Справа № 629/4737/25
Номер провадження 3/629/1024/25
14.10.2025 року м.Лозова
Суддя Лозівського міськрайонного суду Харківської області Мицик С.А., за участю секретаря судового засідання-Хворостинка А.В., особи, що притягається до адміністративної відповідальності- ОСОБА_1 , захисника- Шульги Ю.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Північно-східного офісу Держаудитслужби у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, заміжньої, працюючої фахівцем з публічних закупівель служби організації управління освіти, молоді та спорту Лозівської міської ради Харківської області, мешкаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-14 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №20/07/2521/2025/ пр від 01.07.2025 року під час проведення перевірки закупівель щодо закупівлі, інформацію про яку оприлюднено в електронній системі Prozorro за номером UA-2024-06-07-005592-a (код за ДК 021:2015-45210000-2 - Будівництво будівель (Нове будівництво захисної споруди цивільного захисту КЗ «Лозівський ліцей №10» Лозівської міської ради Харківської області, за адресою: Харківська область, м. Лозова, бульвар Шевченка, буд. 15) встановлено наступне. Відповідно до Додатку 3 до Тендерної документації, яка затверджена протоколом від 25.06.2024 №49 (далі - Тендерна документація) передбачена вимога «Ціна пропозиції учасника процедури закупівлі (договірна ціна) формується відповідно до Настанови №281 на підставі нормативної потреби в трудових і матеріально-технічних ресурсах, необхідних для виконання робіт, та поточних цін на них, з урахуванням вимог зазначених замовником у тендерної документації, а саме згідно з додатком 30 до настанови договірна ціна має містити інформацію, зокрема щодо «Складена в поточних цінах станом на « »_____20 р». Тоді як, учасником надано договірну ціну (файл «22. Договірна ціна.pdf»), що не містить інформацію, визначену додатком 30 до кошторисних норм України "Настанови з визначення вартості будівництва", затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 (далі - Настанова №281), а саме: «Складена в поточних цінах станом на «_»_____20_р», що не відповідає вимогам тендерної документації. Крім того, встановлено, що в підпункті 3.4 додатку 3 до тендерної документації замовником встановлена вимога щодо надання учасником процедури закупівлі у складі тендерної документації копії сертифіката відповідності системи управління якістю у виробництві вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 або ДСТУ ENISO 9001:2018 (ENISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT) щодо виробника, продукція якого пропонується таким учасником, або національних стандартів, якими їх замінено, виданого акредитованим відповідно до законодавства органом з оцінки відповідності щодо товарів, що передаються замовнику та вартість яких у складі предмета закупівлі дорівнює або перевищує вартісні межі, визначені абзацом першим пункту 6-1 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" ЗУ "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 №922-VIII зі змінами (далі - Закон). При цьому, учасник АТ "ТРЕСТ ЖИТЛОБУД - 1" відповідно до наданої в складі тендерної пропозиції кошторисної документації (файл «Локальні кошториси, відомості ресурсів ч.1.pdf» стор.78) пропонує дизель-генераторну установку BD 40 GX-800L. Одночасно у складі тендерної пропозиції учасник надав сертифікат менеджменту якості ISO9001:2015 від 14.07.2012 №12010996 щодо АТ «AKSA JENERATOR SANAYI A.S.» (Ахса Женератор ОСОБА_2 ) файл «Сертифікат на систему менеджменту якості ISO_ 9001_ на генераторну установку». Тобто, наданий сертифікат не відповідає вимогам підпункту 3.4. додатку 3 тендерної документації, оскільки замовник вимагає копію сертифіката документації відповідності системи управління якістю у виробництві вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 або ДСТУ ENISO 9001:2018 (ENISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT), саме для виробника запропонованої дизель-генераторної установки BD 40 GX-800L. Отже, тендерна пропозиція учасника АТ "ТРЕСТ ЖИТЛОБУД-1" не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації: відповідно до абз.1 ч.3 ст. 22 Закону та підлягала відхиленню відповідно до абз.5 п.п. 2 п. 44 особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт та послуг для замовників передбачених ЗУ "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 №1178, що є порушенням абз. 5 п.п 2 п. 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених ЗУ "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 №1178.
ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні визнала повністю, щиро розкаялась, повідомила, що її діями шкоди не завдано, всі недоліки усунуті. Просила обмежитись усним зауваженням. Пояснила, що 25.06.2025 було оголошено про вищевказану закупівлю. У відкритих торгах брали участь два суб?єкти господарювання, а саме: ТОВ "ПРОЕКТНИЙ АЛЬЯНС", та ПАТ "ТРЕСТ ЖИТЛОБУД - 1", остаточна пропозиція якого була вигіднішою(меншою). Різниця у ціновій пропозиції вказаних суб'єктів складала 932 778,00 грн. За результатами розгляду пропозиції ПАТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД-1» визначена економічно вигідною під час розгляду тендерної пропозиції учасника в процедурі відкритих торгів на закупівлю робіт за кодом ДК 021:2015-45210000-2 - Будівництво будівель «Нове будівництво захисної споруди цивільного захисту Комунального закладу «Лозівський ліцей № 10» Лозівської міської ради Харківської області, за адресою: Харківська область, м. Лозова, бульвар Шевченка, будинок 15». Допущені невідповідності, встановлені моніторингом, усунуті шляхом укладення додаткової угоди №3 до договору №360 від 13.08.24. Також зазначила, що генератор, який передбачений в тендерній закупівлі, з урахуванням усіх вимог буде придбано Підрядником з метою альтернативного джерела на випадок відключення електричної енергії для обслуговування об?єкта та відповідає технічним умовам у проектній документації, що підтверджується гарантійним листом Підрядника від 13.10.2025 за №02/928. З урахуванням наведеного, вважала, що виявлені Держаудитслужбою технічні порушення не спричинили матеріальної шкоди Замовнику та є малозначними. На підтвердження своїх доводів надала копії: Додаткових угод до Договору № 360 від 13.08.2024, Додатки 3,4,5 до Договору № 360 від 13.08.2024 План фінансування робіт, Календарний графік(план) виконання робіт, Інформація про ціни та матеріальні ресурси. Згідно копії гарантійного листа АТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД-1» від 13.10.2025 № 02/928,- ПАТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД-1» гарантує, що генератор, який передбачений вимогами тендерної документації по об'єкту Нове будівництво захисної споруди цивільного захисту КЗ «Лозівський ліцей №10» Лозівської міської ради Харківської області, за адресою: Харківська область, м. Лозова, бульвар Шевченка, буд. 15 буде придбано та встановлено відповідно до вказаних вимог та технічних умов. Поряд з тим, зазначено, що ПАТ «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД-1» надано у складі тендерної пропозиції копію сертифіката відповідності системи управління якістю у виробництві вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 або ДСТУ ENISO 9001:2018 (ENISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT) щодо виробника, продукція якого пропонується виданого акредитованим відповідно до законодавства органом з оцінки відповідності щодо товарів, що передаються замовнику.
Відповідальність за ч.3 ст.164-14 КУпАП передбачена за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які визначають правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Відповідно до п.п.31 ч.1 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.
Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації ч.3 ст.22 Закону України «Про публічні закупівлі».
Згідно п.3-7 Розділ X Прикінцеві та Перехідні положення Закону України «Про публічні закупівлі» (діючого станом на час проведення закупівлі) установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.
При цьому, порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні регулюються Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. №1178.
Відповідно до п.3 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 р. №1178 (в редакції постанови КМУ від 12.05.2023 р. № 471) (надалі Особливості №1178) замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Відповідно до п.п.2 п.44 Особливостей №1178 (діючого станом на час проведення закупівлі) замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам встановленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.
Вчинення правопорушення підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення №20/07/2521/2025/пр від 01.07.2025, актом №6 від 01.07.2025 року, актом перевірки закупівель в управлінні освіти, молоді та спорту Лозівської міської ради Харківської області за період з 01.01.2024 року по 29.04.2025 №202007-20/14 від 18.06.2025 року, тендерною документацією щодо проведення процедури відкритих торгів з особливостями на закупівлю робіт за кодом ДК 021:2015-45210000-2 -Будівництво будівель (Нове будівництво захисної споруди цивільного захисту КЗ «Лозівський ліцей №10» Лозівської міської ради Харківської області, за адресою: Харківська область, м.Лозова, бульвар Шевченка, буд.15); копіями: протоколу №61 щодо прийняття рішення управління освіти, молоді та спорту Лозівської міської ради Харківської області від 30.07.2024 року, наказу №185 від 21.04.2020 року, наказу №186/1 від 02.07.2024 року, запитом, поясненнями на запит, положенням про уповноважену особу з питань закупівель товарів, робіт і послуг по управлінню освіти, молоді та спорту Лозівської міської ради Харківської області, посадовою інструкцією фахівця з публічних закупівель управління освіти, молоді та спорту Лозівської міської ради Харківської області.
Таким чином, дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ст.164-14 ч.3 КУпАП, а саме невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону.
Разом з тим, відповідно до вимог ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Відповідно до ст.23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення, у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами.
У справі «Ysmayylov проти Росії» (заява №30352/03, рішення від 16.10.2008) Європейський Суд вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи.
Метою Закону України «Про публічні закупівлі» є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що вчинене ОСОБА_1 порушення не призвело до негативних наслідків та здійснення додаткових витрат з бюджету, неефективного витрачання коштів, оскільки матеріальної шкоди її діями не заподіяно.
На підставі викладеного, додержуючись принципу законності, індивідуалізації, справедливості та обґрунтованості покарання, виходячи із засад гуманності, враховуючи характер і обставини скоєного правопорушення, а також обставини, які пом'якшують покарання, дані про особу ОСОБА_1 , яка з 2017 року працює на посаді фахівця з публічних закупівель служби організації управління освіти, молоді та спорту Лозівської міської ради Харківської області (із заробітною платою 13000 грн. згідно характеристики), за місцем роботи характеризується позитивно, як відповідальний, кваліфікований, працьовитий та дисциплінований працівник, дане правопорушення не призвело до настання тяжких наслідків, які б могли негативно вплинути на права і свободи громадян, що свідчить про його малозначний характер, у зв'язку з чим, з огляду на дотримання принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення і заходом державного примусу, суд дійшов висновку про доцільність оголосити ОСОБА_3 усне зауваження та провадження по справі закрити відповідно до ст.22, 284 КУпАП, що на думку суду буде достатнім для виховання ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, та для запобігання в подальшому вчиненню нею нових правопорушень.
Згідно із ч. 2 ст. 284 КУпАП, при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 22, 23, 164-14 ч.3, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 164-14 КУпАП.
Провадження по адміністративній справі №629/4737/25 у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.3 ст.164-14 КУпАП закрити на підставі ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя С. А. Мицик