Справа № 344/14725/25
Провадження № 3/344/4907/25
14 жовтня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Андрусів Л.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 127-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
12 серпня 2025 року о 13 год. 05 хв. по вул. Юності, 66Б в с. Микитинці, громадянин ОСОБА_1 , будучи посадовою особою, а саме заступником керівника випробувальної дільниці ТОВ «УКР ТЕСТ СТАНДАРТ» маючи право видачі підпису технічного акту транспортного засобу, видав протокл перевірки технічного стану транспортного засобу 00746-01141-25 на транспортний засбі марки «Iveco Trakker» номерний знак НОМЕР_2 з порушенням вимог законодавства у сфері здійснення ОТК, а саме в матеріалах фото фіксації процесу проведення ОТК зафіксовано номерний знак НОМЕР_2 , проте, до реєстру результатів проведення ОТК транспортного засобу та в протоколі ОТК виконавцем внесено номерний знак НОМЕР_3 , що не відповідає записам у документах про реєстрацію та інформації з Єдиного державного реєстру транспортних засобів, відповідно до абзацу 7 пункту 18 порядку проведення ОТК, протокол який виданий з порушенням цього цього порядку, що містить неповну інформацію, чим порушив КМУ № 606, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.127-1 КУпАП.
На розгляд справи ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце її розгляду, про причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду не подав.
При цьому суд зазначає, що ОСОБА_1 відомо про те, що на розгляді в Івано-Франківському міському суді Івано-Франківської області перебуває справа про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 127 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що свідчить її особистий підпис у відповідній графі протоколу серії ЕПР1 № 426920 від 18.08.2025 року про ознайомлення з місцем розгляду справи.
Особи, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення, розпоряджаються своїми правами на власний розсуд, однак користуватися ними повинні сумлінно в межах процесуального закону відповідно до їх призначення і тією мірою і в тих формах, які необхідні для досягнення мети провадження у справі.
За таких обставин, керуючись ст. 268 КУпАП, суд дійшов висновку, що справу можна розглянути у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних у справі доказів, яких достатньо для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 127-1 КУпАП, передбачена адміністративна відповідальність за видачу документа про технічну справність транспортного засобу, що підлягає обов'язковому технічному контролю, з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу.
Дослідивши матеріали справи, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненому адміністративному правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 127-1 КУпАП, повністю доведена даними з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 426920 від 18.08.2025 року, повідомленням регіонально сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, відеозаписом.
Отже, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 127-1 КУпАП, як видача документа про технічну справність транспортного засобу, що підлягає обов'язковому технічному контролю, з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, не встановлено.
Ураховуючи характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, ставлення винного до вчинення, суд дійшов висновку, що для попередження вчинення правопорушень в майбутньому на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Керуючись ч. 1 ст. 127-1, ст.ст. 280, 283-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 127-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 80 (вісімдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 360 (одну тисячу триста шістдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Відповідно до ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання постанови про накладення штрафу, зазначена постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Людмила АНДРУСІВ