06.10.2025
Справа № 401/3259/25;
Провадження № 2-а/401/56/25
про залишення позовної заяви без руху
06 жовтня 2025 року місто Світловодськ
Суддя Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області Андріянова С.М., при прийнятті адміністративного позову ОСОБА_1 до інспектора поліції ВП №1 (м.Світловодськ) Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області, Стороженко Сергія Вікторовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА №5823098 від 28.09.2025 року за ч.2 ст.122 КУпАП,-
02 жовтня 2025 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до інспектора поліції ВП №1 (м.Світловодськ) Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області, Стороженко С.В.:
-про скасування постанови серії ЕНА №5823098 від 28.09.2025 року за ч.2 ст.122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 510,00 грн. та закриття провадження по даній справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Згідно ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Частиною 1 ст.2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши матеріали позовної заяви, суддя приходить до висновку, що даний позов підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до п.2 ч.5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: «Повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.»
Всупереч зазначеній вимозі позивач не зазначив відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у сторін та не надав докази щодо місця реєстрації/проживання позивача.
Документом, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час його формування, є витяг із реєстру територіальної громади. Згідно абзацу 2 пункту 1 статті Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" витяг з реєстру територіальної громади - документ у паперовій або електронній формі, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час формування витягу.
Згідно із ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
Відповідно до пункту 6 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992р. №2503-XII відмітки про реєстрацію постійного місця проживання громадянина робляться на одинадцятій - шістнадцятій сторінках паспорта.
У позовній заяві позивач зазначив місцем реєстрації (проживання): АДРЕСА_1 , с.м.т.Чинадієво, Мукачівський район. Однак, до позовної заяви позивач не надав доказів на підтвердження свого місця реєстрації (проживання).
Також, у позовній заяві позивач не зазначає всіх відповідачів, але зі змісту позовної заяви вбачається, що крім інспектора поліції ВП №1 (м.Світловодськ) - Стороженка С.В., співвідповідачем/відповідачем в справі повинний бути вказаний: орган Національної поліції, від імені якого діяв поліцейський Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області, Стороженко С.В, як суб'єкт владних повноважень , рішення якого оскаржуються.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно з п.4 ч.5 ст.160 КАС України, у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до п. 7 ч. 1ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до ст. 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 222 КУпАП від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачених ч. 1 ст. 122 КУпАП інспектори діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені відповідного органу Національної поліції.
Крім того, положеннями ст. 161 КАС України визначено, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті. Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів). До позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Щодо сплати судового збору за подання позовної заяви, суддя зазначає наступне.
За приписами частини третьої ст. 161, частини восьмої ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Згідно із ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" (далі - Закон №3674-VI), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" установлено у 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року у розмірі 3028,00 грн.
Згідно із приписами ст.4 Закону №3674-VI, за подання до суду адміністративного позову про оскарження постанови немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 1211,20 грн.
Проте, в порушення ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви позивачем не додано документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Таким чином, звертаючись до суду з немайновою вимогою, позивач повинен був сплатити судовий збір в сумі 1211,20 грн.
Судом встановлено, що до позовної заяви позивачем не додано доказів на підтвердження сплати судового збору.
Відповідно до частин першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статями 25, 160, 161 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.:25, 160, 161, 169, 171, 248, 295 КАС України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора поліції ВП №1 (м.Світловодськ) Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області, Стороженко Сергія Вікторовича про скасування постанови, залишити без руху та надати строк для виправлення недоліків протягом 5 (п'яти) днів, з дня отримання позивачем копії даної ухвали.
Запропонувати позивачу у вказаний термін привести позовну заяву у відповідність до вимог ст.ст. 160, 161 КАС України, а саме:
-надати докази на підтвердження свого місця реєстрації (проживання);
-зазначити в якості відповідача/співвідповідача - орган Національної поліції, від імені якого діяв поліцейський;
-надати копію позовної заяви та документів відповідно до кількості сторін по справі (або доказів їх надсилання учасникам справи);
-зазначити відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у сторін (позивача, відповідачів);
-сплатити судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. за подання до суду позовної заяви про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за наступними реквізитами:
Отримувач коштів ГУК у Кіров.обл./тг м.Світловодськ/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37918230
Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA248999980313151206000011563
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101; реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи/код ЄДРПОУ; Судовий збір за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області, та надати підтвердження про сплату судового збору до суду.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог суду в зазначений строк адміністративний позов буде вважатися неподаним і буде повернутий позивачеві.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Світловодського міськрайонного суду
Кіровоградської області С.М. Андріянова