуміла незаконність вчинених нею дій, які були спрямовані на створення ознак зовнішньої легітимності для громадян рф проведеного референдуму, що в свою чергу передбачало чітке розуміння нею наслідків, які вони мали зумовити та правових процедур, які при цьому мали бути застосовані до таких осіб. Крім того, з боку офіційних представників України неодноразово через засоби масової інформації громадянам України, які залишились на тимчасово-окупованій території, роз'яснювалось про те, що дії спрямовані на проведення незаконного референдуму тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Зазначене є беззаперечним свідченням невимушеної поведінки обвинуваченої, відсутності будь-якого примусу щодо неї, а відтак, і цілковитої добровільності її дій.

При цьому, матеріали справи переконливо спростовують доводи обвинуваченої про нібито примус чи вимушений характер її участі в діяльності окупаційної адміністрації. Із сукупності письмових доказів, протоколів слідчих дій, показань свідків, а також досліджених фото- та відеоматеріалів убачається, що ОСОБА_5 не лише усвідомлювала протиправність власної поведінки, а й активно виявляла ініціативу у співпраці з окупаційною владою.

Так, показання свідків ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 та інших є послідовними, взаємоузгодженими та логічно узгоджуються між собою й з іншими матеріалами кримінального провадження. Усі вони підтвердили, що саме ОСОБА_5 разом з ОСОБА_47 брали активну участь у проведенні так званого «референдуму», здійснюючи подворові обходи мешканців села Одрадокам'янка у супроводі озброєних військовослужбовців рф. Зі слів свідків, ОСОБА_5 мала при собі списки виборців та закликала громадян ставити підписи або голосувати, в той час як ОСОБА_47 тримала урну для бюлетенів. При цьому свідки одноголосно зазначали, що обвинувачена діяла впевнено, не виявляла ознак страху чи примусу, вела себе розкуто та спілкувалася з односельцями як представниця окупаційної адміністрації.

Показання свідків ОСОБА_37 та ОСОБА_52 прямо спростовують твердження ОСОБА_5 про одноразову пасивну присутність під час обходів. Обидві свідки вказали, що ОСОБА_5 не лише супроводжувала групу, а й особисто зверталася до громадян із пропозицією «проголосувати», тримала списки, вела облік тих, хто відмовився, і навіть намагалася схилити людей до участі. Такі дії свідчать не про вимушеність, а про усвідомлене та цілеспрямоване виконання функцій, покладених на неї у межах організації псевдореферендуму.

Крім того, зі свідчень ОСОБА_21 та ОСОБА_19 убачається, що ОСОБА_5 до початку та під час окупації брала участь у публічних заходах, організованих окупаційною адміністрацією, зокрема святкуванні «дня прапора рф» та інших масових акцій пропагандистського характеру. На цих заходах вона виступала в числі місцевих активістів, демонструючи підтримку окупаційного режиму. Ці дані підтверджуються протоколом огляду від 09 лютого 2024 року, в якому зафіксовано публікації у Telegram-каналі «Зрадники Бериславщини», де розміщено відео та фотоматеріали за участю ОСОБА_5 під час агітаційних подій серпня 2022 року, спрямованих на формування лояльності до окупаційної влади.

Показання свідків ОСОБА_53 та ОСОБА_66 свідчать, що обвинувачена неодноразово з'являлася в публічних місцях разом із представниками окупаційної адміністрації, отримувала від них завдання, брала участь у розподілі гуманітарної допомоги від рф, що розглядалося місцевими жителями як частина пропагандистської діяльності окупаційного режиму. Свідки наголошували, що така діяльність мала добровільний характер, оскільки ОСОБА_5 відкрито висловлювала симпатію до рф, переконувала оточення, що «Росія прийшла назавжди» та «при Росії буде краще».

Суд також враховує, що обвинувачена, будучи місцевою мешканкою, освіченою особою, яка раніше працювала у закладі освіти та мала повагу серед населення, не могла не усвідомлювати факту збройної агресії рф, незаконності утворення окупаційних органів влади. Вона мала об'єктивну можливість відмовитися від виконання відповідних дій, утім добровільно погодилася брати участь у них, розуміючи характер і наслідки таких дій.

Посилання сторони захисту на нібито примус чи страх перед окупаційними військовими не знаходять підтвердження жодним із доказів. Навпаки, зі змісту показань свідків та досліджених протоколів убачається, що особи, які справді відмовлялися від співпраці, не зазнавали фізичного примусу, а обмежувалися словесними погрозами. При цьому жодних відомостей про застосування насильства до ОСОБА_5 або загрози її життю чи близьким не встановлено. У матеріалах справи відсутні будь-які дані, що вона зверталася до когось із проханням про допомогу чи повідомляла про примус з боку окупантів.

Суд також бере до уваги, що дії ОСОБА_5 мали системний характер і тривали протягом усього періоду окупації. Вона не лише брала участь у «референдумі», а й до того виконувала інші завдання окупаційної адміністрації - розподіляла гуманітарну допомогу, сприяла проведенню заходів пропагандистського змісту, підтримувала контакт із представниками окупаційних структур. Така тривала і послідовна поведінка несумісна з версією про разову вимушену участь.

Крім того, обвинувачена не вчинила жодних дій, спрямованих на припинення своєї участі у діяльності окупаційних органів або на відмову від подальшої співпраці. Після завершення окупації вона не звернулася до правоохоронних органів із заявою про примус чи погрози, не повідомила про осіб, які нібито змушували її діяти. Лише після відкриття кримінального провадження вона почала посилатися на страх і психологічний тиск.

Суд також враховує, що свідки описували обвинувачену як людину впевнену, енергійну, яка брала на себе організаційні функції під час проведення незаконних заходів. Саме такі характеристики несумісні з образом заляканої особи, яка діє під примусом.

Доводи захисника щодо відсутності офіційного документального оформлення ОСОБА_5 як члена «дільничної виборчої комісії» також не спростовують факту її участі в організації та проведенні псевдореферендуму. Злочин, передбачений частиною п'ятою статті 111-1 КК України, не вимагає формального призначення чи документального закріплення статусу - достатньо добровільної участі у діяльності окупаційних органів, спрямованій на підтримку окупаційного режиму. Сам факт виконання нею функцій зі збору голосів та участі у заходах з голосування є достатнім для визнання її дій колабораційними.

Отже, аналіз показань свідків у сукупності з письмовими та електронними доказами (зокрема протоколами оглядів від 09 лютого 2024 року, де зафіксовано участь ОСОБА_5 у публічних заходах окупаційного характеру) підтверджує добровільність її дій, наявність прямого умислу на сприяння державі-агресору та усвідомлення протиправності своїх дій.

Таким чином, суд вважає доводи захисту необґрунтованими, такими, що спрямовані на уникнення відповідальності, і відхиляє їх. З огляду на досліджені докази суд дійшов переконання, що дії ОСОБА_5 за своїм змістом, спрямованістю та наслідками повністю відповідають ознакам складу кримінального правопорушення, передбаченого частиною п'ятою статті 111-1 КК України, а саме - добровільної участі громадянки України в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території за попередньою змовою групою осіб, що підтверджено сукупністю належних, допустимих і достовірних доказів.

Таким чином, розглянувши кримінальне провадження у межах, передбачених частиною першою статті 337 КПК України, дослідивши безпосередньо в судовому засіданні наведені вище письмові докази у їх сукупності, надавши їм правову оцінку, відповідно до вимог статті 94 КПК України, виходячи із загальних засад кримінального судочинства, взявши до уваги показання свідків, які були допитані як безпосередньо під час судового засідання так і під час досудового розслідування, які є послідовними, узгодженими між собою та іншими обставинами підтвердженими письмовими доказами, які, на думку суду, є належними та допустимими, не викликають сумнівів у їх достовірності, за відсутності підстав ставити їх під сумнів, у зв'язку з чим їх слід покласти в основу обвинувального вироку, суд дійшов висновку, що на момент вчинення злочину територія с. Одрадокам'янка була тимчасово окупованою, на ній було сформовано склад та організовано роботу так званої «дільничної виборчої комісії» - ДВК № 804, а обвинувачена, будучи громадянином України та безсумнівно обізнаною про вказані обставини, добровільно вчинила вказані дії, які суд кваліфікує за частиною другою статті 28, частиною п'ятою статті 111-1 КК України, як колабораційна діяльність, а саме - добровільна участь громадянина України в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, вчинена за попередньою змовою групою осіб

Про наявність в діях обвинуваченої такої кваліфікуючої ознаки як вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб свідчить те, що сама виборча комісія, до складу якої була призначена обвинувачена, передбачає наявність кількох осіб, з якими член комісії працює та виконує обов'язки, покладені на нього згідно з їх розподілом у комісії. Не зазначення в обвинувальному акті про визнання вини інших осіб у вчиненні відповідного злочину відповідає вимогам пункту 2 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статті 62 Конституції України та статті 17 КПК України, відповідно до яких закріплено принцип презумпції невинуватості, згідно з яким особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вина не буде доведена у встановленому законом порядку і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили.

Суд не погоджується з доводами захисника про те, що дії обвинуваченої ОСОБА_5 не містили ознак участі в організації незаконного референдуму. Така позиція захисту є юридично необґрунтованою, суперечить фактичним обставинам справи, підтвердженим допустимими доказами, а також не відповідає змісту частини п'ятої статті 111-1 КК України.

Відповідно до усталеної правозастосовної практики, поняття «участь в організації референдуму» охоплює не лише прийняття рішень на рівні керівництва, а й вчинення комплексу узгоджених дій, спрямованих на забезпечення підготовки, формування інфраструктури, координацію процесу, а також на створення умов для безпосереднього проведення незаконного голосування.

У цій справі встановлено, що обвинувачена: була включена до складу так званої «дільничної виборчої комісії № 804», утвореної на підставі псевдоуказу голови окупаційної ВЦА Херсонської області; діяла у змові з іншими членами комісії, у тому числі з особою, яка обіймала посаду голови ДВК, та іншими невстановленими особами, що координували діяльність комісії; брала участь у плануванні та організації подворового обходу громадян, що є однією з ключових форм забезпечення явки та видимості «волевиявлення»; володіла виборчими списками - документами, які в умовах «голосування» були підґрунтям для допуску осіб до заповнення бюлетенів; особисто здійснювала ідентифікацію виборців, пропонувала проголосувати; не діяла одноразово чи спонтанно, а впродовж кількох днів брала участь у впорядкованій, системній процедурі, яка мала наперед визначений порядок дій, координацію та цільову спрямованість; діяла у супроводі військовослужбовців зс рф, що свідчить про наявність чітко організованої структури псевдодержавного характеру з елементами примусу до участі у «референдумі».

Суд наголошує, що в межах окупованої території формування так званих виборчих комісій та проведення псевдореферендуму не було спонтанною чи аматорською ініціативою окремих осіб. Навпаки, це була інституційно злагоджена система, що функціонувала відповідно до директив окупаційної адміністрації, діяла у взаємозв'язку з військовими формуваннями рф, спецслужбами та інформаційним супроводом російських державних органів.

Участь у складі виборчої комісії, формування виборчих списків, облік громадян, забезпечення доступу до бюлетенів, зберігання урн, здійснення обходів та переконання громадян - це не є просто допоміжна чи виконавча діяльність. Це - комплекс організаційних дій, які забезпечують логістику, юридичну видимість і технічне проведення псевдовиборчого процесу, а отже, належать до організаційної фази злочину.

Згідно з практикою судів касаційної інстанції, зокрема, вироками, ухваленими в аналогічних справах, для визнання участі в організації не є обов'язковою наявність формального статусу керівника чи підписанта. Ключовим критерієм є суб'єктивне усвідомлення ролі у створенні умов для реалізації злочинного задуму, у даному випадку, для забезпечення можливості формального голосування на користь приєднання території України до складу держави-агресора.

Таким чином, участь обвинуваченої у функціонуванні дільничної виборчої комісії № 804, виконання нею активних, координованих і відповідальних функцій в межах цього органу, а також її вплив на забезпечення псевдоволевиявлення громадян, свідчить про реальну участь у організації незаконного референдуму, що відповідно охоплюється складом злочину, передбаченого частиною другою статті 28, частиною п'ятою статті 111-1 КК України.

Вирішуючи питання про призначення обвинуваченій покарання суд дійшов таких висновків.

Положеннями частин першої, другої статті 50 КК України визначено, що покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого. Покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.

Відповідно до частини другої статті 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинене кримінальне правопорушення призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.

Пунктом 3 частини першої статті 65 КК України передбачено, що суд призначає покарання, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.

Відповідно до положень частини п'ятої статті 12 КК України та санкції частини п'ятої статті 111-1 КК України встановлено, що інкриміноване обвинуваченій кримінальне правопорушення є тяжким злочином проти основ національної безпеки України, яке передбачає відповідальність у виді позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Отже, при визначенні обвинуваченій виду та міри покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характер діяння, форму й ступінь вини, мотиви вчинення кримінального правопорушення, наслідки його вчинення, інші обставини, які впливають на покарання, а також дані про особу винної, яка раніше не судима, на обліку у лікаря психіатра та у лікаря нарколога не перебуває, на момент окупації проживала в населеному пункті в якому і вчиняла дії щодо проведення незаконного референдуму, характеризується за місцем проживання посередньо, не притягувалася до кримінальної відповідальності, не має на утриманні неповнолітніх дітей.

Обставин, які пом'якшують покарання, відповідно до статті 66 КК України, суд не встановив.

Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченої суд, відповідно до пункту 11 частини першої статті 67 КК України, визнає вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

Зважаючи на те, що обвинувачена, як громадянка України, вчинила тяжкий злочин проти основ національної безпеки України в період встановленого в Україні воєнного стану, який у зв'язку з цим становить підвищену суспільну небезпеку, наслідки якого виявились, зокрема, у сприянні своїми діями державі-агресору в організації та проведенні незаконного референдуму, порушенні незалежності, суверенітету та територіальної цілісності держави Україна, а також враховуючи вчинення обвинуваченою вказаного злочину із корисливих мотивів, про що свідчить відсутність обставин, які б підтверджували перебування її у тяжкому матеріальному стані, інші обставини, які б об'єктивно давали б підстави для відповідних висновків, суд дійшов висновку, що виправлення обвинуваченої, її переховування та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень можливо досягти шляхом призначення їй основного покарання у виді позбавлення волі на строк ближче до мінімального - шість років, та з призначенням додаткового покарання, у виді конфіскації майна, а також враховуючи, положення частини першої статті 55 КК України, висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду висловлені в постанові від 02 лютого 2022 року у справі № 344/16025/18, правові позиції наведені в пункті 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24 жовтня 2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання», правовий висновок Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду щодо застосування стаття 55 КК України, викладений у постанові від 04 вересня 2023 року у справі № 404/2081/22, обов'язкового додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатися діяльністю, яка пов'язана з виборчим процесом та процесом референдуму строком на п'ятнадцять років, що за характером і обсягом повноважень є аналогічними тим, з якими було пов'язане вчинення кримінального правопорушення.

Таке покарання, на думку суду, є справедливим і достатнім, а також відповідатиме його меті.

З матеріалів кримінального провадження встановлено, що обвинувачена ОСОБА_5 тримається під вартою по вказаному кримінальному провадженню з 23 лютого 2024 року відповідно до ухвали слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 23 лютого 2024 року № 490/5506/22, та утримується в ДУ «Миколаївський слідчий ізолятор», у зв'язку з чим, суд вважає за необхідне зарахувати відповідний строк попереднього ув'язнення в строк відбування покарання.

Зважаючи на обставини справи, а також призначене обвинуваченій покарання, яке пов'язане з позбавленням волі, суд вважає за необхідне продовжити застосований запобіжний захід до набрання вироком законної сили, з метою забезпечення його належного виконання.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлений. Витрати на залучення експертів відсутні. Речові докази відсутні. Заходи забезпечення кримінального провадження не застосовувались.

На підставі викладеного, керуючись статтями 373, 374 КПК України, Великоолександрівський районний суд Херсонської області, -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 28, частиною п'ятою статті 111-1 КК України, та призначити їй покарання у виді шести років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатися діяльністю, яка пов'язана з виборчим процесом та процесом референдуму строком на п'ятнадцять років, з конфіскацією усього майна, яке є її власністю.

Строк відбування покарання обвинуваченій ОСОБА_5 обраховувати з моменту набрання вироком законної сили.

На підставі частини п'ятої статті 72 КК України зарахувати обвинуваченій ОСОБА_5 в строк відбування покарання строк попереднього ув'язнення з 23 лютого 2024 року по дату набрання вироком законної сили, з розрахунку один день попереднього ув'язнення за один день позбавлення волі.

Запобіжний захід у виді тримання під вартою застосований стосовно ОСОБА_5 , до набрання вироком законної сили - залишити без змін.

Строк відбування покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, займатися діяльністю, яка пов'язана з виборчим процесом та процесом референдуму обчислювати з моменту відбуття основного покарання.

Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченій, захиснику і прокурору.

Учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді.

Копія вироку не пізніше наступного дня після його ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім у судовому засіданні.

Вирок, якщо інше не передбачено КПК України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

Вирок суду може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: ________________ ОСОБА_1